Αποκριάτικα παραδοσιακά τραγούδια

Γραψε λαθος Ασχετε και συμφορουμιτες …
Για ολα φταιει ο Νταλαρας ;; Οχι αγαπητοι !!
Στο δισκο “Ασεβη τροπαρια” οπου συμμετεχει και ο
Νταλαρας και ο Μιχ.Δημητριαδης και αλλοι υπαρχει
αυτο το τραγουδι που το λεει καποιος αλλος
Το αναμεταδιδει συχνα ο Βασιλης Γερασιμου στην
ενοτητα “Γαμωτραγουδα” στο Σπορ FM μαζι με τα
“Αντρικα μουνατα” και αλλα

Ο Κωστας Χατζηδουλής γράφει τα πιό κάτω για τα ‘ΑΣΕΒΗ ΤΡΟΠΑΡΙΑ’.

Είναι παμπάλαια ιστορια. Προσωπικά την εζησα για πρώτη φορά πριν πάρα πολλά χρόνια, όταν πρωτοείδα στους τόμους του μεταεπαναστατικού Ελεύθερου Τύπου μερικά στιχάκια που εθεωρούντο (και είναι βέβαια) εμμετρη σάτιρα. Μια σάτιρα γιομάτη ‘ασέβεια’ τις πιότερες φορές όπως και τα αυτοσχέδια δίστιχα του λαού που ακολούθησαν : ‘Του Οθωνα το φέσι το κάνανε σκαμνί, Να κάτσ’ η Αμαλία να κάνει το παιδί! Του Οθωνα το φέσι το δέσαν σε κλαδί, Να τρέξ η Αμαλία ν’ αφήσει το παιδί!

Ε, δεν ηθελα και πάρα πολύ για να αρχίσω, ξέρετε. Κι αφού ετσι το’ θελε η μοίρα, σας προσκαλω τώρα να παρακολουθήσουμε μαζί το διάβα τούτης της ιστορίας, που μοιραία με οδήγησε στο σκάρωμα μιας δημοσιογραφικής, σατυρικής, κοινωνικής και θρησκευτικής εκδοσης.

‘Ασεβή’ , ‘ασεμνα’ και 'ανήθηκα¨τροπάρια βρίσκουμε πάρα πολλά μέσα στον πλούτο της ανόθευτης ελληνικής δισκογραφίας. Αλλωστε η πρώτη επιβολή λογοκρισίας στα δισκογραφικά τραγούδια (το 1937) από την αηδιαστική δικτακτορία Αγγλων - Γλύξμπουργκ - Μεταξά μετέβαλε αμέσως και την καραμέλα που είδαμε ('Απαγορεύονται διότι το περιεχόμενό τους καθάπτεται της πατρίδος, της θρησκείας και των ελληνικών ηθών και

Εν τω μεταξυ η κυρια ΔΟΜΝΑ εχει προγραμματισμενες
συναυλιες στο ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ στις 8 και 9 Μαρτη
στην Αιθουσα φιλων της μουσικης.
Πλακα να ειναι το πρωι στο δικαστηριο και το βραδυ
να λεει τα τραγουδια μια και ειναι μεσ’τις
Αποκριες …
βλεπε σχετικα : www.megaron.gr
κλικ Menu/κλικ εκδηλωσεις/Μαρτιος

Κοίτα σύμπτωση, να ανασυρθεί αυτή η προ 16ετίας συζήτηση περίπου ταυτόχρονα με τη δημοσίευση του παρακάτω:

Λοιπόν, οι Ομολογίες είναι γενικής διάδοσης σκοπός για στιχάκια αν όχι άσεμνα και αποκριάτικα, πάντως εύθυμα και σατιρικά.

Μια καθαρά αποκριάτικη εκδοχή, από την Κάρπαθο:

Μια απλώς σκωπτική, από Κρήτη:

1 «Μου αρέσει»

Με την ευκαιρία της ανάσυρσης, ας κάνω κι εγώ μια διορθωτική κίνηση που τώρα βλέπω ότι μάλλον είναι αναγκαία. Ένα αποκριάτικο δίστιχο παρουσιάστηκε πετσοκομμένο, το καημένο, ο δεύτερος στίχος πρώτα (#15) και αμέσως μετά, σε άλλη δημοσίευση (#16), ο πρώτος, και οι δύο με τα απαραίτητα, για να χαρακτηριστεί αποκριάτικο, τσακίσματα. Έτσι χάθηκε η αρχική συνέχεια του νοήματος. Το «αποκατεστημένο» αρχικό δίστιχο:

Να ΄μουν νύχτα στο γιαλό,
Ν’ ανάψω λύχνο για να ιδώ.

(τα απαραίτητα τσακίσματα κατά την εκφορά των στίχων, μπορείτε να τα συμπληρώσετε μόνοι σας…)

Ο παππούς μου τραγουδούσε

Τζι αν δεν σου δώσ’ η μάνα σου
σπίθκια στον Κάτω Μύλο
τζιαι μαγαζιά στον Πεδουλά
δεν θα με κάμεις φίλο

Ήταν ακριβή γειτονιά ο κάτω Μύλος;

Χωριό είναι, νομίζω έβαλε και η ομοιοκαταληξία το χεράκι της στην επιλογή, αλλά για τους αμιαντωρύχους που έμεναν στα σπιτια της εταιρείας, σίγουρα και τα σπίτια του Κάτω Μύλου και ειδικά τα μαγαζιά του Πεδουλά ήταν άπιαστο όνειρο.

1 «Μου αρέσει»