Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

Αφού όπως καταλαβαίνω το θέμα πάει για Σ/Κ τότε να ψηφίσω Κ(υριακή) μεσημέρι 19/10
[SUB](γιατί εμένα το 2/11 μου φαίνεται κάπως μακρυά για να κανονιστεί από τώρα)[/SUB]
Το μέρος το έχουμε βρει -εάν κατάλαβα έχουμε κλείσει στο Καφενείο στα Πετράλωνα- αρκεί βέβαια να μπορεί και το μαγαζί, γιατί συνήθως ΠΣΚ το πρόγραμμα των μαγαζιών είναι λιγότερο ευέλικτο απ’ ότι τις καθημερινές. Σωστά;

μου κάνει! αν προκύψει μεροκάματο μέχρι τότε, θα περάσω πιο αργά.
ελπίζω να δούμε και όσους δεν μπόρεσαν να έρθουν στην προηγούμενη λόγω πρωινής δουλειάς ή λόγω απόστασης.

Αλέξανδρε, δεν έχουμε κλείσει για πουθενά, ακόμα. Απλά, αφού δεν βλέπω αντιπροτάσεις για τον τόπο, είπα να τον θεωρήσουμε ως δεδομένο για να μην αναλισκόμαστε σε ατελείωτες συζητήσεις. Αν υπάρξει άλλη πρόταση, όπως π.χ. έγινε στην προηγούμενη μάζωξη, τότε ναι, να συζητήσουμε.

Και εγώ δεν έχω αντίρρηση για Κυριακή μεσημέρι, 19/10.

Σαν ιδέα και εμένα μου αρέσει η Κυριακή μεσημέρι! είτε είναι 19/10 είτε 2/11! Καλά να ανταμώσουμε!

Να ρωτήσω κάτι σαν πιο καινούργιος!Υπάρχουν κάποια κριτήρια στην επιλογή του μαγαζιού?Γιατί έχω κι εγώ κάτι στα υπ’όψιν εδώ στο γουδί!Αν είναι να το δώ ίσως για αυτήν ή την επόμενη.

δεν τα βάζω με σειρά σπουδαιότητας: να μας ανέχεται ο μαγαζάτορας και οι εργαζόμενοι για να μπορούμε να βαράμε όλη νύχτα και να ξημερωνόμαστε, να εχει ωραίο περιβάλον, καλό φαΐ και κρασί, καλές τιμές, να μην παίζει επαγγελματικά άλλο σχήμα εκείνη τη μέρα και τους χαλάσουμε το μεροκάματο, ό,τι ξέχασα το συμπληρώνετε. από κει και πέρα βολεύει να είναι κεντρικά και με εύκολη πρόσβαση/πάρκινγκ.
για αυτή τη μάζωξη λέτε να το κάνουμε όπως λέγαμε στα πετράλωνα την επόμενη κυριακή 19/10 -μια που έχουμε όρεξη; και πέφτουν κι οι προτάσεις για τις επόμενες.

Για κυριακή μεσημέρι μιλάμε ετσι?γιατί οχι!

ναι, για μεσημέρι. τα λέγαμε λίγα μηνύματα παραπάνω.
πρότεινε το μαγαζί που σκέφτεσαι, έχουμε κάποια στανταράκια αλλά ποτέ δεν λέμε όχι σε καινούριες και καλές προτάσεις!

ναι οκ τα ειχα διαβασει!!λοιπον το μαγαζι απο τιμες ειναι κανονικες.ωραιος ο χωρος…κανει καποια live περιστασιακα αλλα αυτο το μαθαινουμε ευκολα.ειναι στη πλατεια ελευθεριας στο Γουδι 500 μετρα απο το Παιδων "Αγλαΐα Κυριακου"και λεγεται "Αλχημειες"οσο για το ωραριο θα μιλησω μαζι του και βλεπουμε!

Λοιπόν, πέρασαν αρκετές μέρες από την οριστικοποίηση της τελευταίας πρότασης (Κυριακή μεσημέρι, 19 του μήνα, στο “Καφενείο” στα Πετράλωνα) και δεν υπήρξαν αντιρρήσεις, αντιπροτάσεις κλπ. Το οριστικοποιούμε, λοιπόν, υπό μία προϋπόθεση: Μίλησα μαζί τους και περιμένουν απάντηση για κάποιο δρώμενο, την ημέρα και τις ώρες που μας ενδιαφέρει. Θα έχουν απάντηση μάλλον αύριο. Οπότε, κρατάμε από τώρα την ημερομηνία και αύριο ξαναβλέπουμε για το αν θα είναι το καφενείο ή θα κυττάξουμε αλλού.

Στράτο, να το έχουμε υπόψη το μαγαζί που προτείνεις, ο Λίγα Ρόζα επισήμανε τις περισσότερες από τις προϋποθέσεις που βάζουμε. Μη μιλήσεις όμως μαζί τους πριν δούμε οριστικά αν πάμε Καφενείο ή πρέπει να πάμε αλλού.

παιδια εγω δυστυχως, δεν ξερω για τον Γιωργο εκεινη την ημερα εχω το σεμιναριο Ιρλανδικου τραγουδιου απο 10 το πρωι μεχρι 6.30μμ στο Χαλανδρι και θα ειναι μαλλον αδυνατο να ερθω μετα απο τοσες ωρες!κριμας!!!

Οκ δε θα πω τίποτα ακόμα απλά το πρότεινα για κάποια συγκέντρωση οχι ντε και καλα για τώρα. Απλα να το έχουμε υπόψιν.

Το Καφενείο στα Πετράλωνα είναι ελεύθερο για Κυριακή 19 του μήνα. Το οριστικοποιούμε λοιπόν και από σήμερα μου στέλνετε πμ με τις αναμενόμενες συμμετοχές. Όπως και την προηγούμενη φορά, θα φτιάξουν ένα φαγητό επιπλέον και τους μεζέδες τους. Η διεύθυνση είναι εδώ. Ώρα προσέλευσης 2 το μεσημέρι.

Λαμπρινή, κρίμα πραγματικά που δεν μπορείς να έρθεις, δυστυχώς δεν γίνεται ποτέ να μπορούμε να συμπέσουμε όλοι, χωρίς εξαίρεση. Εύχομαι καλή επιτυχία στο σεμινάριο, θα έρθω κι εγώ. Αν ο Γιώργος μπορέσει να έρθει στη μάζωξή μας, θα χαρούμε πολύ βεβαίως και θα προγραμματίσουμε έγκαιρα την επόμενη μάζωξη, ώστε να μπορέσετε να έρθετε και οι δύο.

Νικο μου σε περιμενω την Κυριακη 11.15 στο σεμιναριο.
Δυστυχως οπως το κοβω εμεις σιγουρα δε θα μπορουμε παρασκευες και σαββατα βραδυ!
Θα μπορουμε ομως δευτερες, τριτες, τεταρτες, πεμπτες βραδια και κυριακες λογικα απο απογευμα!(εκτος αν εχω παλι κανενα σεμιναριο!)
καλα να περασετε!!σνιφ κλαψ!!!

χαίρομαι που καταλήξαμε! στεναχωριέμαι βέβαια για όσους θα λείπουνε.
θα τα πούμε εκεί από νωρίς, εκτός κι αν κλείσω κανένα μεροκάματο και έρθω άφτερ.

Επειδή δε βλέπω κίνηση στο θέμα -καθαρά διερευνητικά ρωτάω- “Η μάζωξη για Κυριακή μεσημέρι στο Καφενείο ισχύει;”
Εάν ναι υπάρχουν συμμετοχές ή είμαστε ακόμα σε αβεβαιότητα;

καλά που μου το θύμησες, είχα ξεχάσει να στείλω πμ.
άντε να μαζευόμαστε!

Η μάζωξη θα γίνει κανονικά. Όποιοι και όσοι θέλουν, θα έρθουν, όπως πάντα.

Αθήνα θα είμαι κι εγώ, πιθανότατα θα περάσω και εγώ με ένα φίλο μου.
Που βρίσκεται το μαγαζί, και κατά τι ώρα (και μέχρι τι ώρα…) θα γίνει η μάζωξη;

Η απάντηση όσον αφορά το μέρος και την ώρα “εκ πληκτρολογίου” κου Πολίτη :

Όσον αφορά το “μέχρι τι ώρα;” θα τολμούσα να πω “Όσο έχουμε όρεξη και τραβήξει”. Συνήθως δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια στο τέλος, για την αρχή όμως βάζουμε ένα για να μην χαθούμε!