Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

κρίμα… να μας συμπαθάς για την απόσταση, ας όψεται το πιάνο. θα φροντίσουμε η επόμενη μάζωξη να γίνει πιο κεντρικά.

Να είστε καλά αλλά σαφώς δε θα γινόταν αλλαγή του χώρου για ένα άτομο. Όλα καλά!!! Του χρόνου τέτοια εποχή και εκτός Αθηνών θα μπορώ!! Ανάθεμα τα σχολικά

Και το πρώτο στιγμιότυπο (σχεδόν αμέσως μετά!!!)

//youtu.be/eLyYqZeRsxc

Τι φωνάρα η κοπέλα, ποια είναι;

Η Λαμπρινή Γιώτη (giotto) και χαρήκαμε όλοι πολύ που ήταν στην παρέα μας, όπως φαντάζομαι χάρηκε και εκείνη μου μας άκουσε να “γκαρίζουμε” ! Ελπίζω κάποια στιγμή να τύχει να ξαναβρεθεί στη παρέα μας!

Εξαιρετική η κοπέλα… και μουσικάρα.
Πάντα τέτοια παιδιά!

Το πρώτο βίντεο είναι HD, αλλά έχει όγκο και παίρνει πολύ χρόνο για να ανέβει. Τα επόμενα τα ανεβάζω με χαμηλή ανάλυση και χάνουν και το λόγο συμμετρίας εικόνας κατά το ανέβασμα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Πάντως ο ήχος που μας ενδιαφέρει είναι εντάξει.

//youtu.be/qM6gd1D7SzQ

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:03 —

//youtu.be/lTcYyYrw-1Q

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:16 —

//youtu.be/B8-sPOxW7ok

Καλημέρα σε όλους…τι γίνεται με τα δυο μπουζούκια του κ. Στάμκου ρε παιδιά;Ένας χρόνος πέρασε.

//youtu.be/VVOqHsF21To

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:30 —

//youtu.be/OexnbTOx4UI

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:41 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:34 —

//youtu.be/-S7Tbdm3ZrU

ωραια φωνη η κοπελλα αλλα στον τονο που τραγουδει δυσκολα τη συνοδευει αντρικη φωνη…
και το τραγουδι στη ταβερνα θελει συμμετοχη και συνοδεια…

Γιατί;;;; Εξαρτάται από τις βάσεις που έχει του καθενός η φωνή.Εχθές πάντως δεν υπήρξε τέτοιο θέμα.

Ωραία φωνή η κοπέλλα!!!Μπράβο ρε παιδιά.Πάντα τέτοια!!!

φίλε μου μια χαρά ήταν οι τόνοι. απλά στην αρχή που ξεκινήσαμε με την λαμπρινή οι υπόλοιποι ακόμα τρώγανε -κι εμείς χωνεύαμε… όπως είδες μετά μπήκαν όλοι στο χορό!

Εχθές, Νικόλα, απλά την σκεπάσαμε με τις αγριοφωνάρες μας, όπου μπορέσαμε…

Όπου μπορέσαμε βεβαίως…

Η συνέχεια του προηγούμενου βίντεο με ηχογράφηση από το mp3 recorder.

//youtu.be/eLcJjX-HI18

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:25 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:18 —

//youtu.be/oPCSyWmjxrg

μια χαρα!
εσυ συνοδευες στην κιθαρα?

ναι, κοντά στον βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα.

Γεια σας παιδια!περασαμε καταπληκτικα χτες αν κι εγω ειχα διαφορα πεπτικα ζητηματα!
Εμενα μαρεσει οταν οι ανθρωποι εκφραζονται πανω σε αυτο που αγαπανε.
Δεν παμε σε μια μαζωξη να κανουμε επιδειξη.ο καθενας μας τραγουδαει και παιζει με αυτα που εχει.
Οπως καταλαβα ολοι αγαπατε τοσο πολυ αυτο που κανετε.
Χαιρομαι που σας γνωρισα ολους απο κοντα και λυπαμαι που δεν ημουν μελος νωριτερα.
Ειναι φοβερο για ενα πιανιστα να υπαρχει οργανο και να μπορει να παιξει(το πιανακι ειχε ενα μικρο θεματακι με το κουρδισμα και επιπλεον ειχε καποιο προβλημα με τον σιγαστηρα).
Καταλαβαινω τι λεει ο ανθρωπος με τους τονους αλλα δυστυχως για μενα τουλαχιστον σε αυτα τα τραγουδια που υποτιθεται οτι δεν ειναι ντουετα(πες μου καλαματιανη μου,αγαπω μια παντρεμενη)δεν γινοταν να τα πω πιο χαμηλα πρωτον γιατι οσο πιο χαμηλα τα τραγουδας τα γυρισματα δεν ακουγονται το ιδιο ωραια,δευτερον γιατι ειχε πιανο(πολυ δυνατο οργανο) με αλλα οργανα τριγυρω και μετα θα κατεληγα να ποναω την επομενη μερα και φυσικα κανεις δε θα ακουγε τιποτα.
Ειδικα το καλαματιανο ειναι πολυ λεβεντικο τραγουδι και ο Καβουρας του βγαζει αυτον το χαρακτηρα.νομιζω λοιπον οτι ηταν καλος ο τονος.επιπλεον νομιζω οτι κανεις δεν ειχε προβλημα να τραγουδησει σε οτι αλλο ειπαμε.
Ευχαριστουμε πολυ για τα βιντεο!!!
Επιπλεον να πω οτι το αγαπω μια παντρεμενη ειναι μια μιξη της ηχογραφησης της Εσκεναζυ και του αγαπημενου μουσικου διδυμου Σκουτα Μηταρακη.υπαρχει στο youtube.
Φιλια σε ολους!