Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

εσύ το έγραψες; κι εγώ νόμιζα πως ήταν του σκαρβέλη…
πάντως για τις μαζώξεις-αφιερώματα έχω ένσταση, εκτός κι αν διασφαλιστεί (πώς όμως;) ότι δεν θα αποθαρρύνονται πχ όσοι δεν παίζουνε, ή όσοι πχ δεν τους αρέσει ο σκαρβέλης. άσε που δεν γίνεται μάζωξη με τα 12 του τσαούς ή τα λίγα παραπάνω του παπάζογλου!

εγω παιδια δεν εχω προβλημα.δεν χρειαζεται να αποθαρρυνεται κανενας.
ο σκοπος ειναι να περναμε ολοι καλα.
εχει δικιο ο Νικος οτι καποιοι συνθετες εχουν λιγα κομματια οπως ο Γιοβαν Τσαους αλλα αυτο δεν εμποδιζει απο το να ειναι με καποιον αλλο συνθετη της ιδιας εποχης και υφους.
Εμενα ειτε κανουμε αφιερωματα ειτε απλες μαζωξεις μου αρεσουν ολα!
σιγουρα ισως καποιοι που μπορει πχ να μην τους αρεσει ο Σκαρβελης η απλα δεν ξερουν να τραγουδανε η να παιζουν να αισθανονται οτι ειναι εκτος, και για να μη χαθει και ο αυθορμητισμος, απλα κανουμε μια μαζωξη και παιζουμε οπως προχτες!

Καλό είναι να υπάρχει ο αντίλογος για να διευκρινίζονται κάποια πράγματα. Το ζητούμενο είναι να μένουμε όλοι ευχαριστημένοι. Δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να χαθεί ο αυθορμητισμός. Η ιδέα είναι, να γίνεται κάποια προετοιμασία από τους συμμετέχοντες, για κάποια τραγούδια που πιθανόν να παιχτούν. Και αυτό για να μπορούν να συμμετέχουν ενεργά όσοι θέλουν και να μην μένουν αμέτοχοι, επειδή δεν ξέρουν τα τραγούδια που παίζονται.
Επίσης σε μια συνάντηση μπορεί να γίνει ένα αφιέρωμα (εφόσον όλοι το επιθυμούν) με 10 ή 20 τραγούδια και τα υπόλοιπα όπως μας κάτσουν. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Και βέβαια τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό ή δεσμευτικό. Ούτε και υπογράφουμε και κανένα συμβόλαιο ότι ντε και καλά θα παιχθούν τα τραγούδια που θέλουμε και στο φινάλε ότι θέλουμε παίζουμε, όπως μας έρθει εκείνη την ώρα.

Ας υπαρχουν τα κοματια που θα παιχτουν απο τους συγκεκριμενους δημιουργους κι οποιος θελει τα μελεταει.Σιγουρα θα βγουν πολυ καλυτερα.Απο κει και περα τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικο για κανενα!!Προσωπικη μου γνωμη απο την πρωτη μου συναντηση προχθες (25/9) μου αρεσε πολυ βεβαια αλλα θα μπορουσα ισως να ειμαι πιο ενεργος αν ειχα καποια προετοιμασια.Αλωστε ο σκοπος ειναι να παιξουμε, να συμμετεχουμε και να γουσταρουμε!!!

//youtu.be/iPWOpvQKuFc

//youtu.be/NJXnfWg2zZs

//youtu.be/KUgTDL_4U74

Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω όλους, ανεξαιρέτως, τους Φ Ι Λ Ο Υ Σ και Φ Ι Λ Ε Σ για την συμβολή τους στην όμορφη βραδυά.
Στη συνέχεια να “απολογηθώ” για την καθηστέρηση… Ευτυχώς, ο Νίκος Πολίτης μάζεψε την κάμερά μου (ευχαριστώ φίλε μου) που ξέχασα στο μαγαζί και την παρέλαβα την επομένη. Να ένα πρόβλημα με τον υπολογιστη και το ίντερνετ και φτάσαμε εδώ. Κάλιο αργά παρά ποτέ… Έχετε δει video και η κουβέντα πάει παρακάτω. Η σμβολή μου σ’ αυτήν λέει: Νομίζω ότι όλοι πάμε στη μάζωξη με καλή διάθεση, να περάσομε όμορφα, να συμμετέχομε, να συγχορούμε τις στραβοκλοτσιές, να επαινούμε τα τσαλίμια, να να να…και στο τέλος να χειροκροτάμε. Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές καλά πάμε παρά τα μπερδέματα με τους τόνους, τον έλεγχο της φωνής κλπ κλπ. Να μη ξεχνάμε ότι το όλο σκηνικό εξελίσεται χωρίς πρόβα και εκεί έγκειται η μαγεία με τις ατάκα συννενοήσεις, τα πειράγματα κλπ. Με τις λήψεις μου προσπαθώ να το δώσω όλο αυτό, όσο επιτρέπουν οι συνθήκες και τα μέσα.
Σε ένα “πρόγραμμα” πέντε - εξι ωρών κάνομε αφιερώματα σε πολλούς, θα βοηθήσουν σε τίποτα τα ξεχωριστά? Όσοι μετέχουν σε σχήματα θέλουν τα τραγούδια να είναι στην πένα. Ο.Κ. αλλά εμένα τον “αρχάριο” δεν μου δίνετε την ευκαιρία να σταυρώσω πενιά?
Με υγεία και σ’ άλλα.
Με την άδεια σας θα ανεβάσω και δυό video τραγουδιών, που έχουν ήδη ανέβει από τον PeVen, αλλά από άλλη οπτική γωνία και ματιά όπου η εικόνα υποστηρίζει περισσότερο όσα λέω, ευχαριστώ.

νικήτα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στα περί μαζώξεων. μην ξεχνάμε ότι η βασικός λόγος που μαζευόμαστε είναι να γνωριζόμαστε από κοντά και να παίζουμε, από τα ελάχιστα ως εκεί που μπορούμε. και αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία για κάποιον που δεν έχει συχνά την ευκαιρία να το κάνει αυτό, ή που δεν έχει χρόνο ή παρέες για να μελετάει κομμάτια.
πιο σημαντικό είναι να δουλέψουμε το πώς συννενοούμαστε στις μαζώξεις, παρά να βάλουμε αφιερώματα και προετοιμασίες. δηλαδή να συμφωνήσουμε πως βάζουμε κομμάτια ένας-ένας και με τη σειρά (πχ κυκλικά), πώς όποιος βάζει κομμάτι καθορίζει και το πώς θα παιχτεί (τέμπο, τόνος, ύφος, κλπ) και πως κοιτάμε τους συμπαίχτες μας (και ιδιαίτερα αυτόν που έβαλε κομμάτι) αντί για την ταστιέρα μας και μόνο.
είναι κρίμα κάποιος να μπαίνουν δυο κομμάτια ταυτόχρονα και να αναγκάζεται μια παρέα να το σταματήσει, ή κάποιος να βάζει κομμάτι αργά (γιατί τόσο μπορεί) και οι υπόλοιποι να του το επιταχύνουνε, ή κάποιοι να παίζουν δυνατά και άλλ’ αντ’ άλλων μπερδεύοντας τους δίπλα τους. αυτά δεν τα λέω γκρινιάζοντας, απλά πράγματα είναι που κάνουμε όλοι μας (πάνω στην τρέλα να παίξουμε, όχι από εγωισμό) και καλό είναι να τα προσέχουμε.
νικήτα βάλε ό,τι θες, μόνο που στο δεύτερο βίντεο ζητάει σύνδεση στο youtube. μπορείς να το κάνεις δημόσιο για όσους δεν έχουμε λογαριασμό;

Εκ παραδρομής δεν ήταν δημόσιο, αλοίμονο. Τώρα ο.κ.;
Ναι φίλε μου, οι “βιρτουόζοι” πρέπει να θυμούνται τα νιάτα τους παιχτικώς και οι φουριόζοι να κάνουν κρατει. Δεν είναι ανάγκη να συμμετέχουν όλοι σε όλα τα τραγούδια.
Στην τελευταία μάζωξη απομακρύνθηκα δυο τρεις φορες και για λίγο από το κέντρο της σκηνής… μαγεία σκέτη… παρά τα μαργαριτάρια. Άνοιξα κουβέντα με την κυρία της ταβέρνας για αυτά που ακούει από κάποια απόσταση…και για τα μαργαριτάρια. Η απάντησή της; Ααα εμένα μου αρέσει αυτό που ακούω κι ας έχει μαργαριτάρια.
Αν δεν είχε θα ήταν κάτι άλλο προφανώς.
Στη διαχείρηση της εκκίνησης των τραγουδιών έχομε ένα θεματάκι, πρέπει να το δούμε. Στην επόμενη μάζωξη να μοιράσομε πρωτερεότητες, να βλέπομε κι εκείνον στο βάθος…

να βγάζουμε χαρτάκια, όπως στις εφορίες… κι όταν πέφτουν πολλές προτάσες μαζεμένες, δεν υπάρχει δίλημμα, τις παίζουμε όλες!
κατά τα άλλα όπως τα λες. και θενξ για το βίντεο.

//youtu.be/rJTaEPvjJoQ

//youtu.be/w9L5cjJ-EK4

Η λήψη κάνει τη διαφορά.

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!:110::090: Στην επόμενη μάζωξη:090::)!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:58 —

Συμφωνω με τον Μπάμπη. Οι μαζώξεις γίνονται για να γνωριζόμαστε μεταξύ μας, να περνάμε καλά και να … "συντονίζονται " όσοι φιλοι παίζουν ή τραγουδάνε… Δεν είναι κακό να πούμε ότι στην επόμενη μάζωξη μπορούμε να “ξεσκονίσουμε” ό,τι ξέρουμε πχ από τον Σκαρβέλη… Φυσικά και δεν γίνεται να πούμε ΜΟΝΟ Σκαρβέλη (ή Βαμβακάρη, ή Τούντα…) σε μια μάζωξη…

καλώς τηνε κι ας άργησε! πες μας τώρα ότι δεν θα ήθελες μια μάζωξη μόνο με τούντα…

υπάρχει και Κρητη για μαζωξεις αλλα πρεπει να περασεις …θαλασσα!
ολες οι εποχες ειναι καλες εδω…μην την σκεφτομαστε μονο για τα μπανια

Κάποια στιγμή που μπήκαν δυό νεαροί στην ταβέρνα κι ήρθαν στην παρέα μας είχα έναν διάλογο με τον Πέτρο.
Ν: Καλά πάμε, βλέπω καινούριο κόσμο, νεαροί.
Π: Με ανησυχεί που δεν βλέπω τους παλιούς… (με τον ανάλογο μορφασμό).
Σαν να χει δίκιο. Δεν κάνομε μια μάζωξη με πρόσκληση σ’ όλες τις παλιοσειρές, στούς παλιούς - νέους φίλους με το γνωστο ρεπερτόριο μας κι ας αφήσομε τα αφιερώματα για άλλους.

Βεβαίως! Αλλά να περιλάβουμε και μερικά από τα “ευρωπαϊκά” του! Αν και αυτά ναι, θα χρειαστούν κάποιες πρόβες…

Νικητα σε ευχαριστουμε πολυ για τα βιντεο!σε ολους μας(Γιωργος, εγω, Χρυσα, Γιαννης) μας εχει μεινει αξεχαστη η βραδια!

Και τι να γίνανε άραγε οι ακόμα πιο παλιοί (και στυλοβάτες του φόρουμ) Κ.Κ., Άρης Ν., Frank, Σώτος;;;
Καθώς περιδιάβαζα το φόρουμ, μου έδωσαν την εντύπωση ότι “εξαφανίστηκαν” σα νάταν συνεννοημένοι, κι έχω μείνει με την απορία…

Τους έφαγε το σαράκι και τοποθετήθηκαν άλλοι στυλοβάτες!

Φίλε Παρασάνταλε, αν ρώταγες τον George Harisson, μπόλικα χρονάκια πριν, τι απέγινε με τους παλιόφιλους τους πρώην Beatles, σίγουρα θα σου απαντούσε “Μα, το έχω πεί ήδη: “All things must pass”. Ε, κάτι ανάλογο έγινε και εδώ. Το μόνο ευχάριστο είναι ότι, αντίθετα με το τι επεφύλασσε το πεπρωμένο στον John Lennon, εδώ ευτυχώς δεν έχουμε τέτοια (και κουνήθηκα κι απ’ τη θέση μου γράφοντας…). Με ευχαρίστηση σε πληροφορώ ότι είναι όλοι alive and well, που θα έλεγε και ο George Harisson ή όποιος άλλος από τους Beatles.

Χα, χα… ξέρεις ότι λατρεύω όλους τους συνθέτες της “μικρασιάτικης σχολής”, όπως και το “πειραιώτικο” ρεμπέτικο!!! Λυπήθηκα που έχασα τη μάζωξη (λογω υποχρεώσεων) και χαίρομαι πολύ που μεγαλώνει η παρέα μας με νέα παιδιά!:slight_smile:
Πραγματικά με γεμίζει αισιοδοξία όταν βλέπω μαθητές-φοιτητές να προσεγγίζουν το ρεμπέτικο και ναι, βοηθάνε σ αυτό και οι καλές διασκευές και οι σχολικές γιορτές με τους μερακλήδες καθηγητές! (Νίκο είπαμε να μην είμαστε απόλυτοι…) :089:
Επίσης έχω κι εγώ την απορία γιατρί εξαφανίστηκαν ΠΑΝΤΕΛΩΣ κάποια από τα παλιοτερα και πιο δραστήρια μελη του φόρουμ… Ελπίζω να είναι καλά και να τους ξαναδούμε στις μαζώξεις μας…

Α γεια σου, Δημήτρη Ν., και ήρθε η σκούφια μου στη θέση της!
Για μια στιγμή νόμισα ότι τους έφαγε το μαράκι…