Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

νίκο (πολίτη), εδώ και κάποια χρόνια η “κουβέντα με τον harisson” εμπίπτει στην κατηγορία του κομματιού που συζητάτε σε άλλο θέμα… ο χάρος στον χάρισον τη ζωή δεν χάρισεν.
μετά λύπης γίνομαι αγγελιαφόρος κακών ειδήσεων, προτείνω στην επόμενη μάζωξη να κάνουμε αφιέρωμα στους beatles. είμαι μπητλάς, τί να κάνουμε;

Συνονόματε, τι κάποια χρόνια, πάνω από δεκαετία πρέπει να είναι. Βεβαίως και να κάνουμε αφιέρωμα, το ζήτημα είναι αν καταφέρω να θυμηθώ ακόρντα και λόγια… (φυσικά παίζαμε μόνο τα πρώτα, βατά κομμάτια. Όταν το γύρισαν, απ’ το Sgt. Pepper’s και μετά, δεν μπορούσα πιά να τους πιάσω…)

Η μύγα στο σκύλο.

  • Τι σκύλος είσαι εσύ?
  • Λυκόσκυλο
  • Δηλαδή?
  • Ο πατέρας μου ήταν σκύλος και η μάνα μου λύκαινα. Εσύ τι μύγα είσαι?
  • Αλογόμυγα.
  • Καλά η δικοί σου το παραχέσανε.

Ίδια περίπτωση με τα αφιερώματα. Γι’ αυτό το θυμήθηκα.

Ρε Πέτρο, λέμε τώρα!..

πάντως θυμήθηκα τώρα, το Back in the USSR θα βγεί εύκολα…

Το επόμενο στους Duran Duran!

Όόόόχι! The Who. Ή, καλύτερα, Lynard Skinard.

Υπάρχει ένα σχήμα που λέγονται ΤΖΟΥΡΑΝ ΤΖΟΥΡΑΝ πάντως !

Ρε, δεν αφήνετε τις μπούρδες με τους γιεγιεδες, παλιοτεντυμπόηδες; μόνο ρεμπέτικα θα λέμε στις μαζώξεις, εδώ είναι ρεμπέτικο φόρουμ, όχι φλώρουμ :019::044:

Καλά ρε! Μη βαράς!

φλόρουμ λόγω μπητλς; θα είσαι με τους στόουνς φαίνεται…
οκ, ο κιθ ρίτσαρντς είχε τα κουρδίσματα που είχαν οι μπλουζάδες και οι ρεμπέτες στην κιθάρα (ανοιχτό σολ κλπ). φύγαμε για μπράουν σούγκαρ και σατισφάξιον;

Και το Sympathy for the devil το έχουν πει πολύ ωραία και, κατά κάποιους σαν τον Liga Rosa, καλύτερα και από τους Blood, sweat and tears.

πωπω, θυμάμαι πάσχα του 1997 και να παίζει κασσέτες ο “ρόδον fm” που είχε κλείσει, και να πέφτει 7λεπτο “sympathy for the devil” από συναυλία ακριβώς πάνω στην ανάσταση!!!

Δεν παίζεστε? Εδώ τα καλά κλαρίνα. Γι αυτό λέω έχω τα καλύτερα φιλαράκια, άντε να ξαναμάζευόμαστε…

:019:κι εγω θελω Floyd!
ειχαμε μια ευχαριστη παντως συναντηση με τον Νικο Πολιτη (εγω τον λεω Κυριο και του μιλαω και στον πληθυντικο), στην Υδρα!!!
Ανεβασα και κατι στις αλλες μουσικες, για οποιον ενδιαφερεται…

Λαμπρινή μου, και τους Pink Floyd να προσθέσουμε, επικροτώ και επαυξάνω! Θα κάνεις εσύ την παρουσίαση; αν ναι, με ενδιαφέρει να μάθω, έστω και τόσα χρόνια αργότερα, σε διάλεκτο ποιάς περιοχής τραγούδησε η παιδική χορωδία στο “The Wall”, με τη χαρακτηριστική προφορά του a ως “αη” και όχι “εη” στο “education”.

Αυτά πάντως, εσύ τα επέλεξες, όχι εγώ…:slight_smile:

Για να επανέλθω στο “κυρίως” θέμα … Τι θα λέγατε να κάναμε μια συνάντηση κατά τις 30/10 (ημέρα Πέμπτη); Ας ακούσουμε εάν συμφωνούμε για την ημερομηνία ή εάν θέλετε κάποια άλλη μέρα (ή και καθόλου αυτό το μήνα … ελπίζω αυτό να μην ισχύει) και μετέπειτα όποιος θέλει ας κάνει και καμιά πρόταση για μέρος.

εμεις προς το παρον δεν εχουμε κατι το βραδυ εκεινης της μερας(θα τελειωσω 7 απο Αγιο Δημητριο) και μετα ειμαστε φρι!
εκτος αν παιζουμε, θα το πω εγκαιρως!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 03:26 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 03:24 —

μαλλον για βιομηχανικη Αγγλια μου κανει η διαλεκτος!αλλα δεν ξερω και σιγουρα(εννοωντας Birmingham, Liverpoool κλπ!)

νομίζω είναι σειρά να το κάνουμε πσκ για όους δουλεύουνε ακόμα πενθήμερο/οκτάωρο (με κίνδυνο να λείπω). συμφωνείτε για το καφενείο 65-67 στα πετράλωνα, που τελευταία στιγμή το ακυρώσαμε λόγω του πιάνου; εκτός κι αν έχετε άλλο τόσο καλό μαγαζί αλλά με πιάνο.

Αν γίνει πσκ, τότε ίσως το καλύτερο να ήταν Πα ή Σα ή Κυ, 31 /10 ή 1 / 11 ή 2 / 11, γιατί το προηγούμενο πσκ είναι της 28ης Οκτ. Άλλη εναλλακτική θα ήταν 17 – 18 – 19 /10, έχουμε αρκετό καιρό και μέχρι τότε. Για τα Πετράλωνα συμφωνώ κι εγώ. Πιάνο, δυστυχώς, δεν βρίσκεται συχνά στα μαγαζιά που προτιμάμε…

(κι εγώ για Βορρά το νομίζω, Λαμπρινή!)

εμενα δε με νοιαζει καθολου αν θα εχει πιανο!
καλο φαγητο και παρεα να υπαρχει!
απλα αν γινει Παρασκευη δε γινεται να ερθουμε γιατι μαλλον θα παιζουμε!!

Οπότε αναδιαρθρώνουμε, περιμένοντας και άλλες αντιρρήσεις / τροποποιήσεις, αντιπροτάσεις:

Σα ή Κυ, 1 ή 2 / 11 και εναλλακτικά 18 – 19 /10. Η Κυριακή νοείται μεσημέρι. Τόπος, το καφενείο στα Πετράλωνα. Επαναλαμβάνω ότι έχουμε αρκετό καιρό και μέχρι τις 18 / 19 / 10.