Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Μήπως το 30 άτομα είναι μικρό για μαζωξη στην περιοχή των Εξαρχείων; Ή εμπειρία τι λέει; είχε γίνει και στον “Αγγελο” κάποτε. Μάζεψε πολύ κόσμο;

Έχει δίκιο ο Μπάμπης, αυτό περίπου είχα σκεφτεί κι εγώ πριν γυρίσω σελίδα και δώ το του Μπάμπη. Εγώ αν είχα ταβέρνα και μου έλεγαν για 30 άτομα θα πέταγα τη σκούφια μου. Αν όμως μαζευτούμε 15 ή και λιγότεροι, που είναι πάντα πιθανό; Τζίτζη, καλό είναι να επιβεβαιώσεις δυό φορές ότι δεν ενοχλείται, ο μαγαζάτορας ή οι πελάτες ή (κυρίως) οι γείτονες από τα γρατζουνίσματα και τις αγριοφωνάρες μας και ότι μπορεί να είμαστε και 15 ή λιγότεροι. Καιρό, έχουμε ακόμα.

Πάντως κάτω από 30 σίγουρα έτσι; Γιατί θέλω να του πω ένα μάξιμουμ αριθμό να 'χει στο νου του. Θα περάσω λογικά αύριο ή μεθαύριο να ρωτήσω :slight_smile:

το 30 δεν είναι απίθανο νούμερο, συνήθως μαζεύει κάποιος συμμετοχές και 1-2 μέρες πριν ενημερώνει το μαγαζί για το σύνολο.
κάπου στα αρχικά ποστ των μαζώξεων είχαμε γράψει τις προϋποθέσεις. να μην έχει πρόβλημα με το παίξιμο, να μην έχει πρόβλημα με την ώρα, να μην έχει κανονισμένη μουσική εκείνη την μέρα και τους πάρουμε την θέση, κλπ. όποιος θυμάται ας συμπληρώσει. και φυσικά να έχει καλό φαΐ και κρασί σε λογικές τιμές.
γενικά, να είναι ένα μαγαζί που να το ευχαριστηθούμε, αλλά και να αξίζει να το στηρίξουμε με την παρουσία μας. οπότε καλό είναι όποιος προτείνει να έχει δοκιμασμένη εμπειρία, όχι “πέρασα απ’έξω και μου φάνηκε καλό”.

Νομίζω ο Λίγα Ρόζα τις ανέφερε όλες τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούν τα μαγαζιά. Το μενού δεν είναι προϋπόθεση, αρκεί να είναι οι τιμές το πολύ μέχρι 15 ευρώ, όσο χαμηλότερα τόσο καλύτερα. Όσο για το πόσοι θα είμαστε, η απάντηση είναι – Δεν ξέρουμε: μπορεί 10 ή λιγότεροι, μπορεί 30 ή και περισσότεροι. Τώρα για το μάζεμα των δηλώσεων συμμετοχής Νικόλα, άσ’το, καλύτερα, δηλώνουν 7 και έρχονται 20 και 25…

Πάντως, πραγματικά πρέπει όποιος προτείνει μαγαζί να το ξέρει αρκετά καλά ή να μαζέψει πληροφορίες, είναι πολύ δυσάρεστο για όλους (και για τον προτείναντα) να βρεθούμε ξαφνικά πρό εκπλήξεων τη στιγμή που δεν μπορούμε πιά να κάνουμε πίσω.

Βάζω και μία λίστα με τους χώρους των δύο τελευταίων χρόνων. Να θυμίσω ότι για 6 αδέρφια και Μπριζολάκια Ευελπίδων έχουν κατατεθεί ενστάσεις ενώ η Καντίνα στο Πέραμα δεν λειτουργεί πλέον. Για όλους τους άλλους δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

23/1/15, Πα, 6 αδέρφια, Ζωγράφου.
26/2, Πε, Μπριζολάκια, Ευελπίδων
26/3, Πε, Μπριζολάκια και σβούρες, Δραπετσώνα
26/4, Κυ, Ραμόνα, Καλλιθέα
28/5, Πε, Μιχάλης, Χαϊδάρι
26/6, Πα, Γλάρος, Πέραμα
10/9, Πε, Έλατος, Κερατσίνι
1/10, Πε, Καντίνα, Πέραμα
1/11, Κυ, Ραμόνα, Καλλιθέα
24/11, Τρ, Όπως παλιά, Αγ. Ανάργυροι
22/12, Τρ, Μπριζολάκια και σβούρες, Δραπετσώνα.
22/1/16, Πα, Νταλγκάς, Αιγάλεω
23/2, Τρ, Ρακογυάλι, Ν. Ιωνία
20/3, Κυ, Μιχάλης, Χαϊδάρι
15/4, Πα, Έλατος, Πειραιάς
24/5, Τρ, Όπως παλιά, Αγ. Ανάργυροι
24/ 6, Πα, Γλάρος, Πέραμα
30/9, Πα, Ρεφενέ, Πειραιάς

Εννοείται πως θα πάω για να την τσεκάρω παιδιά! Δεν υπήρχε να προτείνω το μαγαζί με σιγουριά χωρίς να το “δοκιμάσω”. Απλά ρωτάω σε περίπτωση που όντως έχει φθηνό και καλό φαγητό και ποτό (που νομίζω ισχύει όπως και να 'χει) για να προχωρήσω στο να ρωτήσω το μαγαζί και μετά να προτείνω για τα καλά.

Οπότε θα επισκεφτώ μέσα στην εβδομάδα το μαγαζί και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις. Όσον αφορά τα υπόλοιπα μαγαζιά, το Πέραμα και η Δραπετσώνα (γενικά τα μέρη από κει) για μένα είναι πολύυυυυυ μακριά αλλά ίσως αν κάποιος μένει κοντά μου να μπορέσει να με πετάξει. Αυτά λύνονται :slight_smile:

Γενικά βέβαια, προσπαθούμε να επιλέγουμε χώρους που να είναι περίπου ισομοιρασμένοι γεωγραφικά, καθώς οι μήνες κυλούν. Στο κέντρο της Αθήνας δεν έχουμε πολλές επιλογές και καλό είναι να βρεθεί ένα μαγαζί που να είναι κατάλληλο. Η δυνατότητα για πάρκινγκ αυτοκινήτου είναι επίσης ένας παράγοντας.

Φυσικά, αφού το Σεπτέμβρη μαζευτήκαμε στον Πειραιά, τώρα δεν θα ξαναπάμε νότια.

δυστυχώς ο νταλγκάς έκλεισε… τί λέτε για “όπως παλιά”;

Εγώ πάντα μέσα, για “όπως παλιά”!

Βεβαίως “όπως παλιά”!

οκ, πάμε στα παλιά λημέρια αυτόν τον μήνα. να βρούμε όμως και καινούρια για φέτος.

γεια σας παιδια!

πως ειστε?

εμεις δυστυχως και αυτο τον μηνα βλεπω να μην ερχομαστε.
Παιζουμε 20 και 21/10 και 22-31/10 φευγουμε για Γραμμο.

Απο οτι βλεπω οι ημερομηνιες ειναι για 24 ή 31/10 αρα τα λεμε με το καλο Νοεμβριο…
πολυ κριμα και παλι

Καλά να παίξετε, Λαμπρινή μου, και καλύτερα να περάσετε!:slight_smile: Τα “χρωστούμενα” θα εξοφληθούν Νοέμβριο.:089:

Λοιπόν, πάμε Δευτέρα 31 του μήνα, στο Όπως παλιά;

τί λέτε για καμιά μάζωξη στον γράμμο;
μέσα για 31/10! αλλά ας αρχίσουμε από τώρα να ψάχνουμε για κανένα φιλόξενο μέρος κέντρο ή βορειοανατολικά που έχουμε καιρό να πάμε.

Μέσα κι εγώ για 31/10!

Η επόμενή μας συνάντηση είναι τη Δευτέρα, 31/10, ώρα 9.30 στο Όπως παλιά. Συμμετοχές με πμ σε μένα, παρακαλώ.

βρε βρε, το είχα ξεχάσει…:089:

από μένα 2-3 άτομα και ένα κουτάβι. θα ενημερώσω προσεχώς για ακριβή αριθμό.

Μα, ακόμα να μεγαλώσει;

μηνιαίες είναι οι μαζώξεις, όχι ετήσιες!

Μην ξεχνάμε τη μάζωξη, αύριο Δευτέρα, “Οπως παλιά” στους Αγ. Αναργύρους. Το υπενθυμίζω γιατί δεν είμαστε συνηθισμένοι σε Δευτεριάτικες μαζώξεις.