Αντίο στο Σταύρο Κουγιουμτζή

Πέθανε χτες σε ηλικία 73 ετών ο Σταύρος Κουγιουμτζής.

http://greece.flash.gr//soon/2005/3/12/27973id/

Πραγματικα ειναι μεγαλη η απωλεια του Σταυρου
Κουγιουμτζη και επεσε σαν κεραυνος εν αιθρια
μαλιστα οταν πριν λιγο καιρο ειδαμε το αφιερωμα
που του εγινε στην ΕΡΤ και παρερευθηκε και μιλησε ο ιδιος για τη ζωη του, πραγμα που εκανε πολυ σπανια και τον ειδαμε να ειναι μια χαρα.

Μεγαλο το εργο του ειδικα μεσ’ τη δεκαετια του '70 οπου μαζι με το Μανο Λοϊζο και το Δημο Μουτση δημιουργησαν ενα νεο ρευμα εντεχνου και λαϊκου τραγουδιου που χωρις να ειναι βαρεια κουλτουρα, ηταν ομορφα και αμεσα λαϊκα τραγουδια
με περιεχομενο, με στιχους επηρρεασμενους απο την παραδοση και τον καθημερινο λογο και μελωδιες που ηταν αμεση συνεχεια των καλων λαικων τραγουδιων της δεκαετιας του '50 και του '60.
Τραγουδια που συντροφευσαν τις γενιες στην ηλικια της εφηβειας, της νιοτης αλλα και της ωριμοτητας και ειχαν το χαρακτηριστικο να τραγουδιουνται στις παρεες, στις ταβερνες, στις εκδρομες σε καθε χαρα, στην ξεγνιασια αλλα και στο παραπονο και συνοδευαν τη ζωη μας σαν ενα γλυκο αερακι …
Τραγουδια που αγαπησαν ολοι οι Ελληνες οπως :
Μη μου θυμωνεις ματια μου, Καπου νυχτωνει, , Ηταν πεντε ηταν εξη, Ολα καλα, Βασανακι, Χαντρα στο κομπολοι σου, Ξενακι,Ενας κομπος η χαρα μου - σε στιχους δικους του,
Που ναι τα χρονια, Αυγερινο παραπονο, Το σακακι μου κι αν σταζει, Ησουν ωραια, Διχως την καρδουλα σου - σε στιχους Ακου Δασκαλοπουλου,
Του κατω κοσμου τα πουλια (Συμπληγαδες), Τωρα που θα φυγεις, Τα χρονια της υπομονης, Οι ελευθεροι κι ωραιοι - σε στιχους Μανου Ελευθεριου,
Γεια χαρα καλη σε στιχους Κωστα Βαρναλη, το περιφημο “Κοκκινο φουστανι” σε στιχους Κ.Κινδυνη και αλλες πολλες πανεμορφες συνθεσεις που τραγουδησαν ο Νταλαρας, ο Καλατζης, ο Μπιθικωτσης, η Αλεξιου, η Μοσχολιου και αλλοι
καταξιωμενοι τραγουδιστες που καποιοι απο αυτους του οφειλουν και την καρριερα τους !!
Ο Σταυρος Κουγιουμτζης ηταν ενας ανθρωπος που εκτος απο την καλλιτεχνικη του προσφορα, διδαξε με τη σεμνη ζωη του και εν γενει συμπεριφορα και παρουσια του ΗΘΟΣ αν και προερχοταν απο ενα χωρο οπως τον καλλιτεχνικο οπου εχει προπολλου αλωθει απο τις “αξιες” του πλουτισμου, του παραγκωνισμου, της αναξιοκρατιας και αλλων παθων …
Αλλα ακομα περισσοτερο σε μια εποχη που καταλυονται και τα τελευταια προπυργια και παραδιδονται στην ευτελεια και την αρπαχτη !!

Ας ειναι παντοτεινη η μνημη του κυρ-Σταυρου και
φωτεινο το παραδειγμα του με μια υπενθυμιση οτι το ομορφο ειναι απλο και το απλο ομορφο !!
Εμεις απ’τη μερια μας χθες Καθαρη Δευτερα που
βρεθηκαμε με τα οργανα παρεα τραγουδησαμε αυθορμητα αποχαιρετωντας τον Σταυρο Κουγιουμτζη, Καπου νυχτωνει, Πουναι τα χρονια και αλλα δικα του τραγουδια και πολλα ματια δακρυσαν …
Αυτο πιστευω ειναι και το καλυτερο αντιο !!

Ετσι μένουν ζωντανοί οι άνθρωποι!!Και είναι τυχεροί αυτοί που υπήρξαν δημιουργοί,γιατί πάντα ζουν μέσα από το έργο τους.Κι ακόμα πιο τυχεροί εμέις που μας έδωσαν και εξακολουθούν,αν και εγκατέλειψαν τα εγκόσμια, τροφή ψυχής για να τη βγάλουμε τη παλιοζωή.

Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο για τον Σταύρο Κουγιουμτζή : Φλέβα μελωδού εντελώς σπάνια. Ήθος, σεμνότητα και προσωπική εν γένει στάση εξαιρετική κατά κυριολεξία, δηλ. εξαίρεση στη χώρα του απίθανου θράσους, της ανενδοίαστης αυτοπροβολής, της άνευ ορίων εκμετάλλευσης. Αναρωτιέμαι τί θα ήταν ο Κουγιουμτζής, με αυτό το ταλέντο και τις δυνατότητες που έδειξε, αν ζούσε σε άλλη χώρα ή αν είχε άλλες δυνατότητες (σπουδών κλπ)…