Έχουν βέργα ή όχι;

Προσωπικά η λέξη αντιπαράθεση μου αρέσει και αντιπαρατίθεμαι συχνά. :slight_smile:
Αλλά pepe υπεκφεύγεις. Δεν μας είπες τι ψήφισες. Και μην αρχίσουμε τώρα τα δεν παίζει ρόλο η βέργα στον ήχο και τα λοιπά. :080:
Είπαμε παιχνίδι είναι και περιμένουμε την θέση σου. :slight_smile:
Για να μην αναφερθώ στον Νίκο τον Πολίτη που ξεγλυστράει σαν το ψάρι.:slight_smile:

Όταν μένεις απʼ έξω από κάποιαν αντιπαράθεση, τότε οι (τυχόν!) ικανότητες ξεγλυστρίματος δεν σου χρειάζονται….:):slight_smile:

και μένω απέξω γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα σχετικά με το θέμα που άνοιξε ο Μπάμπης…

Pepe δε διαφωνεί κανείς. Αλλά όντως δεν έκανα αντιπαράθεση στο φίλο…

Γεια χαρά,
φοβερή η ιδέα σου Μπάμπη.:slight_smile:

Εμένα μου φαίνεται λίγο απίθανο να μπορεί το αυτί να διακρίνει διαφορά στον ήχο σε μπουζούκια με ή χωρίς βέργα.
Είχα μπουζούκι με βέργα και ήμουνα αρκετά ευχαριστημένος με τον ήχο του και το παίξιμό του.
Το άλλαξα κυρίως λόγω βάρους, αισθητικής και επειδή ήθελα κάτι διαφορετικό.
(Σημείωση: έπαιξα με όργανο του ίδιου κατασκευαστή που είχε και αυτό βέργα και ήταν πανάλαφρο. Μεγάλη διαφορά των δύο οργάνων στο βάρος. Τα ξύλα τους όμως ήταν διαφορετικά.)
Όταν άρχισα το ψάξιμο για άλλο όργανο, ένα από τα βασικά κριτήρια που είχα θέσει είναι να βρω όργανο πάλι με βέργα για να είναι σταθερό.
Τελικά κατέληξα να πάρω όργανο χωρίς βέργα γιατί με κέρδισε ο ήχος του και η αισθητική του και ο μάστορας με έπεισε.
Δεν βρήκα μάστορα που να κάνει όργανα με βέργα και να έχει αυτό που ήθελα σε αισθητική και σε ήχο.
Το θεωρώ όμως σίγουρα σαν πλεονέκτημα να υπάρχει βέργα.
Ο λόγος: στο καινούριο όργανο έχω έντονα τριξίματα χαμηλά στην ταστιέρα.
Βέβαια δεν το έχω πάει ακόμη για σερβις γιατί μένω εξωτερικό και δεν είχα μέχρι τώρα την ευκαιρία.
Ελπίζω πάντως μετά το πρώτο σερβις να το διορθώσει ο μάστορας και να μην έχω μελλοντικά πολλά προβλήματα.

Για την ψηφοφορία τώρα γιατί ξέφυγα πολύ.
Όπως έγραψα το θεωρώ υπερβολικά δύσκολο να αναγνωρίσει κανείς, ποιο όργανο έχει τη βέργα.
Στο βίντεο υποθέτω πως παίζεις με δικά σου μπουζούκια και έχω δει (αν δεν κάνω λάθος) ότι έχεις μπουζουκάκι του Σπουρδαλάκη, που βάζει βέργα από ανθρακόνημα. Προσπαθώντας να συγκρίνω τον ήχο από τα βίντεο σου, που παίζεις με το όργανο του Σπουρδαλάκη, θα ψήφιζα το Νο 1 αλλά με μεγάλη επιφύλαξη.

Αυτά,
Γεια χαρά και πάλι.

Τίποτε φίλε!
Δηλώνω εντελώς αναρμόδιος να κρίνω.
Εντάξει, κι άλλοι είπανε «δύσκολο αλλά θα κάνω μια μαντεψιά», αλλά εγώ θα έκανα 100% τυχαία μαντεψιά και μόνο, οπότε δεν έχει νόημα…

Παιδιά ο στόχος δεν είναι να μαντέψτε ποιο έχει βέργα, αλλά ποιος ήχος πιστεύουμε ότι προέρχεται από όργανο με βέργα!

Έτσι όπως το θέτεις εγώ δεν μπορώ να πάρω θέση…:241:
Δεν έχω ιδέα πως ακούγεται βέργα.:240:

Λοιπόν επειδή βλέπω συμφορουμίτες να μπερδεύονται, θα παρακαλούσα να βγει ο babis και να δηλώσει ότι μονο εγώ είμαι σωστός στις εκτιμήσεις μου, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο απάντηση στο προαιώνιο θέμα της βέργας. :slight_smile:
Να συμπληρώσω εδώ ότι παρόλο και κάποιοι άλλοι ψήφισαν το νούμερο 4 ως το όργανο με βέργα, πάλι εγώ είμαι ο πιο σωστός.:slight_smile:
Ευχαριστώ.

Αναθεμα με κι αν βγαζω ακρη…Σοβαρα τωρα η μοναδικη διαφορα που καταλαβα ειναι στο 5 μπουζουκι.Ολα τα αλλα εγω τα ακουω ιδια.Μην το παρεις τοις μετρητοις …δεν φημιζομαι για την καλη ακοη μου Μπαμπη

Kαλησπέρα ,το 5 είναι πρίμο όργανο, πολύ γλυκό, αν έπρεπε να διαλέξω θα έλεγα το 4 έχει βέργα μόνο και μόνο για τη συμμετοχή. Δεν

πιστεύω ότι επηρεάζει τον ήχο του οργάνου η βέργα και αν το κάνει ίσως είναι ελάχιστα τόσο που τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά δεν

γίνεται αντιληπτό. Με εκτίμηση.

Μπορεί κάποιος στα αλήθεια να καταλάβει μόνο απο τον ήχο (μιας μάλιστα προχειρης ηχογράφησης) εαν κάποιο όργανο έχει ή όχι βέργα ? Εγω προσωπικά δεν μπορώ

Υποθέτω (χωρίς τεκμηριωμένη γνώση) ότι η βέργα δεν αφήνει μεν ανεπηρέαστο τον ήχο, ότι όμως είναι αδύνατον ή πάρα πολύ δύσκολο να απομονώσει το αφτί την επίδραση της βέργας, ξεχωρίζοντάς την από όλους τους υπόλοιπους παράγοντες που διαμορφώνουν τον ήχο.

Βέβαια για μάστορα, που να έχει φτιάξει πολλά μπουζούκια και με και χωρίς βέργα, δεν αποκλείω να έχει μάθει να «ακούει» την παρουσία/απουσία βέργας. Τουλάχιστον σε δικά του όργανα όταν τα παίζει ο ίδιος.

Αυτό φαντάζομαι - ας με διορθώσουν/επιβεβαιώσουν οι ίδιοι οι μαστόροι αν θέλουν…

Το δεύτερο και το πέμπτο έχουν βέργα που δημιουργεί ασθενικό ήχο στο όργανο .

Έτσι, στεγνά;:slight_smile:

Καλά ρε Μπάμπη, εδώ έχεις βάλει να αναρωτιόμαστε ακόμα και οι άσχετοι. Περίμενα μια τελική απάντηση του τύπου «Αγαπητοί φίλοι, μετά από διάφορες απόψεις και υποθέσεις μπλα μπλα μπλα», με την τελική λύση του αινίγματος τουλάχιστον μετά από τρεις παραγράφους.

Να μην πω ότι θα έπρεπε επί μερικές εβδομάδες να ανακοινώνεις «η απάντηση θα έρθει σε τόσες μέρες / Διόρθωση: η απάντηση θα έρθει μετά από τόσα μηνύματα…».

Από συντονιστή:

Παρακαλώ παραβλέψτε ολόκληρο το παρόν μήνυμα. Όπως προκύπτει από τα επόμενα, ήταν άκυρο.

Θα με δικαιώσει ο συνονόματος

περικλή, μήπως μπέρδεψες τους μπάμπηδες;
εν τω μεταξύ, στα μεσάνυχτα λήγει η προθεσμία. μέχρι το τέλος του τουτουνού δεν θα το έπαιρνε το ποτάμι;
προσωπικά δεν ψήφισα, το αιτιολόγησα στο μήνυμα #2.

Τα αποτελέσματα αργά το βράδυ όπως υποσχέθηκα.
Ψηφίστε ρε να γελάσουμε, η ζωή έχει πλάκα.

Αγαπητοί φίλοι,
ΛΗΞΗ της ψηφοφορίας, ευχαριστούμε όλα τα 26 μέλη που αφιέρωσαν λίγο χρόνο και ψήφισαν σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Η αλήθεια είναι, όπως επισήμανα, ότι η παρούσα διαδικασία ήταν πιο πολύ ένα αυθόρμητο, μη επιστημονικό, challenge.
Ξαφνικά, διαβάζοντας το “θέμα της βέργας” είπα στον εαυτό μου, και πόσοι θα μπορούσαν να αναγνωρίσουν αν ένα μπουζούκι έχει βέργα ή όχι; Δλδ αν τους έπαιζα κάτι με τα μπουζούκια μου, θα μπορούσαν να το καταλάβουν ποιό έχει βέργα;
Έτσι αποφάσισα να το κάνω.

Οφείλω να διευκρινίσω ότι τα μέσα ηχογράφησης ήταν κάτι λιγότερο από τα αποδεκτά, δλδ, υπό καλύτερες συνθήκες θα μπορούσαν κάποιες διαφορές στους ήχους να είναι πιο έντονες, αλλά είπαμε, παιχνίδι είναι.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι όλα τα όργανα που έλαβαν μέρος στο challenge είναι ίδιου επιπέδου κατασκευής, δλδ, δεν είναι ένα φθηνό και τρια ακριβά κι ένα μέσης τάξης, όλα πάνω κάτω έχουν αυτό που λέμε “πρώτες ύλες” καλής ποιότητας και περίπου ίδιο επίπεδο κόστους αναλόγως την εποχή τους.

Τέλος, πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα ήθελα να πω το εξής: σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να προκληθεί από το παραπάνω οποιαδήποτε έριδα, μικρότητα, χαρακτηρισμός ή παρεξήγηση μεταξύ μελών, οργανοποιών κτλ. Παρακαλώ όσους σχολιάσουν από εδώ και κάτω να το σεβαστούν.

Πάμε λοιπόν:

46,15% των μελών ψήφισε ότι μάλλον ο ήχος 5 προέρχεται από όργανο με βέργα.
Κύριοι, τα συλλυπητήριά μου, το μπουζούκι 5 ΔΕΝ έχει καθόλου μα καθόλου βέργα… Έχει τριπλή μουργκάνα, σκάφος μαντόλας και μάλλον φτιάχτηκε μεταξύ 1920-1930…μπράτσο “φτυάρι”, με πάχος τεράστιο…

23,8 %των ψηφοφόρων είπαν ότι ο ήχος του μπουζουκιού 1 είναι με βέργα. Παρακαλείσθε αλλάξετε πλευρό όσο κοιμάστε, διότι το όργανον δεν διαθέτει βέργα. Είναι ένα σύγχρονο τρίχορδο με απλά λίγο μικρότερο σκάφος.

15,38% μας είπαν ότι το μπουζούκι 2 έχει βέργα. Μην παίξετε τζόκερ, δεν είναι η μέρα σας. Δεν έχει βέργα. Είναι μπουζούκι του Σταθόπουλου του 1911 με τριπλή μουργκάνα.

7,69% μας ενημέρωσαν ότι οι ήχος του μπουζουκιού 3 είναι πιθανότατα από όργανο με βέργα. Λυπάμαι, ούτε αυτό έχει βέργα. Είναι σύγχρονο όργανο, αλλά όλο ξύλινο…

Μπράβο στο 42,31% που διέκρινε τον ξεκάθαρα πιο σύγχρονο ήχο του μπουζουκιού 4 και θεώρησε ότι αυτός μάλλον θα ταυτίζεται με ύπαρξη βέργας… είναι το όργανο που φέρει βέργα, ανθρακονήματος.

Επί της ουσίας, όλα αυτά τα όργανα είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους εμφανισιακά, ηχητικά και εργονομικά, το καθένα έχει τη δική του προσωπικότητα και νομίζω πως οποιοσδήποτε θα ευχαριστιόταν το καθένα για διαφορετικό λόγο.

Αυτά. Καλό καλοκαίρι, καλά μπάνια, καλά γλέντια.

Υ.Γ. θα ήταν ενδιαφέρον να μας πούνε αυτοί που ψήφισαν, αν τώρα τα ακούνε με “άλλο αυτί”.
Υ.Γ.2. επειδή κάποιοι ρώτησαν με πμ, το τραγούδι είναι το “Μες την Καλλίπολη” του Μπαγιαντέρα
Υ.Γ.3. Ψήφισα τελευταίος το 4, δίνοντας την σωστή απάντηση για να λήξει η ψηφοφορία, αλλά τελικά αλλοιώνοντας το αποτέλεσμα…σχωράτε με, δεν ξέρω αν διορθώνεται.

Ουπς! Ναι. :112:

Άκυρο το #56

Καταρχάς πολύ ωραίο αυτό, εύχομαι να υπάρξουν και άλλα τέτοια στο φόρουμ, με έβαζε να μπαίνω κάθε μέρα να βλέπω απαντήσεις και σχόλια!
Εγώ όπως είπα ψήφισα το 3, το οποίο είναι ηχητικά πολύ κοντά στο μπουζούκι μου με βέργα. Το 4 ήταν μια ακόμα επιλογή, αλλά ο ήχος του μου φάνηκε διαφορετικός πλην μοντέρνος οπότε έπαιξα safe. Πάντως τα μοντέρνα όργανα είναι νομίζω πιο εμφανή. Το παίξιμο σου έχει γλύκα που και να υπήρχε πρόβλημα εμφανές στον ήχο με βέργα, δε βγαίνει εύκολα. Η αλήθεια είναι όμως, ότι το ψυχοακουστικό πείραμα, είχε μεν ενδιαφέρον αποτέλεσμα σίγουρα στα του ήχου, αλλά δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα, για το αν η βέργα είναι χρήσιμη για καλά τρίχορδα όργανα!
Άποψη μου, είναι μάλλον αχρείαστη.
Αλλά παιδιά, έχω μια ισχυρή αίσθηση, ότι αν έδωνα στον συγχωρεμένο τον Τζόρνταν ένα μπουζούκι με σιδερένιο μανίκι, πάλι καλά θα έπαιζε. :slight_smile:
Είναι αυτό που έχουν κάποιοι παικταράδες, να πιάνουν κουβάδες και να ακούγονται ιερείς και παπάδες. Πάνω από όλα πένια. Μια καλή πενιά στρώνει και πολύ κακό όργανο.
Καλά μπάνια!