Στίχοι: Επιστροφή - Δημήτρης Χατζηδιάκος (Αθηναϊκή Κομπανία)

Ρε παιδιά άκκουσα ένα καταπληκτικό τραγούδι από την αθηναική κομπανία και δεν γνωρίζω τίποτα για αυτό αν είναι παλιό δηλαδή η όχι τινος συνθέτη είναι κ.λ.π.
ο δεύτερο στίχος έχει ως εξής

Οι φάμπρικες κι οι μηχανές στην σκέψη μας σαν μπάρα, μας κλέβουνε τα όνειρα και μένουμε φτωχοί
στους ώμους το σακάκι μου στην τσέπη τα τσιγάρα στου τρένου τον διάδρομο για την επιστροφή.

και ο τρίτος

και φτάνουμε το σούρουπο μες τον σταθμό Λαρίσης (μάλλον καινούργιο είναι) ποτέ δεν το περίμενα πως θα με καρτερείς με της χαράς τα κλάματα ελπίδες να γεμίσεις την μέχρι τώρα αδέσποτη και άδεια μου ζωή.

αν εχει κανείς πληροφορίες για αυτό το τραγούδι καθώς και τον πρώτο στίχο θα με βοηθούσε να το βγάλω στο όργανο και να το λέω στο μαγαζί, είναι πραγματικά ωραίο τραγούδι.
Αυτάάάάάάάάάάάά…

Mou aresei kai emena afto to tragoudi. Vrisketai ston proto disko tis Athinaikis Kompanias “Agapite mou theie Taki” pou kykloforise to 1981. Den prokeitai gia rempetiko, to tragoudi graftike apo kapoio melos tis kompanias (ton Xatzidiako, an den kano lathos).

Gia tis leptomereies opos kai gia tous stixous mporo na se enimeroso to vradi otan tha exo ton disko sta xeria mou.

Michael

Στην τσέπη πέντε τάλληρα και πάω στη Αθήνα
χαράμισα τα νιάτα μου εδώ στην ξένη γη
τα χρόνια που … και προκοπή δεν είδα
αχ πόσο ενοστάλγησα την κάθε (…πιθαμή;;;).

Ναι, της Αθηναϊκής είναι.
ΑΝ

…EΓΥΡΙΖΑ …

Λοιπόν, ο τίτλος του τραγουδιού είναι “Επιστροφή”, μουσική και στίχους έγραψε ο Δημήτρης Χατζηδιάκος. Ο πρώτος στίχος λέει:

“Στην τσέπη πέντε τάλιρα και πάω στην Αθήνα
χαράμισα τα νιάτα μου εδώ στην ξένη γη,
τα χρόνια που εδούλευα και προκοπή δεν είδα
αχ πόσο ενοστάλγησα κάθε σπιθαμή.”

Michael

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Ρε συ Γιώργο, έχεις εξαφανιστεί!!
Πέρνα μία μέρα από το σπίτι ή πάρε κανένα τηλέφωνο να τα πούμε.Κι έλα να το γράψουμε το τραγούδι, γιατί υπάρχει όπως κατάλαβες!!

5 posts were split to a new topic: Πρόταση δημιουργίας newsgroup (2003)

8 posts were split to a new topic: Μανές της Αυγής - Νταλγκάς

5 posts were split to a new topic: Παναγιώτης Τούντας - Συλλογή “Δίφωνο”

11 posts were split to a new topic: Πολίτικος Καρσιλαμάς - Στίχοι

και ένα λινκ προς το τραγούδι