Αλλαγή ταστιέρας

Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος σχετικά εδώ και ενθουσιασμένος με το forum και τις ζυζητήσεις που γίνονται, αλλά πιο πολύ με τη δυνατότητα που μου δίνει να επικοινωνώ με ανθρώπους σχετικούς με τα “μεράκια” μου. Θέλω τη βοήθειά σας. Ενδιαφέρομαι να αλλάξω την ταστιέρα στο μπουζούκι μου το οποίο είναι 10ετίας, σκευρωμένο και πια πολύ δύσκολο να παιχτεί. Αν κάποιος έχει κάποια πληροφορία σχετικά με συγκεκριμένο μάστορα στην Αθήνα για κάποια (φθηνή) συμβατική λύση “ανάγκης” θα ήμουν ευγνώμων. Επαγγελματίας δεν είμαι αλλά πρέπει να βγει και το μεροκάμματο χωρίς να μου βγουν τα χέρια. Να είστε καλά.

…σκευρωμένο και πια πολύ δύσκολο να παιχτεί…υποθετω οτι το μπρατσο εχει γινει τοξο και ειναι ψιλα οι χορδες…σε αυτη την περιπτωση δεν γινεται τιποτα φιλε μου…αν δεν εχει παρει το μπρατσο ομως φτιαχνεται…μαστοροι υπαρχουν πολλοι εχου γραφτει πολλα για κατασκεβαστες στο Φορουμ…ψαξε καπιον που να ειναι κοντα σου

Ακόμα κι αν έχει πάρει το μπράτσο, πάλι φτιάχνεται. Και δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή ταστιέρας. Ισως να πάρει τα …ίσα του και μόνο με αλλαγή τάστων. Αν είναι κατά τ’ άλλα καλό μπουζούκι, να πας να το φτιάξεις. Κατά προτίμηση στον κατασκευαστή του.

Και αν δεν τα καταφέρεις με τον κατασκευαστή του, συστήνω τον Καρελλά στου Ψυρρή, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από επισκευές μπουζουκιού του Ζοζέφ (ξεκόλλησε καπάκι και μπράτσο) και πολίτικου λαούτου (πήρε τραβήγματα).

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθειά σας. Το μπουζούκι δεν είναι από τα “καλά” που λέμε. Το είχα πάει πρόσφατα στον Καρελλά στου Ψυρρή και αυτός μου είπε ότι φτιάχνεται οπότε μάλλον σ’αυτόν θα βασιστώ.

απλα φιλε Νικο πιστευω παντα προσωπικα οτι ο Καρελλας ειναι λιγο εμπορος και θα σου “πιασει τον κωλ…” που λεμε.Οποτε προτεινω πριν το αποφασισεις ριξε μια ματια στην λιστα κατασκευαστων που εχουν κανει τα παιδια,κανε δυο βολτες ενδεχομενως σε κανενα απο τους αλλους και συγκρινε.Μετα αποφασιζεις πιο αντικειμενικα…