Αντίο στη Σοφία Ασσυχίδου

Εφυγε χθες πολύ νέα η πολύ καλή τραγουδίστια Σοφία Ασσυχίδου άδικα και πολύ πρόωρα.Νομίζω ότι τα λόγια περισσεύουν…Καλό της ταξίδι…

Τί έχει προλάβει να τραγουδήσει και σε ποιό μαγαζί?

Ναι ρε γαμώτο. Κρίμα το κορίτσι.
Εδώ έξω απ’ τη Θεσσαλονίκη στούκαρε με τη μηχανή.
Λαϊκή φωνή και καλό ρεπερτόριο.
Ηταν με Μαριώ και Λίτσα Διαμάντη στο Σκοπευτήριο στο Χάραμα.
Πέρσυ έβγαλε και δίσκο:
http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/04/assyxidou.html

Κι εγω εχω ακουσει τη Σοφια μεσα απο το cd αυτο
που για ναμαι ειλικρινης το ειχα παρει για να ακουσω τα τραγουδια του Μωυση Ασερ αλλα και τον Κοσμα τον Κοκκολη που ειχα γνωρισει πριν 3 χρονια στο μαγαζι του Ρεμουνδου στο Αιγαλεω.
Η αληθεια ειναι οτι η Σοφια εκλεβε την παρασταση στο cd με την πολυ καλη φωνη της μια και τα κομματια -σαν συνθεσεις και στιχους- δεν ειχαν κατι το ξεχωριστο παρολο που ειχαν πολυ καλη ενορχηστρωση αλλα και ο Κοσμας δεν εκανε το κατι παραπανω …
Μαλιστα την τοποθετησα μαζι με τις νεες καλες λαϊκες φωνες οπως η Γιωτα Νεγκα και η Ελενη Περινου αλλα και τις ηδη αναγνωρισμενες Σοφια Παπαζογλου και Λιζετα Καλημερη.
Ας ειναι η ψυχη της αναπαυμενη !

καλο της ταξίδι … κρίμα να φεύγει έτσι ο κόσμος …

Κρίμα! απ’τις πολύ καλές νέες ΛΑΪΚΕΣ φωνές, στην οποία, ως ακροατές επενδύαμε ελπίδες για το μέλλον: Συμφωνώ με τον Γιώργο Β.
Να προσθέσω ότι είχε συμμετοχή και σ’ ένα λίγο παλιότερο δίσκο, που είχε βγάλει ο Αλέξης Βάκης, με επανεκτελέσεις τραγουδιών του Καραπατάκη, “Χαρές μου περασμένες”. Κι ότι ήταν πολύ καλή στο Χάραμα,που έτυχε να την ακούσω “ζωντανά”.