Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Η επόμενη συνάντηση θα γίνει τη Παρασκευή 9 του Δεκέμβρη (και χρόνια πολλά στις Άννες, κι ας μην έχουμε!). Ακούω προτάσεις για χώρο, παίζει και κέντρο Αθήνας αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι δοκιμασμένο. Και θα δούμε, κοντά στα Χριστούγεννα, μήπως βάλουμε και κάποιαν εργάσιμη (π.χ. Τε ή Πε 28 ή 29), εμβόλιμη μεταξύ Χρ - Πρω για όσους δεν πάνε στα νησιά Μπαλί για διακοπές Χριστουγέννων.

τώρα, αν θα είμαστε όλοι, θα το δούμε… Τα έχουμε όμως ξαναπεί: δεν γίνεται να είμαστε πάντα, όλοι

Τι καλά…
Πραγματικά δεν το περίμενα…
Ελπίζω πως δε θα στραβώσει κ’άτι και θα είμαι εκεί, τα εισητήρια έχουν ήδη βγει!
Οι ευχαριστίες από κοντά μετά μουσικής…

Τελειαααααααα

να έχει και πιάνο το μαγαζί, για την λαμπρινή!

οχι μωρε, δεν πειραζει!!
εγω τελειωνω 7.30μμ απο Βουλα και πρεπει να περασω να παρω απο καπου τον Γιωργο για να ερθουμε στη μαζωξη!

Πολύ καλή ημερομηνία εκτός σοβαρού απροόπτου θα έρθω κ εγώ μετά από αρκετό καιρό

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην μπορώ εκείνη την μέρα αλλά χαλάλι! Αφου θα έρθει ο φίλος από Κρήτη,μ τι να λέμε. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω :smiley:

Παιδιά, πού θα μαζευτούμε; Για να ακούω προτάσεις, κατά προτίμηση νέες! Το δικό μου μυαλό έχει στερέψει, ό,τι ήδη ξέρω το έχουμε επισκεφτεί πρόσφατα…

Προτείνω σε μια από δύο ταβέρνες που έχω βρει στο Περιστέρι, είτε στον μπαρμπαδημο(πλατεία μπουρναζίου),είτε στο αρχοντικό που είναι επίσης στο Περιστέρι.

Γνωστή αλυσίδα σουβλατζίδικου, λίγο πιο εξευγενισμένου όμως. Έχει καλό value for money, αλλά δε νομίζω ότι θα ταιριάξουμε με τον κόσμο που πηγαινοέρχεται εκεί και ίσως και θα ενοχλήσουμε θα έλεγα.

Εδώ είναι μια άλλη περίπτωση, που δε θα θέλαμε να κόψουμε το μεροκάματο κανενός (μιας και έχει ζωντανή μουσική Π/Σ συνήθως - για άλλες μέρες δε ξέρω). Μάλιστα εάν υπολογίσει κανείς ότι είναι και λίγο ακριβό ίσως δεν είναι και ακριβώς το ό,τι ψάχνουμε.

Να υπενθυμίσω απλά (και πολύ περιληπτικά) ότι γενικά προτιμούμε μαγαζιά που να έχουν εύκολη πρόσβαση, να μην είναι ακριβά, να μην ενοχλούμε (και μην μας ενοχλούν) τους διπλανούς -εντός και εκτός μαγαζιού-, να μπορούμε να το τραβήξουμε λίγο παραπάνω σε θέμα ώρας και φυσικά να μην “τρώμε” το μεροκάματο κανενός επαγγελματία μουσικού.

σκέφτομαι δύο παλιές ταβέρνες/κουτούκια, πρέπει όμως να μιλήσω πρώτα. για στύψτε και οι υπόλοιποι το μυαλό σας, πού φάγατε καλά και φτηνά τώρα τελευταία;

Να ρίξω και γω μια πρόταση να υπάρχει. Πρόκειται για ένα μαγαζάκι στους Αμπελοκήπους που δεν έχει ζωντανή μουσική (εκτός απο όταν γίνεται σε φιλικό ερασιτεχνικό επίπεδο) αλλα ξέρω ότι μια μουσική βραδιά θα ενδιέφερε πολύ τον ιδιοκτήτη και τους πελάτες εκεί .Λέγεται Οριακον στους Αμπελοκηπους ,Πανορμου διπλα στην εκκλησια του Αγ.Δημητριου. Θα ρωτήσω λεπτομέρεις για τιμές κτλ.Αύριο θα ξέρω συγκεκριμένα τιμές και τα λοιπά.Να επισημάνουμε και πόσα περίπου άτομα θα είναι για να ξέρω να πω να βεβαιωσουμε οτι μας χωραει…

Ενδιαφέρον ακούγεται Ζώρζμαν, αν και λιγάκι φοβάμαι το θέμα του παρκαρίσματος, αλλά ψάξ’ το. Συνήθως μαζευόμαστε από 10 ως το πολύ 30 άτομα. Πες του ιδιοκτήτη ότι γκαρίζουμε αρκετά…:)(!!)

Λοιπον , ρώτησα για τιμές και έμαθα το εξής : Η τιμή είναι 10 ευρώ το άτομο και περιλαμβάνει ποικιλιες κρεάτων , ορεκτικά και σαλάτες και κρασί δωρεάν όσο πιεί ο καθένας. Δεν έχω έρθει σε άλλες μαζώξεις και δεν ξέρω τι άλλα μαγαζιά έχετε δει . Απλά το πρότεινα ως έναν ωραίο χώρο με καλά φαγητά και σχετικά προσβάσιμο . Βέβεαια δεν ξέρω αν είναι αυτό το ζητούμενο μιας και ,λογικά, οι μαζώξεις περιλαμβάνουν πιο πολύ τραγούδι παρά φαγητό.

πωπω, θα γίνει χαμός στην μάζωξη άμα το μάθει το κόμμα βαρελοφρόνων!

Καλή ακούγεται η πρόταση σου Γιώργη,και με δυό νταμιτζάνες κρασί παραπάνω θα έχουμε περισσότερη έμπνευση για ταξίμια.Στην υγειά μας βρε παιδιά…

Γεια σας βρε παιδιά! Λέω κι εγώ να έρθω επιτέλους στην πρώτη μου συνάντηση.

Περιμένω πως και πως να έρθει η ώρα και να σας γνωρίσω όλους από κοντά, να τα πούμε, να τα πιούμε και παίξουμε παρέα κ να διασκεδάσουμε.

Σ αναμονή λοιπόν… :slight_smile:

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλήξει για μέρος, ενώ οι μέρες περνούν.
Προτείνω να καταφυγουμε σε κάποιο δοκιμασμένο μέρος, εκτός αν κάποιος έχει ασφαλή πρόταση και μπορεί να αναλάβει την διαδικασία συμμετοχής.

είχε προτείνει ο georgeman το “οριακόν” στους αμπελόκηπους, λέτε να το δοκιμάσουμε;

Συμφωνώ κι εγώ να το δοκιμάσουμε το μαγαζί. Καλή τιμή μας κάνει, φυσικά και δεν θα “διώξουμε” μεροκαματιάρηδες μουσικούς, ο ιδιοκτήτης γουστάρει, καλά ακούγεται. Με το πάρκιν θα δούμε, αλλά ας κάνουμε μιά δοκιμή, παλιά πηγαίναμε επανειλημμένως στα έξη αδέρφια όπου για να παρκάρεις θέλεις τρία τέταρτα.

Τη διαδικασία συλλογής δηλώσεων συμμετοχής την αναλαμβάνω εγώ.