Αγορα κιθαρας

Αν και ξεφύγαμε από το θέμα, το οποίο είνια η αγορά κιθάρας, ήθελα να πω τα εξής.
βάρεσα μια τενοντίτιδα το 2003-04, όταν επί 6-7 μήνες α)έπαιζα 5-6 ώρες την μέρα μπουζούκι, ούτι , σάζι και κιθάρα β)μπάσκετ 1 ωρίτσα τη μέρα γ)υπογολιστή κανά δυωράκι.
Το χέρι κλάταρε (δεξί παρακαλώ…). Πήγα σε μια κλινική ειδική για το χέρι (ήμουν Γαλλία) , μου φτιάξανε νάρθηκα πάνω στο χέρι μου ώστε καρπός και δάχτυλα να μένουν ακίνητα. Το νάρθηκα τον φόραγα ένα μήνα συνέχεια, κι έπειτα μπόλικες ώρες τη μέρα, ωστε να ξεκουράζεται.
Το χειρότερο με αυτή την πάθηση είναι ότι ποτέ δεν ένιωσα να την ξεπερνάω τελείως, κυρίως ψυχολογικά. Έχω πάντα το φόβο ότι εάν ζορίσω το χέρι (μιλάμε για την μουσική), θα ξανακλατάρω. Έχω χάσει δύναμη στο παίξιμο, ταχύτητα (βέβαια παίζω και πάρα πολύ λιγότερο…)…
Νομίζω πως συγκαταλέγεται στους μεγάλους εχθρούς των μουσικών κ της μουσικής…:087:

Eγώ μάγκες την τενοντίτιδα δεν την έπαθα από το μπουζούκι. Την έπαθα από παλούκια, βαρώντας τα για να τα μπήξω στο αμπελάκι μου με τη βαριοπούλα. Πήγα στον ορθοπεδικό, πήγα και έκανα φυσιοθεραπείες και τελικά τίποτα. Έχω έναν πόνο (ελάχιστο μεν αλλά συνεχόμενο) στους αγκώνες μου, αλλά τη βγάζω. Αν το κουράσω πονάει λίγο αλλά περνάει. Φαντάζομαι ότι στα 70 μου τα χέρια μου θα είναι κουλά. Θα δούμε μέχρι τότε :slight_smile:

Τελικα φαινεται πως η τενοντιτιδα ειναι σαν την καλη γυναικα. Κουραζεσαι να την αποχτησεις αλλα μετα δε σε αφηνει ποτε!!!

Ρε συ Πάνο αφού είπά ότι έχω τραυματισμένους τένοντες και στα δυο χέρια από κόψιμο με γυαλί δηλαδή τι παραπάνω να πάθω για να προβληματιστώ. Το να βλέπεις μέσα από την πληγή τραυματισμένο τον τένοντα λίγο είναι;

Για να μην σε ενοχλούν οι τένοντες που αποκαταστάθηκαν απο τους γιατρούς σου, σημαίνει ότι έκαναν πολύ καλή δουλειά, στο χειρουργείο.
Μπράβο τους.

Μάλλον Πάνο δεν πρόσεξες καλά το πρώτο μου μήνυμα. Πρόβλημα υπάρχει. Κατά βάση στο δεξί χέρι το οποίο έχει γίνει ελαφρώς δυσκαμπτο και χάνω λίγο σε ρυθμούς όταν παίζω. Στο αριστερό τα πράγματα είναι διαφορετικά, ο τένοντας έχει αποκατασταθεί αλλά μάλλον έχει κολλήσει στραβά ένα κόκκαλάκι ανάμεσα στον παράμεσο και το μικρό δάχτυλο και όταν παίζω μπαρέ πολύ ώρα ψιλοπονάω (όπως επίσης και ακκόρντα στο στυλ της Μι ύφεση δυσκολεύομαι ακόμα και να τα πιάσω πλέον, παρά την καθημερινή προσπάθεια εδώ και δύο χρόνια).
Η βασική βλακεία που έχω κάνει, τουλάχιστον σε σχέση με το δεξί χέρι είναι ότι ενώ είδα τραυματισμένο τον τένοντα, επειδή ήμουνα πιωμένος κατά τη διάρκεια του ατυχήματος ώστε να προσέξω το υποτυπώδες χειρουργείο (μάλλον μόνο το δέρμα έραψε ο γιατρός και τέλος) δεν πήγα σε ορθοπεδικό να δω τι γίνεται. Και ο θείος μου ο ορθοπεδικός είναι στην πόλη μου να φανταστείς. Αλλά άμα είσαι τεμπέλης έτσι είναι:240:

Φίλε Gogos,
δές το λίγο πιό σοβαρά και ζήτα να μάθεις την εξέλιξη που θα έχει.
Προτίμησε τμήμα ‘‘άκρας χειρός-μικροχειρουργικής’’.

Απ’ ότι κατάλαβες φίλε Μάρκος για πάντα , πρωτου πας να πάρεις κιθάρα,
πρέπει να πας για ένα…check up!!!:slight_smile:

Πιθανον να ειναι συμπτωση αλλα φανταστειτε την εκπληξη μου οταν σημερα μου ηρθε ενα μεϊλ απο αγνωστο με τον τιτλο "
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ-ΤΗΝ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ-ΤΟΥΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΥΪΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ
(ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΦΥΤΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ)"


Μηπως παρακολουθουμαστε τελικα ολοι;

φυσικα και μας παρακολουθουν γι’αυτο μαγκες να προσεχετε που μπαινετε και τι κατεβαζετε -τον Αρχιμανδριτη που εκανε διακινηση παιδικης πορνογραφιας πως τον πιασανε νομιζεις?
Ζουμε την εποχη της παγκοσμιοποιησης, της δηθεν απελευθερωσης ενω συμβαινει το εντελως αντιθετο-ΟΠΟΙΟΣ χρησιμοποιει την τεχνολογια παρακολουθειται ,καταγραφεται και φακελοποιειται.Καιρος γαρ εγγυς οπως λεει και ο Λιακοπουλος …

Καλα ρε φιλε, να παρακολουθουν για παιδικη πορνογραφια ειναι αλλο και αν θες τη γνωμη μου καλα κανουν. Αλλα τον καθε ακαλαμ (διαβαζε αναποδα) που λεει σε ενα φορουμ οτι επαθε τενοντιτιδα… ε αυτο δυσκολευομαι να το πιστεψω. Μαλλον συμπτωση ηταν.

Φίλε Παναγιώτη εγώ παίζω με 12άρες και εννίοτε με 13αρες(αλλά δεν βρίσκω πιά) εδώ και 20 χρόνια και μάλιστα πάρα πολλές ώρες σχεδόν καθημερινά και τα χέρια μου δεν έχουν -ακόμα-πρόβλημα.Από όσο ξέρω το πρόβλημα είναι αυτό που στα αγγλικά λέγεται tension(τάση).Σωστό tension έχεις όταν εφαρμόζεις την ελάχιστη δύναμη που χρειάζεται στην ταστιέρα ,ώστε να βγάλεις καθαρή νότα .Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ανεξαρτητοποιήσεις το δεξί απο το αριστερό χέρι έτσι ώστε όταν παίζεις δυνατά από το δεξί να μην πατάς πιο δυνατά και το αριστερό.Το αριστερό σου χέρι πρέπει πάντα να πατάει με την ίδια δύναμη στην ταστιέρα ανεξάρτητα απο το πόσο δυνατά παίζεις με το δεξί.Μ αυτό τον τρόπο κερδίζεις και σε ταχύτητα
Υπάρχει ένα παρα πολύ καλό βιβλίο με ειδικές ασκήσεις για να το πετύχεις αυτό.Λέγεται The guitarist hands αλλά δεν ξέρω που μπορείς να το βρείς στην Ελλάδα.

Θα το ψαξω. Ευχαριστω!

Μετα απο μια επισκεψη στο σαϊτ σου και αφου ακουσα τα κομματια που εχεις εκει αντιληφθηκα πια ειναι η διαφορα μεταξυ μας.
Εσυ εισαι μουσικος!!!

Δημήτρη Μυστακίδη και Παναγιώτη Π. έχετε μήνυμα.