Tετράχορδος μπαγλαμάς ?

Φίλε Πάνο, το Αιβαλιώτικο το παίζει ο Μητσάκης.

Ο Μητσάκης είναι όπως επίσης και στο απτάλικο, στις γνωστές και ωραίες αυτές εκτελέσεις (ηλεκτρικές) που συμπεριλάμβάνονται και στο δίσκο του Καζαντζίδη “τα τραγούδια της ανατολής”

Η γνωστή εκτέλεση από το δίσκο ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΕΣ είναι Μητσάκης, μα υπάρχει και μια παλιότερη με μη-ηλεκτρικό μπουζούκι συνοδεία βιολιού/ακορτνεόν, κι αναρρωτιέμαι αν είναι Μητσάκης ή Λεμονόπουλος.

Έψαξα και βρήκα στο σήλαμπς το εν λόγω κομμάτι. Στα σχόλια λέει μπουζούκι είτε Αθανασίου είτε Λεμονόπουλος. (;;;:wink:

Kserei kaneis pou mporw na vrw aksesouar gia tetraxordo atasto ilektroakoustiko baglama???
Xreiazomai:
Mini capotasto
Zwni me krosia
Petaliera gia baglama me paramorfwti, oua oua,
sustain kai stereo chorus
Doksari mikrou megethous me trixes apo alogaki pony,(an xreiastei na paiksw tipota klassiko)

Telos enan papa na me diavasei (min paw adiavastos)
O daskalos mou sto Wdeio kyrios Margaritis sas eyxaristei ek twn proterwn gia tin kali sas diathesi na voithisete.

Nikolas o psaras

Νικο, είσαι πολυ μαγκας ρε φιλε μου… πολυ εξυπνο το post σου…

Min me pareksigeis file mou Gianni,plaka kanoume,den ennoousa me kanenan tropo na epemvw sta proswpika sou,kathe allo…
Allwste an psakseis se paliotera minymata tha vreis kapou pou grafw gia baglama pou eftiaksa apo Vrazilianiki karyda kai tetoia,pou allos filos ekane xioumor panw s’ayto…Pou kai pou leme kai kanena asteio na pernaei iwra,min to pareis proswpika,edw eimaste oloi mia oikogeneia kai olwn twn filwn oi erwtiseis kai sxolia einai sevasta. Rwtise kai tous allous pou me kseroune ti plakatzis eimai (apo rembeti anthrwpo tis diasporas ti tha perimenes allwste?)
Filikotata

Nikolas o psaras

Parepiptontws mipws exeis akousei gia ton Mpati ti kalambouria kai farses skarwne oso zouse o makaritis?Oloi ton kserane kai den ton pairnane sta sovara,kapou ekei vriskomai kai gw pou leipw polla xronia ap tin patrida…gi ayto sorry an se odigisa sto na pareksigiseis tin eygeni mou prothesi.

Νίκο, εδώ και τώρα να ανεβάσεις φωτογραφία σου να φοράς καβουράκι και να παίζεις στις μαϊμούδες τον “φασουλά”.

Ολα καλα Νικο. Νο Prblm at all. Δεν υπαρχει θεμα κανενα. να εισαι καλα…

Ετσι με αποστόμωσαν και μένα ρε Γιάννη πριν από μερικά χρόνια και δεν προχώρησα την καταπληκτική ιδέα που είχα για ένα μπουζούκι από φάιμπερκλας και ανθρακονήματα!

Mπουζούκι από φάιμπερκλας έχει φτιάξει νομίζω ο Κυβέλος, βραβευμένος οργανοποιός και ειδικά κατασκευαστής ουτιών στην Αμερική.Ψάξε τα πνευματικά δικαιώματα.

Οχι ρε πού…η μου! Τα χάσαμε πάλι τα φράγκα!
Να ρε τι καταφέρνετε περιγελώντας τους ευέλπιδες νέους που έχουν φαεινές ιδέες. Αυτή η Κουρουνοηλιοπουλέικη κριτική μ’ έφαγε…

Μην απελπίζεσθαι αδέρφια , πάντα υπάρχει ελπίδα για εξέλιξη.
Τι θα λέγατε για ένα δωδεκάχορδο με σωληνωτό πλαίσιο απο ντουραλουμίνιο και mdf με ταστιέρα απο τιτάνιο
και xeon lights στους τσαμπουκάδες (να μην τυφλώνονται και οι ερχόμενοι στο αντίθετο ρεύμα).

Ασε ρε! Πρώτα με πρόγκηξες για την ιδέα μου και τώρα έρχεσαι να μας πλασαριστείς ως καινοτόμος; Εκεί θα μείνεις ρε! Μια ζωή με τρεις διπλές χορδές πάνω σ’ ένα ξύλινο μανίκι! Παλαιολιθικέ!

<font size="+1">“Εκεί, εκεί, στη Β΄ Εθνική
με μπουζούκι τρίχορδο και με ακουστική”.</font>

Την πατήσαμε! Η πατέντα που θα κονομάγαμε ήταν άλλη. Παραθέτω απόσπασμα από τη συζήτηση που έγινε έξη χρόνια πριν:

“…φέρτο σε μένα να του βάλω κι ένα διαφανές καπάκι από πλεξγκλάς, ώστε να καλυφτούμε πλήρως τεχνολογικά…”

Μιλούσα για πλεξγκλάς κι όχι για φάιμπερκλας. Βρήκα όμως την άλλη πατέντα που είχα σκεφτεί και την καταχωρώ για κάθε ενδεχόμενο. Το απόσπασμα είναι από την ίδια συζήτηση:

“…Φουσκωτό σκάφος (πως λέμε Zodiac, Marlin, Bombard, Cosmonautica, Stinger κλπ.)! Οσο μεγαλύτερη κοιλιά έχει ο οργανοπαίχτης, τόσο το ξεφουσκώνουμε. Το σκάφος θα λειτουργεί όπως το στρώμα νερού, όπου το κρεββάτι παίρνει το σχήμα του σώματος (και όχι το σώμα να παίρνει το σχήμα του κρεββατιού, όπως μερικών-μερικών)…”

Εάν δεν είναι αυτή η κορυφαία πατέντα για το βόλεμα του μπουζουκιού, τότε πια είναι; Γιατί, όπως αναφέρεται στην παλιά αυτή συζήτηση:

“…μπαγλαμάς χωρίς κοιλιά κύριοι δεν παίζεται. Εκτός κι αν τον κρεμάσετε αλα Χιώτη, πράγμα τουλάχιστον αντιαισθητικό…”

Και γ@μώ τις ιδέες ειδικά αυτή με το σωληνωτό πλαίσιο. Προτείνω μάλιστα ανθρακόνημα για μείωση του βάρους και παίχτη τον Φερνάντο Αλόνσο. Στις ζίλιες θα βάλουμε τον Σούμι!

ΥΓ: Σώτο πώς παίζεις μπαγλαμά, τώρα που’ χασες τη κοιλιά;

Στο προφίλ του κυρίου σταμκου είχα δει ένα τετράχορδο μπαγλαμά πρόσφατα! Ωραία κατασκευή αν και δεν ειναι του γούστου μου. (προσπάθησα να βάλω λινκ αλλά δεν μπόρεσα για κάποιο λόγο)

Εδώ είναι. Δεν έφυγε!

https://m.facebook.com/Εργαστήριο-μουσικών-οργάνων-Νιαβέντ-Στάμκος-Παναγιώτης-109231147597618/#

2 «Μου αρέσει»