Απομόνωση ήχου από αρχείο βίντεο

Την βοηθεια σας παρακαλω. Πως μπορω να απομονωσω τον ηχο σε μορφη mp3 απο αρχεια βιντεο avi,mpg,flv κλπ. Ευχαριστω πολυ

Aν κάπου έχεις το CoolEdit, υπάρχει επιλογή extract audio from video.

Διαφορετικά υπάρχει το δωρεάν SUPER εδώ: http://www.erightsoft.org/GetFile.php?SUPERsetup.exe Πληροφορίες χρήσης στα αγγλικά θα βρεις στο site τους www.erightsoft.org αλλά είναι πολύ απλό. Με λίγες δοκιμές θα το βρεις μόνος σου.

Για τα πολύ δημοφιλή αρχεία τύπου flv (flash video files από youtube κ.λπ.) υπάρχει το επίσης δωρεάν http://www.batchconverter.com/FlvAudioExtractor-download-52510.shtml

Ακόμα για την μετατροπή σε mp3 από το youtube, δουλεύει καλά και το παρακάτω δωρεάν, χωρίς να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή

http://www.vidtomp3.com/

Το απόλυτο “ξεβράκωμα”: απ’ τους καλύτερους converters που έχω χρησιμοποιήσει είναι αυτός της xilisoft. Διαβάζει όλους τους τύπους video και τους μετατρέπει σε… όλους (AVI, MPEG, WMV, DivX, MP4, H.264/AVC, AVCHD, MKV, RM, MOV, XviD, 3GP, VOB κ.λπ), με πολλές επιλογές για το τελικό αποτέλεσμα, έχει ενσωματωμένο bitrate calculator και κάνει extract σε όλα τα audio formats (MP3, WMA, WAV, RA, M4A, AAC, AC3 πολυκάναλο, OGG, FLAC). Στα συν του, είναι πολύ “ελαφρύς”.
Διατίθεται και ο αντίστοιχος ripper ο οποίος, μέχρι στιγμής, δεν μου έχει κολλήσει σε κανένα κλείδωμα, ενώ διαβάζει και ριπάρει σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους (με το σωστό encoding).

Λιγη βοηθεια ακομα γιατι δεν το βρισκω στο cooledit

Άνοιξε το file και θα δεις που γράφει Extract Audio from Video. Υποστηρίζει μόνο avi και mpeg.

Μαλλον εχω παλια εκδοση γιατι δεν μου βγαζει πουθενα αυτο το extract αλλα εκανα δουλεια με τα αλλα. Οπως και να χει σας ευχαριστω ολους.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις του cooledit, στείλε pm να συνεννοηθούμε και να μην κουράζουμε το κόσμο.

Πάντως, αν κάνεις αυτή τη δουλειά συστηματικά, πάρε προγράμματα απ’ τη σουίτα της Xilisoft όπως λέει και ο webmastoras. Είναι πολύ φθηνά και είναι κορυφές στο χώρο του multimedia. Εγώ πήρα το toolkit (85 eurο) και ηρέμησε το νευρικό μου σύστημα. Μια συμβουλή από έναν παθόντα: Μακρυά από τα warez διότι είναι trojan καραμπινάτα. Λένε ότι τα βγάζουν οι ίδιοι της xilisoft.

Να αναφερουμε και το Real Player. Δυστυχώς δε θυμάμαι πού το βρήκα (το κατέβασα; μου το κατέβασε κάποιος; το είχε από τη μάνα του ο υπολογιστής; μου το φόρτωσε ο φίλος που με βοήθησε να διαλέξω υπολογιστή και που με ξελασπώνει σ’ αυτά τα θέματα όποτε χρειαστεί;).
Εν πάση περιπτώσει πρόκειται για ένα μίντια πλέιερ που εκτός από τις συνηθισμένες δουλειές κατεβάζει και όσα βίντεο δεν προορίζονται κανονικά για κατέβασμα. Ενώ το είχα ήδη από καιρό εγκατεστημένο, μου έσκασε ένα μήνυμα αν θέλω να το συμπληρώσω και με το αδερφάκι του, το Real converter. Κάνει διάφορες μετατροπές: από βίντεο σε μπ3, από αρχείο ήχου σε μπ3, επιλέγεις ανάλυση μέχρι και τη μάξιμουμ, και άλλα που δεν τα έχω ψάξει γιατί δεν τα χρειάστηκα. Μ’ αυτά τα δύο και με την ευγενική χορηγία διαφόρων χρηστών του Γιουτιουμπ έχω φτιάξει ολόκληρη δισκοθήκη!
Αυτό που δεν κάνει (απ’ όσο έχω βρει) είναι να κόβει τα αρχεία σε τρακ.

Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο, αλλά ο φίλος που σε ξελασπώνει (όλοι έχουμε έναν! ) θα μπορεί να σ’ το βρει.

Ψάχνωντας ακριβώς κάτι τέτοιο στο ιντερνετ βρήκα ένα σύστημα που κάνει την μετατροπή on line και λέγεται Free You tube to MP3 Converter 3.4.10.153. Το ανανεώνουν συνέχεια και νομίζω οτι κάνει καλή δουλειά. Ψάξτε το στο Google. το κατεβάζεις και απλά δουλεύει…