Πιθανός κατασκευαστής

Καλησπέρα σας ! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να χαιρετήσω την όμορφη παρέα !
Έχω το παρακάτω τρίχορδο που κληρονόμησα από τον παππού μου , με ενδιαφέρει να μάθω τον κατασκευαστή και ίσως την χρονολογία στο περίπου κατασκευής του . Διάφορες πήγες μου είπαν πως είναι όργανο του Ζοζέφ. Σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα Μηνά και καλωσόρισες στην παρέα μας!!! :smiley: Καλές συζητήσεις να έχουμε…

Έχει ετικέτα μέσα το μπουζούκι; Με τον μαγνήτη δεν φαίνεται κάτι…

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση ! Όχι δυστυχώς δεν έχει ! Ίσως να υπήρχε αλλά να αφαιρέθηκε δεν γνωρίζω

Γειά σου Μηνά…
χωρίς να κάνω τον έξυπνο, που στηρίζονται και το λένε αυτό;;;;; Να μας πούνε ένα επιχείρημα…
θα μπορούσε να είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και… (μάλλον) τίποτα ιδιαίτερα σημαντικό !!!
Βάλε μας καμιά φωτο όλο το όργανο, μπρος, πίσω, καράολο κτλ
μπας και διακρίνουμε κάτι, αλλά… δεν το βλέπω.
Η ταστιέρα είναι αλλαγμένη;
ΥΓ. είναι επισκευασμένο στην Σαλόνικα;

2 «Μου αρέσει»

Όχι η τοστιέρα δεν είναι αλλαγμένη , μάλλον λόγω ομοιότητας , ναι η επισκευή είναι στην Θεσσαλονίκη

Η τεχνοτροπία των λουλουδιών πάντως, κάτι λίγο από Ζοζέφ θυμίζει (αν και όχι σε αυτό το συγκεκριμένο φόντο και χρώμα). Όλα τα άλλα, και ειδικά τα υπόλοιπα διακοσμητικά, όχι. Όπως λέει και ο Μπάμπης, ας δούμε και κανένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ακόμα….

Η φωτογραφία είναι πριν την επισκευή

Ετικέτα υπάρχει; Φωτογραφίζεται;

Και κάτι άλλο που είδα: το ντεκουπάρισμα του μισραπλικιού είναι εξαιρετικά ασύμμετρο και με προχειρότητα φτιαγμένο.

Όχι ετικέτα δυστυχώς δεν υπάρχει

1 «Μου αρέσει»

εμένα μου θυμίζει λίγο αυτό που έχει ο πέτρος:

Ο Ζοζέφ δεν άφηνε κανένα όργανο χωρίς ετικέτα. Ακόμα και τα δεύτερης ποιότητος που πουλούσε ο γιός του, τα όχι δικά του, είχαν ετικέτα (περίπου μαϊμού, αλλά είχαν).

Δεν γνωρίζω αν είχε παλαιότερα , γνωρίζετε μήπως ποιανού πιθανόν να είναι ;

μα εγώ δεν μίλησα για ζοζέφ!

Εδώ

ένα μπουζούκι Ζοζέφ, δεκαετίας ΄50. Η προσπάθεια αντιγραφής των διακοσμήσεων στο καπάκι είναι, νομίζω, πασιφανής.

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους ξεχωριστά για τον χρόνο που αφιερώσατε !

2 «Μου αρέσει»

από λάθος (μου, μάλλον) η δημοσίευσή μου απευθύνθηκε σ’ εσένα, Νίκο, ενώ απαντούσα στον Μηνά.

1 «Μου αρέσει»