Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

Αααααα δεν θα πληρωθεις αν δεν φερεις και μπουζουκι!!!

παιδια στα 150 μετρα είναι το σπιτι μου και θα εχω μαζι μου ένα καινουριο μισομπουζουκο. αν τυχει και χρειαστούμε εξτρα μπουζουκι, θα πεταχτω να το φερω σε οποιον ερθει χωρις οργανο.

Νικόλα, όχι μόνο θα σου κοπεί το επίδομα, θα σου επιβάλλουμε και πρόστιμο! Εναλλακτικά, θα κάνουμε έρανο και αν αποδόσει, θα σου αντικαταστήσουμε τη μηχανή με μίαν με side -car, το οποίο ειδικός κατασκευαστής θηκών θα διαμορφώσει σε όχημα μεταφοράς μουσικών οργάνων.

στο μεταξύ, επειδή ήδη είναι επτάμισυ, εσύ μάλλον θα έχεις φύγει για το μάθημα και δεν θα τρομοκρατηθείς, ώστε να βρεις τρόπο να πάρεις και τον Καφετζόπουλο μαζί (όχι το μάστορα…)

ούτε επίδομα ούτε τίποτα, πλήρωσα κι από πάνω… άλλη φορά με τον καφετζόπουλο πάντα.
για την σημερινή μάζωξη: μπάμπης-“νικοκλάκιας”. τίποτα άλλο!

Η λήψη και οι διάλογοι από τον than

//youtu.be/GoxqOc2Hqpk

Πιάσαμε τα όργανα αργά, αλλά αυτό βοήθησε την επικοινωνία, το οποίο το θεωρώ, προσωπικά, εξίσου ή και περισσότερο σημαντικό από τα παιξίματα. Η ατμόσφαιρα πιστεύω ότι ήταν πολύ όμορφη, ζεστή και φιλική.
Δεν είδαμε και τον κατασκευαστή του μαντολίνου στον τοίχο τελικά…

Ε, όχι κι έτσι. Το τέταρτο κουπλέ με τον σουβλατζή στο “σούρα και μαστούρα”, ήταν πιο δυνατό…

α, το τέταρτο σου άρεσε και όχι το πέμπτο. πού να άκουγες και το “πανάθεμά σε” από τον πέτρο στο φινάλε!

Μη τον ακούς Μπάμπη… ας όψεται η δέσμευση…
Η χθεσινή είχε το δικό της ξεχωριστό χρώμα, όμως, ότι οι πρωινοί την κάνουν νωρίς - νωρίς μήπως μας λέει ότι πρέπει να μαζευόμαστε λίγο νωρίτερα?

//youtu.be/Vdm0TEwUhvs

Νικήτα μου, άλλο από το να επαναλαμβάνουμε κάθε φορά “ώρα προσέλευσης 21.00” δεν βλέπω να μπορούμε να κάνουμε. Κι εμένα δεν μου αρέσει να τρώω στις 11 για βράδυ. Μόνο ο “πατριωτισμός των Ελλήνων” μπορεί να φέρει αποτελέσματα, και σε αυτό το θέμα… Όμως:

Πάμε για την επόμενη μάζωξη! Οι συναντήσεις μας, τα τελευταία δύο χρόνια:

2013 – 14
Πα 18/ 10 6 αδέρφια
Πε 12 / 12 Κορομηλάς
Κυ 2 / 2 Μανταλάκι
Πε 20 / 3 Κυρά Ροδιά
Πε 15 / 5 Γλάρος
Πε 19 / 6 Καφενείο Πετράλωνα

2014 – 15
Πε 25 / 9 Γλάρος
Κυ 19 / 10 Καφενείο Πετράλωνα
Πε 20 / 11 Κορομηλάς

Τι θα λέγατε για Πέμπτη, 18 Δεκεμβρίου; Ακούω προτάσεις και για το χώρο.

Προτείνω το “'Οπως Παλιά” στους Αγ. Αναργύρους, έχει καλό φαγητό και κρασί και επίσης εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Εκτός από Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι, όλες οι άλλες μέρες είναι διαθέσιμες…

νομίζω είναι η ώρα να μαζευτείτε πσκ οι πενθήμεροι-οχτάωροι, να γλεντήσετε ξένοιαστα και όχι με το μυαλό στο πρωινό ξύπνημα…

Να βάλουμε λοιπόν, Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου στο “Όπως παλιά”; Μ’ ένα σμπάρο, τρία τρυγόνια: Και πσκ και δεν εμποδίζουμε επαγγελματίες και θα έχουμε τη χαρά να ακούσουμε και τον Άλκη, αν μας κάνει την τιμή!

θα παίζουμε λίγο παραδίπλα με τον τρελάκια, μπορεί να σας προλάβουμε στο σχόλασμα!

Ε, τι να κάνουμε… Όπως είπες, Νίκο, είναι η ημέρα των πενθημέρων – οχταώρων (φυσικά και των συνταξιούχων)! Αν αντέξουμε και μας προλάβετε, θα γίνει ωραία πρωϊνή φάση!

το “Όπως Παλια” είναι εξαιρετικο μαγαζι από κάθε αποψη. λαικη ταβερνα που δεν εχει αναγκη από στολιδια. καλο κρασι, καλο φαγητο, εγκάρδιοι ιδιοκτητες, πολύ καλες τιμες. αν και μακρια από Αγ.Παρασκευη εχω παει αρκετες φορες και προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Μιας και μόλις τωρα αξιωθηκα να μπω στο δίκτυο : χάρηκα πολύ που σας γνώρισα και ευχαριστώ για την όμορφη βραδιά. Με την πρώτη ευκαι ρία θα προσπαθήσω να ξανακατέβω!

Να ΄σαι καλά Φίλιππε, κι εμείς χαρήκαμε και θα χαιρόμαστε πολύ κάθε φορά που θα σας ξαναβλέπουμε!

φίλιππε μετά από αθήνα-νάουσα, ετοιμάσου και για μάζωξη sealabs στον βόλο το σ/κ!

Νομίζω ότι σου αξίζει το βραβείο “πολυσυμμετοχής και αποστάσεων” στις μαζώξεις του 2014.
Φυσικά κι εμείς χαρήκαμε πολύ με την παρουσία σου.

Αξίζανε μέχρι το τελευταιο χιλιόμετρο…