Έφυγε ο Δημήτρης Γεωργόπουλος (2010)

Τελικά ο χάρος αυτόν τον Νοέμβρη έχει βάλει στο μάτι και χτυπάει τα καλίτερα μπουζούκια μας . Σήμερα έφυγε πρόορα από κοντά μας ένας από τους καλίτερους δεξιοτέχνες του μπουζουκίού που έχει βγάλει η θεσσαλονίκη ο Δημήτρης Γεωργοπουλος [γνωστός ως Δημητράκης επειδή είχε βγεί στο πάλκο μικρός με κοντά παντελονάκια] .Είχα τη χαρά να συνεργαστώ μαζί του …Υπήρξε ίσως ο μοναδικός μπουζουξής που εκτός των άλλων γέμιζε μαγαζί τη δεκαετία 1980 με 90 [ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΚΟΣΜΟΔΡΟΜΙΟ] ΄χωρίς να έχει προσωπική δισκογραφία . Συνήθιζε να βγαίνει μπροστά με το μπουζούκι και νά βγάζει τους τραγουδιστές μαζί όλους και να παρουσιάζει ποτ πουρί με αφιέρώματα σε μεγάλους λαικούς συνθέτες και τραγουδιστές . Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος φίλος μπορεί γιατί εγώ δεν τα καταφέρνω με τα τεχνικά να βάλει κάποια βίντεο που παίζει μπουζούκι είτε από την εκδίκηση της γυφτιάς η άλλο .

μακαρι να ειχα κατι θα το ανεβαζα με χιλια μου δινεται ομως η ευκαιρια να εκφρασω αυτο που εχω απο τον δημητρη δε θα φυγει ποτε απ την ζωη μου γιατι ειναι διαπιστωση χρονων πολλων απο το `80 οταν πρωτοδουλεψαμε στον Διογενη με την Λιτσα Διαμαντη και τον Λευτερη Ζερβα - βιολι καθαρος σολιστας με την ταχυτητα του καλος τραγουδιστης αλλα πανω απο ολα καλος ανθρωπος καλο ταξιδι φιλε δημητρη

Κρίμα κρίμα , καλός άνθρωπος και μουσικός, γλεντήσαμε μαζί του πολλές φορές …
Καλό σου ταξίδι κι από μένα Δημητράκη …