Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2015

Δεν έχω κανένα πρόβλημα, όποια μέρα θέλετε , μόνο που νομίζω πως θα είμαι Αθήνα εως την επομενη τρίτη.

Σαββατοκυριακο για να προλαβουμε να οργανωθουμε καλυτερα; εχουν αρχισει δουλεια οι “επαγγελματιες”; κυριακη μεσημερι;

Να το βάλουμε λοιπόν Πέμπτη, 10 του Σεπτέμβρη; μεθαύριο δηλαδή, και βέβαια, όποιοι μπορέσουν να έρθουν; Δροσούλα πάντως θα έχει. Ή, να το βάζαμε Παρασκευή 11; Ή, Δευτέρα 14;

Για μαγαζί; Καντίνα στο Πέραμα; Άλλο;

Να ακούω προτάσεις και πιθανές συμμετοχές ανοιχτά, όχι με πμ, βιαζόμαστε! Εγώ θα έρθω, αλλά δεν φτάνω…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:55 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:51 —

Α, δεν είχα δει του Γιώργου το πόστ. Και Σαββατοκύριακο, ναι, και Κυριακή μεσημέρι, όλα παίζουν, δηλαδή συμπτύσσω:

Πέμπτη ή Παρασκευή ή Σάββατο ή Κυριακή ή Δευτέρα, 10 ως 14 του Σεπτέμβρη. Τι λέτε; Ποιοί μπορούν να έρθουν και ποιές ημέρες;

Προτιμω παρασκευη λογω πρωινου ξυπνηματος αλλα ερχομαι οποια μερα κανονιστει… και οπου κανονιστει. Τα μαγαζια δε τα γνωριζω οποτε δε μπορω να προτεινω… οπου κανονιστει μεσα…

Edit απαντησα στο μηνυμα του κ. Νικου που δεν ειχε δει το δικο μου. Επομενως και κυριακη με βολευει…
επομενως παρασκευη σαββατο κυριακη για μενα ειναι μια χαρα

Καλησπέρα!!! Να πω ότι κι εγώ μπορώ όλες τις μέρες αρκεί να βρω κάποιον να κρατήσει τον μικρό… Όταν κανονιστεί μέρος και ώρα που βολεύει τους υπολοίπους θα δω τι θα κάνω.

Ωραία! Ευχόμαστε όλοι να μεγαλώσει γρήγορα ο μικρός, ώστε να συμπεριλαμβάνεται πλέον αυτοδίκαια στις μαζώξεις, καταργώντας και το πρόβλημα:)

Γεια σας παιδια
Εμεις δυστυχως μπορουμε μονο Πεμπτη προς το παρον.
Που θα γινει τελικα;

Εάν κανονιστεί Πέμπτη ή Παρασκευή, κατά πάσα πιθανότητα θα σας “τιμήσω” κι εγώ με τη παρουσία. Βέβαια καλό είναι να καθοριστεί και κάποιο μέρος που να βολεύονται όσο το δυνατόν οι περισσότεροι.

Για Πέμπτη βλέπω τον καλύτερο δυνατό συγκερασμό. Οπότε, ραντεβού μεθαύριο Πέμπτη βράδυ, 10 του Σεπτέμβρη, γύρω στις 9, με όλους όσους μπορούν και θελήσουν να έρθουν!

Η καντίνα στο Πέραμα φαίνεται πως έχει κάποιο πρόβλημα αυτόν τον καιρό. Βρήκαμε όμως άλλο, ωραίο μαγαζάκι: Έλατος, Κερατσίνι. Για όσους δεν ξέρουν πού είναι (περιλαμβάνομαι κι εγώ σε αυτούς!), παρακαλούμε τον georgalasg να μας διαφωτίσει σχετικά. Καλή αντάμωση!

Για όσους δε ξέρουν που είναι “Ο Έλατος” ρίξτε μια ματιά εδώ (Καλοκαιρινού 36 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ).
Πάρκινγκ στα τριγύρω στενά.

Μπράβο Αλέξανδρε. Διοικητικα η περιοχή ανοικει στον Πειραιά αλλα ουσιαστικά είναι στο Κερατσίνι. Οι μαγαζατορες είναι ρεμπετοφιλοι και πολλες φορες έχουν και μουσική.

Η οδός Καλοκαιρινού είναι τα όρια του δήμου Κερατσινίου και Πειραιά. Ξεκινάει από τη Λεωφόρο Σαλαμίνος και καταλήγει στο στρατόπεδο της ΚΟΠΗ (δε ξέρω εάν τα ρούχα του στρατού ράβονται ακόμα εκεί). Μάλιστα στο σημείο που βρίσκεται “ο Έλατος” παλαιότερα περνούσε το τραμ που ξεκινούσε από τον Πειραιά και κατέληγε στου Σκαραμαγκά (διερχόμενο μέσα από τη ναυτική βάση αφού είχε αφήσει τους πολίτες στο Πέραμα - εκεί που είναι σήμερα τα καραβάκια που περνούν στη Σαλαμίνα - ).

Όσο για το μαγαζί, είναι όντως παλιό και έχει περάσει αρκετές αναπαλαιώσεις. Χαρακτηριστικά να πω ότι είναι αυτό που εμφανίζεται σε αυτό το βιντεοκλίπ (εν έτη 1992-3), μιας και ο καταστηματάρχης είναι φίλος με τον Σωκράτη Μάλαμα. Και από events γίνονται συχνά πυκνά στο μαγαζί τόσο με ρεμπέτικη/λαϊκή μουσική , όσο και με παραδοσιακή (βλέπε κλαρίνα κλπ).

Και ένα ευτράπελο, έτσι για να περνά η ώρα, το μαγαζί λέγεται “ο Έλατος” και έξω από αυτό βρίσκεται φυτεμένη μια τεράστια μουριά που όλοι όμως την αποκαλούν πλάτανο. Τα συμπεράσματα δικά σας! :wink:

να σκεφτείς ότι εγώ ηξερα το μαγαζι ως μουριά… ότι να 'ναι…

ενημερωσα για 10 περιπου ατομα συν πλην… κατά τις 9…
λογω μουσικης θα μας βαλει μεσα.

Τα λέμε αύριο. Λες να μαζευτούμε τόσοι?

Αντε γιατι αγχωνομουνα με το θεμα τις κιθαρας. Ο γιωργος τι παιζει;
ειμαστε ο τακης με ξαδελφο δυο ατομα
εγω , ο κυριος νικος . Ο αλεξανδρος, ο kpliak. Η giotto και ο γιωργος. Και ο peven.9 ατομα.
ξεχασα καποιον;

Ε! Όλο και κάποιος μπορεί να εμφανιστεί τελευταία στιγμή και όσον αφορά τις κιθάρες, συνήθως αυτοί που παίζουν μπουζούκι όλο και κάτι σκαμπάζουν από κιθάρα και το ανάποδο. Βέβαια δε ξέρω μήπως η Λαμπρινή φέρει μαζί της κάνα πιάνο (πλάκα κάνω) ή κάνα ακορντεόν (εδώ δε κάνω πλάκα … όλα είναι πιθανά).

Προσκάλεσα και τη Θεοδώρα Μαυροπούλου, τη δημοσιογράφο που κάνει εκπομπές για το ρεμπέτικο στο Ελβετικό κρατικό ραδιόφωνο και μπορεί να έρθει κι εκείνη, με το φίλο της. Με είχε ρωτήσει αν προβλέπεται κάτι σύντομα και είπα ναι, αύριο εκεί κι εκεί.

Αχ παιδια μου:(
Δυστυχως και ευτυχως ξεκινησα δουλεια στο ωδειο καο με μεγαλη μου λυπη θα τελειωσω αργα απο Πευκη για να ερθουμε Κερατσινι!αχ…:frowning:
Τι κριμα…

Κρίμα Λαμπρινή μου, κρίμα για μας που θα σας ακούγαμε… Είναι όμως ευχάριστα κάτι τέτοια και βέβαια, έχουν απόλυτη προτεραιότητα. Τον επόμενο μήνα, ελπίζω να σας δούμε. Πέμπτες είναι το ωδείο;

Ελπίζω να μπορέσω να έλθω ,θα ήταν πολύ ευχάριστο και γιά να γνωρίσω την ωραία παρέα.Με εκτίμηση.