«Μπαλώματα» για 20 κενά ασφάλειας σε προϊόντα της Microsoft

Pakag,
εάν θέλεις να δοκιμάσεις την λειτουργία του Linux χωρείς πειράματα !
κατέβασε εδώ το KNOPPIX.

copy paste

KNOPPIX is a bootable Live system on CD or DVD, consisting of a representative collection of GNU/Linux software, automatic hardware detection, and support for many graphics cards, sound cards, SCSI and USB devices and other peripherals. KNOPPIX can be used as a productive Linux system for the desktop, educational CD, rescue system, or adapted and used as a platform for commercial software product demos. It is not necessary to install anything on a hard disk. Due to on-the-fly decompression, the CD can have up to 2 GB of executable software installed on it (over 8GB on the DVD “Maxi” edition).

Το χρησιμοποιεί και το BND (Bundesnachrichtedienst) λόγου ασφάλειας !

Κατεβάζεις το πρόγραμμα και το περνάς σε ένα CD η DVD.
Boot your system και θα έχεις ένα πλήρης καινούργια σύστημα Linux με Browser, Open Office και ένα μιρκό CAD προγραμματάκι και όχι μόνο.

Μου έτυχε κάποτε να τα παίξει ο σκληρός δίσκος και με την ΒΟΟΤ CD του ΚΝΟΠΠΙΧ μπόρεσα να σώσω κάποια αρχεία.

Δεν είμαι ιδικός, αλλά το KNOPPIX είναι οτι πρέπει γεια όσους θέλουν να γνωρίσουν τη λειτουργία του LINUX, χωρείς να είναι υποχρεωμένη να φορτώνουν στο σκληρό τους δίσκο καινούργιο σύστημα λειτουργίας…

Οι webmastores τη λένε, το έχετε δοκιμάση το KNOPPIX ?

Η ιδέα σου σωστή : πείραμα σε δεύτερο pc/laptop είναι η λύση, δοκιμαστικά για ένα διάστημα, μέχρι να περάσει κανείς τίς “παιδικές ασθένειες”

η χαζή ερώτηση είναι : άν αυτό το labtop είναι σε δίκτυο θα μπορέσει να έχει συμβατότητα με τα άλλα που θα είναι στο δίκτυο ; τι προβλήματα θα αντιμετωπίσει σχετικά; θα τρέξουν όλα σαν “αγαπημένα αδερφάκια” ;

Σωστός ο aegeos!!!

γιωργο_αρ, μια δοκιμή θα σε πείσει…

Aegeos

Το έχω κατεβάσει. Επίσης το Ubundu6.10 και το SUSE Linux. Και τα τρία νομίζω δίνουν την δυνατότητα για Live Bootable CD.

Μήπως έχει κανένας άποψη ποιό από τα τρία (ή μήπως κάποιο άλλο) έχει το καλύτερο και πιό φιλικό GUI?

PaKag,
με το GUI εννοείς το graphical user interface ?

Εγώ πιστεύω είναι θέμα συνήθειας.
Eχουμε πέσει με τα μούτρα στο Windows και κάθε καινούργια αλλαγή μας φαίνεται στην αρχή “λίγο” δύσκολη.
Δες πιο από τα τρία συστήματα σου κάνει και στο τέλος διαλέγεις και παίρνεις αυτό που σου έκατσε καλύτερα.
Εφόσον είναι και τα τρία “Live Bootable CD Systems” δεν θα έχεις πρόβλημα να τα τσεκάρεις και τα τρία.

Στην δουλειά, προς το καλοκαίρι, θα αλλάξουμε απο Windows σε Linux στους υπολογιστές μας. Ο Server ήδη δουλεύει με Linux.
Προς το καλοκαίρι θα μπορώ να σου πώ της εμπειρίες μου με Linux… “all day in use”

http://mail.symuli.com/humor/tuxowulf.html

για ελεύθερο λογισμικό στο www.ellak.gr μπορεί να βρεί κανείς ό,τι θέλει. ακόμη στο forum
http://www.ellak.gr/component/option,com_joomlaboard/Itemid,102/
αξίζει μια επίσκεψη
.