Έχουν βέργα ή όχι;

τελικά ρε παιδιά, βγάλαμε κανένα συμπέρασμα για την επιρροή της βέργας στον ήχο; πέρα από την αίσθηση στον παίχτη και την μαστοριά του κατασκευαστή.

Τελικά σήμερα κατάφερα να μπω στο φόρουμ καθότι διακοπές και σύνδεση στο ίντερνετ δεν συμβάδιζαν απόλυτα.
Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον babis για την διασκέδαση που μας πρόσφερε με το υπέροχο, (μιας και είχα δίκιο), παιχνίδι του.:088:
Φέρτε βέργες να μασήσω :slight_smile:
Προτείνω παίρνοντας αφορμή από τον Blekos το επόμενο παιχνίδι να είναι η αναγνώριση φιγούρας από τον ήχο.:slight_smile:
Έτσι για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε.

Αγαπητέ Λίγκα, νομίζω το είπε και ο Μπάμπης, συμπέρασμα από το παιχνίδι δεν βγαίνει επιστημονικό.
Τις θέσεις μας για βέργα κ.λ.π. δεν τις αλλάζει το σκηνικό.
Ίσως όμως να μας βάλει σε κάπως πιο ψυχοακουστικά μονοπάτια!
Λουκά σε κόβω ικανό να καταλάβεις αν έχει και σκαλιστή ταστιέρα το όργανο!! :slight_smile:

Είχα ελεύθερο χρόνο και τα άκουσα από την αρχή ολα μια φορά ξανά μετά την απάντηση του Μπαμπη … πολύ σημαντικό πείραμα κατά έμενα

Είχα ψηφίσει αρχικά το # 2 λόγο υψητονιας , ξηρότητας και σημαντικής διαφοράς στη χροιά από όλα τα σλλα 4 όργανα
…δυστυχως έμενε το νούμερο # 2 να είναι προπολεμικό όργανο με τριπλή μουργκανα και μάλιστα Σταθοπουλεικο … οποίος πεινάει καρβέλια ονειρευτεί :0 :slight_smile:

Αλλα πιστεύω το παράδειγμα που μας έθεσε ο Μπαμπης βγάζει κάποια σημαντικά συμπεράσματα
Χρειάζεται να ακούσεται τα 5 δείγματα ξανά και ξανά με κλειστά μάτια … και όχι στη ίδια σειρά κάθε φορά

Υπαρχει ουσιαστική διαφορά και θα την αναλύσω
Ο ηχοσ από το μπουζουκι με την βέργα είναι σαν να είναι περασμένος από Audio reverb post production προγράμματος
Εχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το προγράμματος και μου θυμίζει κατά κορο κάποια από τα setting του
Εχουν κοπεί τα trebles , υπάρχει μικρό πρόσθετο decay που κάνει τον ήχο πιο βαθύ και μεσαίο,και επίσης ο ήχος είναι πιο υγρός , έχει δηλαδή μειωθεί το original dry sound

Την ποιότητα του ήχου δεν θα την χαρακτήριζα κατώτερης ποιότητας , απλά διαφορετικής
Πιστευω πως είναι θέμα γούστου έχει τα υπέρ και τα κατά ως ήχος
Ειναι ήχος πιο μεσαίος , με πρόσθετο decay που σε κάποιους αρέσει ( ο ήχος δηλαδή ακούγεται σαν να παίζεται σε μεγαλύτερο δωμάτιο ) και πιο υγρός
Κατα εμένα που μου Άρεσει ήχος προπολεμικής κοπής / ξύλινος / υψητονος /στακατος / ξερός , η βέργα δεν θα ήταν της προτίμησης μου

Σπύρο νομίζω ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις στο post σου, δεν έχουν να κάνουν με την βέργα στο μανίκι, πόσο μάλλον που είναι βέργα ανθρακονηματος. Πιστεύω ότι περισσότερο αν όχι αποκλειστικά έχουν να κάνουν με την επεξεργασία των καμαριων, του καπακιου, το μέγεθος και το σχήμα του σκάφους, τον βαθμό ακαμψία του το πάχος του, το μέγεθος της ηχητικής οπης…

Βαγγελη

υπαρχει μια υγροτητα/ μεταλλικότητα στον ήχο του 4 ου , που δεν την ακούς σε κανένα άλλο από τα 4 όργανα
Να δεχτώ πως όλοι οι άλλοι παράγοντες που ανέφερες είναι ο λόγος διαφορετικής χροιάς του ήχου που παράγεται

δεν έχω παίξει ποτέ με μπουζουκι με βέργα όποτε και η κρίση μου είναι από τα δείγματα ήχου που ανέβασε ο Μπαμπης… όποτε μπορεί να είναι εντελώς λάθος εάν είμαι ο μόνος που ακούω αυτή τη χαρακτηριστική διαφορά

Φίλε εγώ λέω ότι ψήφισα το 3 επειδή θυμίζει (τρομερά) το δικό μου που έχει βέργα. Οπότε δεν είναι αναγκαία στάνταρ τα χαρακτηριστικά.

Παιδιά μου φαίνεται αστείο οτι έχει πάρει τόση διάσταση κάτι που σχεδόν είναι αυτονοήτο.
Ειδικά για το ανθρακόνημα υπάρχουν παρα πολλές έρευνες στο διαδικτυο, επιστημονικά papers (ενα γρηγορο ψαξιμο στο google θα βρειτε ολοκληρες σελίδες σχετικά) για την ακουστική του carbonfiber.Σε ολο τον κόσμο υπάρχουν δοξάρια και μουσικά όργανα απο carbon,εμεις όμως εν ετη 2017 συζητάμε ακομη κάτι που έχει αποφανθεί σε όλο τον υπολοιπο κόσμο, το ανθρακονημα στο μπράτσο μπορεί να αρέσει μπορεί και οχι σε μερικούς , αλλά είτε τους αρέσει είτε δεν τους αρέσει εαν έχει κάποια επιδραση στον ήχο δεν μπορεί να είναι παρα μονο θετική μιας και σαν υλικό η διάδοση του ήχου σε αυτό ειναι υπερδιπλάσια του ξύλου. Δεν μπορεί η υποκειμενικότητα του κάθε ενα να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απο το επιστημονικά αποδεδειγμένο αποτέλεσμα τουλάχιστον στον δικό μου κεφάλι αυτό έχει προτεραιότητα. Φίλε Μπάμπη παρόλα αυτά έξυπνη ψηφοφορία και ωραία σκέψη για να αναθερμάνουμε και λίγο τις κουβέντες μας στο φόρουμ.

Γεια σας.Θα συμφωνησω με τον alchimistis,γενικα,για τους παικτες το ζητουμενο ειναι η σταθεροτητα του μανικου,με οποιον τροπο κ αν επιλεξουμε ως ατομα.Με σιγουρια λεω,πως αν ο τεχνιτης ειναι αριστος γνωστης της τεχνικης που εφαρμοζει(κοντρες,βεργα,ανθρακονημα)
το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο.Η μεταφορα ηχου δε ειναι αντιληπτη απ το αυτι,κ στις 3 περιπτωσεις,ο μαστορας ειναι…ολα τα λεφτα.Πιστευω πολυ απλα,οτι τα υλικα δε κανουν τον τεχνιτη,ομως,δε πρεπει να κλεινουμε τα ματια στην εξελιξη της οργανοποιειας.