Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Μακάρι να τα καταφέρω κύριε Νίκο. Είδα είχατε μαζευτεί και στα Μπριζολάκια στην Ευελπίδων. Είναι κοντά εκεί που μένω στην Αθήνα. Να ξανακάνουμε αν μείνατε με καλές εντυπώσεις :Ρ (Δεν έχω πάει ποτέ).

Αύριο 30 Σεπτεμβρίου η μάζωξη του ρεμπέτικου φόρουμ για τον Σεπτέμβρη στο “Ρεφενέ” Νοταρά 30 κέντρο Πειραιά. Ας κουρντίσουμε τα όργανα και καλές πενιές!!! Τηλ μαγαζιού 21 1410 0053

Ελάτε και ξεκούρδιστοι, κουρδιστήρια έχουμε!

ελάτε ακόμα κι αν δε παίζετε ή αν παίζετε λίγο, μια που αρκετοί καινούριοι φίλοι έχουν τον δισταγμό…
για να φάμε να πιούμε και να γνωριστούμε μαζευόμαστε, όχι απαραίτητα να πέσουμε με τα μούτρα στο παίξιμο.

Μάγκες μου θα 'ρθω να σας γνωρίσω αύριο! Πολυάσχολη μέρα, αλλά έστω και για 2 ώρες θα έρθω! Ελάτε γρήγορα παιδιά να προλάβω να ρίξω καμιά πενιά μαζί σας!

Επίσης βρήκα ωραία ταβέρνα στα Εξάρχεια για ενδεχόμενη επόμενη μάζωξη κάποια στιγμή! Ανυπομονώ να σας γνωρίσω!!!

Αχ τι ωραια που θα περασετε!..Ζηλευουμε…
αλλα παιζουμε…
Ελπιζω στην επομενη!

χρωστάμε βολική μέρα και σε σας και στον νικολάου!

Ναι,ναι ναι !!!

με το ζόρι ανοίγει το μάτι μετά το χτεσινό ξενύχτι, αλλά άξιζε τον κόπο!
λίγοι και καλοί, τουλάχιστον ειχαμε τον χρόνο για 1-2 κουβέντες παραπάνω. αρκετές νέες παρουσίες και κάποιοι παλιοί ακριβοθώρητοι φίλοι, δυστυχώς κάποιοι έφυγαν νωρίς (αφήσαμε κάτι κουβέντες στη μέση).
μαέστρος ο θανάσης στο μπουζούκι και κωπηλάτης στην κιθάρα ο πάνος, μια που με ζόρισε η επικονδυλίτιδα… και ένα κουτάβι για μασκώτ κάτω από το τραπέζι, να απολαμβάνει τα παλαμάκια!
να σημειώσω και την εμφάνιση δυο καινούριων οργάνων του παύλου, ένα τζουρά με πλακέ σκάφος και μια κιθάρα με χορδοστάτη.
άντε στην επόμενη, να βολεύει και τους υπόλοιπους. επίσης να έχει πιάνο, μια που προστέθηκε και άλλη μια πιανίστρια στην παρέα.

Ξενέρωσα άσχημα που έφυγα παιδιά, αλλά και το λίγο που κάθισα το υπερευχαριστήθηκα! Άνθρωποι ανοιχτοί και φιλικοί, μαζεμένοι σε έναν ωραίο ζεστό χώρο να παίζουν την μουσική που αγαπούν. Ήταν πολύ ωραία και χάρηκα που γνώρισα όσους γνώρισα (πρώτη φορά συμμετείχα) και την επόμενη δεν πρόκειται να την χάσω για κανένα λόγο!

Ωραία ήταν χθές, ζητώ συγνώμη που έφυγα λίγο απότομα κι εγώ γύρω στις 2.00 αλλά είχα πρωινό εγερτήριο για δουλειά… σε αναμωνή λοιπόν για την επόμενη να είμαστε καλά…

Ωραία ήταν χθες και υπήρχε κέφι. Ως άμαχος πληθυσμός ευχαριστώ όλους που μας διασκέδασαν και ιδιαίτερα το Θανάση (than) (που εξελίσσεται σε τρομερό συντονιστή των οργανοπαικτών :)), τo mrmortis21 με το τζουρά του και το Νίκο (liga rosa) που, παρά το πρόβλημά του, δεν σταμάτησε την κιθαριστική υποστήριξη. Έτσι όπως κλείσαμε ήταν αδύνατο το ποτάκι after στην Τρούμπα.
(Νίκο (liga rosa), το τραγούδι της Ρ. Σακελλαρίου που μου θυμίζει τη Ναζιάρα του Κηρομύτη είναι το “Φαρμάκι λίγο-λίγο”. Δεν παραπέμπω σε σύνδεσμο για ευνόητους λόγους.)

Μήπως να αρχίσει κουβέντα για του Οκτώβρη;

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν :090:

Ε, αρχίστε λοιπόν! Όχι όλα εγώ!:slight_smile:

έχουμε και λέμε:

  1. να είναι καθημερινή
  2. να είναι κέντρο ή τέλος πάντων όχι κοντά στον πειραιά-πέραμα-κερατσίνι (αυτό αποκλείει αρκετά καλά μαζωξομάγαζα)
  3. χρωστάμε μια μάζωξη που να έρθουν κάποιοι τακτικοί που χάσανε την προηγούμενη, αλλά και όποιος καινούριος φίλος θέλει

για πείτε…

Για καθημερινή λιγάκι δύσκολο απο εμένα αλλά δεν πειράζει, εγώ ήρθα στην προηγούμενη :slight_smile:

Παιδιά, θα γίνει κάποια καθημερινή μέρα η επόμενη μάζωξη. Είναι κανόνας που τον κρατάμε, εναλλάξ ΠΣΚ και καθημερινές, ώστε να ρίχνονται μιά οι επαγγελματίες που ΠΣΚ δουλεύουν συνήθως, μιά οι εργαζόμενοι με ημερινό ωράριο που μεσοβδόμαδα δεν μπορούν να το τραβήξουν πολύ αργά το βράδυ.

συνταξιούχοι όπως η αφεντιά μου, το ΄χουν δίπορτο, χε χε …

Υπάρχει μια ταβέρνα στα Εξάρχεια και πολύ παλιά. Ο κύριος Θανάσης (thann) ήταν συχνός θαμώνας πιο παλιά. Λέγεται Δούρειος Ίππος και είναι στην Κωλέττη. Ωραία ταβέρνα φάνηκε, παλιακή. Ρώτησα αν μπορούμε να κάνουμε εκεί μάζωξη (δηλαδή μια παρέα μέχρι 30 άτομα του 'πα με όργανα να παίξουμε) και ήταν σύμφωνος. Απλά θέλω να σας ρωτήσω μιας και δεν έχω ξαναψάξει για ταβέρνα για μάζωξη, αν θα πρέπει να ρωτήσω κάτι άλλο π.χ μενού που μπορεί να έχει ή κάτι παρόμοιο.

Όσον αφορά την μέρα πέρα από Τετάρτη κάθε άλλη καθημερινή εγώ μπορώ :smiley:

Φέτος, η 28η Οκτωβρίου πέφτει Παρασκευή. Επομένως, και η Πέμπτη, 27 μπορεί να θεωρηθεί παραμονή αργίας. Η Τετάρτη, 26 είναι του Αγ. Δημητρίου με ονομαστικές εορτές. Άρα, Δευτέρα/Τρίτη 24/25 ή Δευτέρα, 31;