Θα Σαλτάρω - Γενίτσαρης

Υπάρχει μια ανάλαφρη κριτική για τις επιλογές του Μίκη που αρχίζει να ξενίζει πλέον.

Ο Μίκης βάλλεται πανταχόθεν (εδώ και 45 χρόνια) για τις πολιτικές του επιλογές, ενώ πρόσφατα - και εδώ είναι το αμετροεπές - οι βολές αυτές ξεδιάντροπα και αναιδέστατα επεκτάθηκαν ΚΑΙ εναντίον των ΜΟΥΣΙΚΩΝ του επιλογών.

Κριτικάρονται οι μουσικές επιλογές ενός ανθρώπου που σε ηλικία 30 χρόνών πήρε το πρώτο βραβείο στο μουσικό φεστιβάλ της Μόσχας απ’ τον Dmitri Shostakovich! Την ίδια στιγμή κάποιοι ντόπιοι έχουν πολύ σοβαρές αντιρρήσεις επ’ αυτού γιατί τους φέρνει φαγούρα ο Πάριος, η Αλέξια και ο Ρέμος.

Ολόκληρη η ανθρωπότητα διατυμπανίζει πως “Mikis Theodorakis is undoubtedly Greece’s greatest living composer” (www.classical-composers.org), την ίδια στιγμή που κάποιοι ντόπιοι έχουν πολύ σοβαρές αντιρρήσεις επ’ αυτού.

Στα 40 του, οι Dmitri Shostakovitch , Hanns Eisler στην Ευρώπη και οι Leonard Bernstein, Arthur Miller, Edward Albee και Harry Belafonte στην Αμερική διαδηλώνουν για την απελευθέρωσή του “γιατί η ανθρωπότητα χάνει χρήσιμα χρόνια ελευθερίας του μεγαλύτερου μετασυμφωνικού συνθέτη της εποχής μας”. Την ίδια στιγμή κάποιοι ντόπιοι έχουν πολύ σοβαρές αντιρρήσεις επ’ αυτού.

Λίγη σοβαρότητα παίδες.

Θα μου επιτρέψεις φιλε μου ν αμφισβητήσω τις απόψεις ολων αυτών των ξένων! Αυτοί δεν έχουν στο αίμα τους Δραπετσώνα…Σμυρνη …κατοχή…Χιτζαζ…Ουσακ…και με λίγα λόγια Ελληνικό νταλγκα.

Η Δραπετσώνα (το ομώνυμο άσμα) είναι του Μίκη.
Και είναι και Χιτζάζ.

Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Ακουσα την Αλέξια με την ορχήστρα “Μίκης Θεοδωράκης” και ήταν αξιοπρεπέστατη.
Ομως με τον Πάριο… επίτρεψέ μου να έχω …φαγούρα.
ΑΝ

Λοιπον για να μιλησουμε αντικειμενικα οντως ο Παριος -ο τραγουδιστης του ερωτα…- ηταν λαθος επιλογη απο τον ψηλο. Παρ’ολα αυτα εκανε διπλο πλατινενιο οπερ σημαινει Κωστακι μου 100.000 κόπιες οπερ σημαινει -με τιμη πώλησης 4.000 δρχ.
το κομματι- τζιρο κοντα μισο δις (αν βαλουμε κι αυτα που πούλησε μετα και αυτα που κρυβουν οι εταιρειες).
ΣΗΜ. Η πλατινα τοτε ηταν στα 50.000 κομματια.
Παμε παρακατω, ειπαν λοιπον τοτε ολοι ρε παιδια επρεπε να τραγουδησει ο Παριος ΜΙΚΗ για να γινει πλατινενιος ;; Αρα η επιλογη του Αντωνη του Πασχαλιδη -Ρεμου- σκοπευει να ξαναγινει πλατινα ο δισκος που θα επακολουθησει του λαϊβ…
Για μενα ειναι θεμιτο σε μια αγορα που γινονται για πλακα πλατινενιοι οι Πυξ Λαξ, ο Χατζηγιαννης και η Κοκκινου.
Ο Μικης εχει γραψει την ιστορια του και σαν ανθρωπος κι αυτος μπορει να κανει λαθη, ας του συγχωρησουν λοιπον καποιοι αδεκαστοι κριτες καποιες αδυναμιες του.

Εντάξ, παίδες, είπαμε, οι περισσότεροι μεγάλοι έχουν ένα κάρο ελαττώματα… Χαλάλι τους… Ο Ψηλός (και κυρίως η Μαργαρίτα) είναι παραδόπιστοι, δεν πειράζει, στο κάτω-κάτω γιατί να μην τα παίρνουν οι καλλιτέχνες αντί γιά τ’ αφεντικά… Καπιταλισμό έχουμε, κι αν είναι ν’ αρχίσομε τα πογκρόμ κατά των πλουσίων, δε θα κάνομε την αρχή με τους καλλιτέχνες… Ο Μίκης είναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ, πάει, τέλειωσε, και δε με πειράζει που δεν αντέχει τις ελιές και… τα μπεμόλια!

Αντε λοιπόν…

Στείλτε και τους Πυξ-Λαξ και τον Χ" Γιάννη στο πυρ το εξώτερον (όπως έγινε και με τον Μάλαμα, τον Παπάζογλου και τόσους άλλους) να δούμε ποιοι “ποιοτικοί” θα μείνουν.

What do you mean by that my friend ???

Το “στείλτε” δεν κατάλαβα σε ποιους απευθύνεται (π.χ. σε μας τους …Αρηδες, σε μας τους Κώστηδες ή σε μας τους Γιώργηδες;).
Οπως δεν κατάλαβα το “ποιοτικοί”. Ποιοι είναι οι ποιοτικοί; Ο Χατζηγιάννης και οι Πυξ λαξ; Κι από πού κι ως πού μπαίνουν στην ίδια μοίρα με το Μάλαμα και τον Παπάζογλου;
Χωρίς παρεξήγηση φίλε Μπαγιόκο, κάπως μπερδεμένα μας τα λες…
ΑΝ

ΥΓ. Και για να μην ξεχνιόμαστε: Περί ορέξεως, χοιρινό με σέλινο.

Κι εγω δεν καταλαβα τους αποδεκτες αλλα οσον αφορα
τον Χ"Γιαννη και τους Πυξ Λαξ που αναφέρθηκα πιο πανω, απαντω :
Τον ορο ποιοτικο εγω δεν τον χρησιμοποιω αλλα κι απ’την αλλη δεν υπερασπιζομαι τους σκυλάδες που λενε “τι παει να πει ποιοτικό ;”.
Πιστευω οτι το ποιοτικο ειναι απο μονο του ποιοτικο παει και τελειωσε.
Για παραδειγμα το τραγουδι απο την “Πολιτικη κουζινα” που λεει μια κατ’αλλους σκυλου ,κατ’εμενα λαϊκη τραγουδιστρια, η Θεοδωριδου, ειναι ποιοτικο και δεν αλλαζει στο φιναλε τιποτα αν εμεις το αποκαλεσουμε ετσι…
Αν τολεγε η π.χ. η Σαμπρινα ή αν ο στιχος έλεγε αρες, μαρες, κουκουνάρες, θα ηταν κατι αλλο.
Τωρα για τον Χατζηγιαννη παραπεμπω στην παρακατω ηλ.διευθυνση οπου κατα τυχη μπηκα χθες :
http://www.ioannou-music.gr/katsimixas2.htm
οπου ο Πανος Κατσιμιχας απανταει στον Μ.Χ.
Δικα μου σχολια περιττευουν…
παρεπ/ντως ριξτε μια ματια στο βιογραφικο του Ιωαννου.
Τωρα για τους Πυξ Λαξ τι να πω ;;
Καποτε εβαζα μουσικη σ’ενα σταθμο και θυμαμαι στην
εκπομπη πριν απο μενα που ζηταγαν οι πιτσιρικαδες
τα σουξε της εποχης τοτε και ηταν το “Ασ΄την να λεει” και δε συμμαζευεται με αυτη τη φωναρα τον Καρρα, χαμος … (το φωναρα ειναι υποκοριστικο του γαϊδουροφωναρα).
Αργοτερα οι ιδιοι τυποι γραφαν πανω στις ιδιες μουσικες (ενα μι μινορε ενα σι μινορε
και ενα ρε ματζορε) στιχους που ηταν ενα λυρικοτατο απαυγασμα του τιποτα.
Αυτα

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

Το μήνυμα απευθύνεται σε κάποιους εδώ στο φόρουμ που δείχνουν να πιστεύουν ότι η καλή ελληνική μουσική πέθανε μαζί με το ρεμπέτικο και μετά από αυτό είναι το χάος και η μετριότητα.

Γράφτηκε γιατί, ναι, οι “Πυξ-Λαξ” έχουν τραγουδήσει κομμάτια που άγγιξαν την ψυχή πάρα πολλών ανθρώπων από διαφορετικές ηλικίες. Γιατί έχουν τραγούδια με στίχο συγκλονιστικό, με μουσική που άλλοτε “χαϊδεύει” τ’ αυτιά κι άλλοτε εκφράζει τ’ ανθρώπινα συναισθήματα με ρυθμούς δυνατούς και γρήγορους. Μπαλάντες όπως το “Επαψες αγάπη να θυμίζεις” μπορούν να συγκινήσουν από πιτσιρικάδες μέχρι εμάς τους… λιγότερο νέους. Τα τραγούδια τους έχουνε ΚΑΙ στίχο ΚΑΙ καλή μουσική.

Ο Χατζηγιάννης έχει κι αυτός τραγουδήσει πολύ όμορφα κομμάτια και τα τραγούδια του (τα περισσότερα) έχουνε πολύ καλό στίχο και μουσική. Δεν έχει τραγούδια κενά περιεχομένου όπως η πλειονότητα των συναδέλφων του που κινούνται στον ίδιο μουσικό χώρο μ’ αυτόν, κι επιπλέον είναι και φωνάρα. Για τους πιο πάνω λόγους τον κατέταξα στους “ποιοτικούς” (με την υποκειμενικότητα που εμπεριέχει ο όρος).

Κάποτε αισθάνομαι μέσα από τις συζητήσεις εδώ ότι λες κι υπάρχει μια μόνιμη “έχθρα” για νεαρούς τραγουδιστές και νεανικά συγκροτήματα, κάτι με το οποίο διαφωνώ. Οταν τα τραγούδια τους έχουν λόγο ύπαρξης και επιβιώνουν στον χρόνο τότε αξίζουν της προσοχής μας. Φυσικά υπάρχει αυτή η τεράστια σαβούρα που κυκλοφορεί γύρω μας με τα απερίγραπτα σουξεδάκια που ακούγονται για 2-3 μήνες και μετά λες και δεν υπήρξαν. Για το λόγο αυτό το γεγονός ότι, πάντα κατά την άποψη μου, καταφέρνουν να ξεχωρίζουν οι “Πυξ-Λαξ” και ο Χατζηγιάννης παρουσιάζοντας τραγούδια με καλή μουσική και περιεχόμενο μέσα στο δικό τους χώρο τον γεμάτο “αηδίες”, αξίζουν συγχαρητηρίων.

Ο Μάλαμας κι ο Παπάζογλου μπήκανε με αφορμή προηγούμενα postings που αμφισβητούσανε την αξία τους κι όχι γιατί η μουσική τους ταυτίζεται με αυτήν των “Πυξ-Λαξ” (υπήρξε μάλιστα κι ένα σχόλιο ότι καλύτερα ο Μάλαμας να μείνει στα… λαϊά του τραγούδια).

Σε ότι αφορά τον Κατσιμίχα, γνώμη του, γούστο και καπέλο του. Εγώ τουλάχιστον δεν ξεχνάω τί έλεγε για τον ίδιο τον αδελφό του και τη συνεργασία τους πριν από δύο χρόνια όταν ήτανε στα μαχαίρια (σχεδόν τον έβγαλε άσχετο μουσικά).

Αγαπητέ yiorgosv αν κατάλαβα το τελευταίο σου σχόλιο εννοείς ότι όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες που κάποτε σου ζητούσανε να μεταδόσεις τραγούδια του Καρρά (για την αξία των τραγουδιών αυτών συμφωνώ απόλυτα με τα δικά σου σχόλια) είναι αυτοί που γράφουν σήμερα τραγούδια που δεν χρειάζονται μουσικές γνώσεις και γίνονται επιτυχίες; Δηλαδή ένα τραγούδι για να είναι καλό πρέπει να είναι πολύπλοκο με συνεχείς εναλλαγές συγχορδιών; Τα ρεμπέτικα, ας πούμε, δεν πρέπει να θεωρούνται καλά τραγούδια γιατί η πλειονότητα τους είναι γραμμένα σε 3 συγχορδίες (συχνά και με δύο)…

Φυσικά ό,τι και να λέμε τα πάντα καταλήγουν εκεί που έγραψε κι ο ʼρης: Περί ορέξεως… καλαμάρι γεμιστό, σουτζουκάκια σμυρνέϊκα, τυροκροκέτες και τρίγωνα Πανοράματος.

ʼντε, καλή σας όρεξη και καλό Σαββατοκυρίακο.

Ρε συ Μπαγιοκο δε μ’αφηνεις να δουλεψω κι εχω πολυ δουλεια …
Τελος παντων θα σου απαντησω αφου μας ανοιξες την ορεξη με τα σουτζουκακια …
Οσο για τριγωνα εχει κι εδω στα Χανια …νιαμ, νιαμ !!

Λοιπον κατ’αρχην να ξεμπερδευουμε με Παπαζογλου και Μαλαμα, τον Παπαζογλου τον παω βεβαια, τον Μαλαμα ουτε κρυο ουτε ζεστη, ενα “Τσιγαρο ατελειωτο” διαμαντι εχει γραψει κι απο κει και περα μετα το 1ο τραγουδι που θα ακουσω ψαχνω για ξυραφακια …
Παρεπιπτοντως τις προαλλες ακουσα ενα παλιο λαικο δεν θυμαμαι που και πως και εχει τη φραση
“Ατελειωτο τσιγαρο” νομιζω δεκαετιας 60 ηταν.

Λοιπον τωρα για το Χ"Γιαννη οπως λες κι εσυ εμεις της καποιας ηλικιας ουτε νομιζω μας τραβαει ουτε μας συγκινει αυτο το στυλακι. Τι να μας πει τωρα ο νεαρος : ημουνα μικρος για τοσα ανοιγματα και κατι αλλα φαιδρα -το λιγοτερο.
Τωρα που του γραφει στιχους αυτη η κοπελλα-κυρια δεν ξερω τι ειναι, κατι γινεται. Αυτα τα δυο γρηγορα-ποπ που εχει πει καλουτσικα ειναι, αλλα
πολυ αναλαφρα για το στυλ που νομιζω οτι πουλαει.
Γι’αυτο του τα χωνει ο Πανος, ο οποιος εχει περα για περα δικιο καπου φτανει βεβαια και στην εμπαθεια, αλλα αυτα ειναι συνηθισμενα μεταξυ καλλιτεχνων…
Παμε και στους Πυξ Λαξ. Ξερουμε ολοι λοιπον οτι τον πρωτο καιρο μουσικη και στιχους εγραφε αποκλειστικα αυτος ο παλιο-ροκας ο Ξυδους
και ενω ειχε υλικο πλασσαραν τα πιο χαζοτραγουδα για να πιασουν το μεγαλο κοινο, γιαυτο βαλαν και τον Καρρα, κατι σαν τον Τερζη τοτε απο φημη. Αργοτερα εγραψαν δυο καλα δισκακια
-εννοωντας για το κοινο που απευθυνονταν- και επειδη εχουν ενα απ’τους καλυτερους τραγουδιστες στο ελλ.ροκ -που θα μπορουσε να πει κι αλλα- τον ΣΤΟΚΑ και ενα αρκετα καλο δημιουργο τον Πλιατσικα
αλλα και λογω Νταλαρα εκτιναχτηκαν.
Απο κει και περα εχω να προτεινω κι εγω με τη σειρα μου μπαμιες κοκκινιστες, αγγιναρες α λα πολιτα και κολοκυθια με τα αυγα …
ΚΑΛΗ ΧΩΝΕΨΗ !!

Ξεχασα να πω για τα ακκορντα και οντως εδω συμφωνουμε απολυτα.
Αλλο ηθελα να πω ομως. Μου τη δινει αυτη η εμμονη στο ιδιο στυλακι (μουσικα) αυτα τα μινορια -μελωδικα πως τα λενε- μια ξερη κλιμακα για να πουμε ολα τα ρουτινιαρικα
“βασανα μας”, οπως μου βουλωσε η ταπα της πισινας, εχασα ενα πεδιλο του σκι, με επιασε λαστιχο στο τζιπ καθως πηγαινα στην ΑΕΠΙ με τη σκουπιδοσακουλα να πληρωθω και αλλα τετοια λυπητερα μη σας χαλασω τη διαθεση …
Αρα συμφωνουμε οτι καλα κανει ο ΟΣΚΑΡ ΠΗΤΕΡΣΟΝ που βαζει 38 ακκορντα το λεπτο
και επισης καλα κανει και ο ΜΑΡΚΟΣ που βαζει ενα ακκορντο στον “Ισοβιτη” και σε πεθαινει με τον περιεργο αυτο σπανιο δρομο -χουζαμ πειραιωτικο(;;)- και ολα αυτα που μας αραδιαζει εν ετει 1934.

Χανουμε το χουζαμ, χανουμε το σαμπαχ κλπ κλπ και
θα μεινουμε με ενα μινορε ευρωπαϊκο ;;
Ας το παλεψουμε τουλαχιστον λιγο ρε παιδια !!

Μιά και ξεφύγαμε (άλλη μιά φορά) από το ρεμπέτικο και το παραδοσιακό, θα πω κι εγώ την κουβέντα μου! Έ, λοιπόν, κρατήστε δύο ονόματα: Κώστας Καραφώτης, Σταύρος Κωνσταντίνου. Ο πρώτος έχει μιά φωνάρα λαϊκή, και κυρίως, ΠΑΤΑΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ! Ο άλλος είναι Κύπριος, φωνάρα μπαλαντοειδής, τον Πάριο τονε κάνει σκόνη. Κι από γύρω τους, αρκετά νέα παιδια μ’ εξαιρετικές φωνές. Είναι καταπληκτικό αυτό το φαινόμενο, μέσα σ’ ένα χρόνο να ξεπεταχτούν τόσες φωνές, διαρκείας τουλάχιστον 20 χρόνων. Είχαμε άλλα 20 τόσα χρόνια να δούμε τέτοια φαινόμενα. Αλλά φυσικά, αν αυτή η πιθανότητα αναγέννησης δεν συνοδευτεί από νέους και σπουδαίους τραγουδοποιούς, ίσως να πάει χαμένη.

Αυτά, και πίσω στον Παγιουμτζή!

Κι η Τάμτα είναι εξαιρετική και θα κάνει αναμφίβολα καριέρα.

Γράψτε ακόμα ένα όνομα: Γιώργος Παπαδόπουλος.

Στον τομέα του ελαφρολαϊκού θα κάνει μπαμ!

Κι ακόμα ένα: Ευσταθία

Είναι μια κοπελιά που την άκουσα μόνο μια φορά να τραγουδά δύο κομμάτια. Το ένα (τζαζζέ κομμάτι) το ξέσκισε πραγματικά.

Κωστα μου αμφιβαλω λιγο…
Να δουμε παραπερα τι ρεπερτοριο θα τους δωσουν οι εταιρειες τους (;:wink:
Και για να παρω θεση στο θεμα νεοι τραγουδιστες,
πρωτον αυτη η συμπαθης Τζουλι Μασινο εχει μια δικια της αλλοκοτη μεθοδο που δεν ξερω κατα ποσο την ακολουθανε τα παιδια, δευτερον εκει που πασχουν οι νεοι τραγουδιστες γενικως ειναι οτι το τελευταιο πραγμα που κανουν να εκπαιδευτουν θεωρητικα και πρακτικα ή να κατσουν διπλα σε μια φωναρα και να πατησουν πανω.
Ανοιγουν το στομα και τραγουδανε ενστικτωδικα και
μετα απο 5-6 παλαμακια νομιζουν οτι εγιναν …ξερω γω.
Ασε που στην τηλεοραση υπαρχουν κατι κομπλεξικοι
ηχοληπτες και λοιποι που δε σε αφηνουν να ακουστεις οποτε και μια καλη φωνη στην tv αδικειται.
Εχω ακουσει και την Αλεξιου στην τηλεοραση να φαλτσαρει.
Και τριτον καποιοι με ικανοτητες (Καραφωτης, Ραλλια) χρησιμοποιουν για επιδειξη τις γνωσεις ή ικανοτητες τους κανοντας περιττους λαρυγγισμους, και αντι να κανουν τον ακροατη να ακουσει και να ευχαριστηθει το τεμαχιον, αυτοϊκανοποιουνται ματαια με τα τερτιπια τους, …νομιζω.

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, αλλά δεν πολυπιστέυω πως ο καιρός ευνοεί τι καλό τραγούδι, εκτός κι αν εννοούμε τις επανεκτελέσεις οι οποίες πλέον κούρασαν αν και ‘‘δουλεύουν’’ ακόμα. Οπότε, τι να τις κάνεις τις καλές φωνές, ακόμη κι όταν υπάρχουν; Λογικό είναι που ξεφτιλίζονται απ’ τους λαρυγγισμούς και απ’ την επιδειξιομανία τους.

Πάμε ανάποδα: Στις καλές περιόδους της χυμώδους μουσικής ζωής, το γκανιάν λαϊκό τραγούδι μερικές φορές το σήκωσαν ακόμη και ‘‘κακές’’ φωνές. Ετσι δεν είναι;

Σα να λέμε καλό το μαχαιροπήρουνο αλλά ψητό δε μας φέρατε.

Όλα αυτά απολύτως σωστά. Μην ξεχνάμε το “Μαντολίνο” του Χατζηδάκι, με τη… Ζωή Φυτούση. Γιά να μην πω γιά τη Ντόρα Γιαννακοπούλου.

Εκείνο όμως που μούκανε εντύπωση σε κάποια απ’ αυτά τα παιδιά (όχι όλα, βέβαια) είναι η σεμνότητα και η ευγένειά τους. Επιτέλους, δεν ακούμε πιά τόσο συχνά το “ρε μαλάκα!”

Φυσικά, αν δεν εμφανισθούν νέοι συνθέτες και στιχουργοί με ταλέντο και όραμα, και αν (επί πλέον) δεν τους μπλοκάρουν και πάλι οι Εταιρίες, σαφώς και δε θα γίνει τίποτα.

Εχεις κάτι υπόψη σου Κώστα;
Μιλάω για το “μπλοκάρισμα” απ’ τις εταιρείες.
Αν γράφεται - γράψ’ το, ειδ’ άλλως από κοντά.
Μαθαίνω πως θα τα πούμε στο Βόλο. Ισχύει;