Τι πρέπει να έχει ένα καλό μπουζούκι;

Ηθικόν δίδαγμα: Ο Σώταρος πάει για μεσίτης…

Μπραβο Σωτο !πεςτα …για να θυμουντε οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεωτεροι…
Για να μαθης …πρεπει να παθης.

Βρε Σπυρο μου… επαθα και εμαθα!

Δεν είναι τυχαία που ο μύθος της Κασσάνδρας είναι ελληνικό.

Διαβάστε το φαξ που μόλις έστειλα στη φιρμα Ζοζεφ. Θα καταλαβετε τι εγινε.


Curitiba (Βραζιλία), 2 Δεκεμβρίου 2003
ΑΠΟ: Theo de Borba Moosburger

ΠΡΟΣ: ΖΟΖΕΦ Χειροποίητα Μπουζούκια

ΘΕΜΑ: Εντυπωσεις για το μπουζούκι τρίχορδο Α-40 WN

Αγαπητοί κύριοι

Επειδή στο τελευταίο φαξ που μου στείλατε, (τον Σεπτεμβριο, αν δεν κάνω λάθος, όταν σας ζητουσα πληροφοριες για το τριχορδο ΑΗΔΟΝΙ Α-40) μου γράψατε «Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου για το καινούργιο σου όργανο», σας γράφω το παρόν γράμμα.

Ο πατέρας μου έφτασε την Κυριακή 30 του μηνος (προχτες), και μου έδωσε με ένα πολύ μεγάλο χαμόγελο το μπουζούκι μου, περιμένοντας να δει τη χαρά μου.

Λυπάμαι να σας ενημερωσω ότι οι εντυπώσεις μου δεν είναι καλές και είμαι αρκετα απογοητευμενος.

Το μπουζούκι που μου έφερε ο πατέρας μου δεν μοιάζει με το όργανο που φαίνεται στη φωτογραφία, στην ιστοσελίδα σας - τώρα που προσπάθησα να ξαναμπώ μου έβγαλε το μήνυμα «under construction» οπότε δεν υπάρχει πια φωτογραφία στο ιντερνετ. Αλλά ειχα κανει save τις φωτογραφίες και τις εχω στον υπολογιστη μου. Και ούτε δεν μοιάζει με τα μπουζούκια που θυμάμαι να εχω δει και πιασει με τα χερια μου όταν επισκέφτηκα το μαγαζί σας στον Πειραιά, το 2001.

Αλλά κάτι μου φαινεται παραξενο. Το όργανο που είχα αγοράσει τον Δεκεμβριο του 2001 (μοντελο ΑΗΔΟΝΙ Α-19 WN) έχει πιο λαμπερό και δυνατό ήχο. Και το μοντέλο ΑΗΔΟΝΙ Α-40, το οποιο ειναι αρκετα ακριβοτερο απο το προαναφερθεν, αν και υποτιθεται οτι θα ειχε καλυτερο ηχο και θα ηταν και πιο ομορφο (αναλογα με την τιμη), εχει πιο πνιχτο ηχο και τα σχεδια ειναι πιο προχειρα.

Σιγα τωρα μη μου πειτε οτι επειδη ειμαι ξενος δεν καταλαβαινω απο μπουζουκι. Τοτε που πηγα στο μαγαζι σας, πριν 2 χρονια, δεν ηξερα πολλα για τα μπουζουκια, αλλα απο τοτε οχι μονο εχω μελετησει αρκετα αυτο το οργανο, αλλα και εχω συμβιωσει με μουσικους οι οποιοι παιζουν διαφορα οργανα (κιθαρα, μπουζουκι, ουτι, lute, κλπ) οποτε με την πρωτη ματια και την πρωτη πενια διακρινω τα ελαττωματα ενος οργανου. Αυτο το μπουζουκι εχει υπερβολικα χοντρο καπακι, και η τρυπα δεν ειναι καλα λιμαρισμενη απο μεσα. Τα κλειδια του ειναι πολυ σκληρα και χρειαζεται δυναμη για να το κουρδισεις. Ο καβαλαρης ειναι λιγο πιο ψηλος απ’ ό,τι στο το αλλο μπουζουκι, με αποτελεσμα το παιξιμο να ειναι δυσχρηστο στη δευτερη οκταβα του μπρατσου, οπου οι χορδες απομακρυνονται λιγο (αρκετα για να χρειαζεται δυναμη οταν πιεζεις τις χορδες) απο τα ταστα οσο προχωρανε προς το σκαφος - χρειαζεται δυναμη με το αριστερο χερι για να πιεζονται οι χορδες και δυναμη με το δεξι χερι για να ακουγονται οι ψηλες νοτες. Τι αλλο… περιμενα ενα καλο οργανο και πηρα ενα μετριο μπουζουκι, χωρις λαμψη στον ηχο και με προχειρες πλαστικες ενθεσεις γυρω στην τρυπα (και τα λουλουδακια φαινονται μαραμενα).

Λυπαμαι παρα πολυ που εμπιστευτηκα στη δουλεια σας αυτη τη φορα. Ειχα ακουσει απο Ελληνες μουσικους οτι τα μπουζουκια που κατασκευαζονται με το ονομα του μεγαλου Ζοζεφ Τερζιβασιαν δεν ειναι πια καλα απο τοτε που πεθανε ο μεγαλος οργανοποιος. Δεν τους πιστευα, και τους ελεγα οτι πηρα πολυ καλο μπουζουκι με εξαιρετικη τιμη (αναφερομενος στο οργανο αγορασμενο τον Δεκέμβριο του 2001). Τωρα δυστυχως η γνωμη μου εχει αλλαξει, και τους πιστευω.

Ο πατερας μου, ο οποιος πηγε να παραλαβει το οργανο, καθως ειχαμε κανονισει μεσω φαξ, δεν καταλαβαινει απο μουσικα οργανα και δεν μπορει να διακρινει ενα μπουζουκι της πλακας απο το καλυτερο μπουζουκι που εχει φτιαξει ο γερο Ζοζεφ Τερζιβασιαν. Tου πουλησατε ενα οργανο που αλλιως δεν θα το πουλουσατε ποτε σε μπουζουξη. Αν ημουν εγω να διαλεγα το οργανο, ποτε δεν θα επαιρνα αυτο το μπουζουκι. Θυμαμαι τα οργανα που ειδα στην εκθεση στο μαγαζι σας στον Πειραια, και αυτα ειχα υποψη οταν εμπιστευτηκα στις υπηρεσιες σας και σας παρηγγειλα το 6-χορδο ΑΗΔΟΝΙ Α-40 WB.

Τωρα ομως, δυστυχως, οπως και να εχει το πραγμα, δεν μπορω να κανω τιποτα. Και ουτε να παω να το ανταλλαξω, ακομα και αν μου προτεινατε κατι τετοιο, γιατι ειμαι στη Βραζιλια και δεν ξερω ποτε θα ξαναπαω Ελλαδα.

Τα πάνω απο 700 ευρώ που σας πλήρωσε ο πατέρας μου για το εν λογω όργανο, είναι παρα πολλά λεφτα στη Βραζιλια. Αυτο επροκειτο να είναι ένα μεγαλο δωρο για μενα, και ντρεπομαι να του πω τις εντυπωσεις μου για το οργανο. Θελω να πιστευει οτι ειμαι ικανοποιημενος, οποτε δεν του ειπα τιποτα.

Αλλωστε φταιω κι εγω, επειδη του είπα που θα ευρισκε το καλο μπουζουκι.

Συγνωμη αν φαινεται οτι σας κατηγορω για ελλειψη εντιμοτητας. Μπορεί και να μη το κάνατε με κακές προθέσεις, και να μη γνωρίζετε από μπουζούκια. Αλλα μιας και το πρωτο μπουζουκι που πηρα ειναι καλο και εχετε ωραια οργανα στην εκθεση, αυτη η δευτερη περιπτωση αποκλειεται.

Οποτε και καταλαβαινετε πολυ καλα τι νιωθω.

Κατά τα άλλα, δεν έχω παράπονα. Υπήρξατε πάντοτε συμπαθητικοί και ευγενικοί, οπότε δεν θέλω να φαίνομαι επιθετικός και εύχομαι να μη θίγω κάνεναν προσωπικά. Και η θηκη ειναι καλη, αν και το κλειδι δεν λειτουργει. Και οι χορδες ειναι πολυ καλες.

Βλεπετε, δεν ειμαι ειρωνικος. Προσπαθώ να τα λέω αντικειμενικά. Με ειλικρινεια σας εγραψα τις εντυπωσεις μου.

Αλλά να ξέρετε ότι όχι μονο δεν προκειται να ξαναπάρω μπουζούκι της φιρμας σας, αλλά και σε μερικούς φίλους μου που θέλουν να παρουν μπουζούκι δεν θα τους συνιστησω να πάρουν όργανα by Zozef.

Ευγενικά και ειλικρινά

Theo de Borba Moosburger

Τουλάχιστον μπορώ να σου δώσω μια μικρή ικανοποίηση. Όταν θα αγοράσω μπουζούκι σε ενάμισυ χρόνο περίπου αν είμαστε καλά θα λάβω υπόψη μου αυτά που λες και πολύ δύσκολα θα γίνω πελάτης τους.
Λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη, ειδικά το ότι πρέπει να το παίζεις ικανοποιημένος μπροστά στα μάτια του πατέρα σου…

“Και οι δύο φίρμες που αναφέρατε αφορούν “fast food” μπουζούκια…”
έγραφε ο Σώτος πριν δυο μήνες, απαντώντας σε ερωτήματά σας. Κι αν δείτε παλιότερες συζητήσεις που αφορούν την αγορά μπουζουκιού, έχει χυθεί πολύ μελάνι. Κάποιοι μάλιστα μας κατηγόρησαν για μεροληψία (υπέρ του Βαρλά)…
Τι να πω τώρα; Να γίνω κακός και να πω “ας προσέχατε;”.
Τέλος πάντων. Προσπάθησε να το κρατήσεις σε καλή κατάσταση μέχρι να 'ρθεις κάποια στιγμή στην Ελλάδα και τότε θα προσπαθήσουμε να μας το αλλάξει ο Ζοζέφ. Αλλη λύση δε βλέπω.
ΑΝ

ΥΓ. Εκείνος ο Μάριος, που συμπάθησε τα μπουζούκια του Μάτσικα μέσω φωτογραφίας, ακούει;

Ακομα δεν έλαβα απαντηση για το φαξ που τους εστειλα.

Εστειλα αυτο το φαξ και στον φιλο μου Μαριο (αυτος που ξεκινησε αυτη τη συζητηση).

Σημερα ελαβα το εξης μηνυμα απο τη φιρμα Ζοζεφ:

From: “Zozef Music & Sound”
To: “Theo de Borba Moosburger”
Subject: Attention: Theo de Borba Moosburger
Date: Wed, 3 Dec 2003 10:24:28 +0200

Agapite Theo:

Labame ena email apo ton kyrio Mario Cantero apo tin Ispania. Sto email auto anaferei oti to 6-xordo bouzouki pou sas poulisame einai katastrofiko. Ean exete kapoio parapono h’ kapoio problima, sas parakaloume na epikoinonisete mazi mas. Gnorizete poly kala oti ta bouzoukia mas kalyptondai me eggyisi kai gia opoiodipote problima eimaste edo gia to to lysoume.

Sas episynaptoume kai to email tou kyriou Mario Cantero.

Parakalo apandiste mas.

Best regards,

Dimitra Panagakou
@ Zozef Music + Sound
Tel: +30210-4131411
Fax: +30210-4221920
mailto:zozef@zozef.gr
http://www.zozef.gr
http://www.bouzouki.gr
>

Τους απαντησα αμεσως και ειπα οτι δεν καταφερα να ανοιξω το μηνυμα απο τον Μαριο αλλα δεν ειπα ποτε στον Μαριο οτι το μπουζουκι ειναι καταστροφικο. Και του ζητησα να τους ξαναγραψει και να τους εξηγησει οτι μονο το φαξ του ειχα στειλει.
Μετα καταφερα να ανοιξω το συννημενο μηνυμα και τους εστειλα το εξης μηνυμα:

Kai omws… gia to fax pou sas esteila den ais8aneste upoxrewmenoi na mou apanthsete;

Sas tromazei pou exw apoluto dikio;

Gnwrizw arketous mpouzoukshdes mesw internet, kai oloi mou lene oti akougontai polla parapona gia ta organa ths firmas sas.

Eutuxws zoume se eleu8eres kai dhmokratikes xwres (kai eseis sthn Ellada kai egw sth Brazilia) kai mporoume na ekfrazoume tis gnwmes mas.

Oi neoi pou 8eloun na asxolh8oun me mpouzoukia prepei na kseroun oti ta mpouzoukia pou poulate den einai ola ths idias poiothtas. Auto einai gegonos. To mpouzouki pou krataw sta xeria einai h apodeiksh, kai exei mesa thn upografh sas. Den me endiaferei egguhsh… allo mpouzouki h8ela, ma auto den ginetai dedomenhs ths aposatasews pou mas xwrizei kai me empodizei na paw sthn Ellada gia na to antallaksw.

Den einai swsto na DEIXNETE FWTOGRAFIES STHN ISTOSELIDA KAI NA POULATE ORGANA POU DEN ANTAPOKRINONTAI STIS PERIGRAFES POU DINETE.

Exw to dikaioma na pw se opoion 8elw OTI DEN SYMFEREI NA AGORAZEI KANEIS MPOUZOYKI by Zozef.

Kai auto 8a kanw.

Ebala kai to fax pou sas esteila s’ena rebetiko forum.

An 8elete, apanthste me kai peste mou oti den einai swsth h 8esh mou, kai 8a balw thn apanthsh sas sto forum, na krinoun oloi poios exei dikio.

Ta osa eipe o Mario einai dikh tou eu8unh (molis katafera na anoiksw to e-mail pou episunapsate) kai tou zhthsa na sas grapsei kai na sas ekshghsei ti egine.

Den lew psemmata.

Poulhsate mpouzouki katwterhs poiothtas apo o,ti uposxeste sthn istoselida.

Lupamai polu, giati sas eixa sumpa8hsei para polu.

“Thn empistosunh einai kati duskolo na katakthseis kai eukolo na xaseis” leei mia brazilianikh paroimia.

Kata t’alla, kalh epituxia sto emporio sas.

Kai kales giortes

Theo de Borba Moosburger


Περιμενω απαντηση τους και θα σας ενημερωσω με το δικιο μου!

γεια σας μαγκες

Ήταν το καλοκαιράκι ,Αύγουστος νομίζω στο υποκατάστημα του Ζοζεφ στην Σαλονίκη.
Μπαίνω μέσα αφου έπρεπε να χτυπήσω ένα κουδούνι για να έρ8ει κάποιος να ξεκλειδώσει κατι μεταλλικά προστατευτικά “πράματα”…
Ένα μεγάλο μαγαζι με καμιά κατοστή κιθάρες ,πιό εκεί κατι ενισχυτές και άλλα “ηλεκτρικά είδη”.

Εγώ: Συγγνώμη μπουζούκια υπάρχουν?Κατα προτίμηση τρίχορδα…

Απάντηση : Δεν μπορώ να σας καταλάβω εσάς τους σαλονικείς γιατί είστε κολλημένοι με το τρίχορδο.
(!!!) υπάρχει εξέλιξη δεν μπορείτε να το δείτε…

Εγώ: Ναι αλλά δεν παίζω τετράχορδο.Δεν το κατηγορώ αλλά είναι άλλο όργανο δεν το ξέρω…έχετε λοιπόν τρίχορδο;

Αυτός: Ε τριχορδα ακόμα δεν μας έστειλαν.Εχουμε εδώ μόνο αυτό το τετράχορδο που μπορείτε να δοκιμάσετε…τώρα δεν ξέρω πότε θα μας έρθουν αλλά άν είναι ανάγκη μπορείτε να κάνετε μια παραγγελία…

Συνέχεια δεν υπήρχε γιατί είπα ευχαριστώ και έφυγα…αλλα θεωρώ ότι είναι κομματάκι παλαβό ένα μαγαζί που υποτίθεται ότι έχει την φίρμα μπουζουκιών Ζοζέφ να διαθέτει μόνο ένα μπουζούκι…κι αυτό…άστα να πάνε…Ίσως τελικά οι μεγάλοι κατασκευαστές να την είδαν κάπως γιατί όλο και πιο συχνά παρατηρώ παρόμοια παραδείγματα.Ίσως να είναι καιρός που 8α πρέπει να εμπιστευτούμε τους νεότερους και ορεξάτους με περίσσιο μεράκι και κουράγιο…

Πάντως υπήρχαν καταπληκτικές κι8άρες,με όσες χορδές θέλει κανείς…φτιάχναν και γκαϊφέ αμα λάχει…με τρείς φουσκάλες.

Γεια να είμαι δίκαιος, σήμερα έλαβα το εξής μήνυμα:

Pireas 5/12/2003

Agapite Theo, mas stenahorises poli.

Sou apantao sintoma.

  1. Pote de lavame fax apo sena, oute apo allon apo brazilia, toulahiston tous telefteous 3 mines. Na ise sigouros pos tha sou apantousame.
  2. Den gnorizo to provlima sou (an ine provlima) ke den katalaveno ta parapona sou. Stile se parakalo to fax (attach) se ena e-mail na matho ki ego ti simveni.
  3. Pote den poulisame organo katoteris piotitas apo tin timi tou.
  4. An to parapono sou ine dikeo, na stilis to organo piso me ola ta exoda dika mas. Afto ine I exigisi mas.

Den katalaveno giati, alla to e-mail to diko sou ke to kiriou Mario ine echthrika xoris logo. Ti simveni? Stile se parakalo ta parapona sou na katalavo.
I simpathia pou les ine ke apo ti meria mou. Alla se anthropous pou ehis simpathisi, den prepi na ferese etsi. Prota tha eprepe na milisoume, na katalavo ti simveni ke an den borousa na sou exigiso ke na se voithiso, tote na ekanes ola afta pou ekanes.

Parakalo, stile mou ke ti diefthinsi tou forum.

Se efcharisto apo prin ke efhome ke se sena kales giortes.

Lazaros Zozef.

Του έστειλα το fax συννημενο στο εμαιλ και του εδωσα τη διευθυνση του φορουμ.

Και κατι αλλο… για να μην ειμαι αδικος… ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ… ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΕΩ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ.

Απλως αισθανομαι οτι εχω το χρεος να συνεχισω εδω μια κουβεντα στην οποια ξεκινησα ως υπερμαχος των μπουζουκιων Ζοζεφ.

Είμαι βέβαιος ότι οι άνθρωποι που εργαζονται στην Εταιρια Zozef Music and Sound είναι τίμιοι, και ζητώ συγνώμη δημοσιως αν φανηκε να τους κατηγορησα για το αντιθετο.

Ταπεινή συμβουλή: Μη βιάζεσαι να ζητήσεις συγνώμη.
ΑΝ

Ακόμα δεν έλαβα απάντηση… και βιάζομαι δικαίως.

Κάτι όμως μου τρώει την ησυχία… δεν υπάρχει πια on-line κατάλογος, και σας αντιγράφω ένα μέρος από το ΔΕΛΤΙΟ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΖΟΖΕΦ:

«5-ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΛΗΞΗ ΕΓΥΗΣΗΣ - Η εγγυηση ληγει αυτοματα και ο Κατασκευαστης δεν φερει καμμια ευθυνη για τα μοντελα που καταργουνται και δεν αναφερονται στους επισημους καταλογους του»

Πώς σας φαίνεται το «μοντέλα που καταργούνται(!!!)» ;;;

Σωστά μου φαίνεται πως έκανε ο Σώτος την παρομοίωση με τα αυτοκίνητα…

Ελπίζω να μη σας κουράζω μ’αυτη την ιστορία. Αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτά πρεπει να γνωστοποιηθουν. Οπότε συνεχίζω να σας ενημερώνω.

Ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση για τα μηνύματα, και τους εχω στειλει και αλλα e-mails αυτη την εβδομάδα.

Δυστυχως πρέπει να πω ότι έχεις δίκιο φιλε Αρη… Διαβάστε τα μηνυματα που τους εστειλα, για τα οποια δεν πηρα καμμια απαντηση! Η σιωπή εκ μέρους τους λέει πολλά.

Τα συμπεράσματα δικά σας, μη τους κατηγορώ εγώ (είναι περιττό).


From : Theo de Borba Moosburger
Sent : Sunday, December 7, 2003 2:04 AM
To : zozef@zozef.gr
Subject : kai kati akoma…

| | Inbox

Agaphte kyrie Lazare

To mpouzouki legetai A-40 epeidh exei 40 ntouges, etsi;

Alla den katalabainw apo ntouges… pws tis metrame, apo mesa 'h apo eksw apo to skafos;

Auta metaksu mas, entaksei; Alliws 8a mou poun pws den katalabainw tipota apo mpouzoukia.

Parakalw, apanthste me

Kai gia to fax pou sas ksanaesteila sunnhmeno sto teleutaio e-mail perimenw akoma thn apanthsh sas. Eimai sigouros oti 8a kseka8arisoume ta pragmata, giati eimaste oloi timioi an8rwpoi.

me ektimhsh

Theo de Borba Moosburger


Γεια το παραπάνω μήνυμα δεν ελαβα απαντηση, οποτε τους εστειλα το εξης:

From : Theo de Borba Moosburger
Sent : Wednesday, December 10, 2003 11:25 AM
To : zozef@zozef.gr
Subject : akoma perimenw

| | Inbox

Agaphte kurie Lazare

Akoma perimenw thn apanthsh sas gia ta prohgoumena mhnumata mou.

Oso gia tis ntouges, to mpouzouki auto den exei 40 ntouges. Fainetai ka8ara sto eswteriko meros tou skafous, sto shmeio sto ba8os opou den kaluptetai apo to xruso fullo. Kai apo eksw, an prosexeis kala, blepeis oti oi ka8e duo ntouges einai sthn alh8eia mia, dioti to ksulo exei ta fusika sxhmata pou sunexizontai apo th mia sthn allh.

Auto pou kanate einai egklhma.

Einai pseutiko mpouzouki, kai diaprattete ena egklhma kata tou ellhnikou politismou. Me auto to organo-Frankenstein 8a paizw rempetika mprosta se upshlou epipedou koinou edw.

Edw sth Brazilia ntrepomai na to deiksw auto to organaki, pou einai toso asxhmo, me proxeira sxhmata en8eta sto kapaki, me polu xontro ksulo stis akres ths trupas, kai me psudeis 40 ntouges. Uparxei megalh paradosh ston tomea twn mousikwn organwn sth xwra mou. Oi organopaiktes edw anagnwrizoun ena kalo mousiko organo. Einai kai alla akoma, alla 8elw na akousw ta dika sas logia gia auta.

Kourazomai na sas grafw kai na mh lambanw apanthsh.

Sas parakalw, apanthste me to suntomotero dunaton.

Perimenw na mou proteinete mia lush.

Alla an den mou apanthsete, 8ewrw pws den 8elete na breite lush.

Theo


Κανένα email, κανενα φαξ.

Τι να κάνω, φίλοι μου;

1.Mila me ena dikigoro.
2.Steile exodiko.

Theo , οι ντούγες δεν είναι ποτέ 40 στα μπουζούκια παραγωγής , μπορεί να είναι 8 ή 12 ή 16 , οι υπόλοιπες είναι χαρακιές πάνω στο σκάφος με φιλέτα ξύλου ανάμεσα.
Τα πραγματικά περίτεχνα μπουζούκια που κοστίζουν πολλά χρήματα μπορεί να έχουν 60 πραγματικές ντούγες αλλά κι αυτό δεν έχει καμμία σημασία στην ηχητική του οργάνου.
Το χοντρό ξύλο στην τρύπα δεν αντιπροσωπεύει το αληθινό πάχος του καπακιού γιατί είναι πρόσθετο στήριγμα για την διακόσμηση της τρύπας.
Τα αληθινά αρνητικά στοιχεία του μπουζουκιού έχουν να κάνουν με το φάλτσο ,το ηχόχρωμα ,την σκληρότητα του παιξίματος ,το τρίξιμο το σκέβρωμα του χεριού.
Τα θετικά στοιχεία του είναι η λαμπερότητα του ήχου , το κράτημα(διάρκεια) της νότας η σωστή τονικότητα η ευκολία του κουρδίσματος η γλύκα του ήχου η σταθερότητα του οργάνου στο χρόνο κ.λ.π
Ησουν κατηγορηματικός στις επιλογές σου για την συγκεκριμένη αγορά αλλά τώρα που την έκανες περίμενε τουλάχιστον να ωριμάσει το όργανο για να δείξει τα πραγματικά προβλήματα του.

  • Το μπουζούκι πουλήθηκε με υποτιθέμενες 40 ντουγες, και η τιμή του είναι ανάλογη με τον αριθμό ντουγων. Πλήρωσα για σαράντα, δεν είναι σωστό ναι έχει 20!

  • Το παίξιμο είναι σκληρό. Και άμα λιμάρο λίγο τον καβαλάρη οι χορδές θα τριβουν πανω στα ταστα, γιατί ακόμα και με αρκετή αποσταση, η ΛΑ χορδη κανει ενα πολυ απαλο μψψ.

  • Ο ηχος ΔΕΝ ειναι λαμπερος.

  • Το καπακι δεν ειναι τοσο χοντρο οσο στο σημειο που στηριζει τις διακοσμησεις της τρυπας, αλλα το ανοιγμα της τρυπας ειναι παρα πολυ ασχημο απο μεσα, ουτε λιμαρισμενο δεν ειναι.

  • Ο κύριος Λαζαρος λεει οτι η συμπαθεια ειναι και απο τη μερια του, ομως δεν μου απανταει και πουλησε ενα κακο οργανο στον μπαμπα μου, και μαλιστα του ειχα εξηγησει την κατασταση και το οτι δεν θα μπορουσα να παω εγω ως εκει, αλλα ειχα εμπιστοσυνη στη δουλεια του. Και το εκμεταλλευτηκε αυτο.

  • Οι ενθεσεις στο καπακι ειναι πολυ προχειρες, τουλαχιστον για την δικη μου αισ8ητικη.

Και για να μη με πειτε ψευτη, γιατι ο κυριος Λαζαρος δεν ερχεται εδω και γραφει τα δικα του; Γιατι δεν μου απανταει;

Θα περιμενω ακομα λιγο, μεχρι την επομενη εβδομαδα.

Αν μεχρι το επομενο σαββατοκυριακο δεν λαβω εμαιλ, φαξ, γραμμα, η οτιδηποτε απο αυτον, 8α σας δειξω καπιοες φωτογραφιες του οργανου. Εσεις να κρινετε αν εχω δικιο η οχι. Οσο για τη λαμψη στον ηχο, αυτο ξερετε πολυ καλα οτι μονο οταν παιζεις το οργανο καταλαβαινεις… θα μπορουσα και να παιξω κατι και να σας βαλω εδω συννημενο το sound file, αλλα δεν θα μπορουσατε να διακρινετε ετσι την ποιοτητα του ηχου, γιατι οταν ηχογραφησεις ο ηχος παιρνει αλλα χαρακτηριστικα. Αλλα επαιξα με συνοδεια κιθαρας, και το μπουζουκι δεν ακουγεται λαμπερο και ο ηχος του χανεται μεσα στον ηχο της κιθαρας.

Τι αλλο… θα περιμενω…

Γεια σας φιλοι, και ευχαριστω για τα μηνυματα

Theo - Βραζιλια

Γεια σας φίλοι μου

εύχομαι να περάσατε καλά τις γιορτές :slight_smile:

Για να επανέλθω στο θέμα της συζήτησης, ο Λάζαρος Ζοζέφ δεν μου έχει στείλει ούτε μήνυμα, ούτε γράμμα, και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεται πολύ για το ότι μου πούλησε ένα όργανο κατώτερης ποιότητας, εκμεταλλευομενος τις συνθηκες υπο τις οποιες πραγματοποιηθηκε η πώληση του οργανου.

Θα ανοίξω τώρα μια καινούργια συζήτηση με τιτλο BOUZOUKI BY ZOZEF, και θα βάλω φωτογραφιες που τραβηξαμε εδω για να κρινετε πως σας φαινεται η κατασκευη του οργανου.