Άποροι Άρχοντες - Καλογερόπουλος Νίκος

ΑΠΟΡΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ μια μπαντα που εχει φτιαξει ο νικος καλαγεροπουλος ειχαν βγαλει ενα cd κ εχει εξαντληθει. μηπως εχει κανενας καποιο τραγουδι τους η μηπως ξερει κανεις που παιζουν?ποια η γνωμη σας για τον νικο καλογεροπουλο? πολλα ερωτησα περιμενω απαντησης:084:

Ο γνωστος και συμπαθης ηθοποιος Νικος Καλογεροπουλος συμμετειχε στο “Ρεμπετικο” του Κ.Φερρη και ταυτιστηκε σαν περσονα με το ρολο του ρεμπετη. Αυτο αργοτερα του βγηκε και στην πραξη κανοντας τον συνθετη, μπουζουξη και τραγουδιστη, φτιαχνωντας το σχημα που λες πιο πανω. Συμπαθεις οι κινησεις του, που ομως γερνουν στην θεατρικοτητα παρα στο μουσικο καθαρα μερος. Νομιζω μαλιστα οτι εχουν βγαλει σαιζον σε ρεμπεταδικο ή καποιοο τετοιο χωρο…
Τιποτα παραπανω απο μενα μια και δεν εχω παρακολουθησει λεπτομερως την πορεια του. Τον προτιμω παντως σαν ηθοποιο γιατι και ταλαντουχος ειναι, και παραλληλα αντιπροσωπευει μαζι με το Καφετζοπουλο και καμμια 10ρια το πολυ αλλους, τη διαδοχη κατασταση μετα τα μεγαθηρια ηθοποιους (Φωτοπουλο, Αυλωνιτη, Σταυριδη κλπ) που η γενια μου προλαβε ισα-ισα …

Να γράψω κι`εγώ μιά - δυό κουβέντες γιά τον Νίκο τον Καλογερόπουλο. Και μην περιμένετε να είμαι αντικειμενικός . Γιατί ό Νίκος, εκτός από παλιός φίλος ( γνωριστήκαμε στα γυρίσματα του « Ρεμπέτικου » του Κώστα ) είναι και κουμπάρος μου, ώς νονός του γιού μου.

Συμφωνώ με όσα έγραψε πρίν ο Γιώργος. Ο Νίκος είναι ο Έλληνας ηθοποιός με τα περισσότερα πρώτα βραβεία στο Φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης , τέσσερα αν δεν κάνω λάθος τον αριθμόν. Κι` όμως, κατάφερε να βρεθεί στην …απόξω για πολλά χρόνια . Κι αυτό χάριν της τρέλλας του να λέει « όχι » σε ότι του πρότειναν και δεν του άρεσε- για όποιους λόγους- να κάνει, κάτι που το σύστημα δεν συγχωρεί ! Και ίσως έχει και μιά άλλη πρωτιά : είναι από τους γνωστούς ηθοποιούς που έχει κάνει τις λιγότερες…πατάτες. Αντί αυτού, τον πολύ καιρό που έμενε άνεργος έκανε …τα δικά του. Διάβαζε, έγραφε τραγούδια χωρίς ποτέ να έχει μάθει σοβαρά να παίζει μπουζούκι, έγραφε ποίηση και κυρίως θέατρο.

Για χρόνια, μου διάβαζε αποσπάσματα και μούπαιζε τραγούδια από ένα θεατρικό που ήθελε κάποτε να ολοκληρώσει και να παρουσιάσει. Τους Κυνικούς. Πολλοί ήταν αυτοί που τούχαν πει « Ρε συ , είσαι τρελλός που θα κάνεις τέτοιο πράγμα ; » Αλλά αυτός πρίν δυό χρόνια τόκανε.

Είναι η παράσταση με τίτλο « Οι Κυνικοί ξανάρχονται ». Η ιδέα, και μόνο, ξεκίνησε από τους Νεκρικούς Διαλόγους του Λουκιανού , με τον Κυνικό φιλόσοφο Μένιππο που έχει αυτοκτονήσει και πηγαίνει στον Άδη. Εκεί, εκτός των άλλων, βρίσκει τον Δάσκαλό του Διογένη και γίνεται το …έλα να δείς ! Φοβερή παράσταση, σε φόρμα Αρχαίας Κωμωδίας που τη θέση του χορού έχει πάρει μιά ρεμπέτικη ορχήστρα ( οι Άποροι Άρχοντες ) και το Νίκο, στον κεντρικό ρόλο, τον Μένιππο, να δίνει τα ρέστα του.

Από αυτή την παράσταση πρέπει να είναι και το Cd που ανέφερε και ο φίλος προηγούμενα. Πιστεύω πως δεν χάνει και πολλά κανείς αν δεν το ακούσει, μια και ξεκομμένο από την παράσταση δεν ξέρω πόσο σημαντικό θα σας φανεί.

Αντίθετα την παράσταση, με την οποία εδώ και δυό καλοκαίρια ο Νίκος γυρίζει τους Δήμους ανά την Ελλάδα, σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να μην την χάσετε !!! Είναι έργο ζωής γιά το Νίκο, που το υποστηρίζει μόνος του με νύχια και με δόντια , δίχως την παραμικρή στήριξη. Το αποτέλεσμα, είμαι σίγουρος πως θα σας μείνει αξέχαστο και θα το καταδιασκεδάσετε. Και κατόπιν, εις ανάμνησιν , μπορείτε να ψάξετε και για το Cd.

Από τα τραγουδια που ακουσα εγω στην τηλεοραση πιο παλια αξιζαν την προσοχη σιγουρα.αν και ειπε ο Νικος οτι εξαντληθηκε το cd:016: απο την παρασταση που εδειξε λιγο στην νετ καταπληκτηκη αν μπορειτε να την δειτε μην το σκευτεστε.

ΥΓ. εχω την ‘‘ατυχια’’ να μενω στην χιο και να εργαζομαι εδω.αν παει κανεις σας στην παρασταση και βρει το βιβλιο η το cd ας παρει ενα κ για μενα και του το πληρωνω
προκαταβοληκα ευχαριστω…:109:

Ωχχχ! Ο Νίκος το λάδωσε το παιδί ;;;
Ελπίζω να μη διαβάζει… Αν και τον είχα ενημερώσει παλιά για το φόρουμ ! :slight_smile:

Οπως τα σημείωσε ο Νίκος Φρονιμόπουλος είναι και ακόμα παραπάνω!!!
Ο Καλογερόπουλος είναι κυριολεκτικά “καλλιτέχνης”, ουσιαστικά -και βασικά εξαίρετος άνθρωπος! Ψυχούλα !
Νίκο Φρον., να σε ενημερώσω πως είναι πολύ φίλος μου χρόνια και μόλις βγήκε το βιβλίο “Οι κυνικοί ξανάρχονται” το πρωτοκάναμε παρουσίαση (μετά τής θεατράλε-μουσικής του παράστασης) στην Έκθεση βιβλίου στο Πεδίον Άρεως.
– Το είχα βάλει εδώ σαν ποστ, μάλλον 2004, ψάχνω και δεν βρίσκω πάλι τίποτα. Γιώργο-Admin… και πάλι δεν μπορώ με την αναζήτηση να τα καταφέρω! –
Εγραφα (χοντρικά) πως ο Μένιππος συναντά και συνομιλεί -σε υπέροχους ευφυείς διαλόγους- από τον Ρόκκο-Βαμβακάρη, Παπαϊωάννου, Τσιτσάνη, Παπαγιαννοπούλου, Μελίνα, Ζαμπέτα -βέβαια, και πολλούς άλλους !

Και μάλιστα να αναφέρω κι ένα γλυκύτατο περιστατικό από εκείνες τις μέρες !
Μόλις με είχε πλευρίσει εκείνο τον καιρό μια μεγαλοεταιρία κινηματογραφικών παραγωγών για να συνεργαστώ μαζί τους, ώστε να κάνουμε ταινία το βιβλίο τού Ζαμπέτα.
Είχε διαρρεύσει στο κύκλωμα η ιστορία αυτή, είχαν αρχίσει να πέφτουν στο τραπέζι -από την εταιρία- και κάποια ονόματα για τον ηθοποιό που θα ενσάρκωνε τον Ζαμπέτα.
Βρεθήκαμε με τον Νίκο Καλ. που με ήθελε επειγόντως…
Με εκείνο το γλυκύτατο (κόκερ) βλέμμα του και τις άκρες των χειλιών να πέφτουν προς τα κάτω -την έχεις την εικόνα φαντάζομαι!- μου λέει: “Αδελφούλα… αδελφούλα… Γιατί μου το έκανες αυτό; Ταλαιπωρούμαι, σφαδάζω, ξέρεις πόσο το θέλω!”.
Το μυαλό μου δεν πήρε στροφές -γιατί εντωμεταξύ είχε σταματήσει η σκέψη μεταφοράς του βιβλίου σε ταινία, μιας και ήθελα να είχα το πάνω χέρι στο σενάριο, μην κακοποιήσουν και διαστρεβλώσουν τη βιογραφία- και απορώντας, περιμένω να μάθω τι του έκανα !
Συνεχίζει ο Νίκος : “Μη μου τον πάρουν από τα χέρια το ρόλο! Εγώ είμαι ο Ζαμπέτας ! Να !!! Ακου…”
Παιδιά… Αρχίζει και λέει αποσπάσματα του βιβλίου απέξω, με ένα πάθος και ύφος κανονικό ζαμπετέϊκο ! Τα οποία σημειωτέον, δεν είχε κάτσει να τα αποστηθίσει, αλλά από τις πολλές φορές που είχε διαβάσει λέξη-λέξη τη βιογραφία και “μπήκε” μέσα στην ψυχή του Ζαμπέτα, αυτόματα μεταμορφώθηκε ! Λες και πήρε και η όψη του χαρακτηριστικά τού Ζαμπέτα !!!
Κρίμα που δεν έγινε τελικά η ταινία… Αλλά, όπως λέει κι ο Νίκος: Εεεεεχουμε εμείς χρόνο !

Είναι τεράστιος ηθοποιός… Είναι σπουδαίος άνθρωπος!

Να την δείτε την παράσταση !

  1. Το έχω στο γραφείο το βιβλίο, δεν ξέρω να σου πω τώρα τις εκδόσεις να το παραγγείλεις. Αύριο λοιπόν !
  2. Το CD ούτε κι εγώ το έχω… Για να τον πάρουμε αύριο τηλέφωνο, να μας πει λεπτομέρειες…
    Κι αν δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο να είσαι σίγουρος πως θα μας δώσει την άδεια να το ανεβάσουμε -για την παρέα μας- κάπου στο ίντερνετ.
    Ες αύριον λοιπόν !

[

  1. Το έχω στο γραφείο το βιβλίο, δεν ξέρω να σου πω τώρα τις εκδόσεις να το παραγγείλεις. Αύριο λοιπόν !
  2. Το CD ούτε κι εγώ το έχω… Για να τον πάρουμε αύριο τηλέφωνο, να μας πει λεπτομέρειες…
    Κι αν δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο να είσαι σίγουρος πως θα μας δώσει την άδεια να το ανεβάσουμε -για την παρέα μας- κάπου στο ίντερνετ.
    Ες αύριον λοιπόν ![/quote]

:090::109::090::109::088::110::):230::088::085::110:

Νίκο (Χίος) συγγνώμη, δεν έκανα τίποτα… Δεν πρόφτασα σήμερα… Ολη μέρα έκανα τον Βέγγο !!!
Υπομονή λίγο !

kai μονο που με θυμηθηκες φτανει εχω υπονη σε ευχαριστω παντος παρα πολυ:088:

Ιωαννα? :slight_smile:

Ωχχ… Αγωνία διαπίστωσα! Άρα, μάλλον άργησα… Σόρι Νίκο-Χίο !

Λοιπόν, ο Νίκος Καλογερόπουλος είναι σε υπερδραστηριότητα και μεγάλο-μεγάλο ενθουσιασμό !
Ετοιμάζεται -από τα τέλη του Ιουνίου- να οργώσει την Ελλάδα.
Φέτος, η παράσταση θα είναι ολόκληρο το κείμενο του βιβλίου, που σημαίνει: απόλαυση 2.30-3 ωρών !
Το πρόγραμμά του μέχρι το τέλος τού μήνα, εύχομαι ( γιατί Νίκος είναι αυτός…) να το αναρτήσουμε και στο φόρουμ μας.

Οι ηθοποιοί & μουσικοί είναι καμια 12αρια άτομα, και όπως με πληροφόρησε, είναι όλοι τους ένας κι ένας ! (μιας και τον ρώτησα, ποιος κάνει τον “Βρόχα” =Ζαμπέτα ! Ο Νίκος κάνει δυο ρόλους : Μένιππο και Διογένη )

Το βιβλίο “ΟΙ ΚΥΝΙΚΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ” (από τις εκδόσεις Γραμμές) έχει εξαντληθεί και δεν θα ξανατυπωθεί με την πρώτη μορφή του, αλλά, θα “προσαρμοστεί” η έκδοσή του σαν πρόγραμμα-βιβλίο (με το πλήρες κείμενο) και θα πωλείται στις παραστάσεις.
Καθώς και το συνοδευτικό cd, “ΑΠΟΡΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ”, τα τραγούδια της παράστασης.
Όποιος έχει από αυτές τις ηχογραφήσεις είναι ένα πρώτο δείγμα! Αυτή την περίοδο ηχογραφεί και τα υπόλοιπα και μάλιστα σε φυσικό χώρο … Στη Σπηλιά τού Νταβέλη (!!!) στην Πεντέλη !

“Είμαι τρελός, φιλαράκι”; με ρωτάει… "Τι να κάνω όμως; Αυτή τη σκέψη έκανα, ως άποψη, μιας και δεν ασχολείται κανείς μαζί μου και δε βρίσκω από πουθενά χορηγία για να κάνω τις δουλειές μου… Γιαυτό, βάζω δικό μου χορηγό : Προφυλακτικά - ΠΥΡκΑΥΛΟΣ " !!!

Ο Νίκος …ξανάρχεται !!!
:slight_smile:

δεν του εχει μεινει κανα βιβλιο για την μακρινη χιο???

αν ειναι θα σου πω να ερθω σε επαφη μαζι του για καμια παρασταση εδω στη χιο. αν ειναι να κοιταξω κανενα μερος καταληλο για την παρασταση? ρωτα τον αν μπορεις ειμαι διαθεσημος…:slight_smile:

δεν έχω αισθανθεί για κανέναν άνθρωπο του καλλιτεχνικού χώρου όπως για εκείνον!δεν μπορώ κάν να εκφραστώ!έχει μιά τρέλλα και μια αρχοντιά…στη σκέψη στη συμπεριφορά!στη ματιά!κάποια στιγμή έπεσα πάνω του…στο μοναστηράκι.ήθελα πάρα πολύ απλά να τον χαιρετησω τίποτε άλλο(δεν θα μπορούσα άλλωστε να πω τί?)δεν το έκανα…χάρηκα πολύ που τον είδα και μόνο.μιάς και υπάρχει ΄΄μέσον΄΄εδώ μέσα… χρόνια πρίν(ούτε που θυμάμαι…πάνω από 10-12?)μου χαρίσανε μια κασσέτα με δικά του τραγούδια…υπάρχει σε cd?η κασσέτα ποιός να ξέρει που βρίσκεται!θα ήθελα πάρα πολύ να τα ακούσω και πάλι…όποιοι δεν τα ακούσατε ήδη…προσπαθήστε να το βρείτε.είναι ένα και ένα!όσοι μάθετε το πρόγραμμα των παραστάσεων θερμή παράκληση ενημερώστε μας…καλό βράδυ σε όλους

Πού βρίσκεται η πόλη Αμπελώνας;

[quote=anna;151232] χρόνια πρίν(ούτε που θυμάμαι…πάνω από 10-12?)μου χαρίσανε μια κασσέτα με δικά του τραγούδια…υπάρχει σε cd?η κασσέτα ποιός να ξέρει που βρίσκεται!θα ήθελα πάρα πολύ να τα ακούσω και πάλι…όποιοι δεν τα ακούσατε ήδη…προσπαθήστε να το βρείτε.είναι ένα και ένα

αννα μου εσυ πρεπει νΑ ΨΑΞΕΙΣ να την βρεις.:slight_smile:
το σι ντι του αυτο εχει εξαντληθει χρονια τωρα.
λοιπον αρχισε τησ ‘‘ανασκαφες’’ και στειλε το και σε μας:088:
ΑΚΟΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.:090:

Η πόλη Αμπελωνας είναι 13 χλμ έξω από τη Λάρισα,λίγο πρίν πιάσεις όλυμπο…
δεν θυμάμαι ούτε ποιός μου την είχε χαρίσει μωρέ!θα κάνω μιά εσκαφή στίς κασσέτες και άν τη βρώ θα την κάνω cd(υπόσχεση!)…πάντως παιδιά εχει πολύ δυνατά τραγούδια…θα φάω το κόσμο!άντε καλό σαβ/κο…και ενημερώστε για τις παραστάσεις ε!!!

Πώς λεγότανε παληότερα;

αρχίζω σιγά σιγά να θυμάμαι στίχους…είμαι σχεδόν σίγουρη πως το cd(είπαμε, εγώ είχα κασσέτα)είχε τίτλο’‘ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ’’,άς το έχει κάποιος!!

μήπως η ερώτηση ήταν για το χωριό μου?μη με παρεξηγείτε,δε λειτουργώ καλά σήμερα…άν αυτή ήταν η ερώτηση,παλαιότερα έως και σήμερα στη γύρω περιοχή είναι γνωστό σαν…καζακλάρ.(τούρκικη ονομασία βεβαίως)

Βεβαίως Άννα, για το χωριό σου ήτανε η ερώτηση. Μία από τις περιπτώσεις, λοιπόν, που η παλαιά ονομασία έπρεπε πράγματι να αλλάξει.