αναζήτηση βοήθειας. Κιθαρίστας Καράς...

Γειά σας παιδιά,

Υπάρχει ένα τραγούδι, αν θυμάμαι καλά παιγμένο με κιθάρα, όπου υπάρχει ένας χαιρετισμός στον κιθαρίστα Καρά. Σας λέει τίποτα; Το έχω αλλά δε μπορώ να θυμηθώ ποιό είναι. Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

ευχαριστώ προκαταβολικά

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:46 —

Στο Στρίβε λόγια (Πάψε να μου κάνεις πιά την πάπια), μάλλον αυτό είχα στο μυαλό μου, παίζει κιθάρα και τραγοδάει ο Γιώργος Καρράς. Το θέμα είναι μάλλον απαντημένο. Αν όμως υπήρχε και Αντώνης Καρράς;

Κώστα, σίγουρα έπαιζε κιθάρα; Το παίξιμο θυμίζει λιγάκι Κατσαρό.
Ο Γιώργος Καρράς μαζί με το Ζάχο Θάνο (Ζαχαρία Νοταράκη) εμφανίζονται ως στιχουργοί ή συνθέτες και τραγουδιών για την επιθεώρηση.

Το συγκεκριμένο, “Στρίβε λόγια” ίσως είναι παραδοσιακό, με τον τίτλο “Πάψε να μου κάνεις πια την πάπια” και με διαφορετικούς κάπως στίχους το έχει ηχογραφήσει και ο Μάρκος.

Γειά σου Ελένη, ευχαριστώ που αμέσως απάντησες.

[i]σίγουρα έπαιζε κιθάρα; Το παίξιμο θυμίζει λιγάκι Κατσαρό.
Αυτό με μπέρδεψε. Εννοείς αν έπαιζε κιθάρα ο Γιώργος Καράς; Ποιανού το παίξιμο θυμίζει Κατσαρό; Το παίξιμο στο “Στρίβε λόγια”; Αν έτσι εννοείς, δε βρίσκω κάποιες ομοιότητες, τη στιγμή που στο τρ. παίζεται μιά κανονική κιθάρα, ενώ ποτέ δε θεωρούσα ότι ο Κατσαρός μπορούσε να παίξει. Απλά ήταν έξυπνος, εφευρετικός και γουστόζικος. Δε κάνω τον έξυπνο τώρα.
Είσαι πάντα τόσο εκπληκτικά ενημερωμένη, γρήγορη και ευγενική. Σ΄ευχαριστώ. Ψάχνω κάτι και αν ισχύει θα επικοινωνήσω αμέσως μαζί σου να στο πω. Δε νομίζω πως ισχύει αλλά αν ναι, θά΄χει ενδιαφέρον.

Να είσαι πολύ πολύ καλά
ο Κώστας

Tο κομματι ηχογραφηθηκε το 34 και ανηκει σε μια σειρα πολλων ηχογραφησεων που επιμεληθηκε ο Τετος Δημητριαδης στην Αθηνα.
Κιθαρα πιθανος Ο Μπεζος εκτος και αν ο Καρρας ηταν συνεργατης του Μπεζου.
Κωστα διαφωνω πληρως στην αποψη για τον Κατσαρο, ηταν μεγας μουσικος και εκφραστης του αυθεντικου ρεμπετικου ,απλα το παιξιμο του αλλιωθηκε αρκετα στην πορεια του χρονου.Ο Κατσαρος για μενα ειναι τα 7-8 πρωτα τραγουδια που ηχογραφησε απο το 1919-1929 πριν αρχιζει να κανει αμερικανικες καινοτιμιες στο παιξιμο του,αλλα και σαν φωνη ηταν πολυ μεγαλος .

Γειά σου,

Με απόλυτο σεβασμό στην άποψη για τον Κατσαρό. Γρήγορη και επιπόλαιη η τοποθέτησή μου. Καταλαβαίνω τι εννοείς. Είναι ενδιαφέρον ότι είχε και κάποια στοιχεία από το παίξιμο του Woodie Guthrie. Το video αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα, σε άλλα τραγούδια το έχω νιώσει.

<object width=“425” height=“344”><param name=“movie” value=“http://www.youtube.com/v/aQLzZ1zlkGo?fs=1&hl=sv_SE”></param><param name=“allowFullScreen” value=“true”></param><param name=“allowscriptaccess” value=“always”></param><embed src=“http://www.youtube.com/v/aQLzZ1zlkGo?fs=1&hl=sv_SE” type=“application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=“always” allowfullscreen=“true” width=“425” height=“344”></embed></object>

Σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Κ.Λ. (elkibra)