ΨΑΧΝΩ ΜΕΡΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω (ή ακόμα καλύτερα, να τα περάσει σε ΜΡ3) τα επόμενα δυο τραγούδια που ψάχνω:

α) ΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ (ο δρόμος πάλι μ’έφερε/ κι απόψε να πρεάσω/…), μεταπολεμικό ζεϊμπέκικο του Χιώτη με τον Στράτο
β) ΓΛΕΝΤΑ ΜΕ ΚΟΣΜΕ (απόψε που χωρίζουμε/και όλα τελειώνουν/…) μεταπολεμικό ζεϊμπέκικο του Τσιτσάνη με την Μπέλλου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φραγκίσκος Α. Κουτελιέρης

ΟΚ Σπύρο,

ευχαριστώ πάρα πολύ και για τα δυο

Φραγκίσκος

Μ.Χιώτης.Ενα μήνα σε γυρέβω ρε μπαμπέσα.
Αν μπορεί κάποιος να μου το στείλει.
Ευχαριστώ!

Το τραγούδι λέγεται “Βουνό με βουνό” και ηχογραφήθηκε το 1950 με τους Στελλάκη (τραγούδι), Χιώτη (τραγούδι και κιθάρα), Μπέμπη(κιθάρα) και Σπηλιόπουλο (πάλι κιθάρα). Ξέρω ότι είναι ανατυπωμένο στον δίσκο “Στελλάκης Περπινιάδης: Αυτοβιογραφία” και στον διπλό δίσκο “40 χρόνια Χιώτης”.

Φραγκίσκος

Θα επιμείνω για άλλη μία φορά (καθότι γνωστός ξεροκέφαλος):
Η τρίτη κιθάρα είναι ο Λεμονόπουλος και όχι ο Σπηλιόπουλος.
ΑΝ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΟ:
Μπας και πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος να συναλλασσόμαστε MP3;
Καθότι κι εγώ θάθελα να ζητήσω κάποια τεμάχια αλλά… τρέχα γύρευε. Ποιόν να αγγαρέψω, πως θα τα πάρω, τι sampling θα χρησιμοποιήσει κλπ.

Να επιμείνω για τη δημιουργία newsgroup τύπου <FONT FACE=“Courier New”>grk.binaries.rebetiko</FONT> ή δεν ενδιαφέρει κανέναν;

Αυτή είναι καλή σκέψη…

Χαίρομαι για τα καλά σου λόγια για την καλή μου σκέψη.

Απο κεί και πέρα;

Ποιά είναι η διαδικασία;

Αν θυμάμαι καλά, κάποιος “φορέας” υπάρχει που διαχειρίζεται τα newsgroups και πρέπει να γίνει ένας αριθμός από “αιτήσεις” για να γίνει δεκτό αίτημα δημιουργίας νέου.
Μια φορά κι ένα καιρό - αν θυμάμαι καλά - ήταν η ΕΕΧΙ για την Ελλάδα. Τώρα;
Εσύ ρε Γιώργη που έχεις κονέ με τη FORTHNET δε κάνεις κάνα τηλεφωνάκι;

ο Φερρης ειχε μιλησει πριν απο καιρο θυμαμαι για δημιουργια του δικου μας ελληνικου napster. σαφως και να επιμεινεις ΚΚ. κι εγω μαζι σου κι ολος ο κοσμος. ολοι μας ψαχνουμε καποια τραγουδια που σιγουρα καποιοι θα τα χουν. κι εγω εχω αρκετα.

βαλτε μπρος λοιπον…

lipon to napster den eiani kai mia toso efkoli
ypo8esi gia na gini
8elei diafora kolpa

afto poy einai efkolo na geinei einai
enas ftp server to opoio na exoyn prosbasi meriki
to meriki apo oti katalabate paei se episimo silogo
gia na mporon na exoun prosbasi mono ‘meriki’ kai oxi i aepi
kai to allo einai ti soi ftp server 8a einai
statikos i kapios 8a to exei spitakitou kai amma einai online kalos kai ftp 8a einai prosbasimos
alios oxi
H’ 8a einai statikos poy 8a 8elei fragka arketa
ta opoi mono me enas silogo kaliptonte

Στο δια ταύτα…
Πως και ποιοί το κάνουν;
Πόσο πάει;
Πως να το μεθοδεύσουμε;
Κυανέ, ξέρεις από δαύτα;
Εγώ (έτσι όπως εξελίχθηκαν τα επαγγελματικά μου) μόνο χρόνο δεν έχω. Οικονομικά συνεισφέρω όμως!

Ρε ΚΚ. Μιας και -όπως λες- μπορείς να συνεισφέρεις οικονομικά, δε μου στέλνεις ένα …τσεκ, καμιά γκαντοπενηταριά χιλιάρικα για να λαδώσω τους κωλοτροχόμπατσους, μπας και μου δώσουν πίσω τις πινακίδες;
ΑΝ
ΓΤΥΤ (Γαμώ Τα Υπουργεία τους)

Χα χα χα ρε συ Αρη σου πήρανε τις πινακίδες;
Γαμησέ τα εμένα μου πήρανε τη vespa. Εγώ όμως με μια πενηντάρα καθαρίζω οπότε Κουρούνη με διακόσια είσαι Ο.Κ.

Γαμώ τα υπουργεία τους και τους νόμους τους μέσα.

Ρε συ Άρη αν ήσουν κανένας Αλβανός λαθρομετανάστης και έκανες λόγο για ανθρώπινα δικαιώματα και τέτοιες μαλακίες όχι μόνο τις πινακίδες θα ξαναέπαιρνες αλλά και τα ίδια τους τα σώβρακα!!! Τώρα, δυστυχώς, έχεις ανάγκη τη διακοσοπενηνταρού.
(Ρε μπας και έχεις κανέναν Αλβανό για μεσο???)

Ρε φίλε, έχεις επιστρέψει ποτέ στα Τίρανα λόγω του
ότι δεν έχεις πινακίδες, για να καταλαβαίνεις αυτά που λες,ή μιλάς στον αέρα;
ʼσε, την ξέρω την απάντηση!!

Περάστε αύριο από το γραφείο μου να σας κόψω επιταγές.
Και καθώς θάρχεστε, πάρτε μου και κάνα κουλουράκι να βουτήξω στον καφέ μου.

ΕΠΧ-ΦΓΟ (Εχω Πολύ Χρήμα - Φτάνει Για Ολους)

ΥΓ. Εγώ πάντως εννοώ να επιμένω σ’ αυτό, πέρα από πλάκα.
Και επειδή το κόστος δεν ξεπερνάει τα 200.000 σύνολο (μαζί με τις δωρεές εξαρτημάτων δίσκους, SCSI-κάρτες, VGA, οθόνη κλπ που θα συνεισφέρω από την άθλια αποθήκη μου) είναι απλά θέμα ποιός αναλαμβάνει τη βασική δουλειά: Το τρέξιμο!

Μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου αγαπητέ Παπ.
Πάντως δεν πιστεύω να νομίζεις ότι ο κρατικός μηχανισμός είναι και ο καλύτερος σε τέτοιες περιπτώσεις…
Τέλος πάντων εσύ ξέρεις πάντως την απάντηση…

Καλησπέρα και πάλι! Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός χώρος εδώ, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν αναγνωρίζετε το παρακάτω τραγούδι…

Το μόνο πρόβλημα, είναι πως ΔΕΝ θυμάμαι ούτε στίχους ούτε μουσική… (ούτως ή άλλως τη μουσική δεν θα μπορούσα να σας την περιγράψω). Αυτό που θυμάμαι στο περίπου πάντα είναι το νόημα… :frowning:

Λοιπόν, μιλούσε για κάποιον που έπιασε τη γυναίκα του με άλλον, τον σκότωσε και τώρα είναι φυλακή… Νομίζω ότι σε κάποια σημεία έλεγε “Αμάν αμάν” και ότι κάθε στροφή την έλεγε δύο φορές. Αλλά αυτό μπορεί να αλλάζει από εκτέλεση σε εκτέλεση… (αυτή που άκουσα ήταν στο Ζυγό). Και κάπου προς το τέλος έλεγε “Τί θα κάνεις τώρα που εγώ είμαι φυλακή και ο άλλος μές στο χώμα” (τα λόγια δεν είναι κατά λέξη, και πάλι το νόημα σας μεταφέρω…) Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο. Απλά ότι δεν το ήξερα και μου άρεσε πάρα πολύ! Ρωτησα τους γύρω αλλά κανείς δεν το ήξερε. :frowning: Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε, αλλά μου έχει κολλήσει…και θέλω να το ξανακούσω!!!

Αν μπορείτε να με βοηθείσετε…

Mες στη φυλακή στ’ Ανάπλι
Μ’ έριξαν κατάδικο
Αμαν δικαστή βοήθεια
Κι αυτό είναι άδικο

Δεν μπορούσα να βαστάξω
Και να έχω αντεραστή
Τον εσκότωσα και τώρα
Είμαι μες τη φυλακή

ʼπονη κακούργα ψεύτρα
Ζήσε τώρα μοναχή
Ο ένας βρίσκεται στο χώμα
Και ‘γώ μες τη φυλακή

Τραγουδάει ο Καλυβόπουλος σε μουσική του Γιοβάν Τσαούς. Το μόνο καθαρό Zirgule maqam ρεμπέτικο κομμάτι (μετά πάμε σε πιο παραδοσιακά)

Σ’ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!! :slight_smile: