Έρανος για τα Χριστούγεννα

Καλησπέρα σε όλους. Eπειδή πολύ από τους συνανθρώπους μας δεν έχουν πραγματικά να φάνε και να περάσουν τα Χριστούγεννα σαν άνθρωποι έχω να προτείνω το εξής.
Είτε να μαζέψουμε κάποια χρήματα, όσα μπορεί φυσικά ο καθένας, και ύστερα να τα δώσουμε σε κάποιους ανθρώπους που δεν έχουν να φάνε,
είτε να πάρουμε λίγα από τα τρόφιμα που (ίσως) μας περισσεύουν και να τα δώσουμε σε κάποια άτομα που έχουν πραγματική ανάγκη.

Περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας…

Σωστός ο Γιώργος!!! Το προτείνεις όμως σαν κίνηση του φόρουμ?:241:

E ναι…Σαν τι αλλο;

Γιατί αυτό πρέπει να προθυμοποιηθεί κάποιος να το οργανώσει φίλε μου!

Νόμιζα ότι το έριξες έτσι σαν ιδέα ή σαν υπενθύμιση. Ο καθένας θα μπορούσε να συμβάλλει και εκτός φόρουμ. Ήδη έχουν ανοιχτεί λογαριασμοί σε δίαφορες τράπεζες γι’ αυτό το σκοπό!:)Όπως επίσης μπορείς να πας στο δημαρχείο ή σε κάποιες εκκλησίες (πληροφορίες στον δήμο που ανήκεις) και να δώσεις τρόφιμα ή ότι άλλο επιθυμείς!!

Συγγνώμη που 8α σας χαλάσω τη διά8εση αλλά δε μπορώ να κοροϊδεύω και να παίζω με τον πόνο κανενός “άπορου” ,που δεν έχει να φάει…γιατί απλά αυτός μένει νηστικός 360 μέρες…λέτε να του λείπει η γαλοπούλα των χριστουγέννων ? όποιος πραγματικά θέλει μπορεί να βοηθάει όλο τον χρόνο με τον δικό του τρόπο…το θέμα ειναι να υπάρχει διαθεση για προσφορά (η λέξη δεν περιλαμβάνει την προσφορά μόνο υλικών αγαθών αλλά και καλοσύνης,ανοχής,κατανόησης,αν8ρωπιας) και άτομα να δεχτούν βοήθεια υπάρχουν μπόλικα…και δυστυχώς έτσι όπως πάμε μάλλον θα υπάρχουν και περισσότερα στα χρόνια που θα έρθουν.

Αυτά

Φιλικά

Νίκος

Φίλε Κώστα πλέον δεν πιστεύω ούτε πως η εκκλησία δίνει τα τρόφιμα στους μη έχοντες (ξέρω περιστατικά που τα τρώνε οι ίδοι οι παπάδες και δίνουν και κανένα ξεροκόματο και στους αστεγους) είτε οι τράπεζες ότι δίνουν τα λεφτά που προσφέρω εγώ.
Για αυτό έλεγα να το κάνουμε σαν φόρουμ. Να μαζευτούμε πχ μια συγκεκριμένη μέρα κάπου όλοι μαζί και να φέρουμε τρόφιμα τα οποία θα μοιράσουμε σε κάποιους απόρους ή να τα δώσουμε σε κάποιο ίδρυμα που όντως τα δίνει σε αυτούς που τα χρειάζονται.

Πράγματι φίλε multi_kulti έχεις δίκιο. Αυτοί οι άνθρωποι όντως έχουν να φάνε ένα χρόνο.
Επίσης έχεις δίκιο στο ότι πρέπει να δίνουμε (οπως και κάνω προσωπικά) όλο τον χρόνο. Είτε αυτή η βοήθεια είναι οικονομική είτε ρούχα και τρόφιμα.
Απλά τις μέρες των Χριστουγέννων, όπου οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντα είναι πιο εύκολο να ευαισθητοποιηθούν και λόγω των ημερών, για να μαζευτούνε πολύ περισσότερα πράγματα από ότι θα γινόταν οποιαδήποτε άλλη χρονική στιγμή.
Πρέπει να παραδεχτείς ότι αν κάτι γίνεται συντονισμένα ομαδικά και μαζικά έχει καλύτερα αποτελέσματα…

δωστε τροφιμα σε εκκλησιες παιδια , ουτε λεφτα μεσω τραπεζων ουτε με sms , δωστε φαι στο κοσμο που πραγματικα εχει αναγκη , κουβερτες , ρουχα και τετοια πραγματα…
επησεις αν θελετε να κανετε κατι ομαδικο , μια καλη ιδεα θα ηταν ενα donate στο paypal με οτι μπορει ο καθενας , τελωσπαντων απο αγορες, και μετα οτι ποσό μαζευτει το κανει ο υπευθηνος μια εκτυπωση, τα ανεβαζει στο φορουμ να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση και κανουμε μια φιλανθρωπια .

Ρε σεις, γιατί δε στήνουμε καμιά ΜΚΟ, οι φιλόπτωχοι ρεμπέτες; :047:

Εγω παντως θα προτεινα αφου θελετε οντως να βοηθησετε, να σας στειλω τον τραπεζικο μου λογαριασμο και ο καθενας ας βαλει εκει οτι εχει ευχαριστηση.Σας ευχαριστω εκ των προτερων…

Οι παπαδες εχουν να ταισουν ολη την Ελλαδα !!! Μη << πιανεστε >> κοροιδα ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ !!!
θα γινει ο,τι ακριβως εγινε και με τις καταθεσεις του καθενος μας για τα καμμενα …
" Υπερ βωμων και εστιων " … αλλα , ποιων βωμων και περισσοτερο ποιων εστιων … των απορων , πριτς δε θα παρω … Ο καθενας εχει κι ενα φτωχο κοντα του … ΟΛΟΙ ΜΑΣ … σπευσατε και
καταθεσατε τον οβολο σας εκει που ξερετε … και μονο εκει … και παρατηστε τις τραπεζες και …
το αγνωστο με βαρκα την ελπιδα … αυτα …

Ζητω συγνωμη για την αντιθετη γνωμη μου , αλλα ισως … λεω ισως να γνωριζω κατι περισσοτερο …