Αγορά Κλασσικής Κιθάρας

“Γκουέρνικα” είναι το εμπορικό όνομα που έχει δώσει στις κιθάρες που φέρνει αποκλειστικά από την Ισπανία το μουσικό κατάστημα του Διαμαντή Ανδρομηδά (Νικηταρά 3 Αθήνα) που ειδικεύεται στις κλασικές κιθάρες.

Έχω και εγώ μία. Είναι χειροποίητες σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έχει δώσει στους Ισπανούς ο Ανδρομηδάς και για τα λεφτά τους είναι πολύ καλές κιθάρες.

Να σημειώσω ότι κάθε κιθάρα που πουλάει το κατάστημα του Διαμαντή (που είναι φίλος χρόνια), έχει περάσει πρώτα από τα χέρια του, διορθώνοντας κάθε μικρή ή μεγαλύτερη ατέλεια που πιθανώς ξέφυγε από το εργαστήριο κατασκευής. Κιθαρίστας ο ίδιος και δάσκαλος για πολλά χρόνια, είναι από τους πιο καλούς επαγγελματίες της πιάτσας, αφού προσέχει τα όργανα που πουλάει σε κάθε τους λεπτομέρεια. Για παράδειγμα ακόμα και στις φθηνότερες κινέζικες κιθάρες των 100 ευρώ που πουλάει, πετάει τις εργοστασιακές χορδές, διορθώνει τους καβαλάρηδες, τρίβει τάστα (εφόσον χρειάζονται) κτλ κτλ ώστε ο πελάτης να πάρει το όργανο στην καλύτερή του κατάσταση.

Και οι κιθάρες του νομίζω ότι έχουν εγγύηση εφ’ όρου ζωής.

Φίλε PaKag σε ευχαριστώ πολυ , από εκεί την είχαμε πάρει. Και μου είχε κάνει πολύ καλή
εντύπωση , το σέρβις του . Και γιατι οχι ,η άψογη συμπεριφορά όλων εκεί.

Σιγά ρε παιδιά που μπαχαλοποιήσατε το post, μακάρι όλα τα post να είναι όσο ενδιαφέροντα όσο αυτό. Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές.
Και όσον αφορά τη Γκουέρνικά, δεν την γνωρίζω. Κανείς άλλος?

Γεια σου φιλε Πανο.θα ηταν καλο να ξεκαθαρισεις σε τι κοστος εισαι.πανω-κατω.χοντρα…χοντρα ετσι ειναι τα πραγματα.400.500.600.-…μεχρι και 1500-2000.εισαι ισπανια μεριαπ.χ. αλαμπρα. κουενκα και αλλες αμα βρεις.οι ελληνες κατασκευαστες καλοι…αλλα φωτια στο οικονομικο,και δυσκολα να φτιαξουν αντιστοιχες (ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)και οχι μονο.Οσο αφορα το χειροποιητο…Ας μου πει καποιος οτι ο ηχος μιας κιθαρας εργοστασιου δεν εχει τον ηχο του μαστορα που δουλευει εκει,και θα μου βγει λιγααααακη ψευτουλης,γιατι ναι μεν εργοστασιο,αλλα ο ηχος βγαινει απο χερια,και μαλιστα απο χερια εμπειρα.Τα λεω αυτα απο προσωπικη εμπειρια πωλητη κιθαρας σε μαγαζι μουσικων οργανων 10 χρονια…και τωρα κατασκευαστη μπουζουκιων.ευχομαι να με διαβασεις μηπωςκαι σε βοηθησω οσο μπορω.

Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, είτε αυτές που δημοσιοποιήθηκαν στο blog, είτε αυτές που έλαβα σε προσωπικό μήνυμα. Νομίζω ότι μετά απ’όλα αυτά και από τις συμβουλές του δασκάλου μου (ένα θα πω… Γιακουμάκης) κατέληξα στο τι κιθάρα θα επιλέξω

Απο περιεργεια φιλε μου Πανο δεν μας λες και μας τι κιθαρα κατεληξες να αγορασεις?

Μετά συγχωρήσεως βέβαια, αλλά … δάσκαλος που να μην παίρνει ποσοστά από το κατάστημα που στέλνει τον μαθητή του για να αγοράσει κιθάρα (ή άλλο όργανο) … μάλλον δεν υπάρχει.

Ή έστω αν υπάρχει θα πρέπει να είναι από εκείνες τις απειροελάχιστες εξαιρέσεις που όπως λέει και η επιστήμη … είναι εκτός των ορίων που μπορεί να τις μετρήσει κάθε γνωστό όργανο μέτρησης (με οποιαδήποτε γνωστή μέθοδο).

Μερικές φορές μάλιστα είναι τόσο ακραία η θρασύτητα που απαιτούν το ποσοστό τους που μπορεί να ξεπερνά και εκείνη άλλων … ευγενών κατηγοριών, όπως των πολεοδόμων, των γιατρών κτλ κτλ.

Άλλος ένας ανήθικος ‘νόμος’ της αγοράς.
(Το σχολιο μου δεν αναφέρεται στον Κ.Γιακουμάκη,τον οποίο άλλωστε δεν γνωρίζω, αλλά στους νομους που διέπουν την αγορά)