Ανέκδοτα (2008 - 2009)

Το ανέκδοτο με τον Έλληνα που όταν ήταν μετανάστης στην Αμερική, στις αρχές του 20ου αιώνα, ήταν μαζί με τους Σέρβους, φόβος και τρόμος (κλέφτες, απατεώνες, λωποδύτες) και μετά έγινε ρατσιστής, φασίστας και μισεί τους Αλβανούς και τους σκούρους στην Ομόνοια, το ξέρετε;

:mad:
Γνωστότατο. Το ακούμε καθημερινά.

Ήταν τρεις φίλες, η Αννα, η Βαρβάρα και η Γωγώ. Αυτές λοιπόν οι τρεις φίλες, πήγαιναν κάθε απόγευμα για καφέ. Ένα απόγευμα λοιπόν λέει η Αννα:

  • "Κορίτσια, δεν θα πιστέψετε τι μου συνέβη χθες. Ήρθε ο Ανδρέας αργά από την δουλειά του, κατασκοτωμένος από την κούραση και του λέω:
  • “Πήγαινε μωρό μου να κάνεις ένα κρύο μπάνιο κι έλα εδώ, να σε ξεκουράσω εγώ.”
    Kι έτσι έγινε. Mέχρι να βγει από το μπάνιο, εγώ είχα φορέσει ότι πιο πρόστυχο εσώρουχο είχα και τον περίμενα. Μόλις βγήκε, του τραβάω την πετσέτα του, τα πιάνω και του λέω:
  • “Mωρό μου, τι κρύα αρ… είναι αυτά που έχεις; Έλα εδώ να σου τα ζεστάνω εγώ.”
    Kι έγινε κορίτσια της τρελής μέχρι το πρωί!
  • “Θα το δοκιμάσω κι εγώ”, λέει η Βαρβάρα.
    Την επόμενη μέρα λοιπόν, βρίσκονται πάλι οι τρεις φίλες και κατενθουσιασμένη η Βαρβάρα τους λέει:
  • "Αννα είχες απόλυτο δίκιο. Έκανα ακριβώς το ίδιο και είχε… φοβερά αποτελέσματα. Ήρθε χθες ο Βασίλης από τη δουλειά, ψόφιος από την κούραση. Και του είπα:
  • “Πήγαινε μωρό μου να κάνεις ένα κρύο μπάνιο κι έλα εδώ σε εμένα να σε ξεκουράσω.”
    Mέχρι να βγει από το μπάνιο, φόρεσα ότι πιο πρόστυχο βρήκα μπροστά μου και μόλις βγαίνει από το μπάνιο, του τραβάω την πετσέτα, του τα πιάνω και του λέω:
  • “Mωρό μου, τι κρύα αρ… είναι αυτά που έχεις; Έλα εδώ να σου τα ζεστάνω.”
    Kι έγινε της κόλασης μέχρι το πρωί.
    Tότε, σκέφτηκε και η Γωγώ:
  • “Γιατί μόνο αυτές; Θα δοκιμάσω κι εγώ!”
    Την επόμενη μέρα λοιπόν, θα ξαναβρίσκονταν οι τρεις φίλες. Η Βαρβάρα όμως είχε περιέργως αργήσει. Κάποια στιγμή, μετά από πάρα πολύ ώρα, έρχεται η Γωγώ, μαύρη από το ξύλο, γεμάτη μελανιές και γδαρσίματα.
  • “Τι έπαθες καλέ;”, τη ρωτάνε οι φίλες της.
  • "Να, εχθές όταν ήρθε ο Γιάννης από την δουλειά, πεθαμένος από την κούραση, του λέω:
  • “Πήγαινε μωρό μου να κάνεις ένα κρύο μπάνιο και έλα μετά εδώ σε εμένα να σε ξεκουράσω.”
    Eν τo μεταξύ, φόρεσα ότι πιο πρόστυχο είχα στο σπίτι …κλπ…
  • “Ε, ωραία και μετά τι έγινε;”
  • "Μόλις βγήκε από το μπάνιο, πάω κοντά του, του τραβάω την πετσέτα και του λέω:
  • “Mωρό μου, γιατί έχεις ζεστά αρ…; O Ανδρέας και ο Βασίλης τα είχαν κρύα!”

Παλιό αλλά ζόρικο:

Ο Μήτσος ο φορτηγατζής βιάζεται και έχει γκαζώσει τη νταλίκα.
Ο Στελάρας ο φίλος του και συχνός συνοδηγός τον ρωτάει:
“Τι έχεις ρε Μητσάρα; Γιατί βιάζεσαι;”
“Στελάρα αδρεφάκι μου, δε βλέπω την ώρα να πάω σπίτι να βγάλω το βρακί της γυναίκας μου!”
“Οπα ρε Μητσάρα! Τέτοιες κάψες έχεις;”
“Οχι μωρέ, αλλά με κόβει στη μέση και συγκάηκα! Θα φαίνεται η γραμμή! Καλοκαίριασε! 'Ετσι θα βγω στη παραλία;”
:019:

Η δουλειά κάνει τους άντρες…

Πέρα από ανέκδοτο, δεν νομίζω ότι η αντίληψη αυτή έχει καμία ιστορική τεκμηρίωση. Απλά σε κάθε κοινωνία δαιμονοποιείται κάποια κατηγορία ανθρώπων. Οι Ελληνες στην Αμερική υπήρξαν θύματα ρατσιστικών διώξεων.
Στο Λόουελ βόρεια της Βοστώνης στα 1895 οι ιδιοκτήτες των εργοστασίων προτιμούσαν τους Έλληνες εργάτες διότι δεν έπιναν πολύ τα Σαββατοκύριακα, όπως έκαναν οι Ιρλανδοί και οι Γαλλοκαναδοί…και επειδή εργάζονταν με χαμηλότερες αμοιβές… Υπήρχε μεγάλη εχθρότητα απέναντι στους νεοφερμένους Έλληνες από μέρους του πληθυσμού της πόλης και αυτή εκδηλωνόταν με βίαιες επιθέσεις και άρνηση από μέρους των ιδιοκτητών να τους δεχθούν ως ενοικιαστές…
Η χειρότερη εκδήλωση ανθελληνικών συναισθημάτων παρουσιάστηκε στην Νότια Ομάχα της Νεμπράσκα, στις 21/2/1909 οι αγγλοσαξονικής καταγωγής πρώιμοι μετανάστες έκαψαν τα σπίτια των Ελλήνων και τους ανάγκασαν σε φυγή…
…Η Γκρέις Άμποτ καθηγήτρια κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο με άρθρο της που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό American Journal of Sociology το 1909 προέβη στην αμφισβήτηση των στατιστικών στοιχείων σχετικά με τα εγκλήματα που είχαν διαπραχθεί στο Σικάγο, τα οποία χρησιμοποιούνταν “ως απόδειξη” της εγκληματικότητας των Ελλήνων μεταναστών. Σύμφωνα με τις στατιστικές, το 27% των Ελλήνων στο Σικάγο είχε παραβεί κάποιο νόμο το 1908, έναντι ενός 7% των λευκών Αμερικανών, που είχε διαπράξει νομικές παραβάσεις το ίδιο έτος. Η Άμποτ αντέτεινε μια σειρά εντυπωσιακά επιχειρήματα που αμφισβητούσαν την αλήθεια αυτών των στατιστικών στοιχείων και υπονόμευαν με αποτελεσματικό τρόπο τη χρήση τους σε σχέση με τη συμπεριφορά οποιασδήποτε ομάδας. Απέδειξε ότι το ποσοστό που παρουσίαζαν ήταν χονδροειδώς διογκωμένο, καθώς υπήρχαν τουλάχιστον τριπλάσιοι Έλληνες στην πόλη κατά τη διάρκεια του έτους, αλλά. εξαιτίας του ότι ήταν εποχικοί μετανάστες, η αστυνομία δεν τους θεωρούσε τμήμα του συνολικού πληθυσμού της πόλης.
Η Άμποτ απέδειξε, επίσης, πως το γεγονός ότι οι Έλληνες ήταν νεοφερμένοι στην πόλη σήμαινε ότι πολλοί από αυτούς δούλευαν ως πλανόδιοι έμποροι παράνομα, και έτσι υφίσταντο αστυνομικά πρόστιμα και συλλήψεις, που αύξαναν το αριθμό των παραβάσεών τους.
Το αφύσικα υψηλό ποσοστό των νέων ανδρών και η αντίστοιχη απουσία οικογενειακής ζωής, επίσης, σήμαιναν έλλειψη περιορισμών σε σχέση με ορισμένες ανεπιθύμητες κοινωνικές συνήθειες. που οδηγούσαν σε νομικές παραβάσεις. Τέλος οι νεοφερμένοι αγνοούσαν τους νόμους και τις συνήθειες στις ΗΠΑ, και συχνά παρέβαιναν τους νόμους άθελά τους, κάτι που θα διορθωνόταν μόλις η ελληνική κοινότητα θα εγκαθίστατο καλύτερα στις ΗΠΑ…
Μέρος των διακρίσεων που αντιμετώπισαν οι πρώτοι Έλληνες μετανάστες είχε τη μορφή περιορισμών των οικονομικών τους δραστηριοτήτων, ιδιαίτερα όσον αφορά το πλανόδιο εμπόριο, το οποίο υπαγόταν στον έλεγχο των τοπικών αρχών…
Η στάση των Αμερικανών απέναντι στους Έλληνες άλλαξε, όταν 60.000 Έλληνες κατατάχθηκαν εθελοντικά στον αμερικανικό στρατό όταν οι ΗΠΑ μπήκαν στον Α΄Παγκόσμιο Πόλεμο στα 1917. Από την Ιστορία της Ελλάδας του 20ου αιώνα, εκδόσεις Βιβλιόραμα.
Το περίεργο είναι πως ένας λαός που βίωσε τον ρατσισμό, έγινε ρατσιστής και ο ίδιος…

Υ.Γ. Συγχωρείστε μου το μακροσκελές μήνυμα, (σε ένα post με ανέκδοτα…), αλλά ένοιωσα την ανάγκη να γράψω τα παραπάνω γιατί ο παππούς μου ήταν μετανάστης στην Αμερική εκείνη την εποχή, αργότερα στη δεκαετία του 60-70 ο πατέρας μου μετανάστης στη Γερμανία, και για πολλά χρόνια όλη η κοκκινόχρωμη οικογένειά μας, μετανάστες στη γαλάζια χώρα μας…

Να υποθέσω πως τα χρώματα έχουν πολιτική προέλευση;

Μπα όχι… είναι της ΒΙΒΕΧΡΩΜ!:019:

Αχχχχ, Θοδωρή!
“…Σαν τον μετανάστη στη δική σου γη…” που λέει και ο Λιβανελί…

Και η ταινία του Φασμπίντερ “Ο Έλληνας γείτονας” συμφωνεί απόλυτα με όσα αναφέρει και ο Θοδωρής για τους Έλληνες μετανάστες.

γιατί σταμάτησε ο ποδοσφαιρικός αγώνας Τζαμάικα - Κολομβία ?
Γιατί οι Τζαμαϊκανοί καπνίζανε το χόρτο κι οι Κολομβιανοί σνίφαραν τις γραμμές…

EIKONA:
Υδραυλικός χωμένος μέσα σε βόθρο μέχρι το λαιμό τίγκα στα σκata .Ο βοηθός από πάνω κάνει εργαλειοδοσία. Δώσε κάβουρα,πιάσε γαλλικό.φέρε σφυρί, κ.λ.π. Κάποια στιγμή.ενώ είναι χωμένος μέσα κάνει διάλειμμα για τσιγάρο,και λέει στον βοηθό που είναι απ’έξω.’‘ΚΟΙΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΡΓΑΛΕΙΑ.’’

Πραγματικός διάλογος μέσω ραδιοεπικοινωνίας μεταξύ ενός Αμερικανικού πολεμικού σκάφους και Καναδών, στα ανοικτά των ακτών της Νέας Γης:
ΚΑΝΑΔΟΙ: «Παρακαλούμε, αλλάξτε την πορεία σας κατά 15 μοίρες νότια, για ναποφύγετε σύγκρουση» ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ: «Συνιστούμε ν αλλάξτε εσείς την πορεία σας, 15 μοίρες βόρεια, για ναποφύγετε σύγκρουση» ΚΑΝΑΔΟΙ: «Αρνητικόν. Πρέπει εσείς να αλλάξετε την πορεία σας». ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ: «Σας ομιλεί ο κυβερνήτης Αμερικανικού πολεμικού σκάφους, επαναλαμβάνω αλλάξτε αμέσως την πορεία σας» ΚΑΝΑΔΟΙ: «Αρνητικό, αλλάξτε εσείς την πορεία σας». ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ: «Είμαστε το αεροπλανοφόρο "USS LINKOLN" το δεύτερο μεγαλύτερο σκάφος του Αμερικανικού στόλου Ατλαντικού! Συνοδευόμαστε από τρία αντιτορπιλικά, τρία καταδρομικά και μεγάλο αριθμό πλοίων συνοδείας! Σας διατάζω ν αλλάξτε την πορεία σας, αλλιώς θα ληφθούν εναντίον σας μέτρα για να διασφαλισθεί η ασφάλεια του σκάφους».
ΚΑΝΑΔΟΙ: «Σας ομιλεί ο Φαροφύλακας! Πράξτε τα δέοντα»

Ήταν να πώ ένα ωραίο ανέκδοτο με δύο Γάλους από το Παρίσι , τον Μανούσο και το Μανολίο αλλά επηδί είμαι φίλος του Καραγιώργου και έχω την εντύποση πως έχει καταγογή γαλική:089: , και δεν θέλω καμία vendeta δεν θα το πώ . . .Μα θα σας πώ γεγονοτα από τον Ronaldo (τον ποδοσφερηστή) μετά που ξευτηλήστηκαι δημοσίος γιατι ήτανε με τρείς πούστιδες σε ένα Motel , έχασε το κοντράτο του με την Nike και μπατήρησε και τορα εργάζετε στον ζωολογικό κήπο του Ρίο ντε Ιανέιρο ος καθαριστής , και έτυχε που φέρανε ένα ζευγάρι Γόριλες από το εξοτερικό μα ψοφησε ο αρσενικός και από όταν χηρεψε η Γόριλα έπασχε από ανορεξία , και για να μην ψοφήση και αυτή μέχρη να φέρουν άλον αρσενικό μιά που ο κτηνίατρος εξήγησε ανάγκες ηδονηκές σκεύτηκε ο γενικός διευθηντής τον Ronaldo και του ανάφερε 500 δολάρια για να την εραστή την γορίλα , ο φουκαρας ο Ronaldo δεχτηκε και μετά τέσερης ὡρες εροτικού αγόνα ,η γορίλα έφαγε 92 μπανάνες τρείς καρπούζες και 43 δαμάσκηνα . Ο διευθηντής φώναξε μετά τον Ronaldo και του ζήτητσε από ἐβδομάδα να ξαναεραστή την γορίλα μα ο Ronaldo ήπε πως δεν θα μπορούσε ,ο κτηνίατρος βλέποντας τον κηνδήνο ζωής της γορίλας επενβένει και λέει του Ronaldo μήπος 500 δολάρια δεν σου φαίνετε μιά αξήα δικαία για να εραστής την γορίλα , και απαντάει ο Ronaldo : βέβαια πως είναι δίκαια η αξήα , μα στην τωρηνή μου οικονομική κατάσταση δεν μπορώ να σπαταλάω 500 δολαρια την εβδομάδα με σεξουαληκές παραλισίες . . .

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την απάντηση του theos. Ακριβώς αυτό ήθελα να προκαλέσω! Η χοντροκομμένη παρέμβαση μου ήταν μια συνειδητή προβοκάτσια, για να καταδείξω ότι οι χοντροκομμένοι αστεϊσμοί, τα ανέκδοτα εις βάρος φυλών, οι μειωτικές αναφορές που συλλήβδην χαρακτηρίζουν λαούς, είναι δείγματα ρατσισμού. Ήθελα ακριβώς να ενοχλήσω και εμάς τους Έλληνες, με μια λιγδερή και βρωμερή “χλαπάτσα” = συνολικός και “εύκολος” χαρακτηρισμός των Ελλήνων και των Σέρβων ως απατεωνίσκων και λωποδυτών. Ήθελα να γίνω λίγο προκλητικός-“ρατσιστής” κατά ημών των Ελλήνων για να θυμηθούμε ότι υπήρξαμε θύματα, και εμείς, ρατσιστικών συμπεριφορών. Η αντίδραση μου αυτή εκπορεύεται από την αισθητική μου ενόχληση από τον συνειρμό του Τούρκου που προέκυψε από μια αιμορροΐδα, δηλαδή του συμπεράσματος που σχηματικά αποδίδεται Τούρκος = κακό σπυρί στον κώλο!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις που απέδειξαν (ενάντια στην “εύκολη”, “ρατσιστική”, “αφελή” ανωτέρω αναφορά του γράφοντος), ότι δεν ήταν οι Έλληνες κακοί (ή δεν ήταν όλοι κακοί) αλλά τους κακοχαρακτήριζαν κάποιες στρεβλωμένες, με ρατσιστικό σκοπό, διαδόσεις.

Αν και συμφωνώ σε αυτά που γράφει ο Παναγιώτης, θέλω να σχολιάσω σε σχέση με τ΄ ανέκδοτα:
Στα ανέκδοτα υπάρχουν οι υστερούντες από τη μιά και οι υπερέχοντες από την άλλη με τους οποίους ταυτιζόμαστε συνήθως και γελάμε.
Πόντιοι, ξανθιές, αδελφές, μαύροι, Κινέζοι, Πολωνοί, νοικοκυρές, Γερμανοί, Αμερικανοί, λαζογερμανοί, καραφλοί, με προβλήματα στύσης, με προβλήματα ομιλίας, άρρωστοι… υπερβολικά υστερούντες τρόπον τινά και οι οποίοι μας προκαλούν το γέλιο μέσω της υπερβολής και του αισθήματος της υπεροχής (ας το αναλύσουν οι επιστήμονες παρακάτω). Θες έτσι ή αλλιώς, “ρατσιστικά” στη πλειοψηφία τους.
Γιά μένα τα ανέκδοτα είναι σαν τη βαλβίδα στη χύτρα ταχύτητας, άκρως απαραίτητα και ενδεικτικά.
Και οι Τούρκοι έχουν πολλά ανέκδοτα για τους Γιουνάν, και οι Αμερικανοί είναι λαός αλλά τους έχουμε ξεσκίσει, και οι ξανθιές έπρεπε να είχαν αυτοκτονήσει παρέα με τους ομοφυλόφιλους κ.λ.π.
Προσωπικά δεν :083: θα γίνω βασιλικότερος του βασιλέως.

όλα ξεκινούν και τελειώνουνε στη πρόθεση των ανθρώπων σε όλα τα επίπεδα.άν θα γελάσουμε ή θα '‘τα πάρουμε κρανιωδώς’'εξαρτάται καθαρά από το άτομο που θα πεί το ανέκδοτο και από τον τρόπο που θα το πεί!το ίδιο ακριβώς οταν ειπωθεί απο διαφορετικούς ανθρώπους μπορεί να προκαλέσει εντελώς αντίθετη αποδοχή…νομίζω πως συνήθως δεν γελάμε όταν το άτομο που λεει το ανέκδοτο δεν είναι και τόσο της εκτίμησής μας…εγώ αυτό παθαίνω…ή άν είναι πολύ τραβηγμένο και ειπωθεί από άτομο που ξέρω καλά πως ουδεμία πρόθεση είχε να προσβάλλει καποιον ,μου βγαίνει απλά ένα μορφασμός(σιγά μωρέ την εξυπνάδα!)

Πάντως, δεν θέλω να με παρεξηγήσει ο φίλος Νικολάρας, δεν του όρμησα, όσο επιθετικά κι αν φαίνονται στην οθόνη, κάποια σχόλια… Ένα αστείο είπε ο άνθρωπος, δεν θέλω να βγεί ξινό. Δεν θέλω να φανεί ότι δίνω υπερβολική διάσταση ή ότι εξανίσταμαι με την δήθεν αφόρητη και δυσβάσταχτη προσβολή. Ας θεωρηθεί ως ένα σχόλιο που θα έκανα σε έναν φίλο ότι δεν ταιριάζει το πουκάμισο με το παντελόνι του, ότι δεν είναι καλόγουστος συνδυασμός. Απλά, μου φάνηκε κάπως ανοιχτά επιθετικό. Αλίμονο, κι εγώ έχω γελάσει με το “Αλβανός τουρίστας”. Αν πώ όμως “Πολωνός λιγούρης-μπεκρής”, θεωρώ ότι δεν έχει κανένα νόημα. Κανείς δεν υποτιμά έναν φουκαρά βιοπαλαιστή που παλεύει να επιβιώσει. Έτσι, αν συνεχίζω σήμερα να λέω ειρωνικά Αλβανός-κατασκευαστής, Αλβανός-επιχειρηματίας, σημαίνει ότι κάτι φταίει, ότι κάτι μου 'χουν κάνει και τους πολεμώ, ότι κρύβεται μια αντιπάθεια, ένα σύμπλεγμα. Αυτά, και το κλείνω συνεχίζοντας με αυτό:

Στρίβει κάπως άτσαλα ο παπάς με το Fiat Panta του και πέφτει πάνω σε μια Ferrari που έρχονταν από την άλλη μεριά και γίνεται μια τρομακτική σύγκρουση από την οποία καταστρέφονται ολοσχερώς και τα δύο αυτοκίνητα.
Οι οδηγοί τους όμως δεν έχουν ούτε μια γρατσουνιά. Βγαίνει από τις λαμαρίνες ο οδηγός της Ferrari και κατεβάζει όλα τα καντήλια στον παπά:

  • Μα καλά ρε ηλίθιε ποιος σου έδωσε το δίπλωμα **** το …, θα σε …
    Ατάραχος ο παπάς απεγκλωβίζεται κι αυτός από το Panta του και πράος
    του λέει:
  • Τέκνον μου ηρέμησε. Είναι αμαρτία να βρίζεις αυτή την στιγμή που
    έχει επιτελεστεί ένα πραγματικό θαύμα. Τα αυτοκίνητα μας καταστράφηκαν
    τελείως όμως εμείς δεν πάθαμε απολύτως τίποτα! Αυτό δεν είναι θαύμα;
    Ο τύπος συνειδητοποιεί πράγματι πως είναι σώος και αβλαβής και ότι επιπλέον μιλάει με έναν παπά και δαγκώνεται:
  • Εεεεε; παπά μου; ναι; ίσως έχεις κάποιο δίκιο συγγνώμη…
  • Κι όχι μόνο αυτό τέκνον μου, συνεχίζει ακάθεκτος ο παπάς αλλά μας
    δίνεται η ευκαιρία να δοξάσουμε τον Κύριο πίνοντας από αυτό το κρασί που
    προόριζα για την Θεία Κοινωνία και του δείχνει ένα μπουκάλι μαυροδάφνη που ήταν άθικτο από την σύγκρουση στην θέση του συνοδηγού.
    Το ανοίγει ο παπάς και του το προσφέρει. Ο τύπος με ύφος αποκάλυψης το παίρνει και κατεβάζει κάμποσο για να στανιάρει:
  • Πάτερ μου, δεν ξέρω τι να πω, είναι πράγματι ένα θαύμα. Πιες κι εσύ
    για να δοξάσεις τον Κύριο
  • Α, όχι τέκνον μου! Εγώ θα περιμένω την αστυνομία.

Eνώ υπήρχε μεγάλη κόντρα μετξύ του Superman και του Spiderman, o πρώτος πάει και γράφει σ΄έναν τοίχο ‘‘ο Spiderman είναι βλάκas’’. γίνεται χαμός και ο κόσμος περιμένει την απάντηση του Spiderman…
Την επόμενη μέρα σε έναν τοίχο έγραφε: Ο Superman είναι ο Κλάρκ Κέντ!!!:019:

ΕΛΛΑΣ ΕΛΕΩ…ΗΛΙΕΛΑΙΩΝ…!!

Τι κατασταση ειναι τουτη…των ΟΥΚΡΑΝΙΚΩΝ ΕΛΑΙΩΝ ??

Νοθευμενα…βουτηγμενα…σε πηγη ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΩΝ…!!

Ποιος να φταιει …τι να φταιει…ολοι γυρω να ρωτανε

κι’ υπευθυνοι …σε αλληλους…το μπαλλακι …να πετανε…!

Να’ σου ο Θοδωρης, δηλωνει … με το συνηθες του «ΜΠΡΙΟ»

«Απαντησεις θα σας δωσει … ο ΕΦΕΤ και το Χημειο…» !!

Απ’ την αλλη ο κυριος Φωλιας …δεν δισταζει να δηλωνει

ΗΛΙΕΛΑΙΟ ο ιδιος …αφοβα καταναλωνει…!

Δεν διευκρινισε βεβαιως …αν το βαζει στο στομαχι…

η στη ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ το ριχνει…να τον παει οπου λαχει…!

Κι’ εσι φτασαμε αισιως…να το τρωμε για ενα μηνα…

κι’ οι αρχες να «βεβαιωνουν»…οτι ολα πανε ΦΙΝΑ…!

Οι μηχανικοί της Airbus κατασκεύασαν ένα είδος ρουκετοσωλήνα που με υψηλή ταχύτητα εκτόξευε νεκρά κοτόπουλα πάνω στους υαλοπίνακες των πιλοτηρίων για να δουν αν αντέχουν σε σύγκρουση με πουλιά εν πτήσει. Αμερικανοί μηχανικοί, που κατασκεύαζαν ένα τρένο υψηλής ταχύτητας ζήτησαν τον εκτοξευτή για να τον χρησιμοποιήσουν…
Η airbus ανταποκρίθηκε αμέσως και τους έστειλε έναν, μαζί με λεπτομερείς οδηγίες χρήσης. Στην πρώτη δοκιμή όμως, οι Αμερικανοί με τρόμο είδαν το κοτόπουλο να κάνει χίλια κομμάτια το υποτίθεται άθραυστο τζάμι, να σπάει στα δύο την πλάτη του καθίσματος του μηχανοδηγού, και να καρφώνεται στον μεταλλικό πίσω τοίχο της καμπίνας κάνοντας μιά βαθιά γούβα.
Αμέσως στέλνουν τα αποτελέσματα στην airbus μαζί με τα σχέδια κατασκευής του υαλοπίνακα παρακαλώντας απεγνωσμένα για βοήθεια.
Η απάντηση ήρθε την επόμενη μέρα με fax το οποίο περιείχε μόνο μία φράση:
‘Ξεπαγώστε το κοτόπουλο’!..