Αλληγορικές ιστορίες

(Παραδοξολόγος)
Όσοι ενδιαφέρονται γιά πλαστές/αλιγορικές ιστορίες ας διαβάσουν εδώ:

www.paradoxon.gr/paramithi/aligorika.html

Ο αφηγητής βέβαια μου τόνισε πως οι ιστορίες αυτές είναι προσωπικά του βιώματα (!!!) και όχι «μύθοι».

Παραδοξ. τι μου θύμισες!!
Λοιπόν φαίνεται πως κάθε τόπος έχει και κάποιον “νεραϊδοπαρμένο” όπως λέγαμε, έναν ονειροπαρμένο δηλαδή.
Οταν ήμουν παιδί είχα μια γριά γειτόνισσα που έλεγε τέτοιες ιστορίες και ορκιζόταν ότι όλα όσα διηγόταν, της είχαν συμβεί!
Είχε κάνει όλα τα παιδιά του μαχαλά να μην ξεμυτίζουν από το σπίτι τους την νύχτα. Ηταν όμως απόλαυση να την ακούς και όλοι μας κρεμόμαστε από τα χείλη της!
Είναι σπουδαία η ιδέα σου να τις καταγράψεις αυτές τις πανέμορφες ιστορίες!

Μαργιάννα, μήπως έχεις συγκρατήσει παρόμοια(ες) ιστορία(ες);
Αν θυμάσαι, αν έχεις γράψει, αν μπορείς να ηχογραφήσεις κάποιον που να «λέει» τέτοιες ιστορίες; Λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει, έστω και μιά φορά.
Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να ανεβάσω και φωτογραφίες (τις περιμένω) από την περιοχή, τον αφηγητή και τη καλύβα του.
Το παράδοξο είναι πως σε δυό ιστορίες που θα ακολουθήσουν, αναφέρεται σε πραγματικά γεγονότα (μαζί με τα φανταστικά), κατονομάζει δολοφόνους (υπαρκτά πρόσωπα), εξηγεί πως έγινε ο φόνος…

Αλλά προσέχω γιατί είναι κολλητικό!

Μ’αρέσει Κωνσταντίνε που ρωτάς τον Γιώργο τί πίνει!

Ο δικός σου (ο αφηγητής) έπεσε μέσα στη μαρμίτα με το μαγικό φίλτρο και η επίδραση του είναι μόνιμη.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 06 Οκτώβριος, 2005)

Παραδοξολόγε, πολύ ωραίες οι ιστορίες και να συνεχίσεις, μπράβο σου. Να προτείνουμε όμως σε όσους γράφουν συνωνυμικά λεξικά να προσθέσουν και το “Σαββατογεννημένος = φαντασιόπληκτος”.

Αλλά προσέχω γιατί είναι κολλητικό!

Μπα! Κανένας κίνδυνος, είμαστε ήδη ονειροπαρμένοι εμείς!!

Αφού δεν υπάρχει κίνδυνος διαβάστε κι άλλες:
www.paradoxon.gr/paramithi/aligorika.html