To Φεγγάρι πάνω Θεε μου

(Βοσκοπουλος ) τι γνωριζουμε για αυτο το τραγουδι , ετος, στοιχουργος ,Συνθεση, Δρομος

Δημιουργοί: Κλασσικά Πλέσσας / Παπαδόπουλος
Ετος: Εποχή του δήθεν αφελoύς - δήθεν αισιόδοξου κινηματογραφικού ημιτράγουδου. Βάλε 1968 ή 1970 και είσαι μέσα.
Δρόμος: Φηφίζω (από μνήμης) μινόρε european.

(*) Δεν είναι “πάνω Θεέ μου” αλλά πάνωθε εμού (από πάνω μου) >> πάνωθέ μου

ποιο ειναι το ευρωπαικο - διατονικο ή αρμονικο ?

απο την μικρη πειρα μου στους δρομους πιστευω οτι το τραγουδι ειναι ντο μαντζορε χιτζας… μη με γιαουρτοσετε :slight_smile: δε ξερω σε μινορε δε μου βγαινει,αλλα αν πουμε οτι πεζουμε την εισαγωγη ντο, σολ φα#,σολ ,λα,σολ,φα#,λα, σολ ειναι χιτζας αντι για ντο,Σολ,φα#,σολ,σολ# που μου ακουγετε μακραν ποιο σωστο αλλα δε ξερω τι δρομος ειναι , ισως με καποια παραλλαγη να ειναι Σενγκιαχ ο δρομος και το κομματι ντο # :230: τωρα αν ειναι μινορε τοτρε υπαρχει περιπτωση να ειναι και σαμπαχ… ουφ βοηθεια…

χμμμ…
Οχι και μαντζορέ ωρε , ρε μινορε ουσακ με γυρίσμα στο κιουρντί , δηλ βάζει και φυσικό μι και μπεμολ καθώς και σολ#.

ρε συ οχταχορδε…ετσι χωρις να με παρεξηγησεις…και με αρκετη δοση χιουμορ…μου θυμισες τον αντιπροεδρο του Εδεσσαικου που ειχε κανει κατι δηλωσεις παλια…

http://youtube.com/watch?v=HoePGRDnnpY :112::112::112:

Εγω ακούω σι(μπεμολ)ματζορε με να τριηχο του ρε σαμπαχ στην εισαγωγή , αλλα βάζει και το μι μπεμολ γιατί στην μελωδία κάνει ρε ουσάκ , απλος αλλα μάγκας ο maestro ,με μπερδεψε και το περναγα για κιουρντι:109:

Το πρόβαρα σε ένα μπαγλαμαδάκι που έχω εδώ στο γραφείο και - εάν ακούω καλά (που αμφιβάλλω) - πρέπει να είναι μινόρε η μελωδία και ματζόρε οι απαντήσεις.

Τώρα για την απόχρωση του ματζόρε και το είδος του μινόρε, το μυαλό μου δεν θα πήγαινε μακρύτερα απ’ την απλούστερη απάντηση (ήγουν ευρωπαϊκό) γιατί ο Πλέσσας, όπως λέει κι ο Σώτος, είναι απ’ τους μορφωμένους μεάστρους που χρωματίζουν αρμονικά τα τραγούδια τους σύμφωνα με την ευρωπαϊκή και όχι την αραβική νομοθεσία.

Καλή βδομάδα.

Εδώ που τα λέμε ένα γιαούρτωμα το χρειάζεσαι. Οχι για τις σκέψεις σου περί δρόμων, αλλά για την επιλογή του τραγουδιού…
:slight_smile:

γιατι δε σου αρεσει η συνονοματος μου?:090:

Ο Τόλης; Ο Τόλης δε μου 'χει κάνει τίποτα. Τα τραγουδάκια του με χαλάνε κάπως…
:079:

Μα κύριε Άρη… κύριε Άρη…
Και η “Αγωνία”; Και το “Χωρίς αυτήν”;
Μη σου πω και το “Πριν χαθεί το όνειρό μας”
:088:

Τι να πω γι’ αυτά; Τραγουδάρες!

το τραγουδι ειναι εισαγωγη χουζαμακι και μετα θα έλεγα μινορε… :080: