Αγορα μπαγλαμα

Για να αγορασω μπαγλαμα ισχυουν τα ιδια με τα μπουζουκια?? Δηλαδη αξιζει να τα σκασω σε έναν μαστορα απο τους γνωστους??οι περισσότεροι μπαγλαμαδες που έχω ακούσει μετα βίας ξεφευγουν από τον τενεκεδενιο ήχο γι’αυτό το σκεφτομαι έτσι,μπορει να ποικιλει τοσο πολύ ο ήχος και η ποιοτητα οσο ποικιλουν οι τιμές?. όσο αφορά το μηκος ταστιερας αυτό σίγουρα επηρεάζει τον ήχο μεχρι πόσο μπορεί να φτάσει χωρίς να αλλάξει ο χαρακτήρας του οργανου?

εχω ακουσει οτι οι χορδες από μαντολίνο δίνουν πιό γλυκό ήχο και λιγότερο τραβηγμα αρα καλυτερα για το οργανο καθως για ρε μπαίνουν αυτές του μαντολίνου που κουρδίζονται μι στο μαντολίνο ισχύει η θα καταστρεψει το οργανακι?

Δεν ξερω πως τον εννοεις το “τενεκεδενιο” ηχο …
Ο μπαγλαμας εκ κατασκευης εχει πριμο ηχο και οτι και να κανεις δεν θα αποφυγεις αυτο το στριγγο εκ πρωτης οψεως ηχητικο αποτελεσμα, οταν εχεις ενα μικρο ηχειακι απο ενα κυμαινομενου παχους σκαφους (ανα κατασκευαστη).
Απ’οσα ξερω η προσπαθεια στο μπαγλαμα ειναι να εχει φωνη (ενταση) και αυτο οι παλιοι ξεραν να το πετυχαινουν απο καποιες μικρολεπτομερειες που ως γνωστον ειναι μυστικα ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΜΕΝΑ !!
Εχω δει μπαγλαμα απο καβουκι χελωνας, σκαφτο, με ντογες, με μικρη τρυπα, με κανονικη με τρυπακια
οχι στο κεντρο του καπακιου κ.α.
Εγω αν αποφασιζα να φτιαξω μπαγλαμα θα επαιρνα τα μετρα απο το βιβλιο του Πετροπουλου απο καποιο μπαγλαμα του ΜΠΑΤΗ και μετα θα εσκαβα μαυρη μουρια. Τωρα το τι παχος θα εχει το σκαφος εκει σε θελω μαστορα !!
Οι χορδες του μαντολινου εχουν πολλοι λενε -εγω δεν το εχω πολυψαξει- καλυτερο αποτελεσμα !!
Για καταστροφη μην το ψαχνεις,
ο μπαγλαμας -δοξα τω Θεω- αντεχει σε κρυα, ζεστες ακομα και αν χρησιμοποιηθει
σαν σκαπτικο ή “προς συμμορφωσιν” εργαλειο … σου μιλαω εκ πειρας.
Και τελος για την τιμη, προλαβα τις εξης τιμες
πριν 8 χρονια :
μπαγλαμας (καλος) : 100.000 δρχ.
θηκη μπαγλαμα : 16.000 δρχ.

Βίκτωρα, αν θες να βρεθούμε να ακούσεις τον μπαγλαμά μου (αντικειμενικά καλός) μπορείς να με πάρεις τηλ στο 697-8006363, , ένας παρόμοιος θα σου κοστίσει περίπου 250 ευρώ…

Θανάση, αν είναι καλός ο μπαγλαμάς σου και κάνει 250 ευρώ, ενδιαφέρομαι κι εγώ.

Καλά όλα αυτά αλλά θα πρέπει να ξέρετε ότι ποτέ ο ίδιος κατασκευαστής σε κανένα όργανο δεν πετυχαίνει τον ίδιο ήχο.

Αυτό που μπορεί να εξασφαλίσεις από έναν κατασκευαστή είναι η ποιότητα κατασκευής.

Φαντάζομαι ότι αν δε σου αρέσει το όργανο, δεν το παίρνεις.

Χρόνο πουλάει κανένας για να παίξω μπαγλαμά (έστω και πλαστικό);
Ιδού το ερώτημα.

Κώστα ΤΜ, Πόσα δώνεις;; (Χάθηκες εντελώς τελείως)

Ααμα είναι για 100 χιλιάρικα καλα!
άκουσα για κάτι οργανάκια των 600 ευρώ κι έμεινα μαλακας.τωρα για την αντοχή…είχα πάρει ένα σκαφτό μπαγλαμά των 100 ευρώ κι έχει γίνει σαν μιση παρενθεση,ασε που έχει συρρικνωθεί και τα ταστα κόβουν σαν μαχαίρια(χλωρά ξύλα?).Γι’αυτό ανησυχώ μην τα σκάω κάθε τρείς και λίγο.

Θαναση εγώ μένω αιγάλεω,αν μένουμε κοντά παίζεται και να τα πούμε γιατι δεν είμαι για μετακινησεις, έχω κάνει μια εγχειρηση βλέπεις στο γονατο.

Τα 600 ευρώ για μπαγλαμά τα δίνω με ευχαρίστηση (αν και θα μου λείψουν) αν πρόκειται για μπαγλαμά του Μπάτη ή του Παπαϊωάννου, ή του Τσιτσάνη, ή … τέλος πάντων κάποιου από αυτούς. Για μπαγλαμά ή του Σπουρδαλάκη ή του Βαρλά ή του Ρεμούνδου ή του Κλεφτογιάννη ή οποιουδήποτε σύγχρονου μάστορα θα έδινα μέχρι 350 ευρώ κι αυτά αν μου αρέσει ιδιαίτερα.
Οι top οργανοποιοί φτιάχνουν μπαγλαμάδες, αλλά δεν την “ψάχνουν” ιδιαίτερα. Οπως μου έχει εκμυστηρευθεί ένας από αυτούς “γιατί να κάτσω να φτιάξω έναν φοβερό μπαγλαμά, που θα μου φάει σχεδόν όσο χρόνο χρειάζομαι για ένα καλό μπουζούκι και θα τον πουλήσω το πολύ-πολύ 400 ευρώ;”.
Του Θανάση ο μπαγλαμάς είναι εξαιρετικός. Αν μπορεί να σου βρει έναν τέτοιο με 250 ευρώ, πάρτον.

Είχα δει κατι καλους μπαγλαμάδες στου Κλεφτογιάννη, στην Καυκάσου,δεν θυμάμαι όμως τιμή(μάλλον την απώθησα γιατί ήταν απαγορευτική).Κοιτά και στο Μάτσικα, ενδέχεται να βρείς εμπορικά μεν, αλλά φτηνά και σχετικά αξιοπρεπή και ανθεκτικά όργανα.
(ασχετο)Υ.Γ.Άρη σου στείλει ένα μηνυμα ,ελπίζω να το έχεις λάβει καθώς και ότι δεν έχω κάνει λάθος. (το μηχάνημα δεν το χειρίζομαι με ευχέρεια)

Πραγματικά, τα μπαγλαμάδια είναι ό,τι σου τύχει.
Εγώ πήρα έναν κατά λάθος (για άλλη δουλειά είχα πάει) από έναν… ερασιτέχνη οργανοποιό, αδελφός κανονικού οργανοποιού.
Ο τύπος είναι άπαιχτος. Πήρε μανίκι μπουζουκιού στιβαρό και φαρδύ, πήρε καπάκι άριστης ποιότητας από υπολείμματα καπακιού μπουζουκιού, έσκαψε και ένα σκαφάκι, τα μοντάρισε σε χρόνο ρεκόρ και… τσούπ, νά ένα μπαγλαμομπούζουκο που φυσάει και σφυράει. Του έδωσα (αν θυμάμαι καλά) κάπου 60.000 πριν 4 - 5 χρόνια και το έχω καμάρι μου.
Από τότε, έχω πιάσει στα χέρια μου δεκάδες μπαγλαμάδια που μοστράρονται και για κορυφαία. Ελάχιστα είναι φωνακλάδικα με μπαγλαμαδίστικη φωνή - όχι συρμάτινη - και με σκαστό ήχο, ήτοι να παίζεις εδώ και να σκάει το ακόρντο απέναντι στα 3 μέτρα. Οποιος έχει πιάσει πραγματικά καλό μπαγλαμά ξέρει τι λέω.

(ΥΓ. Ισαάκ, μαθαίνω πουλάς χρόνο απʼ το δικό σου. Ασʼ τα να πάνε δηλαδή…)

Κανενα ονομα οργανοποιου;Εγω δοκιμασα ενα Τσακιριαν καμπανα μεγαλο σκαφος και πριμο ηχο.800 ευρω.πανακριβος!

Θανασης Μητρεντσης Σαλονικη, ΑΒΛΕΠΙ !!

Τωρα πρεπει να τους εχει παει γυρω στα 400 Ε (:wink:

Η πλακα ειναι οτι η θηκη σε σχεση με το οργανο ειναι πανακριβη σε σχεση 1/4-5 !!

Συμφωνώ με το Γιώργο. Αν μάλιστα θές μπαγλαμά κι όχι μπαγλαμαδάκι, τότε στου Μητρέντση θα βρεις απ’ τους καλύτερους.
Πριν 10 περίπου χρόνια ένας κολλητός πήρε ένα τρίχορδο κι έναν μπαγλαμά απ’ το Μητρέντση. Τότε έμενε στη Βέροια. Το τρίχορδο ήταν αρκετά καλό, όχι όμως …κορυφαίο. Ο Μητρέντσης τότε ακόμα “ψαχνόταν”. Ομως ο μπαγλαμάς ήταν και είναι ακόμη κορυφαίος: μαλακός, δυνατός, γλυκός! Πλήρης.
Η πλάκα είναι ότι ο φίλος μου (ο Δάνης) κατέβηκε για μπουζούκι και τον μπαγλαμά τον πήρε επειδή του περίσεψαν λεφτά!

Ναι αλλα το πρόβλημα με την απόσταση είναι δυσεπίλυτο.Και απo πλευράς χρόνου ακόμα.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 29 Νοέμβριος, 2005)

Αν δεν κάνω λάθος ο ΚΚ παραπάνω μιλάει για τον Μπρα. Αυτός είναι μια καλή και ιδιαίτερα οικονομική λύση για μπαγλαμά. Αρκεί να έχεις τον τρόπο να τον πλησιάσεις.

Ρε παιδια το οργανο πρεπει να το πιασεις στα χερια σου,να παιξεις…Ποτε να βρεθεις Θεσσαλονικη…Ενα αλλο παιδι που επικοινωνησα ειναι Μυτιληνη…Τιποτε εντος Αττικης;

Κατερίνα,χωρίς να έχω εμπειρία στον χώρο έχω ακούσει οτι ο Μάτσικας έχει καλά ξύλα και κάνει σωστή δουλειά με σύγχρονα μέσα κλπ(άρα ακρίβεια στην κατασκευή&σχετικά καλές τιμές).Ρίξε μια ματιά: http://www.matsikas.gr