Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2015

Ok…

ε, ναι, αυτό

μου διέφυγε…*

*αυτές οι τρεις τελίτσες βέβαια, είναι τελίτσες στίξεως, όχι παραγεμίσματα.

Τι ωρίτσα περίπου?

Έχουμε πει να μαζευτούμε νωρίς, γιατί η ημέρα συμπίπτει με μία ενδιαφέρουσα παρουσίαση δίσκου το απόγευμα, στην οποία θέλουν να πάνε αρκετοί απ’ όσους θα έρθουν στη δική μας μάζωξη. Έχω προτείνει προσέλευση στη μία το μεσημέρι για να μπορέσουμε να φάμε και να αρχίσουμε να παίζουμε όσο γίνεται νωρίτερα.

παιδιά δυστυχώς θα χάσω τελείως την μάζωξη, γιατί από το μεσημέρι έχουμε σάουντσεκ για την απογευματινή παρουσίαση.
καλά να περάσετε, να φάτε να πιείτε να παίξετε και να τραγουδήσετε στην όμορφη ραμόνα και για μένα!

Μαζεύει κάποιος συμμετοχές ή το έχουμε αφήσει στο ελεύθερο;

Στο ελεύθερο.

Πολύ όμορφα περάσαμε και σε αυτή τη τελευταία μάζωξη του Οκτωβρίου που έγινε τη 1η Νοεμβρίου. (Ελπίζω του Νοεμβρίου να μη τη κάνουμε το Δεκέμβρη). Με συμμετοχές μελών από Θεσσαλονίκη και Κρήτη και νέων παρουσιών. Ένα μικρό στιγμιότυπο από τη συνάντηση κατάφερα να τραβήξω και αφού είχε φύγει ο Νίκος, που δεν εμφανίζεται σε αυτό το επεισόδιο.

//youtu.be/GDzhdqtDBFo

Σε αυτή τη συνάντηση ακούστηκαν ως επί το πλείστον κλασσικά ρεμπέτικα

//youtu.be/yg-Kex9EPUQ

Στο παρακάτω συγκλονιστικό βίντεο ντοκουμέντο στο 2:07, δημιουργείται το ερώτημα τι ακούγεται από τους καλλιτέχνες. Ένα γλυκό μπαλάκι, χαλάκι, φιλάκι ή κάτι άλλο?

//youtu.be/9Umaui3Akmc

Και με πρωτοβουλία του Φίλιππου από τη Θεσσαλονίκη,

//youtu.be/dCYDOLdpm5Q

Ο Νίκος (η αφεντιά μου δηλαδή) βέβαια και δεν εμφανίζεται, αφού έπρεπε να φύγει, εμφανίζεται όμως το ποτήρι του φόρα παρτίδα, μισογεμάτο, μπροστά από τα δυό μισόκιλα.

τί έγινε, σας έμεινε το χούι από την προηγούμενη με τον κώτσο;

Στο παρακάτω συγκλονιστικό βίντεο ντοκουμέντο στο 2:07, δημιουργείται το ερώτημα τι ακούγεται από τους καλλιτέχνες. Ένα γλυκό μπαλάκι, χαλάκι, φιλάκι ή κάτι άλλο?

γλυκό σουβλάκι μήπως, αν κρίνω από το καλό φαϊ της ραμόνας;

Και με πρωτοβουλία του Φίλιππου από τη Θεσσαλονίκη,

ακκορντεόν βλέπω, μα ακκορντεόν δεν ακούω…

Δεν μπορώ να μη βάλω και μία από τις ελάχιστες καθαρές ηχογραφήσεις που έχω με αυτό το τραγούδι, που λέμε με το Θανάση.

//youtu.be/WWsNuiHhiDM

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:40 —

Γιατί μήπως βλέπεις Φίλιππο?
Θα ακούσεις και ακορντεόν. Μέχρι τώρα είναι το οπτικό κομμάτι. Το ηχητικό ακολουθεί. Αν το ακούς είναι άλλο θέμα. Τα παράπονά σου στο τμήμα ηχοληψίας.

//youtu.be/Kng72p6iXn4

Και για να ακούσεις και λίγο ακορντεόν, σε ξι φαλτσόρε οι φωνές …

//youtu.be/rTBKCK0D3Y4

//youtu.be/qKwOs0q0U5I

Καλώς σας αντάμωσα, μάγκες! Χαλάλι τα χιλιόμετρα…

ΥΓ.: κι όμως, βλέπεις Φίλιππο στο 02:30 του οπτικού (τέσσερεις μισές το βράδυ θέλω για να πιω)!

Νίκο , χαθήκαμε ρέ .

δίκιο έχεις, πού να μέναμε και μακριά… πρέπει να περάσω πριν την επόμενη μάζωξη.
άντε, πάμε να κανονίσουμε του νοεμβρίου. είναι η σειρά για καθημερινή πλέον;

Νομίζω ότι μία κατάλληλη ημερομηνία θα ήταν Πέμπτη 26 Νοεμβρίου. Συμφωνείτε;

αν εξαιρέσουμε ότι δουλεύω πέμπτες, μια χαρά είναι.

Ε, τότε να το κάνουμε κατ’ εξαίρεσιν Τετάρτη; Είναι κάποιοι που ειδικά Τετάρτη έχουν πρόβλημα;

Για μένα ειδικά Τετάρτη είναι αδύνατον να έρθω, έτσι προτείνω να το κάνουμε Παρασκευή 27/11, μιας και είναι πιο ενδιάμεση ως μέρα. Το παραθέτω ως εναλλακτική …