Άγνωστο Μπουζούκι του Α. Σταθόπουλου 1913

Από το στόμα μου το πήρες φίλτατε. Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αμέσως.
Μήπως θα μπορούσες SDimis να μας βάλεις κάτι πιο αντιπροσωπευτικό από τα δύο όργανα, για να ακούσουμε και τα πρίμα τους αλλά και την μπουργάνα; Εάν δε σου κάνει κόπο φυσικά …

Λολ…εχεις δικιο multi_kulti :112:

Να και ενα γρηγορο με μουργανα ανοιχτη

//youtu.be/EipVQ3XSmMs

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:55 —

Το ιδιο με ανοιχτες και απο το Πολιτικο

ΥΓ¨μπερεδευομαι ακομα λιγακι με την τοποθετηση των τσαμπουκαδων στο Σταθοπουλο και τα Δαχτυλα ψαχνονται:230:

//youtu.be/Ncl1Z9J8dhA

Εμφανώς πιο “γεμάτος” ο ήχος του Σταθόπουλου. Πιο πληθωρικός.
Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι θέμα γούστου όλα, αλλά εάν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί πιστεύω ότι οι 3+1 χορδές στην μπουργάνα είναι πολλές (και με 2+1 γινόταν η δουλειά φαντάζομαι).

Για να είμαι εντελώς δικαιος το Πολιτικό σε αυτά τα ρεκορντιν φοραε 3 και μηνών χορδές και δεν ακούγεται το χαρακτηριστικό και γλυκό σκασιμο που έχει

Για το λόγο του αληθές εδώ με το ίδιο κινητό και στον ίδιο χώρο , ο ήχος του λάμπει με καινούργιες χορδές

απλα γιατί και αυτο το οργανο εχει ποιοτικοτατο ήχο

Η συζήτηση/αναζήτηση που ξεκίνησε με το παραπάνω μήνυμα βρίσκω ότι προχώρησε κάμποσο, χωρίς όμως να καταλήξει σε οριστικά καθολικώς αποδεκτά συμπεράσματα, πέντε+ χρόνια αργότερα, στο νήμα για το ρεμπέτικο Γλωσσάρι. Βλ. αυτό το μήνυμα και τα επόμενα (καμιά εικοσαριά).

Εκεί είπαμε πάρα πολλά βεβαίως, αλλά καταλήξαμε οριστικά στο sabık / sabıka, αποκλείοντας τελικά τη «γρηγοράδα» (τσαμπούκ τσαμπούκ κλπ.). Το «κλειδί» για την επιλογή μας αυτή νομίζω βρίσκεται στο # 2275: το άτονο ı διαμορφώνει την εκφορά της λέξης στα ελληνικά ως *σαμπ΄κ , εξ ού και σαμπουκαλής κλπ. και όχι τσαμπουκαλής. Οπότε, σημειώνω την τελική μας συμφωνία (Ελένη, Περικλής, Νίκος) και εδώ, να υπάρχει.

Να σημειώσουμε και δύο λήμματα από τον Κουκκίδη (Λεξιλόγιον ελληνικών λέξεων παραγομένων εκ της τουρκικής, 1960)

σαμπικαλής ή σαμπουκαλής: ο εξ υποτροπής εγκληματίας (sabιkalι)

σαμπικαλίδικα: είδος συνθηματικής διαλέκτου των κακοποιών

2 «Μου αρέσει»

Και για να κλείσει ο κύκλος:

Τουρκοελληνικό λεξικό Κέντρου ανατολικών γλωσσών και πολιτισμού, Αθήνα 2000:

sabιk: 1: πρώην, τέως 2. Έκπτωτος
sabιka: 1. Προηγούμενες καταδίκες 2. μητρώο, παρελθόν ~ kaydı εγγραφή στο ποινικό μητρώο