Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Καλό μεσημέρι σε όλους. Το μαγαζί είναι σε κεντρικό σημείο στους Αμπελόκηπους καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στον σταθμό του ΜΕΤΡΟ των Αμπελοκήπων. Υπενθυμίζω ότι το ΜΕΤΡΟ την Παρασκευή και το Σάββατο λειτουργεί μέχρι τις 2-2.15 (νομίζω γύρω στις 2.05-2.10 περνά το τελευταίο από τον σταθμό των Αμπελοκήπων). Το παρκιν είναι δύσκολο σε εκείνη την περιοχή.

και μετά το μετρό, τί; υπάρχουν βέβαια και λεωφορεία από το σύνταγμα που καλύπτουν βασικές αρτηρίες.
όποιος έχει αμάξι μπορεί να κανονίσει να πάρει και κανέναν ακόμα μαζί για να μην έχει περιορισμό χρόνου, ή να αφήσει το αμάξι σπίτι και να πάει μαζί με άλλους.
θα δηλώσω κι εγώ συμμετοχές όταν ξέρω.

Καλησπέρα.

Επειδή είμαι νέος στην σελίδα σας και δεν έχω παραβρεθεί σε κάποια μάζωξη θα ήθελα να έρθω και εγώ χωρίς όμως να στερήσω από κάποιον τακτικό στα ραντεβού σας την συμμετοχή του. Επειδή μένω κοντά στους Αμπελοκήπους με εξυπηρετεί. Αν λοιπόν υπάρχει θέση και για μένα ευχαρίστως θα βρεθώ στην μεγάλη παρέα σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μα δεν υπήρχε ποτέ θέμα συμμετοχών, ούτε προτεραιότητα παλιών έναντι καινούριων! ίσα-ίσα, έτσι γνωριζόμαστε και μεταξύ μας -όλοι κάποτε καινούριοι ήμασταν. με το καλό να γνωριστούμε!

Παιδιά τί κάνουμε; Κλείνουμε για Οριακόν, Πανόρμου;

Ν’ασαι καλά Νίκο (liga rosa)

Εγώ είμαι μέσα λοιπόν και περιμένω να κανονιστεί.

Μέσα κι εγώ παιδιά για 9 Δεκέμβρη! Ανυπομονώ να τα πούμε από κοντά!

Επαναλαμβάνω, με δεδομένη τη δυσκολία παρκαρίσματος: Οριακόν Αμπελόκηποι, ή άλλη πρόταση; Προσωπικά, προτείνω Οριακόν.

Καί μένα τό " Οριακόν " καλό μού ακούγεται . Υπολογίστε καί μένα .

Η επόμενη συνάντηση θα γίνει την Παρασκευή, 9 του Δεκέμβρη, στο Οριακόν. Μαζευόμαστε γύρω στις 9 μμ. Δηλώσεις συμμετοχής σε μένα με πμ, έστω και αν (όπως ο Παύλος) το έχετε ήδη δηλώσει.

Μίλησα και με τον μαγαζάτορα, θα μας περιμένει αύριο από 9 και μετά.

θα είμαι εκεί από τις 9. έχουμε εκλεκτές και ακριβοθώρητες συμμετοχές!

Φωτο προς το παρών video ίσως αύριο: Νίκο (liga) ευχαριστώ για την αφιέρωση. Ευχαριστώ αυτή την υπέροχη παρέα για την… θεραπεία, την χρειαζόμουν.

λοιπόν, άλλη φορά δεν πάμε στα τυφλά… η πλάκα είναι ότι έλειπε ακόμα κι αυτός που πρότεινε το μέρος!
η αλήθεια είναι ότι βόλευε η κεντρική τοποθεσία, και ταίριαξε η μέρα να έρθουν πολλοί φίλοι παλιοί και νέοι. σε πείσμα του κακού φαγητού περάσαμε υπέροχα.
στην αρχή περισσότερες κιθάρες από μπουζούκια, και περισσότερα όργανα από ερασιτέχνες παρά από επαγγελματίες οργανοποιούς! μετά ήρθαμε στις συνήθεις αναλογίες, αλλά οι κιθάρες του παύλου και του ανέμελου έδιναν τον τόνο.
αυτή ήταν του νοέμβρη, η επόμενη ανάμεσα χριστούγεννα-πρωτοχρονιά;

νικήτα κράτα γερά, ε;

Ήταν πολύ ωραία η παρέα και η μουσική, η παρουσία του dimak αλλά και των άλλων φίλων έκανε να περάσουμε τέλεια.
Υ.Γ. Το φαγητό ήταν και κατά τη δική μου γνώμη, μέτριο.
Επίσης υπήρχε σοβαρό θέμα με το πάρκινγκ.
Χαλάλι, αφού αποζημιωθήκαμε από τις καλύτερες πενιές και την παρέα!

Εμένα δε μου φάνηκε χάλια το φαγητό να πω την αλήθεια. Δεν πήρα την ποικιλία που έδινε το μαγαζί παρά προτίμησα να παραγγείλω κάτι διαφορετικό που ήταν εξαιρετικά νόστιμο, ενώ το μπιφτέκι του ήταν πολύ αξιοπρεπές. Επίσης το κόστος ήταν θα έλεγα όχι μόνο φυσιολογικό αλλά και κάτω του φυσιολογικού (10 ευρώ το άτομο με απεριόριστο κρασί δεν βρίσκεις συχνά). Τέλος στα θετικά νομίζω ότι ήταν η στάση του μαγαζάτορα που ήταν πολύ θερμός, φιλικός και έκανε ότι μπορούσε να μας εξυπηρετήσει.
Δε λέω ότι δεν μπορεί να βελτιωθεί το φαγητό, αλλά σίγουρα (για μένα) δεν ήταν χάλια.

Με το παρκάρισμα δεν αντιμετώπισα πολύ μεγάλο πρόβλημα (δεν είναι δηλαδή τόσο χάλια όπως στου Ζωγράφου).

Νομίζω ότι άνετα θα μπορούσα να ξαναπάω στο οριακόν για μάζωξη, μιας και το μαγαζάκι ήταν συμπαθητικό και μικρό, ζεστό και φιλικό, ενώ για το φαγητό είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές εκτιμήσεις!!

παίρνω το μερίδιο της ευθύνης μου εφ’όσον δεν πρότεινα κάτι άλλο ενώ αντίθετα υποστήριξα να δοκιμάσουμε το συγκεκριμένο μαγαζί (δεν το μετανοιώνω, αλίμονο αν πηγαίναμε στα ίδια και στα ίδια όσο καλά κι αν είναι).
με τους πελάτες όλοι οι μαγαζάτορες είναι φιλικοί… αλλά με ενόχλησε που έδιωξε έναν μικροπωλητή, και επίσης πριν κάποιο καιρό που είχε μουσικούς τους πλήρωνε άσχημα. αυτό το έμαθα τελευταία στιγμή και εξάλλου από τότε ενδέχεται να έχει αλλάξει η διεύθυνση, οπότε δεν έκανα ένσταση στην επιλογή μας.
γιώργο (αντμίν) έξυπνη η επιλογή σου να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό από το μενού, πάντως τα 10 ευρώ σε μεγάλες παρέες (όχι για 2 άτομα) δεν είναι σπάνιο πλέον. γιώργο και μαρίνο ευχαριστούμε για την ειδική τιμή, σας περιμένουμε στην επόμενη μάζωξη!

//youtu.be/0_LYSvtHwOM

//youtu.be/vwBbJLLR5Lo

Εμένα γιατί μου φαίνονται όλα καλά όταν βρίσκομαι σ’ αυτή την όμορφη παρέα!!!
Απ’ όλα έχει ο μπαχτσές. Καλό θα είναι να ενημερώνονται τα μαγαζιά για το ποιοι είμαστε. Λίγο πριν φύγω μίλησα με τον σερβιτόρο και τον ιδιοκτήτη και μου είπαν ότι δεν ήξεραν ότι είμαστε το ΡΕΜΠΈΤΙΚΟ FORUM. Έδωσα διαπιστευτήρια.

Να σας ευχαριστώ όλους για την πολύ όμορφη βραδιά! Πέρασα πολύ όμορφα αν και δεν έκατσα όσο αργά θα ήθελα. Επιφυλάσσομαι όμως για την επόμενη φορά. Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Νικήτα. Οταν η παρέα είναι τόσο όμορφη, όλα τα άλλα…

Καλά, τόσο χάλια πάρκινγκ όσο στου Ζωγράφου ήταν μόνο το προηγούμενο στου Ζωγράφου, λίγο μακρύτερα απ’ τα έξη αδέρφια, που πηγαίναμε παλαιότερα.

Κι εγώ, που έφαγα το μενού των 10 Ε, δεν μπορώ να πώ ότι το φαγητό ήταν για πέταμα. Ειδικά οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν πολύ νόστιμοι και φρεσκοτηγανισμένοι, η σαλάτα φρεσκότατη και το κρασί καλό. Και παρατήρησα ότι, εκτός από τις πατάτες που δεν αφήσαμε ούτε μία για δείγμα, περίσσεψαν κάποια κομμάτια απ’ την ποικιλία ψητών και αρκετή σαλάτα, κάτι που δεν πρέπει να μας ξεφύγει. Κι εγώ δεν θα είχα αντίρρηση να ξαναπάμε, εκτός κι αν επιβεβαιωθεί ότι εκμεταλλεύεται άνεργους μουσικούς. Καλό θα είναι, όμως, να ψάχνουμε και για άλλο μαγαζί σε κέντρο Αθήνας, δεν έχουμε πολλά.

Έχουμε πει να βρεθούμε και μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, όσοι δεν θα είμαστε εκτός. Τι θα λέγατε για Τε ή Πε, 28 ή 29 του μήνα;