Απεβίωσε ο Θανάσης Βρυνιώτης

Απεβιωσε την κυριακη 13/9/2009 ο Θανασης Βρυνιωτης μετα απο χρονια παληκαρησιας παλης με την κακια ασθενια.
Το καταθετω στο φορουμ σαν ενα ελαχιστο φορο τιμης προς τον δασκαλο μου.
Για οσους δεν τον γνωριζαν ο Θανασης Βρυνιωτης ηταν ενας ανθρωπος μεγαλομενος με το μπουζουκι στο χερι.
Ειχε παιξει με τον Τσιτσανη και επι σειρα ετων στο σχημα της Χαρουλας Λαμπρακη.
Εδω και τουλαχιστον 20 χρονια διατηρουσε ωδειο κοντα στο κεντρο της Αθηνας.
Ο Θανασης αγαπησε πολυ το μπουζουκι, ηταν παικτης γλυκος και μερακλης,επαιζε με την
ψυχη του.
Αυτα τα λιγα γνωριζω για τον παλιο και αγαπητο μου δασκαλο.
Ευχομαι εκει που παει να βρει την γνωστη παρεα και να ριχνουν τις ομορφες πενιες τους.
Τα συλυπητηρια μου στην οικογενεια του που τον εχασε προωρα.

Να ζεις να τονε θυμάσαι το δάσκαλό σου…
Και ίσως ένα περιττό και λίγο άκαιρο σχόλιο: μου άρεσε πολύ το σκάφος με το καπάκι του -και ο ήχος βέβαια- του μπουζουκιού που έπαιζε, αν και τετράχορδο! Μήπως γνωρίζεις τίνος κατασκευή είναι; :109:

Και τα δικά μου συλληπητήρια…πραγματικά πολύ καλός μουσικός…

Μου φαίνεται ότι είναι κατασκευή Νίκου Στασινού…κάπου το είχε πεί ο ίδιος ο Βρυνιώτης αν δεν κάνω λάθος… ο Νίκος Φρονιμόπουλος ίσως να έχει να πει περισσότερα

Νίκος

Νικος Στασινος, συγχωρεμενος κι αυτος.
Ο Θανασης ειχε 2 μπουζουκια του, διδυμα.
Τα ειχε παραγγειλει ο ιδιος.
Η παραγγελια ηταν.
Μπουζουκι τετραχορδο που ν ακουγεται σαν τριχορδο.
Καταπληκτικα οργανα!!!

συλυπητηρια στην οικογενεια του και απο εμενα κι ας μην ηταν δασκαλος μου,ηταν πατριωτης μου και ειχαμε συναντηθει ελαχιστες φορες.αυτο που εχει αξια ειναι η αγαπη για το μπουζουκι που ειχε και το μερακι του!!!
να τον θυμομαστε οπως του αξιζει παιδια…!!!

τι να πω? τωρα μολίς το ειδα…ερχοταν στο μαγαζι και επαιζε…οτι και να πω…ειναι λιγο…
Στεφανε συλληπητηρια…

Ήσουνα τυχερός που τον είχες. Να μη τον ξεχάσεις ποτέ, θα τον παρηγορεί εκεί που βρίσκεται. Έτσι παίζεται το μπουζούκι. Με αίσθημα, όχι μόνο με την ικανότητα. Συνέχισε στο δρόμο του.

Ευχαριστούμε για τα συλλυπητήρια…Να ξέρετε πως ο Θανάσης δεν το έβαλε στιγμή κάτω και ότι έφυγε σαν παλληκάρι,να ζήσουμε να τον θυμόμαστε και να τιμάμε την μνήμη του παίζοντας μπουζούκι και ακούγοντας τα τραγούδια που τόσο του άρεσαν.

ευχαριστώ