Άρθρο για επισκευή λαούτου του 1865

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάτι πιο καθαρό τώρα είναι από τη δουλειά πρόχειρο βίντεο από το κινητό ο ήχος

Αν και δεν είμαι ειδικός, μου φαίνεται ότι έχει πολύ γλυκό ήχο. Να είσαι καλά να το χαίρεσαι.

Ευχαριστώ πολύ!

Και εγώ το ακούω πολύ ωραίο αν και εγώ σίγουρα δεν είμαι ειδικός.νομιζω και λέω με επιφύλαξη ότι το όργανο θα βγάλει το πραγματικό του πρόσωπο αν μπουν κανονικά για δεξιόχειρα οι χορδές γιατί προφανώς έτσι είχε ρυθμιστεί αρχικά.οχι ότι άκουσα κάτι άσχημο,ίσα ίσα ,απλά κάνω μια παρατήρηση- ερώτηση προς ποιο ειδικούς

Έχει παράλληλα καμάρια το καπάκι και δεν έχει κάποιο πρόβλημα η αλλαγή απλά εγώ δεν είμαι καλός και σίγουρα δεν αποδίδω καλά τον ήχο του με το παίξιμο μου

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο πολύ γλυκό μου ακούστηκε σαν ήχος και μια χαρά είναι το παίξιμο σου…απλά νόμιζα ότι κάποια καμάρια είναι λίγο λοξά και έχω την εντύπωση ότι μπορεί να αλλάζει και ελάχιστα το πάχος στο καπάκι .Το είπα με τη λογική ότι ίσως έχει ακόμα καλύτερο ήχο από ότι ακούγεται

Ο ήχος είναι (κατά τη γνώμη μου) εντυπωσιακά φρέσκος -αν κουβαλάει ενάμιση αιώνα πάνω του, δε μοιάζει να το βαραίνει!- και το παίξιμο μια χαρά. Αλλά το θέμα με τα λαούτα είναι ότι εφόσον προορίζονται πρωτίστως για συνοδεία άλλου οργάνου, μέσα σε σύνολο είναι που κυρίως δείχνουν την απόδοσή τους. Αλλά μέσα σε σύνολο, φυσικά, δεν είναι εύκολο να έχεις ξεκάθαρη «εικόνα» του ήχου.

Ο κύριος Σπουρδαλακης έχει κάνει μια άριστη επέμβαση με εργασίες ώστε να διώξει το πομαρισμα ολων αυτών των χρόνων με καθαρισμό εμποτισμο άρα η φρεσκάδα είναι δικό του δημιούργημα και της ομάδας του