Ανδρέας Δέλλιος

Ανακάλυψα μια ιστοσελίδα ενός νέου οργανοποιού:
http://www.organopoieio.gr/

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν τις φιγούρες τις σχεδιάζει μόνος του, αλλά είναι πολύ ωραίες.
Α ναι Μπράβο του.

http://www.organopoieio.gr/2009-04-07/004.JPG

http://www.organopoieio.gr/2009-04-07/057.JPG

http://www.organopoieio.gr/2009-04-07/124.JPG

1 «Μου αρέσει»

Πραγματικά ένας αξιοσημείωτος οργανοποιος.Βλέπουμε όμως οτι κατασκευάζει συγκεκριμένα όργανα σε συγκεκριμένες τιμές.
Κατα τη γνώμη μου αυτό είναι καλό γιατι και ο πελάτης ξέρει οτι έχει μια συγκεκριμένη ποιότητα , ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω απο οσο μπορεί ο κατασκευαστής, αλλα και ο ίδιος ο κατασκευαστής μπορει να… “έχει ήσυχο το κεφάλι του” γνωρίζωντας ο ίδιος τις δυνατότητες του αλλα και προσφέροντας ποιότητα σε συγκεκριμένη τιμή χωρις να εκπλήτει τον πελάτη με διακυμάνσεις τιμής-ποιότητας.
Θα ήθελα να γνωρίζω και τη γνώμη των άλλων μελών πάνω στο θέμα, αφου κάνουν μια περιήγηση στην ιστοσελίδα του δημιουργού και σχηματίσουν άποψη.Πως τους φαίνεται αυτή η απόφαση του κατασκευαστή.Τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει.
Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πως ανοίγουμε νέο θέμα, οπότε κολλάω τη δημοσίευση εδώ. Λόγω των - κατα καιρούς - αναζητήσεών μου, έχω τα στοιχεία αρκετών οργανοποιών της Θεσσαλονίκης και της ευρύτερης περιοχής. Ορισμένοι απο αυτούς έχουν αναφερθεί κατα καιρούς, άλλοι όχι, σίγουρα πάντως κάποιοι αξίζουν κάποιας αναφοράς και δεν υπάρχουν στον αντίστοιχο κατάλογο. Θα μπορούσα να δημοσιοποιήσω τα στοιχεία τους, αλλά, δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις (πχ να ανήκουν σε κάποιο σύλλογο, να είναι αναγνωρισμένοι απο κάποιο φορέα κλπ). Ο PaKag που έχει κάνει πολλή και πολύ καλή δουλειά πάνω στο θέμα αυτό, ας με κατατοπίσει.

Δημήτρη επειδή σε λίγες ημέρες θα βγάλω καινούργια έκδοση του καταλόγου των οργανοποιών, με αρκετά νέα στοιχεία, καλό θα ήταν να γράψεις όσα στοιχεία έχεις και εσύ ώστε να συμπεριλάβω αυτά που πιθανά δεν έχω.

Για να ανοίξεις καινούργιο θέμα (για τους οργανοποιούς) πήγαινε στο κεντρικό μενού (κάτω από το καραβάκι) στην πρώτη επιλογή αριστερά “Κατάλογος φόρουμ”. Στη συνέχεια βρές και μπες στην ενότητα “Αγορά μουσικού οργάνου - Επαγγελματίες κατασκευαστές”. Αφού μπείς στην ενότητα αυτή, στο κάτω μέρος υπάρχει το κουμπί “Νέο θέμα”. Το πατάς και φτιάχνεις το νέο θέμα με επικεφαλίδα κτλ.

Αν δεν το καταφέρειες, μπορείς εναλλακτικά να μου στείλεις ένα email (p.kagiafas παπάκι gmail.com — το γράφω έτσι γιατί με έχουν τρελλάνει με spam mail) με τα στοιχεία και θα σου απαντήσω ποιά έχω και ποιά όχι.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες. Θα κάνω τις δημοσιεύσεις - ή θα στείλω mail - με την πρώτη ευκαιρία.

Πριν 15 χρονια συνεργαστηκα για πρωτη φορα με τον Ανδρεα Δελλιο και διαπιστωσα οτι εκτος απο αξιολογος μουσικος ειναι και πολυ καλος στην κατασκευη οργανων!!Ειχε κληση απο μικρος εφτιαχνε τζουραδες και μπαγλαμαδακια…αν κ νεος λοιπον εχει πολυ πειρα κ μερακι!!μπραβο ανδρεα!

1 «Μου αρέσει»

Γνωρίζω προσωπικά τον Αντρέα εδώ και 7 χρόνια και τον έχω ακούσει να παίζει.Πρόσφατα πήγα για επισκευή και τις δύο μου κιθάρες.Η δουλειά που κάνει είναι καταπληκτική και την κάνει με πολύ κέφι και ενθουσιασμό.Εμεινα απόλυτα ικανοποιημένη τόσο από θέμα ποιότητας όσο και από τιμές .Είναι πραγματικός μαέστρος ! Μπράβο ρε Αντρέα.

1 «Μου αρέσει»

Πρόκειται για έναν πολύ αξιόλογο οργανοποιό.
Εχω δει από κοντά μεγάλο μέρος της δουλειάς του, καθώς είχα παρεβρεθεί σε μια έκθεση που είχε πραγματοποιήσει στην Ηγουμενίτσα τον Ιούνιο του 2009.
Έχει ένα μεγάλο ατού σαν οργανοποιός, είναι μουσικός και έτσι μπορεί να αξιολογήσει τον ήχο και το “παίξιμο” ενός οργάνου.
Πιστεύω ότι πρόκειται για έναν άνθρωπο με πολύ φαντασία και μεράκι, και αυτό το κατάλαβα από διάφορες ιδιοκατασκεύες που είδα. (τζουράδες από σκάφος χελώνας, μπαγλαμάδες από καρύδα και από κοχύλια)

Τα όργανα είχαν πολύ καλό ήχο και υπέροχη παραδοσιακή εμφάνιση.

Γνώρισα τον Ανδρέα τυχαία όταν έψαχνα δασκαλο για μπουζούκι! Ήταν από τους αγαπημένους μου δασκάλους, με σύστημα και μέθοδο που αφάρμωσε πάνω ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑ και τρόπο μάθησης! Αυτό το εκτίμησα επειδή ακριβώς έχω γνωρίσει πολλούς δασκάλους μουσικής! Τώρα πλέον δεν ασχολούμαι τόσο λόγο ωραρίου αλλα ότι έμαθα με τον Ανδρέα είναι ακόμη στα δάκτυλά μου…

Φυσικά απέκτησα και ένα τετράχορδο δικής του κατασκευής! Πολύ ωραίος ήχος με καλά ξύλα σε καλή απόδοση τιμής ποιότητας! Όσοι κατασκευαστές-μαγαζιά είδαν το όργανο, τους ζήτησα να το εκτιμήσουν από άποψη τιμής και όλοι έπεσαν έξω …

Πρόσφατα είδα ότι έχει σελίδα και στο facebook και έχει και καινούρια σχέδια

1 «Μου αρέσει»

Ο Ανδρεας Δελλιος μου κινησε την προσοχη ενα χρονο πριν, οταν διαπιστωσα μεσω της ιστιοσελιδας του και του μλογκ του πως προκειται για μαστορα με μια ιδιαιτερη παλαιαζουσα αισθητικη, και ηχο.

Τα δε ξυλα που χρησιμοποιει στα οργανα του (σε συνδοιασμο με τα λουστρα τους) εχουν το χαρακτηριστικο γνωρισμα, ακετεργαστης, “αγριας” ξυλειας του “αγρου”. Δεν ειναι πολλοι οι οργανοποιοι με αυτο το χαρακτηριστικο γνωρισμα.
Και ο ηχος τους ειναι παρα πολυ καλος απ’ οσο καποιος μπορει να κρινει απο τα βιντεο που εχει ανεβασει ο οργανοποιος.

Συγκεκριμενα οι φορμες που χρησιμοποιει στα σκαφη του (μακροστενες μπουζουκομανες και σχημα δακρυ μεσομπουζουκα) ειναι ιδιαιτερες και παρα πολυ ελκυστικες.

Με τον Ανδρέα κάνω μαθήματα μπουζουκιού εδώ και 2,5 χρόνια. Έχω δοκιμάσει αρκετούς δασκάλους (ακόμα και αυτούς που έχουν «μεγάλα» ονόματα) αλλά τελικά έχω καταλάβει ότι ο Ανδρέας είναι ο μόνος «δικός» μου δάσκαλος.

Ξέρει πάρα πολύ καλά τα ρεμπέτικα τραγούδια, έχει πολύ υπομονή (που είναι πάρα πολύ σημαντικό για τέτοιο «κωλόπαιδο» σαν και μένα). Και - το σημαντικοτερο - ξέρει να διδάσκει

Επίσης σε 2 χρόνια που δουλεύουμε μαζί, έχω δοκιμάσει αρκετά όργανα που φτιάχνει. Τώρα που έχω εμπερία και με τους άλλος οργανοποιούς, μπορώ να πω ότι ο Δέλλιος είναι από τους καλύτερους. Τα όργανα που φτιάχνει έχουν αυτό το συγκικρεμένο «ρεμπέτικο» στυλ, το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ.

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με τον Ανδρέα . Μετά από ένα ατύχημα με το όργανο μου, ( τετράχορδο μπουζούκι ), έσπασε το καπάκι και ψάχνοντας και ρωτώντας για την επισκευή του σε οργανοποιούς , κυρίως στην ανατολική Θεσσαλονίκη , κατέληξα σε αυτόν . Η πλειοψηφία των οργανοποιών, επέμενε να μην φτιαχτεί και να δαπανηθούν χρήματα για να αγοραστεί καινούργιο όργανο , πράγμα το οποίο είχα απορρίψει από την αρχή . Ο Ανδρέας , άκουσε προσεκτικά την κατάσταση και ανέλαβε την επισκευή με εντυπωσιακά ,ομολογουμένως, αποτελέσματα . Το όργανο στην κυριολεξία έγινε ολοκαίνουργιο , χωρίς όμως υπερβολές σε θέμα εμφάνισης αλλά και το σημαντικότερο, κόστους. Επίσης έγινε ένα γενικό ρετουσάρισμα του οργάνου , διορθώνοντας κάποιες ατέλειες που υπήρχαν από την αρχική κατασκευή του . Το καινούργιο καπάκι προέρχεται από παλαιωμένο έλατο 20 και πλέον ετών μιας και ο Ανδρέας έχει παρακαταθήκη και αποθήκη παλαιωμένων ξύλων τέτοιας ίσως και μεγαλύτερης ηλικίας . Η φιγούρα-σχέδιο, που προστέθηκε είναι του ιδίου , χωρίς υπερβολές, με φυσικό όστρακο στο καπάκι αλλά και στους οδηγούς . Πολύ σημαντικό , είναι το γεγονός , ότι ο ίδιος ο Ανδρέας είναι μουσικός , εκτός από κατασκευαστής , με συνέπεια να μπορεί να « σετάρει» το οποιαδήποτε όργανο( ο ίδιος παίζει σχεδόν όλα τα έγχορδα όργανα ) σύμφωνα με το δικό σου μουσικό χαρακτήρα και προσωπικότητα . Ακούει πρώτα το τι θέλεις, κατόπιν προτείνει λύσεις χωρίς να σε επιβαρύνει με έξτρα κόστος ( πχ ακριβές και παραπανίσιες φιγούρες και στόλισμα κλπ)
Το τελικό αποτέλεσμα στη δική μου περίπτωση, όπως προ-είπα με ικανοποίησε πλήρως , το όργανο απέκτησε πολύ πιο όμορφο και μεστό ήχο , σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα . Και όλα αυτά με απόλυτα λογικό κόστος . Αξίζει κανείς να επικοινωνήσει μαζί του αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μουσικό όργανο του , είτε πρόκειται για επισκευή , είτε για κάποια αναβάθμιση ή για το οτιδήποτε αφορά το μπουζούκι ,τζούρα, κιθάρα , λαούτο κλπ . Στην σελίδα του στο Facebook μπορείτε να δείτε ένα δείγμα της δουλειάς του , μαζί και με την περίπτωση του δικού μου οργάνου , πως ήταν πριν και πως έγινε μετά .

Δείτε το παρακάτω link

https://el-gr.facebook.com/organopoieio.gr

Να πω και γω λιγά πράγματα για τον Αντρέα τον Δέλλιο.
Πρόσφατα είχα τη χαρά να μου κατασκευάσει ένα ρεμπετοκίθαρο-πρότυπο Απαρτιάν,φωτογραφίες εδώ:

Το όργανο…
Ηχητικά είναι αυτο ακριβώς που αρμόζει στα ακομπανιαμέντα στο ρεμπετικό (μικρό sustain και σαφή πρίμα).
Παικτικά, μπράτσο και ταστιέρα είναι σχεδιασμένα άψογα και σου δίνουν ευκόλο και ξεκουράστο ανεβοκατέβασμα.
Αισθητικά, απλά… ‘‘κούκλα’’, ακριβέστατη απόδοση του σχήματος 8
Ποιότητα ξυλείας άψογη. Δείτε τα νερά του ξύλου στις φωτογραφίες!

Ο οργανοποιός…
Πριν καταλήξω στον Αντρέα είχα επισκεφθεί πολλούς οργανοποιούς συζητήσιμους και μη.
Ο Αντρέας ανήκει στην πρώτη κατηγορία. Ένα τηλ έκανα, συναντηθήκαμε και ο άνθρωπος μου άνοιξε το σπίτι του, κουβεντιάσαμε και έπαιξα-άκουσα δείγμα της δουλειάς του.
Τα όργανα του έχουν μεράκι, όμορφες σχεδιαστικές γραμμές, άψογη ποιότητα ξύλου και καλλιτεχνικές πινελιές που θα ζήλευαν πολλοί οργανοποιοί.
Σαν άνθρωπος, να πω ότι πονάει κάθε όργανο που κατασκευάζει και όταν στο παραδώσει νιώθει σαν έχασε το παιδί του.
Στο ζήτημα των τιμών, επειδή δουλεύει με πολλά είδη ξύλου οι τιμές μπορούν συζητηθούν και να προσαρμοστούν.

Όποιος ενδιαφέρεται για επισκεύη-κατασκεύη οργάνου δεν έχει παρά να κάνει ένα τηλ στο Αντρέα, να συναντηθεί μαζί του και να κουβεντιάσει ήρεμα και ωραία για το τι θέλει, να παίξει και να ακούσει δείγματα.

Το τελευταιο δημιουργημα απο τα ταλαντουχα χερια του μαστορα Δελλιου
Συντομα και ηχητικο

Για περρισοτερο φωτογραφικο υλικο

001.jpg

003 (1).jpg

009 (1).jpg

005 (1).jpg

1 «Μου αρέσει»

Βρηκα τον Ανδρέα τον Δέλλιο μετα απο ψάξιμο στο Internet και αφου μου έκαναν εντύπωση καποια δημιουργηματά του είπα να του εμπιστευτώ δυο οργανάκια μου χειροποίητα (εναν τζουρα φωνακλά με ανατολίτικο ήχο και εναν μπαγλαμα).Και τα δύο οργανάκια είχαν ρεμπέτικο ήχο ραμμένο στα γούστα μου αλλα οπτικά ηταν τελείως λιτά. Είπαμε να κανουμε καποιες αλλαγές (καπλαμάδες εβενο στα καπακια, κλειδιά, σημάδια, ροζέτα φιλντισι κτλ. και στο τέλος πέρασμα με φυσικό βερνίκι). Μοιράζομαι με τεσσερις φωτογραφίες το αποτέλεσμα γιατι με αφησαν πολυ περισσότερο απο ικανοποιημένο. Οσον αφορά τον ηχο που είχα τις φοβίες μου οτι θα αλλάξει, αλλαξε ελάχιστα μεν, προς το καλυτερο δε. (Ειχα ηχογραφήσεις πριν και μετα και σύγκρινα με πολύ προσοχή γιατι ειναι δυσκολο). Η αξία των συγκεκριμένων οργάνων ανέβηκε αισθητά. Οσο για την συνεργασία μας Αθήνα-Θεσσαλονίκη με την πραότητα και την ηρεμία του Ανδρεα αλλα και την “τρέλα” του για αυτο που κάνει όλα γινονται ευκολα. Μου έδωσε την εντύπωση οτι περίμενε το αποτέλεσμα με τον ίδιο ενθουσιασμό που περίμενα και εγω. Προσάρμοσε ακριβώς τα θέλω μου με τις δικές του γνώσεις και ικανότητες. Μιλωντας μαζί του κατάλαβα οτι η οργανοποιία δεν ειναι η δουλειά του είναι η ζωή του. Φαίνεται διαφήμιση το ολο θέμα αλλα δεν είναι. Είναι ενθουσιασμός τα παρέλαβα πρόσφατα και θέλω να το μοιραστώ. Χρόνος-κόστος κατασκευής παντού άριστα χωρις καμμια υπερβολή. Μπράβο Ανδέα!!
20150724_181152.jpg 20160712_071949.jpg IMAG1116.jpg IMAG1117b.jpg 20150724_180531.jpg

1 «Μου αρέσει»

Γερός να είσαι να τα χαρείς να τα γουστάρεις! Πολύ όμορφα έγιναν πραγματι! Άλλα όργανα! Και η πεναριά σχεδόν ίδια και στα δυο τα κανει να μοιάζουν μπαμπάς-γιος! Η ροζέτα ίσως είναι για τα δικά μου γούστα κάπως “υπερβολική” στο μπαγλαμά (πολύ όμορφη ασφαλώς) μιας και είναι μικρό όργανο, αλλά αφού ο ήχος είναι οκ και σου άρεσει εσένα τότε όλα πρίμα!! Εύγε και στους δυο σας!

Είναι αυτό που λέμε ότι το κάτι παραπάνω δίνει προσωπικότητα. Η επέμβαση που έγινε, άλλαξε τα όργανα και τα έκανε από “απρόσωπες” κατασκευές σε “ιδιαίτερες”.
Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι.

Να σαι καλα σε ευχαριστώ!! Η ροζέτα στη φώτο ειναι αληθεια αδικειται λιγο φαίνεται πιο έντονη και δινει λιγο την αίσθηση του υπερβολικού ισως για καποιους (και για μενα πριν το δω ετοιμο).Απο κοντα ομως δεν χτυπαει στο ματι οπως στη φωτο και δενει με σημαδια ματακια κα κλειδια. Σε ευχαριστώ και παλι.

Γεια σας παιδιά, πριν από 7 χρόνια είχα βρει και εγώ τον συγκεκριμένο οργανοποιό στο ιντερνετ και πήγα να δοκιμάσω γιατί έψαχνα να βρώ να αγοράσω μπουζούκι. Ανάμεσα σε πολλούς οργανοποιους και μετά απο πολύ αναζήτηση κατέληξα στον συγκεκριμένο, και μέσα σε αυτα τα χρόνια αγόρασα 2 μπουζούκια + έναν μπαγλαμά ο οποίος είναι σκέτο καλητέχνημα (απο ξύλο ελιάς μονοκόμματος). Αυτό που με έκανε να επιλέξω τον συγκεκριμένο οργανοποιό, είναι ο καθαρός και ρεμπέτικος ήχος και το διακριτικό- παραδοσιακό στόλισμα των οργάνων χωρίσ υπερβολές. Και το πιο σημαντικό είναι , οτι στο πέρασμα των χρόνων τα μπουζούκια και ο μπαγλαμάς έχουν μείνει σαν καινούρια. mpaglamadaki 2.jpg

18109647_1802020216780391_731215357_n.jpg18159423_1802020093447070_1666680977_o.jpg