Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

μαζεύω καλή παρέα, με νέους φίλους και ακριβοθώρητα μέλη!

Μη σπρώχνεστε. Όλοι θα πάρετε!

Για να βλεπουν μερικοι τι χανουν …

[video=youtube_share;PAClo444Ddo]http://youtu.be/PAClo444Ddo[/video]

Μπράβο μόρτες και μόρτισσες, αυτό είναι από τη μάζωξη ξημερώματα ;
Αν είναι έτσι στην επόμενη θα ανέβω!!

Στις 4 πρώτες ότι βλέπαμε από μέσα, στην 5η ότι έβλεπαν όσοι περνούσαν στο δρόμο.

Η μάζωξη ήταν μεσημεριανή, το video ανέβηκε όσο ακόμα τα όργανα έπαιζαν. Έφυγα 8 και μ.μ. και συνέχιζαν. Έπονται και άλλα video.

//youtu.be/DV0IwnY1Fy8

//youtu.be/y55u9ZtcZe0

https://www.youtube.com/watch?v=Iwo_uCdLx1M&feature=youtu.be

Αυτά για σήμερα.

//youtu.be/DBIza1leSY4

//youtu.be/s8cE31ufP7s

Αυτά και σ’ άλλα με υγεία…

Μπράβο βρε παιδιά, πρέπει να περάσατε τέλεια… άντε και στα επόμενα!
(δεν τα κατάφερα, δυστυχώς, λόγω δουλειάς)

Αφιερωμένο

//youtu.be/B9jWu8hfluA

[video=youtube_share;8pM82To6lZQ]http://youtu.be/8pM82To6lZQ[/video]

καλά περάσαμε! μόνο που λόγω διάταξης τραπεζιών χωριστήκαμε σε οργανοπαίχτες και μη, και χωρίς οπτική επαφή κιόλας. και φοβάμαι πως από κάποια στιγμή και μετά πήραμε εργολαβία τα κομμάτια… να με συμπαθάτε.
λόγω πίεσης χρόνου δεν έχω δει τα βίντεο, πάντως όταν είναι καινούριοι φίλοι στην παρέα καλό είναι να ρωτώνται αν θέλουν βίντεο και ιδιαίτερα στο γιουτιούμπ -δεν είναι αυτονόητη η συγκατάθεση, το αντίθετο μάλιστα.
πέτρο προς τα πού πάει η αφιέρωση;

Δε φτάνει που έχασα τη μάζωξη, γιατί μάζευα τις ελιές μου, μ’ έπιασε η μέση και δε μπορούσα να κουνηθώ, μας κουρδίζει και ο Νικήτας. Το βίντεο είναι από την αυλή μου, με τα κλαδιά της μιας ελιάς, απ’ όπου μάζεψα μία μία τις ελιές μου. Για να δείτε τι έκανα στη διάρκεια της μάζωξης (Άρχισα στις 7 το πρωί, πιστεύοντας ότι θα τελειώσω μέχρι το μεσημέρι, για να έρθω). Το τραγούδι το έβαλα για να μη το στείλω μουγκό, μια και αρέσει στον Νικήτα η Αθηναϊκή κομπανία και τυχαίνει και το δουλεύουμε με το Στράτο.

α ρε πέτρο, περαστικά…
σου έπεσε βαρύ το αρχείο του βίντεο ή μήπως ήσουν έτσι…

ή κάπως έτσι;

σε περιμένουμε ξεκούραστο στην επόμενη μάζωξη!

Και με εληές! ( ή τουλάχιστον, λάδι), για να μην απαιτήσουμε και κανα δυό κούτσουρα λιόξυλου για τζάκι…

Ελίτσες φαγητού φτιάχνω. Καλαμών είναι οι ελιές. Από κούτσουρα δεν υπάρχουν. Αν θέλεις φύλλα και κλαδιά, να σου κρατήσω κανένα τσουβάλι.

Νίκο (liga rosa), ωραίο τιμόνι το μηχανάκι. Υδραυλικό είναι?

Εντάξει Πέτρο, θα μου κουβαλήσεις φύλλα και κλαδιά (μέχρι Φ19mm) στο Χαλκούτσι, θα σου δείξω πώς τα κόβει ο κλαδοκόφτης (“Auto in”, παρακαλώ!), θα τα κόψεις, θα τα ντανιάσεις πετώντας κάθε περ. 15 πόντους ύψους δύο χούφτες ώριμο φυτόχωμα και το καλοκαίρι, θα έρθεις να κοσκινίσεις το έτοιμο φυτόχωμα (χειροποίητο ηλεκτρικό κοσκινιστήρι τριών κοκκομετριών), το οποίο φυσικά θα πάει μισιακά. Να λογαριάζεις περίπου τρείς χούφτες φυτόχωμα στην πάρτη σου, για κάθε σακί φυλλόκλαδα.

Μην ξεχάσεις, όταν έρθεις να έχεις και κανα – βαζάκι ελίτσες, για το ούζο. Γρήγορα όμως, γιατί αν χειμωνιάσει για τα καλά θα κρυώσεις, χωρίς κούτσουρα για το τζάκι…

Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι είναι νωρίς ακόμα και η προηγούμενη συνάντηση πρόσφατη, αλλά για πότε περίπου η επόμενη? Ίσως να τα καταφέρω επιτέλους να παραβρεθω…

Να στρώσει πρώτα η μέση, να μαζέψω το δεύτερο δέντρο, (ελπίζω το Σάββατο ή την Κυριακή), να περιμένω να ξαναστρώσει η μέση, και σε κανένα μήνα που θα έχουν γίνει οι πρώτες ελιές, τα ξανασυζητάμε.
Από το πρώτο δέντρο γέμισα 5 δεκάλιτρους κουβάδες. (Δε ξέρω πόσα κιλά είναι). Αν ξέρεις το ειδικό βάρος της ελιάς, μου λες.

ε, σε κάνα μήνα πάλι, τώρα που πήραμε φόρα. αν και τέλη νοέμβρη είναι και η βολιώτικη πανελλαδική μάζωξη του sealabs. και πέρυσι είχαμε πάλι πέμπτη μάζωξη του φόρουμ και παρασκευή έφυγα για τριήμερη ρεμπετιάδα στο βόλο!

Σκέφτομαι μήπως “τυποποιήσουμε” κάπως τις διαδικασίες για τις μαζώξεις μας, κυρίως για ένα λόγο: έτσι όπως “δουλεύουμε” μέχρι σήμερα, αργούμε πολύ μέχρι να καταλήξουμε σε ημερομηνία και τόπο, με αθροιστικό αποτέλεσμα να κάνουμε, κάθε χρονιά, δύο ή και τρεις μαζώξεις. Χώρια που κουραζόμαστε κιόλας. Αν θεωρήσουμε ότι κάθε συνάθροιση μας αφήνει περισσότερο ευχαριστημένους παρά αν δεν είχε γίνει, αυτές οι μαζώξεις είναι κρίμα να χάνονται.

Πολλές τακτικές ανά μήνα συναντήσεις συνηθίζεται να καθορίζονται (συνήθως τελείως αυθαίρετα) επιλέγοντας “την πρώτη Τετάρτη του κάθε μήνα” ή “τη δεύτερη Κυριακή το μεσημέρι” ή κάτι ανάλογο. Εμείς εδώ δεν μπορούμε να το κανονίσουμε έτσι, γιατί έχουμε κάποιες ιδιαιτερότητες: Μερικοί από μας είναι εργαζόμενοι με ωράριο σε γραφεία / καταστήματα / υπηρεσίες και επομένως δεν μπορούν να ξενυχτήσουν μέχρι “μεγάλες” πρωϊνές ώρες (που μπορεί να συμβεί συχνά) αν η συνάντηση γίνει μεσοβδόμαδα (μβδ). Άλλοι εργάζονται ως μουσικοί και το ωράριό τους είναι συνήθως Παρασκευοσαβατοκύριακα (ΠΣΚ). Δεν μπορούμε (και δεν θέλουμε, βέβαια) να αποκλείσουμε από τις συνευρέσεις μας καμμία από τις ομάδες αυτές και προσπαθούμε να ικανοποιούμε πότε τους μέν, πότε τους δε. Καλό μεν αυτό, αλλά δεν είναι “τυποποίηση”.

Θα πρότεινα, λοιπόν, σε πρώτη φάση, να βρούμε πόσοι από εμάς που συνήθως ερχόμαστε στις μαζώξεις έχουμε δέσμευση για ΠΣΚ και πόσοι έχουμε δυσκολία για παρατεταμένο ξενύχτι. Το επόμενο βήμα θα ήταν να συμφωνήσουμε τη συχνότητα επιλογής ΠΣΚ και επιλογής μβδ. Θα μπορούσαμε π.χ. να πούμε “μία φορά ΠΣΚ - μία μβδ” ή μία ΠΣΚ - τρεις μβδ ή κάτι ενδιάμεσο ή άλλο.

Η επόμενη κίνηση θα ήταν να πάρουμε το ημερολόγιο και να καθορίσουμε όλες τις ημερομηνίες, ξεκινώντας από την επικείμενη μάζωξη του Νοέμβρη και τελειώνοντας με τον Ιούνιο 2015. Αυτό θα μπορούσε να γίνει ως εξής: Τελευταία μάζωξη ήταν 19 Οκτωβρίου. 19 Νοεμβρίου πέφτει Τετάρτη. Συμφωνούμε για Τετάρτη 19 Νοεμβρίου; Εντάξει; Πάμε παρακάτω. Όχι; Να πάμε Πέμπτη 20; Εντάξει. Επόμενο βήμα: 20 Δεκεμβρίου είναι Σάββατο. Συμφωνούμε; Παρακάτω, κλπ. κλπ. τηρώντας την ήδη συμφωνημένη σχέση ΠΣΚ – μβδ, μέχρι και τον Ιούνιο. Ένας (π.χ. εγώ) θα αναλάβει, 10 – 12 μέρες πριν την ημερομηνία της επόμενης μάζωξης, να δημοσιεύει το ανάλογο μήνυμα και το μόνο για το οποίο πρέπει πιά να συμφωνήσουμε είναι ο τόπος. Αυτό νομίζω μπορεί να γίνει μέσα σε ελάχιστες μέρες, εκείνο που ο καθένας θέλει να ξέρει εγκαίρως είναι η ημερομηνία.

Συμφωνείτε με κάποια τέτοιου είδους μεθόδευση; Έχετε άλλες προτάσεις, διαφορετικές ή συμπληρωματικές; Να τις συζητήσουμε όλες και, αν συμφωνήσουμε, μπορούμε να ξεκινήσουμε με τις “δηλώσεις προτιμήσεως”, που θα είναι “1 = Μβδ”, “2 = ΠΣΚ” ή “3 = Όλες οι μέρες της εβδομάδας”. Εγώ, από τώρα δηλώνω “3”.

Στο μεταξύ, και επειδή η διαδικασία αυτή μπορεί να μην ολοκληρωθεί μέχρι την επόμενή μας μάζωξη, τι θα λέγατε να κανονίσουμε από τώρα για Τετάρτη 19 Νοεμβρίου;