"Έφυγε" και ο Σπύρος Καλφόπουλος

Πάει και ο κυρ-Σπύρος…
Έφυγε σήμερα ο Σπύρος Καλφόπουλος, από πνευμονικό οίδημα, 84 ετών.
Η εξόδιος ακολουθία θα γίνει αύριο Πέμπτη 30 Μαρτίου, στις 5 το απόγευμα, στον Άγιο Δημήτριο Πετρούπολης.

Καλό ταξίδι στον κυρ Σπύρο,

πέραν όλων των άλλων, δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι ήταν ο άνθρωπος που με έπεισε και αγόρασα το πρώτο μου μπουζούκι…

Καλο Παραδεισο κυρ-Σπυρο Καλφοπουλε, οπως λενε και οι γερονταδες στο Αγιο Ορος.

Δεν ειχα την τυχη να τον γνωρισω απο κοντα αν και ολο ελεγα οταν θα ανεβω Αθηνα να παω να τον βρω …
Μπουζουκαρος στην εποχη του αν και λιγοι το αναφερουν και συνθετης αψογος οσο και αθορυβος !!
Ειναι αυτος που γυρω στο '66-'67 συμφωνα με συνεντευξη του στον Πανο Γεραμανη εβαλε το γυιο του φιλου του Λουκα Νταραλα, Γιωργο στα λαϊκα μαγαζια και στις ηχογραφησεις.
Θα μου μεινει αξεχαστο ενα παλιο φιλμακι της ΕΡΤ που παιζουν μαζι με το Δεδε και αλλους, καπου εξω
σε καποιο καλντεριμι, μοναδικα το “Καπηλειο”.

Κάτσαμε μια μέρα, πριν πέντε χρόνια, και τα είπαμε αναλυτικά. Μου μίλησε με ντόμπρα, σταράτα λόγια, αλλά και οξύτατες κρίσεις. Ήταν από αυτούς που είχαν μια καλή κουβέντα για όποιον το άξιζε, αλλά και κακή, επίσης για όποιον το άξιζε. Μου είπε: “Είσαι δημοσιογράφος, αλλά σε κόβω για δικό μας παιδί. Στα λέω γιατί δεν πιστεύω ότι θα βγεις να μας κάνεις ρόμπα στα κανάλια”.
Κανονίσαμε να κουβεντιάσουμε πιο αναλυτικά και “επίσημα” μερικά πράγματα που ήθελε να βγουν προς τα έξω. Μετά με πήρε τηλέφωνο ένας “Δικηγόρος-προστάτης” και μου είπε ότι η συνέντευξη θα γίνει παρουσία του. Θεώρησα πως με υποτιμά να με βάζουν στο ίδιο τσουβάλι με τηλεορασάκηδες “μεσημεριανού ρεπορτάζ” και συγγραφείς με ήθος Βασιλικού, και δεν ξαναπήγα.
Για τον κυρ Σπύρο βέβαια ούτε κουβέντα. Ηταν άψογος μαζί μου. Και θυμόταν πολλά και καλά. Πήγα και τον άκουσα αργότερα μερικές φορές και πάντα μου έκανε παράπονα γιατί δεν πάω να τα πούμε. Δεν του είπα τίτποτα για τον δικηγόρο του για να μην τον στενοχωρήσω.
Υπάρχει μια φάρα ανθρώπων που στο όνομα του “Δικαίου” εξυπηρετούν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες (ενίοτε και τις τσέπες τους), εκμεταλλευόμενοι την ασυδοσία κάποιων άλλων. Στο καθημερινό τηλεορασομάνι που ζούμε, “δικηγόροι” και “δημοσιογράφοι” πάνε χέρι-χέρι.
Ο κυρ Σπύρος ήταν άρχοντας και δεν κώλωνε πουθενά. Στα νιάτα του ήταν αντάρτης του ΕΛΑΣ (έφτασε στο βαθμό του υπολοχαγού). Συνελήφθη και το '45-'46 πήγε διακοπές στον Αη Στράτη. Τι να του πουν οι σημερινοί ψόφιοι;
Και μια επιβεβαίωση του “μπουζούκαρος” που λέει παραπάνω ο Γιώργος: Ακούστε το “Ενας μάγκας στο Βοτανικό” με τον Καζαντζίδη. Παίζει ο Καλφόπουλος με τον Καλδάρα. Λέτε να έβαζαν καναν …δεύτερο να το παίξει;

Καλό ταξίδι κυρ Σπύρο και καλές πενιές με την παρέα σου.