Αrtport και η τετράς του Πειραιώς

Ωπ! Τώρα βλέπω ότι «τίτλος» της καταχώρησης με τον πιτσιρικά είναι «Πειραιώτικο Ντουζένι!». Ο τελευταίος που θα μπορούσε να φταίει για τον προσδιορισμό αυτόν είναι βέβαια ο ίδιος, αυτά του έμαθαν, αυτά λέει. Θα μπορούσε κάποιος να μας προσδιορίσει, τί ακριβώς είναι αυτό το ντουζένι, που (εγώ, τουλάχιστον) δεν έχω ποτέ ακούσει για την ύπαρξή του;

(με μίαν εξαίρεση, που ήδη είχα σχολιάσει χρόνια πριν, σε αυτό το φόρουμ: «Πειραιώτικο Ντουζένι» ως προσδιορισμός δρόμου μάλλον (γιατί όλα τα τρίχορδα ήταν τονισμένα ρε λα ρε) σε τηλεοπτική παραγωγή γνωστού παραγωγού ταινιών και αναλυτού του ρεμπέτικου)

Αυτός που ανέβασε το βίντεο θα ξέρει σε κάθε περίπτωση τα παιδιά που δουλεύουν εκεί αγαπάνε το ρεμπέτικο το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές το μαγαζί και πάντα φεύγω με τις καλύτερες εντυπώσεις.

A post was split to a new topic: Ελαφρώς μεταχειρισμένα ακριβά όργανα

Πέρασα σήμερα από το μαγαζί και έμεινα εντυπωσιασμένος έχει φέρει και κιθαρόνι και μισομπούζουκο και οι τιμές χαμηλές. Ο Πειραιάς αρχίζει και παίρνει ξανά τα πάνω του.

Από την ιστοσελίδα τους, είδα όμορφα οργανάκια και στα βίντεο που έχουν ανεβάσει ο ήχος για την τιμή που τα έχουν είναι πολύ καλός. Μάλιστα από ότι πρόσεξα πρέπει σε κάποια όργανα να συνεργάζονται με τον οργανοποιό Ζαράνη.

Καλησπερα σε ολους,
Πήρε ο αδελφός μου έναν σκαφτο τζουρά που για τα λεφτά του είναι πολύ ευκολοπαιχτος και με πολύ ωραίο και δυνατό ήχο. Επίσης ειδα αρκετά τίμια μπαγλαμαδάκια.
Όσον αφορά τα μπουζούκια του που είχα μπει στην διαδικασία να ψάχνω για να αγοράσω για εμένα ένα η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν ενδουσιάστηκα σαν ήχο.
Οι τιμές κειμένονται από πολύ φτηνα (γύρω στα 500 ευρώ) μέχρι και πιο ακριβα (γύρω στα 850). 'Ισως μια καλή αρχή για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει και να μάθει. Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου το πάχος από τα μπράτσα των μπουζουκιών του.
Οπότε σαν προσωπική άποψη θεωρώ ότι αξίζει να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω και να πάρεις από έναν οργανοποιό με όνομα και εμπειρία παρά ένα μπουζούκι που κάθε κομμάτι του το φτιάχνει διαφορετικός άνθρωπος και στο τέλος τα συνδέει άλλος (Το συγκεκριμένο το συμπέρανα βλέποντας έναν μάστορα την ώρα που ήμουν στο μαγαζί να φέρνει 5 σκάφη μπουζουκιών σε σακούλα και να παίρνει το μεροκάματο του για την συγκεκριμένη εργασία).

Επίσης πολύ κακό και επιθετικό μάρκετινγκ κατά την άποψη μου καθώς και ότι έπιασα τον πωλητη μάλλον από όχι καλή γνώση να φασκει και να αντιφάσκει. Πηγαίνοντας δυο φορές για να ακούσω όργανα την μία φορα μου ανέφερε ότι καποια μπουζούκια έχουν βέργα (τα οποία είδα ό ίδιος) ενώ την άλλη ότι δεν χρησιμοποιούν βέργα καθόλου σε κανένα μπουζούκι τους!!!

Θετικό επίσης ότι παραθέτει βίντεο με ήχο αρκετά κοντά στον πραγματικό ήχο των οργάνων.

2 «Μου αρέσει»

Έχω πάει πολλές φορές το μαγαζί και γνωρίζω πως λειτουργεί, έχει μόνο ένα μοντέλο με βέργα, όλα τα μπουζούκια έχουν μέσα στο σκάφος το χαρτάκι με τον κατασκευαστή. Τα σκάφη που λες είναι παραγγελίες μπορείς να διαλέξεις το σχέδιο και στο φτιάχνει ο οργανοποιός.

@giwrgos_athanasiou

Γενικά σέβομαι την άποψη του καθενός για εντυπώσεις που απέκτησαν από κάποια όργανα ή την επίσκεψη τους σε κάποιον οργανοποιό. Τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Το τι γράφει μια ταμπέλα δεν λέει τίποτα σε μένα εφόσον δεν γνώρισα ο ίδιος έναν οργανοποιό και να δω την κατασκευή του μπουζουκιού σε όλα τα στάδια του. Αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσεις όμως γιατί μου κάνει τρομερή εντυπωση είναι πως γίνεται ενω οπως παραθέτεις παραπάνω έχοντας περάσει μερικές φορες απο το μαγαζί και έχοντας αγοράσει ένα οργανο να έχεις πολύ συγκεκριμένη άποψη του τι ήταν τα σκάφη που είδα την ημέρα που ήμουν στο μαγαζί καθώς και το γεγονός ότι ξέρεις πως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει μόνο ένα μπουζούκι με βέργα. Μηπως και τα υπόλοιπα σχόλια που έχεις γράψει είναι άλλο ένα κομμάτι του επιθετικού μαρκετινγκ που δεν μου αρέσει εμένα προσωπικα? Η απορία μου αυτή είναι ρητορική ερώτηση και τροφή για σκέψη για όποιον θέλει γενικά να υπάρχει μια εγκυρότητα σε αυτά που λέγονται εδώ μέσα. Εκτός και αν είσαι βέβαια ο άνθρωπος που συνάντησα και με εξυπηρέτησε και μπορείς να εκφρασεις αυτήν την άποψη.
Στην τελευταία περίπτωση θα μπορουσες να πλασάρεις το μαγαζί σου με πολύ πιο ωραίο τρόπο και όχι σαν τρίτος που πηγε, εντυπωσιάστηκε και μετά παραθέτει βιντεο, τιμές και πληροφορίες που καλύτερο ήταν να τις μάθουμε από τον ιδιοκτήτη πρόσωπο με πρόσωπο.

2 «Μου αρέσει»

Για να έχεις τέτοιαν απορία, φίλε Laz0s, σημαίνει ότι θα έχεις κάποιους συγκεκριμένους λόγους. Θα ήταν δεοντολογικά αναγκαίο να μας κοινοποιήσεις τους λόγους αυτούς. Το επιθετικό μάρκετινγκ, αν αυτό ισχύει (προσωπικά δεν έχω επισκεφτεί το μαγαζί), δεν είναι ικανοποιητικός λόγος για να χαρακτηρίζεις μη έγκυρες τις απόψεις άλλου μέλους μας.

νομίζω το επιθετικό μάρκετινγκ αναφέροταν στις εδώ τοποθετήσεις του γιώργου αθανασίου (και αντίστοιχες άλλων προφίλ στο φβ, θα προσέθετα εγώ).

Η απορια μου ειναι ξεκαθαρη. Πως γινεται καποιος που εχει επισκεφτει λιγες φορες ενα μαγαζι οπως δηλωνεται και στα προηγουμενα σχολια να μου απανταει τοσο συγκεκριμενα για ενα πραγμα που παρατηρησα οταν βρεθηκα στο μαγαζι. Απο εκει κ υστερα εγω εξεθεσα την αποψη μου για ενα συγκεκριμενο μαγαζι λεγοντας καποια καλα κ καποια πραγματα που δεν μου αρεσαν. Στο τελευταιο μου σχολιο απλα αναρωτηθηκα για κατι που μου εκανε εντυπωση. Δεν θελω να θηξω καποιον ως προς την εγκυροτητα του. Επιθετικο μαρκετινγκ για να συμπληρωσω και τον liga_rosa θα μπορουσε να ειναι και μια ατακα που ακουσα οταν ημουν στο μαγαζι πχ. Ο τεχνιτης μας χρησιμοποιει καλουπια που εχει φτιαχτει το πρωτο μπουζουκι του βαμβακαρη. Τον οποιον κ διορθωσε ο τεχνιτης που ηταν μπροστα και αφησε τα σκαφη οτι απλα εχει βρει ενα παλιο καλουπι οπου και αντεγραψε οπου υπαρχει πιθανοτητα να ειναι στηριγμενο το μπουζουκουκι του βαμβακαρη.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω μιας και είμαι στην διαδικασία εύρεσης του πρώτου μπουζουκιού μου και όντας άπειρος, αν είχε κάποιος από το forum την ευκαιρία να παίξει-δει το ‘‘αυθεντικό’’ μπουζούκι του artport ( https://artport.gr/shop/category_9/aythentiko/ ) και αν θα μπορούσε να μοιραστεί τις εντυπώσεις του

Αν και δεν το ξέρω το κατάστημα τώρα αυτό το όνομα ‘αυθεντικό’ δεν ξέρω γιατί το βάζουνε.Δηλαδή τα υπόλοιπα μπουζούκια του μαγαζιού είναι μαιμούδες?

2 «Μου αρέσει»

χαχαχχα ισχύει είναι λίγο περίεργο…

2 «Μου αρέσει»

Νομιζω οτι φτιαχνεται σε καλούπι “αυθεντικό” αλλά και πάλι :grinning:

1 «Μου αρέσει»