Αγάπησα και μίσησα

Τη στιγμή που ό Μπίνης λέει:
“…και σε μπελλλλλλλά με βάζεις…”
είναι σαν να λέει:
“…Θεσαλονίκη, Θεσαλονίκη, Θεσαλονίκη, Θεσαλονίκη, Θεσαλονίκη, Θεσαλονίκη…”. (χε χε)
ΑΝ

ʼσχετο αλλά… χαριτωμένο!
Έφαγε και τον Πανταγιά ο Νταλάρας!
Ελπίζω να μην κατηγορηθεί το δικό μας φόρουμ γι αυτό…
Ουουουου! (ξεφωνητό)

ΝΤΑΛΑΡΓΙΑΣ
Στο Φάληρο που πλένεσαι
περιστεράκι φαίνεσαι
μα όταν πας στον Πειραιά
σου φεύγει όλη μαγκιά

  • κι ας όψετε το Πανταγιά!
  • Ιωάννα, δυστυχώς, το “Eίσαι γυναίκα του μπελά” του Παπαϊωάννου, το έχω μεν με τον Mπίνη, αλλά σε LP και όχι σε δίσκο γραμμοφώνου. Ατυχήσαμε!

Τα λέμε

Σ.Π.

Σε ποιον δίσκο εννοείς;; Ποιά κάνει 2η φωνή;; Μήπως είναι από 45αρι της ΜΙΝΩΣ;; (περίπου το 1972).
Στείλε μου mail:
defimag@otenet.gr (& kleio@mycosmos.gr)

  • Εκτελέσεις του “ΕΙΣΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΜΠΕΛΑ” (των Γ. Παπαϊωάννου - Χ. Βασιλειάδη) που έχω:
  1. Με τους Παπαϊωάννου - Στελλάκη (1946) (1η εκτ.), από το LP "Γ. Παπαϊωάννου, Οι Μεγάλοι του Ρεμπέτικου Νο.4, MARGO 8152 / 1976.

  2. Με τον Τ. Μπίνη, από το LP “Παλιά Παράπονα Νο.2”, MARGO 8021 / 1974.
    Σημείωσεις:
    α) Εδώ ο Μπίνης τραγουδάει μόνος του.
    β) δεν ξέρω αν είναι επανεγγραφή από δίσκο 45 ή 78 στροφών.
    γ) Από τα κιτάπια μου έχω την πληροφόρηση πως η 2η εκτέλεση του τραγουδιού είναι με τον Τ. Μπίνη (χωρίς να αναφέρεται αν τον συνοδεύει κι άλλη φωνή) και ο 78άρης δίσκος (χωρίς άλλα στοιχεία) κυκλοφόρησε στις 14/2/1948.
    δ) Εσύ (Ιωάννα), στα δικά σου κιτάπια, αναφέρεις πως τον Μπίνη τον συνοδεύει η Στ. Χασκίλ (1948 / 1949).

  3. Με τους Τ. Μπίνη - Οδ. Μοσχονά (1983), από το CD “Τηλεοπτικό αφιέρωμα: Γιάννης Παπαϊωάννου - Τα τραγούδια του”.
    Το ντουέτο το συνοδεύει ορχήστρα με δύο μπουζούκια (Γιάννης Μωραϊτης και Στέλιος Μακρυδάκης), κιθάρα (Γιάννης Βενέκας), μπαγλαμά (Τάκης Καλλέργης) και πιάνο (η Ευαγγελία Μαργαρώνη, που έχει και την επιμέλεια της ορχήστρας).

Σ.Π.

H εκτέλεση με Tάκη Mπίνη & Xασκίλ, κατά τα λεγόμενα του Mπίνη, ηχογραφήθηκε περίπου τέλος 1948. Δεν βρίσκεται όμως σε διάφορους καταλόγους κυκλοφορίας δίσκων που έχω ελέγξει. Yπάρχει περίπτωση να μην κυκλοφόρησε τότε(?) και να το έβγαλαν αργότερα, σε 78αρι ή 45αρι(;). Άρα αυτό είναι το ζητούμενο.
Γύρω στο '70 ή '72 (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) σε ένα ταξίδι του στην Eλλάδα ηχογράφησε 5-6 τραγούδια κι ένα από αυτά ήταν το “Eίσαι γυναίκα του μπελά” (με δεύτερη φωνή την Πίτσα Παπαδοπούλου). Aυτό βγήκε σε 45αρι και αργότερα σε κάποια επιλογή 33στροφών.
Tο “Τηλεοπτικό αφιέρωμα: Γιάννης Παπαϊωάννου” OK, γνωρίζω.
Πάντως, Σάκη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
Θα τα ξαναματαπούμε.

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Στράτος Παγιουμτζής-Πάνος Πετσάς

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Τάκης Μπίνης- Σεβάς Χανούμ

Δύο χρόνια μετά την παραπάνω πρώτη ηχογράφηση του τραγουδιού, ηχογραφείται ξανά στην Αμερική, για λογαριασμό της εταιρείας “ΚΑΛΟΣ ΔΙΣΚΟΣ” με τον Θ.Καβουράκη και την Αγγ. Παλαγγούδη.

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Θ.Καβουράκης-Αγγ. Παλαγγούδη

1 «Μου αρέσει»