"Απελπίστηκα" - Μάρκος Βαμβακάρης

Σχετικά με τους δρόμους επαναλαμβάνω ότι για να τους κατανοήσει κάποιος μη γνωρίζων περί βυζαντινής μουσικής, ο καλύτερος τρόπος είναι η ακρόασις μανέδων και ταξιμίων και η ανάγνωσις σχετικών περί αυτούς βιβλία. ʼρα ο ουσσάκ είναι αυτός ο οποίος ακούγεται στους αναλόγους μανέδες ή ταξίμια.
Τώρα περί της καταστάσεως της παραδοσιακής μουσικής στην Ελλάδα…
Τέλος πάντων.
Ας πούμε ότι θέλω να μάθω να παίζω ούτι. Πού πάω ώστε να πάρω μετά το πέρας των σπουδών κάποιον τίτλο ο οποίος θα έχει κρατική αναγνώρισι; Μήπως στην Τουρκία ή την Αίγυπτο; Μάλλον, αφού στην Ελλάδα δεν γίνεται. Στην Τουρκία πάντως προβάλλεται η μουσική σε σημείο ώστε να άκούς ένα τραγούδι στην τηλεόρασι και να αναγράφεται εκτός του τίτλου και ο δρόμος. Και τους δρόμους πιστέψτε με τους γνωρίζουν αρκετά καλά οι γείτονες. Μάλιστα μία φορά που βρέθηκα στην Πόλη μου είχε κάνει εντύπωσι το σφύριγμα ενός πλανοδίου πωλητή, ο οποίος εσφύριζε στον δρόμο ουσσάκ και μάλιστα διατονικά δηλαδή με τα ανάλογα μόρια.
Τώρα για την περιβόητη σελίδα του τουρκικού Υ.ΠΟ. μάλλον πρόκειται για καπέλωμα. Οι Τούρκοι πάντως δεν πολυασχολούνται με εμάς στον βαθμό που ασχολούμαστε εμείς με αυτούς, καθότι έχουν μάλλον το κατάλοιπο της αυτοκρατορίας στην οποία είμασταν ‘‘υπο’’, μικροί και ασήμαντοι ενώ αυτοί, και το πιστεύουν ακόμη, απετέλουν τους ισχυρούς, το σημείο αναφοράς των υπολοίπων. Η μουσική όμως της Πόλεως και των παραλίων μόνο τουρκική δεν είναι πάντως. Εξάλλου αυτό που αποκαλούν οθωμανική μουσική, είναι η μουσική της Κωνσταντινουπόλεως, την οποίαν μουσική εδιδάχθησαν εν πρώτοις από τους Πέρσες και κατόπιν από τους Έλληνες. Για παράδειγμα ο σημαντικότατος Τούρκος μουσικός Tanburi Cemil Bey ο οποίος επηρέασε καταλυτικά την σύγχρονη μουσική πραγματικότητα της Τουρκίας, είχε δάσκαλο στην λύρα τουλάχιστον, τον Ρωμιό Βασιλάκη. Επίσης ο σύγχρονος τρόπος παιξίματος στο ούτι φέρει την σφραγίδα του Ρωμιού δεξιοτέχνη Γιώργου Μπατζανού.
Συμπέρασμα: η μουσική που αποκαλείται τουρκική, δεν είναι ακριβώς τουρκική, αλλά μουσική της Πόλεως, στην οποίαν ως γνωστόν ζούσαν και άλλες εθνότητες εκτός των Τούρκων, πράγμα το οποίον φαίνεται στην διαφοροποίησι στην μουσική που υπάρχει στις άλλες περιοχές αυτής της χώρας και κυρίως στα ανατολικά της. Όχι όμως πως δεν συνεισέφεραν και αυτοί, αλλά το καπέλωμα είναι καπέλωμα, πώς να το κάνουμε.

‘‘Εμένα όμως όταν κάποιος μου πατήσει το πόδι θα φωνάξω γιατί πονάω! Αν είναι Τούρκος πάλι θα φωνάξω και δεν θα το βουλώσω επειδή κινδυνεύω
να κακοχαρακτηριστώ. Αυτός μου το πατάει αλλωστε!
«Σφάξε με αγά μου ν´αγιάσω» δε θα πω’’.

Φαντάσου να σου πατάει το πόδι και να φωνάζει βοήθεια…

‘‘Εμένα όμως όταν κάποιος μου πατήσει το πόδι θα φωνάξω γιατί πονάω! Αν είναι Τούρκος πάλι θα φωνάξω και δεν θα το βουλώσω επειδή κινδυνεύω
να κακοχαρακτηριστώ. Αυτός μου το πατάει αλλωστε!
«Σφάξε με αγά μου να αγιάσω» δε θα πω’’.

Φαντάσου να σου πατάει το πόδι και να φωνάζει βοήθεια…

Ποιος απ την Ελλάδα όμως γνωρίζει τον λυράρη Βασιλάκη.Ποιός τους αδερφούς Βατζανούς.Και ακόμα χειρότερα ποιος γνώριζει τον Ζαχαρία Χανεντέ, τον Νικολάκη κτλ κτλ κτλ?

Κανείς.Ακόμα και στους σπουδαστές της Βυζαντινής μουσικής δεν αναφέρονται ούτε καν τα ονόματά τους.Ποιός λοιπόν μας καπελώνει οι Τούρκοι ,που τουλάχιστον τα έχουν κάνει κλασσικά και διδάσκονται στα ωδεία τους? Οι εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας?Που στην τελική η αλή8εια είναι οτι επίσημα δεν έχει γίνει ΤΙΠΟΤΑ για την παραδοσιακή μας μουσική.
Είμαστε τόσο σνομπ που η πλειοψηφεία των ωδείων μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν είχαν ιδέα τί ειναι βυζαντινή μουσική ,παρά μόνο οτι είναι ένα τεριρέμ που λέει ο παπα-Θανάσης όταν τον πιάνουν τα μεράκια.
Για να μην πώ για παραδοσιακά όργανα.Εδώ πρίν απο 7 χρόνια είχα βρεθεί σε ένα ωδείο που είχαν δάσκαλο για το πασίγνωστο ΜΠΕΡΙΜΠΑΟΥ των βραζιλιάνων καποέιρα και φυσικά ούτε συζήτηση για ούτια,λαούτα,λύρες κτλ.
Πλέον καλυτέρεψαν τα πράγματα βέβαια σ αυτό τουλάχιστον το σκέλος.

Και στην τελική το συγκεκριμένο μέρος της σελίδας που έστειλα εκτός απο δείγμα ρεμπέτικων περιλαμβάνει Σεφαραδίτικα (λατινογενή) , εξευρωπαισμένα τανγκοειδή , Τσιγγάνικα και λοιπά λαϊκά άσματα της περιοχής της Πόλης.Ε πόσο καπέλωμα πια…

Ίσως όμως πάλι να μην μπορώ να εμβαθύνω όπως εσείς…

Μετάξύ μας όμως προτιμάω να μην…
τουλάχιστον στο συγκεκριμένο ζήτημα που δεν έχουμε την δύναμη επίσημα να το υποστηρίξουμε όπως πρέπει.

Τώρα το ολοκλήρωσες αγαπητέ Άσχετε.
Η τακτική αυτή είτε χαρακτηρίζει λαούς
είτε άτομα είναι τουλάχιστον συχαμερή!
Και μετά απολογείσαι και κανείς δε σε πιστεύει.
Ο ένας σου λέει ότι δεν αντέδρασες κόσμια,
τι γκαρίζεις έτσι, ο άλλος σου λέει ότι είσαι επιθετικός
και στο τέλος αν δε το βουλώσεις σε καίνε
σαν τις μάγισσες στο μεσαίωνα.

Συμβολικος ομως και ο τιτλος του topic:
“Απελπιστηκα”
Παει χασαμε και τον ΑΡΑΦΑΤ και καλα ξέτελα που λεμε εδω στην Κρητη …
Αναγνωρισαν και οι Αμερικανοι τα Σκοπια ως Μακεδονια βγαινει και ο Μητσοτακης και θολωνει τα νερα …
Μηπως κι εμεις πρεπει να αναγνωρισουμε τις ΗΠΑ με αλλο ονομα … να το πω ;;
Αστο καλυτερα γιατι ειναι και το ΕΣΕΛΟΝ πως τι λενε ;; ειναι και το αεροπλανοφορο “Τρουμαν” στη Σουδα με 6.000 κοσμο, αστο καλυτερα …

Παντως αν θετε τη γνωμη μου για τα ΩΔΕΙΑ τα Ελληνικα, ισως να ειναι καλυτερα που δεν εχουν τμημα Παραδοσιακης ή Ελληνικης και Βυζαντινης
αν και ορισμενα εχουν. Επισης γινεται καποια καλη δουλεια και στα Μουσικα Γυμνασια.
Υπαρχουν ιδιωτικα Ωδεια οπως του Μοσχου πρεπει
να ειναι και ο Καλαϊτζιδης στη Θεσσαλονικη και αλλες μικροτερες κυψελες
απο φανατικους και ορκισμενους της παραδοσης σε πολλες κωμοπολεις και πολεις της Ελλαδας.
Ισως να ειναι καλο που ειναι στο κυνηγητο η καθαρη Ελληνικη μουσικη.

Προσωπικα ειχα την ευτυχια στις Αποκριες του '83
να ακουσω σε μια απομερη ταβερνα, απομεσημερο εναν
60-65αρη στην Ξανθη να παιζει ουτι και να τραγουδαει και καταλαβα οτι αυτο το οργανο και αυτη η μουσικη δεν διδασκεται σε Ωδεια …
Πηγα αργοτερα σε 2-3 μαθηματα-σεμιναρια στον κο Ρος Ντειλυ και πηρα καποιες θεωρητικες και χρησιμες βοηθειες, δε λεω αλλα …
Αυτη τη στιγμη υπαρχει ο Νικος ο Σαραγουδας που το ψαχνει ακομα και διαθετει καταπληκτικες γνωσεις για τη μουσικη μας και στη φωνη και στο ουτι -δεν ξερω απο θεωρια.
Συγγνωμη δεν μπορω να γραψω μεγαλα κειμενα, το ιντερνετ στην Κρητη ειναι χαλια …

Ακομα για τον Ασχετο που εθεσε θεμα για να μαθει ουτι και με τιτλο -δεν ξερω τον τιτλο τι τον θες, αμα σου πω εγω οτι παιζεις καλα δε σου φτανει ;;-
πηγαινε στον Τσιαμουλη -δεν ξερω αυτο τον καιρο κανει πολυ το συνθετη- παντως ξερω οτι κανει μαθηματα και σε συγκεκριμενο χωρο-σπουδαστηριο.
Επισης μαθηματα ουτιου κανει και ο Στελιος ο Βαρβέρης μαθητης
του Τσιαμουλη αλλα τον ξεπερασε …
Τωρα για τιτλους νομιζω εχει απλοποιηθει το πραγμα, γραφεσαι σε ενα ιδιωτικο ή κρατικο ή ημικρατικο Ωδειο και τελος της σαιζον δινεις εξετασεις οπου οι
Δυτικοσπουδαγμενοι εξεταστες ειναι μιλημενοι απο τον καθηγητη σου και σε παιρνανε -αν εισαι οντως καλος.

Προσωπικώς αν και δεν με ενδιαφέρουν οι τίτλοι, τα πτυχία και τα σχετικά, ωστόσο το πρόβλημα είναι υπαρκτόν και χρόνιον. Τουτέστιν πήξαμε στα γαλλικά και πιάνο και την ‘‘καλή κοινωνία’’. Εξάλλου ‘‘ανήκομεν εις την δύσιν’’…
Ο Τσιαμούλης εμένα μου φαίνεται λίαν δυτικότροπος πάντως. Ο δε Καλαϊτζίδης λίαν έμπορος…
Δεν μου λες Γιώργο αυτόν που ανέφερες στην Ξάνθη
παίζοντα ούτι πώς τον λένε;
Πάντως το ούτι όπως όλα τα όργανα θα μπορούσε να διδαχθεί μια χαρά στα ωδεία. Το πρόβλημα όμως έγκειται στους δασκάλους και στους μαθητές, τους σημερινούς νεοέλληνες οι οποίοι στερούνται ακουσμάτων.
Νικολή μή βαράς!
Ότι είμαστε άσχετοι γενικώς είναι γεγονός και ότι οι Τούρκοι φαίνονται να εκτιμούν την ημετέρα μουσική, επίσης. Το θέμα όμως είναι ότι η σελίδα αυτή είναι του τουρκικού κράτους το οποίον είναι κεμαλικό ως τα μπούνια και αυτό βρωμάει. Δηλαδή δεν είναι κάποιου άλλου φορέα που ασχολείται με μεράκι με την εν λόγω μουσική, αλλά του πλέον προπαγανδιστικού φορέα.
Και κάτι άλλο. Νομίζεις ότι τα ωδεία που διδάσκουν βυζαντινή, έχουν ιδέα τι διδάσκουν;
Α ρε Πρίγγος που τους χρειάζεται…

Παιδιά, αν επιτρέπεται να ρωτήσω κάτι άσχετο με τη συζήτηση, έχεις κανείς ρίζες από το Σκούταρι της πόλης;

Εσύ από εκεί κατάγεσαι; Εγώ πάντως όχι, αλλά πήγα.
Να δεις πως το λένε οι Ρωμηοί… α ναι Χρυσούπολις.
Το τραγούδι Uskudara gideriken το ξέρεις;
Θέλεις να στο στείλω;

που για να μην ξεχνιόμαστε είναι σε μακάμι νιαβέντι …

Η μάννα του πατέρα μου ήταν από κει.
Γύρω στα 1930 έφυγαν. Ο προππάπος είχε μιά βάρκα κι ένα λουλουδάδικο και πουλούσε τα λουλούδια στο βόσπορο μ´αυτήν. Η γιαγιά μου μιλούσε τούρκικα.
Το τραγούδι το ξέρω. Ο Μούλτιπροφ το παίζει, ε Νικόλα;

Ποίος είναι ο Μούλτιπροφ;
Εγώ τό 'χω με την Safiye Ayla

Ο Μούλτιπροφ είναι ο Νικόλας Ρονδέλης που συζητά
μαζί μας.

Μυρίζει διαρροή εδώ…

Νικολή δεν πιστεύω να είσαι εσύ υπεύθυνος…
Έτσι μπράβο μάγκες, χαίρομαι, γουστάρω διαρροές.

Καπέλωμα - ξεκαπέλωμα… δε με απασχολεί ιδιαίτερα.
Ετσι κι αλλιώς η “κατάσταση” βρωμάει. Οπως θα βρώμαγε αν -με τα σημερινά δεδομένα- έβλεπα ρεμπέτικα να “κρέμονται” στην ιστοσελίδα του δικού μας υπουργείου πολιτισμού.
Γενικά όταν βλέπετε αυτούς που ευθύνονται για την κατάντια μιας “κατάστασης”, να φέρονται σαν υποστηρικτές της συγκεκριμένης “κατάστασης”, να ξέρετε πως για καλό δεν είναι!
ΑΝ

ΥΓ. Αμα ανεβάσω 10 ρεμπέτικα στο site (ακόμη και σε …δική μου εκτέλεση), μόλις ξυπνήσω το επόμενο πρωινό η ΑΕΠΙ θα είναι στην πόρτα μου και θα ζητάει τα λεφτά “της”.
Γιατί ρε ΑΕΠΙτες δεν πάτε να ζητήσετε τα ποσοστά σας απ’ το τουρκικό Υπουργείο; Η μήπως δεν έχετε στην Αγκυρα μπακάλη για να τα μαζεύει;

Γεια και χαρά σε όλους! Δεν γνωρίζω πόσο “παλιά” είναι η συζήτηση ετούτη, καθότι νέος στο forum, αλλά θα ήθελα να συνεισφέρω το ότι το τραγούδι Uskudara gideriken ή αλλιώς Katibim είναι ένα πεντακάθαρο buselik (μοιάζει βέβαια με το nihavent που κάποιος αναφέρει παραπάνω, εκτός όμως του ότι “στέκεται” ή αλλιώς έχει δεσπόζοντα φθόγγο στην πέμπτη βαθμίδα της κλίμακας). Ρωτήστε και το Στέλιο Βαρβέρη, του οποίου το όνομα αναφέρθηκε παραπάνω, ο οποίος γνωρίζει (να το αποδίδει κιόλας στο ούτι με σπουδαίο τρόπο) :110:

Δυστυχώς δεν το έχω ακούσει το τραγούδι με τη Safiye Ayla (με ενδιαφέρει, βέβαια), αλλά με άλλες εκτελέσεις παλαιές τόσο από Τούρκους όσο και από Έλληνες (υπάρχει μια παλιά καταπληκτική εκτέλεση με τίτλο Σκούταρι που νομίζω τη γνωρίζετε οι περισσότεροι…).

Αυτά… :230:

Το πόσο παλιά είναι αυτή η συζήτηση, φαίνεται από την ημερομηνία που εμφανίζεται πάνω από το username του τελευταίου χρήστη που “ποστάρησε” πριν από εσένα. Μόνο τρισήμισι χρόνια παλιά…