Ακόρντα κιθάρας για μελέτη;

γεια χαρα παιδια, καλη χρονια και χρονια πολλα!!!

…απορια ενος φιλου…(και δικια μου πλεον)
Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν, λουπες π.χ. με ηχογραφημενα ακορτα κιθαρας για μελετη.
δηλαδη να εχεις την κιθαρα σε διαφορους δρομους…και να παιζεις απο πανω.

υπαρχει κατι τετοιο???:112:

[ul]
[li]Προ καιρού στο forum συμμετείχε ένας φίλος που είχε site με λούπες σε MP3. Τις είχε φτιάξει ο ίδιος και μερικές που τις κατέβασα ήταν σωστές. Δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά με λίγη αναζήτηση θα τον βρεις. Τα link για το site του τα είχε στην υπογραφή του αν θυμάμαι καλά.[/li][li] Αν ψάξεις στο www θα βρεις πολλά προγράμματα που κάνουν λούπες με ακόρντα. Κάποτε που το έψαξα βρήκα περισσότερα απ’ όσα με ενδιέφεραν. Κάποια εξ’ αυτών ήταν freeware.[/li][li] Προ ημερών έδωσε ο Αρης ή ο Οχτάχορδος ένα site με flash που φτιάχνει λούπες με ακόρντα. Ψάξ’ το.[/li][li] Επίσης, είδα κάποτε στο ΝΑΚΑ ένα βιβλίο του Νικολόπουλου (“Λαϊκοί δρόμοι”) που συνοδευόταν από CD (LINK). Αν πας στο ΝΑΚΑ μπορεί και να βρεις το τεύχος “Α”. Νομίζω θα βοηθήσει. Κάποιοι το θεωρούνε καλό και ολοκληρωμένο[/li][li] Στο ίδιο μαγαζί πρέπει να έχει λούπες για αρμόνιο αλλά τέτοια πράγματα δεν θα τα αγόραζα δεδομένου ότι είναι πολύ πιο εύκολο να τα φτιάξεις μόνος σου απ’ ότι να αδειάζεις το πορτοφόλι σου στα ταμεία. Χώρια που σου μένει και κάτι απ’ τη προσπάθεια.[/li][*]Ενδιαφέρον site είναι και ΤΟΥΤΟ αλλά και πολλά ακόμα. Θέλει έρευνα όπως και να το κάνεις…[/ul]

[ul]
[li] Επίσης, είδα κάποτε στο ΝΑΚΑ ένα βιβλίο του Νικολόπουλου (“Λαϊκοί δρόμοι”) που συνοδευόταν από CD (LINK). Αν πας στο ΝΑΚΑ μπορεί και να βρεις το τεύχος “Α”. Νομίζω θα βοηθήσει. Κάποιοι το θεωρούνε καλό και ολοκληρωμένο[/ul]σε ευχαριστω,του νικολοπουλου το εχω παρει,αλλα δεν κανει για αυτο που λεω,εχει τους δρομους αναλυτικα στο cd νοτα νοτα,με παραδειγματα,ταξιμι,τραγουδι κτλ.(οντως καλο)[/li]δεν γινεται ομως να κρατησεις κατι.
εχω προσπαθισει με την κιθαρα μου να κανω λουπα…αλλα θελει χρονο και γνωσεις στο οργανο,για να κανεις καλη δουλεια…κατι γινεται αλλα αλλιως ειναι να παιζει κιθαριστας…
σε ευχαριστω παντως,πρεπει να το ψαξω

(υπαρχει κανενα link που να σου δινει ελευθερο χρονο???):slight_smile:

Κοίτα αυτό Κ ι θ ά ρ α - Δρόμοι και Τρόποι - Μια συγκεντρωτική παρουσίαση καθώς και αυτό
Κ ι θ ά ρ α - Θεωρία και πράξη
Υπάρχουν οι δρόμοι σε midi κάνοντας CTRL + κλικ στη νότα παίζει το midi αρχείο.
Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να είναι αυτό που θέλεις.

Καλή εξάσκηση και καλή χρονιά

να σαι καλα PeVen! θα το ψαξω αμεσως!καλη χρονια με υγεια και ευτυχια σε ολους μας!