Έχουν βέργα ή όχι;

με αφορμή το θέμα για τις βέργες/ανθρακονήματα/κόντρες κτλ…

Είπα να “παίξουμε”…

στο παρακάτω βίντεο έχει πέντε ήχους διαφορετικών μπουζουκιών.
ψηφίστε στη δημοσκόπηση ποιός/ποιοί από τους πέντε ήχους νομίζετε ότι προέρχεται από τρίχορδο με βέργα.
Ο παίχτης παίζει το ίδιο θέμα, με την ίδια πένα, ίδια πηγή ηχογράφησης, ίδια απόσταση ακριβώς, ίδια δυναμική, ίδια παραμετροποίηση χωρίς κανένα εφέ, όλα τα όργανα παιγμένα στο ίδιο σημείο χορδής.

όποιος θέλει τεκμηριώνει και τις απαντήσεις του.

Για να δούμε τί ψάρια πιάνουμε

Ενδιαφέρουσα η ιδέα σου Μπάμπη! Δυστυχώς λόγω περιοδείας έχω μόνο ένα τάμπλετ μαζί μου. Επιφυλάσσομαι αν βρω καλά ηχεία.
Αλλά η βέργα δεν είναι μόνο θέμα ήχου, εκεί μπορεί και να μην επηρεάζει τόσο ειδικά στην ηχογράφηση. Τα υπόλοιπα τα έχω πει στο σχετικό θέμα.

Κοίτα δεν τα έχουμε μπροστά μας, να τα πιάσουμε να δούμε βάρος κ.λ.π.
Αλλά με ένα γρήγορο wild guess κάποια μου φάνηκαν το ίδιο όργανο…

Μπάμπη να σου πω καταρχήν ότι θεωρώ το θέμα παγίδα αλλά έχω χαμογελάσει τόσο πολύ που θα συμμετέχω.:slight_smile:
Να πω ότι το παίξιμο σου ξεχωρίζει για την γλύκα του. Και πάμε τώρα στα αγκάθια της ερώτησης.
Καταρχήν τα “εύκολα”, το νούμερο 2 το νούμερο 3 και το νούμερο 5 ακούγονται πιο παλιά μπουζούκια. Η εντύπωση που μου δίνει το νούμερο 1 είναι της εποχής του 50 και το πιο σύχρονο απ΄ολα μου ακούγεται το νούμερο 4.
Οπότε θα πω το νούμερο 4 ως το υποψήφιο για βέργα.
Τώρα αν κάνω λάθος να πέσει κεραυνός σε μορφή βέργας και να με κάψει. :slight_smile:

Να πω την αλήθεια κανενός δεν μου άρεσε ιδιαίτερα ο ήχος. Ψήφισα το 1 και το 4. Τα άλλα νομίζω είναι παγίδες… :085:

babis,μπραβο σου,ειναι μια ευχαριστη νοτα ολο αυτο και πολυ ομορφο.Αν και λιγο στον αερα οι εκτιμησεις μας,χαχαχαχχα απο διαισθηση πιο πολυ θεωρω το 2ο κ 5ο με βεργα.Δε σημαινει κατι απαραιτητα αυτο.Εχω πει τη γνωμη μου στο θεμα.Ευχαριστω!

Πολύ ωραίος ο babis! Με τη σειρά μου ψηφίζω 1, 4 & 5.

Πραγματικά ωραίος ο babis…
Ποίο έχει βέργα σίγουρα δε μπορώ να καταλάβω (αμφιβάλλω αν κάποιος μπορεί), αλλά θα τα κατατάξω με σειρά προτίμησης ως προς τον ήχο, καθαρά υποκειμενικά (από αυτό που μου άρεσε περισσότερο σε αυτό που μου άρεσε λιγότερο):
3
5
2
4
1
(Το 5 με το 2, θα μπορούσα να τα βάλω και αντίστροφα - δεν είμαι σίγουρος)
Πάρα μα πάρα πολύ έξυπνο τεστ!!!

Ωραίο τεστ…άντε να καταλάβεις τώρα τι και πως!!!
Γιά κάποιο λόγο δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τα μπουζούκια με βέργα, συνήθως έχουν βαρύ μανίκι.
Οι ήχοι από των 1 και 5 μου φαίνονται κάπως άδειοι…δε μου κάθονται στο αυτί. όποτε θα ήθελα αυτά να έχουν βέργα.

Υ.Γ.- Αν είστε τόσο μάγκες ακούγοντας τους ήχους των μπουζουκιών πείτε μου τι φιγούρα έχει το καθένα:)

Γεια σου φιλε Μπαμπη :slight_smile:

εγώ θα διαφωνήσω με τους περισσότερους προλαλήσαντες :slight_smile:
βεργα έχει το #2

Γειά σου Μπάμπη. Πολύ καλο το quiz. Περιμένω με αγωνία την λύση του, που πιστεύω ότι θα είναι έκπληξη. Προσωπικά δεν θα ψηφίσω γιατί και απο την μικρή μου κατασκευαστική πειρα, δεν πιστεύω ότι ηχητικά μπορεί να γίνει αντιληπτή η ύπαρξη βέργας στο μανικο. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το αντιληφθώ. Χαιρετώ και αναμένω.

Μπάμπη επειδή με τα σύμβολα δεν τα πάω καλά. Το εκτεθείτε το λες σοβαρα? ή τα ερωτηματικά στο τέλος δηλώνουν αστείο?

Έβαλα δύο ανθρωπάκια να χαμογελανε. Μάλλον δεν τα αναγνωρίζει αυτά τα smilies η πλατφόρμα μας.
Οπότε είπα το “εκτεθείτε” με την έννοια του να εκφρασετε την άποψή σας δημόσια.

Ποντάρισα κι εγώ, στο 4.

Τώρα βέβαια δεν θα πρωτοτυπήσω αν πω ότι για παράδειγμα αυτό το μπουζούκι δεν έχει βέργα κι είναι ερώτημα αν ένα σημερινό μπουζούκι μπορεί να βγάλει τέτοιο ήχο είτε με βέργα είτε χωρίς.

Ωραίο και παιχνιδιάρικο το θέμα! Είμαι μεταξύ του Νο2 και του Νο5. Επειδή δεν βλεπουμε μέγεθος σκάφους, δεν γνωρίζουμε μεγέθη κλίμακας και φυσικά δεν γνωρίζουμε ξύλα κατασκευής, μία παράμετρος με καθοδηγεί στην επιλογή μου…Το λεγόμενο σε άπταιστα ελληνικά sustain αν και αυτό πάλι σηκώνει πολύ συζήτηση…Θα επιλέξω το 2 μάλλον…ή καλύτερα το 5…Δύσκολη απόφαση…Τελικά το 2!!!

Ρε μπας και θα εκτεθούμε στ’αλήθεια;
Μπας και είναι ηχογραφημένο το ίδιο μπουζούκι 5 φορές;…Βρε περίεργα πράγματα συμβαίνουν εδώ!!!

Όχι παιδιά, σοβαρά, είναι πέντε διαφορετικά όργανα…

Blekos, αλλού θα είναι η έκθεση. Σύμφωνα με όσα ξέρω για τον babis, το πιθανότερο είναι τα όργανα να είναι από προπολεμικά εώς προπολεμικά.:slight_smile:

Σύμφωνα με όσα ξέρω για τον babis, το πιθανότερο είναι τα όργανα να είναι από προπολεμικά εώς προπολεμικά

Βεργα που του χρειαζεται!!!
Μας εχει 4 μερες στο περιμενε :258:

Χμμμμ, τώρα που το σκέφτομαι, από την αρχή έβρισκα μεγάλη ομοιότητα στον ήχο που βγάζει το όργανο στο λινκ και στον ήχο των 5 οργάνων της δημοσκόπησης. :080: