΄Συμβουλή για επισκευή

Μετά από μακρά απουσία σας χαιρετώ, εύχομαι σε όλους καλή χρονιά και καλή δύναμη… τα κεφάλια μέσα πάλι.

Λοιπόν, λοιπόν. Κυρίες και κύριοι, τη διάγνωσή σας. Το μπουζούκι μου έχε τραβήξει υγρασία και το μπράτσο έχει στρίψει λιγάκι, δεξιόστροφα περί τον άξονά του, αρκετά όμως για να σηκωθούν κατάτι τα τάστα, οπότε υπάρχει απίστευτο τρίξιμο…

Νομίζετε πως την επισκευή μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε μάστορας ή πρέπει ντε και καλά να το στείλω στον κατασκευαστή; Ή μήπως είναι κάτι το οποίο θα επανέλθει από μόνο του αν το κρατήσω μακριά από υγρασία;

Ευχαριστώ.

Μαλλον εννοεις οτι γυρισε προς τα πισω. Το αναποδο του σκεβρωματος δηλαδη. Αν ειναι ετσι, περιμενε να δεις πως θα παει τις επομενες μερες με το ξεροβορι.Ειχε ισχυρους νοτιαδες προσφατα και μας τα εκανε ολιγον μανταρα.

Οι νοτιάδες μπορεί σίγουρα να ευθύνονται για την πολύ ανεβασμένη σχετική υγρασία της ατμόσφαιρας,το τελευταίο διάστημα, όμως δεν ευθύνονται ντέ και καλά γιά όλα τα προβλήματα σκεβρώματος των ξύλινων οργάνων.
Έχει μεγάλη σημασία ποιά ήταν η περιεκτικότητα της υγρασίας του μπράτσου όταν φτιάχτηκε το όργανο, πως κόπηκε το συγκεκριμμένο(α) κομμάτι(τια)ξύλο του μανικιού,πως κατασκευάστηκε το μανίκι (απο ένα κομμάτι ξύλο ή απο πολλά).
Αυτά τα λέω επειδή το μανίκι δεν μετακινήθηκε απλώς μπρός ή πίσω αλλά έστριψε περι τον άξονα του.
Μια τέτοια μετακίνηση πολύ πολύ δύσκολα πραγματοποιείται μόνο με την άυξηση της ατμοσφαιρικής υγρασίας.Πιστεύω ότι συντρέχουν ταυτόχρονα και αλλοι παράγοντες, κάποιοι απο αυτούς που ανέφερα, ή κάποιοι άλλοι.

Απ’ τ’ αυτί και στο μάστορα Πάνο. Αυτός φέρει άλλωστε και την ευθύνη της κατασκευής. Νοτιάδες Βοριάδες κλπ, το μπουζούκι πρέπει να παίζει. Εντάξει να τρίξει λίγο παραπάνω με την υγρασία, αλλά όχι και να πεταχτούν τα τάστα.
Βέβαια στο Bristol που μένεις σας πιάνει ο καιρός της Ουαλλίας οπότε μάλλον έχει λίγο υγρασία παραπάνω, γιατί δεν βάζεις μέσα στη θήκη μερικά φακελλάκια ξηρής σιλικόνης. Κακό δεν θα κάνουν… ούτε βέβαια και θαύματα.

πανο εχει δικιο ο ισαακ πανε το στο μαστορα να σοθ πει τι ειναι και να στο διορθωσει γιατι μια τετοια ευαισθησια του οργανου ειναι ανησυχητικη οπως και να χει…

Ορθότατο αυτό που αναφέρει ο Γιώργος για τους ανέμους. Εκείνο που δε λέει είναι ότι με 7 μποφώρ βοριάδες κοντεύει να σαπίσει το βαρκάκι στην αυλή. Αντε να δούμε πότε θα κόψουν, να μπορέσουμε να ρίξουμε κανα παραγάδι.

ΥΓ. Το δικό μου μπουζούκι αποκλείεται να σκευρώσει (κι άλλο).
Ο καθένας με τον πόνο του…

Γειά σας και χαρά σας,
ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Όντως, δε γίνεται να τα ρίχνουμε κι όλα στο καιρό. Ίσως το ξύλο παραήταν φρέσκο. Το έχω παράπονο: το έβγαζα από τη θήκη, έπαιζα, αμέσως μετά ξανά μέσα! Δε το άφηνα ούτε λεπτό… άσε που είχα γεμίσει τη θήκη με τούλια ρύζια… Το άνοιγα και γινόμουνα περίγελος! Και να έχω τρίξιμο ήδη από τις δεύτερες οκτάβες…

ποιανου κατασκευαστη ειναι το δικο σου πανο;ηταν παραγγελια;

Έχει βιοτεχνία Μεσσολόγγι νομίζω (ή μήπως Αγρίνιο), και ο γιος του έχει ανοίξει μαγαζί Αθήνα. Μάτσικας, κάτι τέτοιο, το χαρτί το έχω σπίτι.

Πάνο, Ο Μάτσικας έχει τη μεγαλύτερη “βιοτεχνία/βιομηχανία” μπουζουκιών. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό. Είμαι δε σίγουρος ότι αν τους το πάς ή το στείλεις θα στο φτιάξουν. Επίσης, αν δείς ότι εξακολουθεί να έχει πρόβλημα και τους το πάς θα στο αντικαταστήσουν. Ειδικά ο Γιώργος (που παίζει και πολύ καλό μπουζούκι) είναι γνωστός μου και είναι πολύ καλό παιδί. Είμαι σίγουρος ότι θα σε εξυπηρετήσει.

Ισαάκ, φρομ γιορ μάουθ το δε γκάντζ ήαρ. Βέβαια, το ¨μεγάλη βιοτεχνία¨ εμένα με φοβίζει κάπως… Αν κάποιος έχει τη μεγαλύτερη παραγωγή στην Ελλάδα ο ένας πελάτης γι’αυτόν ίσως δε μετράει όσο θα μετρούσε για έναν μικρότερο κατασκευαστή…

Το στέλνω εγώ κι ότι θέλει ας γίνει…

Το ότι το μπουζούκι έχει κατασκευαστεί απο βιοτεχνία πιστεύω ότι ενισχύει την άποψη ότι το μπράτσο πιθανότατα κατασκευάστηκε απο ξύλα που δεν είχαν ξεραθεί σωστά.Σπάνια όταν υπάρχει μεγάλη σειρά παραγωγής δίνεται η σημασία που πρέπει στην ποιότητα των πρώτων υλών, αφού ο κύριος σκοπός είναι η συμπίεση του κόστους παραγωγής.Αν είσαι κοντά στην βιοτεχνία αυτή το καλύτερο είναι να το πάς εκεί ο ίδιος για να δείς τι μπορεί να γίνει.

Έχω δει μπουζούκια και τζουράδες που έχουν είτε μια βέργα σκούρο ξύλο στη πίσω μεριά του μπράτσου ή μεταλλική βέργα που το διατρέχει στο εσωτερικό του.
Νομίζετε πως ένα όργανο με τέτοια ενίσχυση (κατά τα άλλα από το ίδιο ξύλο) θα είναι λιγότερο ή καθόλου επιρεπές στο σκεύρωμα και τη παραμόρφωση γενικότερα, σε υγρό κλίμα;

Πάνο,
μη τρελλαίνεσαι φίλε. Βέργες-βεργούλες-σκούρα ξύλα κλπ, είναι όλα παπαρ.ές. Αν τα ξύλα είναι της προκοπής και ο μάστορας καλός τ’ όργανο δεν θα παρουσιάζει τίποτα παραπάνω από τα συνήθη τριξίματα με τις αλλαγές του καιρού. Πήγαινε το ο ίδιος στον κατασκευαστή να σου διορθώσει το πρόβλημα όπως σου λέει ο Αγάπιος. Είναι υποχρέωση του. Αν συνεχιστεί το πρόβλημα, να του ζητήσεις να στο αλλάξει και να’σαι σίγουρος ότι θα το κάνει. Αν θέλεις οτιδήποτε μιά και είσαι ex-pat, μπορώ να σε βοηθήσω.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 17 Ιανουάριος, 2006)

Ισαάκ, σ’ευχαριστώ πολύ, και για τη συμβουλή και για τη προσφορά. Much appreciated.

Το όργανο το έχω αφήσει σε δικό πρόσωπο στο Ρέθυμνο, κι όποτε ανηφορίσει Αθήνα θα το πάει στο μάστορα. Να δούμε…

παναγιωτη ο ματσικας ειναι πολυ καλη βιομηχανια και μερικα απο τα οργανα του ειναι εξαιρετικα αλλα ειναι και πολυ τυπικος στις σχεσεις με τους πελατες οποτε σιγουρα θα διορθωθει το οργανο

Ψάχνω ένα καλό μάστορα για επισκευή βιολιού. Γνωρίζετε κάποιον στην Αθήνα?

τον διεθνούς φήμης Νικόλαο Μπρά,στην Ζωοδόχου Πηγής στα Εξάρχεια.ξεχνάω το νούμερο,αλλά νομίζω είναι κοντά στην αραχώβης.αλήθεια,δεν είσαι απο αθήνα αγαπητή δήμητρα?

Σε θέματα επισκευής οργάνων της οικογένειας του βιολιού,συμφωνώ με τον Τάσο, πώς ο Νίκος ο Μπράς είναι μία πολύ καλή περίπτωση μάστορα.Πολύ εύκολο να τον βρείς απο τον τηλεφωνικό κατάλογο.

Παιδιά, καλή σας μέρα!

Αφού λοιπόν διορθώθηκε το μπουζουκάκι μου από τα χάλια που είχε, κανείς σας μην απελπίζεται!
Βάλανε το μπράτσο στη θέση του (δεν έχω ιδέα πώς), λιμαρήστηκαν τα τάστα και μπηκε μια μικρή στρώση ξύλου κάτω από το καβαλάρη. Φωνή καμπάνα, ίχνος τριξίματος.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά και τις συμβουλές σας!

Πάνος