Rapidshare και αναμονή

(damker) #1

Αγαπητοί Φίλοι,
Πολλοί θα έχετε ενοχληθεί από την αναμονή για το κατέβασμα ενός δεύτερου αρχείου και το ότι μερικές φορές πρέπει να περιμένει κανείς ακόμα και 120 λεπτά πριν μπορέσει να κατεβάσει εκ νέου.:108: Αυτό οφείλεται στο ότι ο σέρβερ Rapidshare βλέπει μια συγκεκριμένη διεύθυνση που προσπαθεί να κατεβάσει. Αν κάνετε αποσύνδεση και μετά σύνδεση πάλι στο dsl θα σας δοθεί νέα διεύθυνση IP και θα μπορείτε να συνεχίσετε το κατέβασμα.:092: Συμβουλή, λοιπόν, μια αποσύνδεση>σύνδεση πριν από κάθε 2ο, 3ο,…νστό κατέβασμα.:slight_smile:
Φιλιά.
Δαμιανός.

(huzzam) #2

Σωστότατος.Εγω μεχρι να σκεφτω την -ομολογουμενως απλη- αυτη λυση παιδευτηκα αρκετα ψαχνοντας για “ειδικα” λογισμικα και λοιπες ιστοριες δια αρκουδες…

(panos81) #3

Mporei kaneis na ginei premium, na graftei diladi sto rapidshare me en amikro antitimo kai na katevazei aperiorista.

(Kostas(tm)) #4

Αυτό το σύστημα πληρωμής “via wire transfer” το έχει δοκιμάσει κανείς;

(Κώστας Κ.) #5

Εγώ όχι, αλλά το Rapidshare δέχεται και πληρωμή μέσω PayPal, που το έχω χρησιμοποιήσει και είναι αξιόπιστο.

εγω ειμαι πρεμιουρ παντως εχω βρει και ενα προγραματακι για ανελεητο κατεβασμα χωρεις αναμονες και χωρεις ρεσταρτ το ρουτερ να δω ποτε θα σας το ανεβασω

(Μανώλης Κ.) #7

Καλησπερα και απο εμενα.
Και εγω εχω προτιμησει την λυση του Premioum στο rapidshare και “καθαρισα” μια και καλη.
Ειχα δοκιμασει το συνεχες restart του router , αλλα αμα καποιον τον ενδιαφερει να κατεβαζει αρκετα MBs τοτε ειναι πολυ μεγαλο παιδεμα.
Τωρα πλεον το rapidshare σε συνδιασμο με ενα download manager τυπου FlashGet τα κανει ολα αυτοματα και πολυ γρηγορα (απλα κανεις copy τα links που σε ενδιαφερουν και το FlashGet τα κατεβαζει μονο του παραλληλα).
Οσο αφορα στον τροπο ενεργοποιησης του account , θα προτεινα την αγορα μιας προπληρωμενης καρτας (π.χ. απο τραπεζα Αττικης κλπ.) ωστε να μην εχει κανεις το αγχος της κλοπης των στοιχειων σας στο Internet (αν και το PayPal αποτελει αξιπιστη και δοκιμασμενη λυση…)

Αυτα απο εμενα και καλο βραδι σε ολους.

το to paypal ειναι οκ , στο rapidshare δεν κατεβαζεις απεριοριστα αλλα μεχρι 25 g /months και για να σκασετε ειμαι πρεμιουρ μεχρι τις 30 του μηνως και εχω κατεβασει όλο το συμπαν :slight_smile:

(Κώστας Κ.) #9

Μας τό’ πες δυο φορές ότι είσαι πρεμιουρ ρε οχταβάλβιδε, γιατί να σκάσουμε; :slight_smile:

(Vinyl Break) #10

Εγώ, έχει 30 ευρώ έξοδα γιατί καταθέτεις στην Ελβετία που δεν είναι χώρα της Κοινότητας… Την άλλη φορά θα φροντίσω να χω paypal…

Ο περιορισμός που δίνει το rapidshare δεν είναι 25gb/month αλλα 25 Gb κάθε 5 ημέρες. Εγώ προσωπικά κατεβάζω μέχρι και 100Gb το μήνα. Ο πιό καλός τρόπος πληρωμής είναι μέσω paypal και πιστωτικής webcard. Προσωπικά χρησιμοποιώ Το Download Manager (DAP) και το αφήνω να κατεβάζει όλη μερα και νύχτα πολλές φορές.

Τι είναι όλα αυτά τα γιγαμπίτια που κατεβάζετε ρε παίδες?:082:

(yiorgosv) #13

Με συνδρομη στο rapidshare 6,99 ευρω το μηνα (καλυτερα μεσω paypal) κατεβαζεις απο 3-4 ελληνικα γνωστα σαϊτ και αναριθμητα του εξωτερικου 150 γιγα υλικου. Υπαρχουν βεβαια και τα τορρεντς που κι απο κει κατεβαζεις άντερα σε ολοημερη βαση. Η προυποθεση ειναι οτι τα κατεβαζεις για προσωπικη σου χρηση και μονο, αλλιως διαπραττεις παρανομια !!
Απο κει και περα τα προβληματα ειναι : οι σκληροι δισκοι που πρεπει να αγοραζεις αβερτα οταν ανοιξει η ορεξη (που σε διαβεβαιω οτι ανοιγει…) , η συνδεση οταν ειναι κατω απο 4-5 Mbps, ο χρονος για να ακουσεις - δεις και το ξεπαραμυθιασμα τοσων χρονων, που μαζευαμε δραχμη δραχμη να παρουμε κανα δυο βινυλια …

Το μtorrent μου το έμαθε ο γιος μου και το χρησιμοποιώ να κατεβάζω μουσικά αρχεία μόνο για προσωπική “θεραπευτική” χρήση… αν παρανομώ, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω…:080:

(lucas) #15

Καλημέρα σας φίλοι,
Ωραίο το ράπιντ-σεαρ αλλά πραγματικά η αναμονή είναι ανυπόφορη. Η ερώτηση μου είναι η εξής: ποιές είναι οι καλύτερες μηχανές αναζήτησης για το εν λόγω σαιτ; Το rapidshare-search-engine.com είναι αρκετά καλό αλλά όχι τόσο καλό όσο θα θέλαμε.

υγ. Μήπως, λέω μήπως, γνωρίζει κανείς κάποια όμορφη σελίδα με ράπιντ-σεαρ λίνκς;

(panos81) #16

ενα καλο προγραμματακι, το πιο διαδεδομενο ειναι το rapget. ειναι free, www.rapget.com.
για οσους κατεβαζουν χωρις download manager, ο teliasonera (server) ειναι ο πιο γρηγορος.

(Κώστας Κ.) #17

Γράψου στο ellinadiko.com. Πέρα από το -αρκετό- σκουπιδαριό, θα βρεις και αρκετά ενδιαφέροντα links για το rapidshare.

(Vinyl Break) #18

Για να μη μπλέξετε με σκουπιδαριό υπάρχει ένα καταπληκτικό blog μια Τουρκάλας!!
http://hilalspage.blogspot.com/
Ρεμπέτικο και έντεχνο κατ εξοχήν…

Περιμένω εντυπώσεις…

(yiorgosv) #19

You koofed me πατριωτη !!

Aferim arkadas !!

(lucas) #20

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδία.:088:
Vinyl Break: Με πρόλαβες!!Το hilalspage είναι απίστευτο.
Καλό απόγευμα και καλές πενιές.