Αναζήτηση τραγουδιού

Παιδιά γειά σας.Θα ήθελα αν έχει κάποιος υπ΄ όψην να μού πεί πού μπορώ να βρώ το ¨της γερακίνας γυιός¨ του Β. Τσιτσάνη.CD, κασέτα μόνο.
Ευχαριστώ

Για παραγγελία:
http://www.cdstore.gr
http://www.musicstore.gr
Επίσης: επίσκεψη στα κεντρικά δισκοπωλεία οιασδήποτε πόλης.
Θα το βρείς σε όλες σχεδόν τις συλλογές τύπου “ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ - ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ”.

ΚΚ

Αν και προτείνω το:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ: ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ, 1975, ΜΙΝΟΣ/ΕΜΙ

Paidia einai ena kommati pou paei…
“Ela kai pare me agalia
protou i agapi sbisei
ela kai pare me agalia”

“ela kai pare me agalia
protou i agapi sbisei
ela kai dwse mou filia”
San smyrneiko mou kanei. To akousa fetos stin Ikaria kai trella8ika mazi tou. Poianou einai re paidia;
Perimenw. Kyriakos

Φίλε πράγματι ωραίο τραγούδι αλλά (κρατήσου) είναι σύγχρονο!
Δεν ξέρω όμως το όνομα της κομπανίας να σε βοηθήσω περισσότερο.

Το τραγούδι είναι:
Ότι άναψε θα σβήσει (Ν Καρανικόλας-Τ Κωλλέτης) και τραγουδούν Πέτρος Δουρδουμπάκης, Βαγγέλης Καρύπης.
Είναι στο άλμπουμ “Από όνειρο σε όνειρο” 450996215-2 § 1994 Warner Music Greece ΑΕ

Γιώργος Παναγιωτακόπουλος

Και δεν είναι καθόλου κακό παρακαλώ.

Μάλιστα θα έλεγα οτι αυτού του είδους τα λαϊκά τραγουδάκια είναι απολύτως συμβατά με τους καιρούς μας.

Νάναι καλά ο kyrospap που μας το θύμησε.
Στην επόμενη σύναξη θα παιχτεί με μπαγλαμά.

ΚΚ

Paidia na eiste kala. Efxaristw. Epeidi eimai kai kainourgios 8a i8ela ligi boi8eia. Ta 8emata elegxontai ola ka8imerina? Giati exw grapsei kati gia rebetiko kai blues sto forum gia to rebetiko tragoudi kai de mou apanta kanenas gamwti mou. Anyway 8a i8ela kai tin diki sas apopsi peri sxesis rebetikou kai blues.Baglamades na paizoune kai pagosmia gelia.
Ta leme
Kyriakos

AAAA na min to ksexasw. An kai eimai agglia twra 8a mou arese poly i idea na bre8w se kamia sunantisi sas otan me to kalo eimai Elladara.Ta exw grapsei stin “bouzoukataskeues” oti paizw ki8ara kai baglama edw. Ki8ara gia 6 xronia kai baglama gia kana xrono. Twra eimai se fasi pou prospa8w na ma8w kalo basoki8aro gia rebetika. Loipon magkes na eiste kala kai ta leme pali.
Kyriakos

Μπασοκίθαροοοοο;
Ελα εδώ Κυριάκο να σε υιοθετήσουμε!

Megale Kwstara na eisai kala, se efxaristw. Pes mou kati re Kwsta gia na me katatopiseis ligo. Se poio 8ema 8a eprepe na grafw as poume gia basoki8aro. Ok edw pera einai gia anazitisi tragoudiwn.Gia ki8ara kai rebetiko pou 8a eprepe na grafw? Den eimai kanas xazos da, apla ta blepw ligo xyma ta 8emata gi’auto rwtaw.Perimenw
Kuriakos

Ε, τι να κάνουμε… είναι όντως ολίγον χύμα.
Πήγαινε και άνοιξε νεο thread στο ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ, με όνομα (ας πούμε) “Μπασοκίθαρο”.

Ο Κύριος George Panagiotako (Administrator) τι λέει επι του θέματος;

KK

<!-NOTE: Message edited by ‘admin’-!>…ωΡΕ αθεοφοβοι…Κοτζάμ topic είχα μέχρι χθες(Οργάνωση του Forum), γιατί δεν αφήνατε κανα emailακι για το πρόβλημα; Εεε;

Για περάστε από το Topic (Όργανα…) και θαυμάστε…

Admin

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ, απαγορεύονται τα off topic αυστηρώς…

καλησπερα παιδια ψαχνω ενα τραγουδι της Μαρικας που παει ως εξης
¨οταν γεννιεται ο ανθρωπος ενας καημος γεννιεται…
καιγομαι καιγομαι ριξε κι αλλο λαδι στην φωτια
πνιγομαι πνιγομαι πετα με σε θαλασσα βαθια΄΄΄
το ψαχνω καιρο και ξερω οτι εγινε γνωστο απο την ταινια ‘ρεμπετικο’

Η “Μαρίκα” του “Ρεμπέτικου” δεν είναι καμιά άλλη Μαρίκα (Νίνου, Παπαγκίκα, Πολίτισσα ή ό,τι άλλο).
Είναι μία μυθική “Μαρίκα”, που την υποδύεται η Σωτηρία Λεονάρδου, που τραγουδάει και το “Καίγομαι”. Όσο γιά το τραγούδι, είναι του Σταύρου Ξαρχάκου σε στίχους Νίκου Γκάτσου και Αγαθής Δημητρούκα, και γράφτηκε ειδικά γιά την ταινία όπως και τα περισσότερα από τ’ άλλα τραγούδια της ταινίας (1983).

Είναι σωστό ότι “τα παιδιά της άμυνας” ανήκει σ αυτά τα τραγούδια που είναι γνήσια παραδοσιακά? Μια φορά άκουσα αυτό και άλλη φορά ότι οι στίχοι είναι του Γκάτσου. Και η μελωδία λέγεται ότι είναι βουλγαρική?
Ευχαριστώ

Με τον τίτλο “Ο Μακεδών”, ο Σπύρος Παπαϊωάννου ανακοίνωσε γιά πρώτη φορά στο Δεύτερο Πρόγραμμα εποχής Μιχαλίτση (γύρω στο 1980) την εκτέλεση του 1917 με τα Πολιτάκια. Η μελωδία πρέπει να είναι αδέσποτη, και μοιάζει με το 'Εχε γειά Παναγιά". Ο ρυθμός του είναι χασαποσέρβικος, με τάση “μαρς”, αλλά ο Ξαρχάκος το έκανε σούστα. Είχε κάτι στίχους που μιλάγανε γιά “Βουλγάρικα κεφάλια”, και γιά να μη γίνει… διπλωματικό επεισόδιο ο Γκάτσος τόκανε “σπαθιά και γιαταγάνια”. Με 10-12 λέξεις διορθώσεις, “δηλώθηκε” στην ΑΕΠΙ “διασκευή Σταύρου Ξαρχάκου” και “στίχοι Νίκου Γκάτσου - Αγαθής Δημητρούκα”.

Στις δικές μου παραστάσεις, τραγουδιέται με τους πρωτότυπους στίχους, μόνο που τα “Βουλγάρικα κεφάλια” τάκανα… “Γερμανικά”! Τις προάλλες η Σωτηρία Λεονάρδου μου είπε πως είμαι αχάριστος, γιατί οι Γερμανοί μου δώσαν το βραβείο! Έτσι, το αλλάξαμε κι αυτό, και το κάναμε “κατά των εχθρών”!

Σωστή η Σωτηρία!!!(Όσοι δεν πήγατε στις Ερμηνείες…σπεύσατε!Δίνει ρέστα αν και δεν τη ‘χορτάσαμε’ κύριε Φέρρη) Ερώτηση…το ‘ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ’ έχει βραβευτεί σε άλλο φεστιβάλ του εξωτερικού εκτός απο το Βερολίνο?(Συγνώμη για την εμμονή μου με την ταινία αυτή,αλλά είναι η αγαπημένη μου!)
Όσο για την ʼννα που ψάχνει το 'καίγομαι’μου θύμισε τον εαυτό μου…Πριν 6 χρόνια που είδα την ταινία έψαχνα το τραγούδι σε cd της Νίνου!Ήμουν όμως μόλις δεκατεσσάρων άρα,ελπίζω,δικαιολογούμαι!

Δεν τα προλάβαμε όλα, Μαρία, στο μεταξύ όμως διορθώνουμε συνεχώς, και ήδη η Σωτηρία τραγουδάει και επιπλέον 3 “δικά της” τραγούδια, τα τραγούδια του “Ρεμπέτικου” (+ Καίγομαι), άσε που δώσαμε μάχη γιά να μη μας κόψουν την υπέροχη “Προύσα”!!! Σου χρωστάω πάντως μιά πρόσκληση (2 άτομα), όλα πληρωμένα, δεν έχεις παρά να ζητήσεις “τον κ. Φέρρη”!!!
Όσο γιά το “Ρεμπέτικο”, κέρδισε¨

  1. Αργυρά ʼρκτος Φεστιβάλ Βερολίνου, 1984
  2. Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής, Βαλέντσια 1984.
  3. Μεγάλο Βραβείο του Φεστιβάλ Αλεξανδρείας, 1985.
    Επίσης στο “Μιλένιουμ”, η ταινία βγήκε στο i.m.d.b. ως “1η δημοφιλέστερη Ελληνική ταινία διεθνώς, κατά τον μέσον όρο βαθμολογίας των ψηφοφόρων”. 2η βγήκε ο “Ζορμπάς”, 3η το “Ποτέ την Κυριακή”, και 4ο το “Ταξίδι στα Κήθυρα”.
    Στην Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Κρατικά Βραβεία και Κορφιάτικα, η ταινία μάζεψε… 16 βραβεία!

Κώστα, μήπως μπορώ να έχω την ολόκληρη στροφή … με τους Γερμανούς? Αλλάξατε μόνο αυτή τη μια στροφή? Και πότε την τραγουδούσατε?
Και χρειάζομαι λίγο μάθημα στην ιστορία> τι έκαναν οι βουλγαροί στην Μικρά Ασία? Νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με το Βαλκανικός Πόλεμος.
Ευχριστώ πολύ