Από βραδύς ξεκίνησα - Ποιανού είναι το σόλο στο τέλος;

Κώστα Σε ευχαριστώ.

ΥΓ Πάντως μου προκαλεί εντύπωση που ο Τσομίδης έπαιξε Ζαμπέτα.

Δηλαδή ξεκαθαρίσαμε είναι του Ζαμπέτα?

Εχω στειλει μηνυμα σε φιλους στο βολο να ρωτησουν . Αν βρεθει κατι παραπανω θα ενημερωσω

Ναι είχα κανει λαθος πριν. Το διορθωσα πιο πανω!

Γιωργο, θα φροντισω να μαθω και εγω τιποτα οσο ειμαι ακομα Βολο.

Πάντως στην αρχή που ξεκινά το σόλο είναι χαρακτηριστικότατος Ζαμπέτας. Τώρα το κομμάτι που συζητάμε είναι ή οχι του Ζαμπέτα, δεν γνωρίζω. Ισως και να μην ειναι. Σε ύφος , μου έκανε και για Τσιτσάνη. Αλλά και Ζαμπέτα θα μπορούσε να είναι

Ο τροπος με τον οποιο ειναι δομημενο το κομματι μου βγαζει πως το συνεθεσε καποιος με 4χορδο, γιαυτο και εγω θα ελεγα οτι ειναι Ζαμπετας. Βλεποντας και τον Σταθη Μιλανο να το παιζει, και απο τον τονο που το παιζει (νομιζω ειναι Σιb), πειστηκα λιγο παραπανω…

Εγώ καταλαβαίνω ότι πρόκειται για κανονική ηχογράφηση, απλά παίζει με μαγνήτη. Όλη η δομή του “κομματιού” είναι στημένη για να ηχογραφηθεί. Είναι μελετημένο το έγκλημα δηλαδίς…

υγ : (Δε το συζητάμε ότι παίζει Ζαμπέτας…) - Δικό του είναι λογικά δεδομένου πως δεν έχει παιχτεί από άλλον από όσο γνωρίζω

επιβεβαίωση από Βολο. Είναι Ζαμπετας και εχει τίτλο ρεμπετικη φαντασία

Είναι αυτό που εχει ανεβει στο youtube. Μαλιστα το αρχειο το ονομαζει 10. ρεμπετικη φαντασια καθως υπηρχε σε καποια συλλογη.

Οι πληροφοριες από τον φίλο και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μουσικο και μπουζουξή Αλεξανδρο Καζίλα

Ευχαριστούμε και εσένα και αυτόν!!

Υπάρχει και η εκτέλεση με τον Ιορδάνη στην Αμερική με τίτλο για το κέφι του ζορμπά νομιζω το 1963 .Υπάρχει στο you tube.Μαλλον η εκτέλεση του Ζαμπετα ειναι προγενεστερη μιας και τον ηλεκτρικό ηχο τον ειχε εγκαταλείψει πριν το 63.

Μπορει να ειναι φραση και του Ζαμπετα, μπορει να ειναι και απο καποια παλιοτερη χωρα ή ό,τιδηποτε και χρησιμοποιηθηκε και απ τον τον Ιορδανη και πιθανον και απο αλλους, και προφανως διαφορετικα.
Ιδου

//youtu.be/piO2rWEiyGM

//youtu.be/w4zVxROT1UA

Βρήκα και αυτό. Τα πρώτα 5 δεύτερα.